Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Selamün HELLO ben geldim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    aramıza hoşgeldin
    başlangıç yapmışsın inşallah istediğin motora kavuşursun
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

gceterez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hoşgeldin minimum karajter sayısı
    Ramzeyden gerisi yalan....:)

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Alıntı protesto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamun Aleykum Allah'in selami degildir. Arapca selamim senin uzerine olsun gibi bir anlam icerir. Selamin Hello ise ancak Selam Selam gibi bir anlama gelebilir.
    arkadaşım neden aramızdan birileri mutlaka bilmedikleri konuda gereksiz muhabbet yapmak ihtiyacı duyuyolar selamün aleyküm allahın selamıdır ve açılımıda şöyledir ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN anlamındadır lütfen selamün hello diyerek yada selamün helloya gereksiz kulp takıp normalmiş gibi aksettirerek zaten yozlaştırılmaya çalışılan dinimizi daha fazla yerle yeksan etmeye gerek yok bunun türk dil kurumuylada ilgisi yokkk

bu bi tepkidir o yüzden arkadaşımıza hoşgeldin demiyorummm

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayırdır BBRR 15 gün sonramı aklına geldi hosgeldin demek
    Bir moderator olarak esefle kınıyorum seni haberin olsun
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JONWAY 150 T-2 YY Furnace
    Aleyküm Selam.
    Hoşgeldin.
    Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

gazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA XR600R
    selamini duzgun ver kardes bunu unutma...ikincisi hos geldin aramiza..benimde burgazda kan kardesim var bazen giderim yanina..bakarsin gorusuruz.. hos geldin tekrardan,..
    once AKIRA sonrada NECDET abi... yuregimi yaktiniz..bu ekran karanlik kalacak ve yuregimi yansitacak..mekaniniz cennet olsun..:pale:

Motosikleti
    HONDA CBR 125 R
    helllooooo helloooo umarım bizimle iyi vakit geçirirsin
    [COLOR="White"][B][I][U]ADIM[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]FURKAN[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]LAKABIM [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="Black"][I][U][U][B]BlaCk_DoG_rR[/B][/U][/U][/I][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]GENELİKLE[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]ALMAN [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="White"][B][I][U][COLOR="White"]DERLER[/COLOR][/U][/I][/B][/COLOR]

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı cemal yortanlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen katılıyorum..ayrıca merhaba de ..iyi günler de ben geldim de..ama allahın selamını laubali bir şekilde bizlere sunma..ayrıca burası ciddi konuların konuşulduğu ciddi paylaşımların yapıldığı bir site ve burada senin gibi 16 yaşındakilerden başka arkadaşlarda var..madem geldin hoş gel güzel gel..bizlerde sana bir abi olarak gerekenleri söyleyelim..tekrar yazıyorum üye olacak arkadaşlarda üzerlerine alabilirler..LÜTFEN SAYGI TÜM ÜYELERE VE TÜM MOTORCULARA

Artı yirmibeş karakter
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

cemal yortanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XVS 1300A MİDNİGT
    Alıntı protesto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Arapca biliyorum demedim, kimseye de ogretmeye calismiyorum. Dogrusu budur. Arastirip kendin gorebilirsin.
    protesto arkadaşım bu işler dalgaya espiriye gelmeyecek kadar ince konulardır..bilmediğin bir konuda ahkam kesiyorsun ve benim gibi diger arkadaşlarında tepkisini alıyorsun..selamun aleyküm allahın selamı üzerine olsun demektir..ve inanan insanlara tersini yazmak ve söylemek insanları rencide edr en azından beni eder...herkesin inancı dini kendinedir..ve herkes hür iradesiyle dinini yaşar veya yaşamaz o kişiyi bağlar..ama insanın kutsalına bilip bilmeden laf uzatılırsa bu benim inanç özgürlüğüme müdahaledirki ben inancıma göre sana cevap yazmazsam vebalde kalırım..bilmiyorum yaşınız kaç ama lütfen kimsenin kutsalına dil uzatmayın ...bildiğinizi söyleyin yahutta yazan çocuğun selamını bildiğiniz gibi alın ama bu selam o anlama gelmez dedinizmi orada durun..ayrıca selam arapcaya dayandırılmayacak kadar da evrenseldir..müslümanların birbirlerine allah ın esenliğini selamını paylaşmak ve insanlar arasındaki muhabbeti çoğaltmaktır..

şimdi konuyu açıklığa kavuşturalım lütfen ..selamın aleyküm tam olarak ne demektir..

bir arkadaşımızın bana özelden yazdığına göre :Allah"ın rahmeti ve bereketi üstüne olsun .. Cemal beyin açıklamasına göre Allahın selamı üzerine olsun ..

lütfen arapça bilen biri ama cidden bilen biri aleyküm ne demek buraya yazabilirmi..yorum katmadan birebir kelime anlamını..

Aleyküm kelimesini selamın kelimesini tamlayan bir kelime olduğunu düşünüyorum .. aleyküm kullanılmadan selamın hello demek bencede lakayit bir selam bu konuda sizlere katılıyorum .. ama selamın hello kelimesinin içinde tamlayan aleyküm kelimesini içermediği için arapça ve ingilizce tekrarlanmış bir selam olduğunu düşünüyorum .. Merhaba hello gibi..Değil islami inanışlara saygısızlık ..hiç bir dine veya mezhebe saygısızlığa hoşgörü göstermemiz mümkün değil..

başlığı dine saygısızlık olarak görmedim ...tabiki hepimiz aynı şekilde düşünmeyebili,riz.. bu yüzden arapçayı iyi bilen birinden görüş almadan başlığı deişmeye gerek görmüyorum ama sizin dediğiniz gibi bir anlama geliyosa elbette deişir gerekirse arkadaşı uyarırız..

Saygılar
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konuya dair ilgin ve alak icin tsk ederim Barıs üstadım.
    selam kelimesinin ne olduğunu bilmeyenlerin çeşitli yorumlar sarfettikleri bir sevgi ve barış sözcüğü.
    selam, esenlik,barış,salimlik, bedenen ve ruhen sıhhatte olunmasını istemek demektir.ve belki buna eklenebilecek daha bir dolu anlam da getirilebilir. aleyküm ibaresi de sizin üzerinize anlamı taşır. yani esenlik,selamet,barış, sevgi,sağlık sizin üzerinize olsun demektir. basitçe sünnet olan en temel selamlaşma biçimidir.
    siz çoğulunun kullanılması ise kişinin iyilik ve kötülüklerini yazmakla yükümlü sağ ve sol meleklerini de içermesidir. kapsama alanı tek kişi değildir yani.melekleri de kapsar.

rahmetullah allahın rahmetini ve bereakatuh ise bereketini ekler.
    selam vermek sünnet almak farz. ama almasını vermesini bilmeyene de onun anladığı dilden günaydın, tünaydın, merhaba şeklinde selam vermekte tabii ki daha uygundur.

ayrıca yemek yiyene,çalışmayıp boş boş oturana,kuran okuyana ve meclisin durumuna göre (kuran okunuyor,sohbet ediliyor,faydalı bir konuda müzakere ediliyorsa) topluluğa selam verilmez.
    demek ki neymiş; olayın yobaz cahil tutucu diye çamur atılmaya çalışılan kesimle zerre alakası yokmuş. olay tam bir kutsiyet taşıyormuş.
    selamın inceliğinin ve derinliğinin bilinmemesi ise üzücü durumdur.
    işte din en ufak bir konuda bile bu kadar hassas hükümler içeren bir yapıya sahiptir.
    tabii ki anlayana veya anlamak için gönül verene..

Selametle..
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

cemal yortanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XVS 1300A MİDNİGT
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya dair ilgin ve alak icin tsk ederim Barıs üstadım.
    selam kelimesinin ne olduğunu bilmeyenlerin çeşitli yorumlar sarfettikleri bir sevgi ve barış sözcüğü.
    selam, esenlik,barış,salimlik, bedenen ve ruhen sıhhatte olunmasını istemek demektir.ve belki buna eklenebilecek daha bir dolu anlam da getirilebilir. aleyküm ibaresi de sizin üzerinize anlamı taşır. yani esenlik,selamet,barış, sevgi,sağlık sizin üzerinize olsun demektir. basitçe sünnet olan en temel selamlaşma biçimidir.
    siz çoğulunun kullanılması ise kişinin iyilik ve kötülüklerini yazmakla yükümlü sağ ve sol meleklerini de içermesidir. kapsama alanı tek kişi değildir yani.melekleri de kapsar.

rahmetullah allahın rahmetini ve bereakatuh ise bereketini ekler.
    selam vermek sünnet almak farz. ama almasını vermesini bilmeyene de onun anladığı dilden günaydın, tünaydın, merhaba şeklinde selam vermekte tabii ki daha uygundur.

ayrıca yemek yiyene,çalışmayıp boş boş oturana,kuran okuyana ve meclisin durumuna göre (kuran okunuyor,sohbet ediliyor,faydalı bir konuda müzakere ediliyorsa) topluluğa selam verilmez.
    demek ki neymiş; olayın yobaz cahil tutucu diye çamur atılmaya çalışılan kesimle zerre alakası yokmuş. olay tam bir kutsiyet taşıyormuş.
    selamın inceliğinin ve derinliğinin bilinmemesi ise üzücü durumdur.
    işte din en ufak bir konuda bile bu kadar hassas hükümler içeren bir yapıya sahiptir.
    tabii ki anlayana veya anlamak için gönül verene..

Selametle..
    eline sağlık..güzel anlatmışsın..barış bey sizede duyarlılığınız için kendi adıma teşekkür ederim.. sevgilerimle

Rica ederim demekki selamın hello kelimesinden lakayit bir selam olması dışında dine veya herhangi bir şeye hakaret içeriği çıkarılamaz.

yani Cerrahi arkadaşımızın açıklamaları ışığında selamın hello yu açarsak :esenlik,barış,salimlik, bedenen ve ruhen sıhhatte olunması ve ingilizce merhaba kelimesi çıkar .. artbi niyet yoksa ki ..burada olduğuna inanmıyorum ..bu yeni gelen arkadaşımıza fazlada yüklenmeye gerek görmüyorum ..zaten kendiside bundan böyle daha dikkatli olacaktır..

Bizki gel her kim olursan ol yine gel felsefesi ile bizlere yol gösteren (HZ Mevlana), Yunus Emre gibi Yaratıcıyı hiç bir neden olmaksızın aşkla seven ..Hz Ömer gibi adaleti ile bilinen bir inanışın devamıyız.. Hoşgörü bu inanışımızın temel taşı

Ha buradan hoşgörümüz engin bir deniz gibi olduğu anlamı çıkmaz.. Gerektiği yerde gerekenide yaparız..

Saygılar

Not: Bu bilgiler ışığında başlığı açan arkadaşımızın talebi olursa başlığı deiştirebiliriz.. çünki bu yetki onda yok yani başlık sadece yönetim tarafından deişebiliyo

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)