Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İzmir çevresi zaman kısıtlaması olmayan yol arkadaşları aranıyor:)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Triumph Tiger 900 Rally Pro
    Merhaba, İzmir’de yaşıyorum, öğretmenim. Zaman kısıtlaması olmayan (tercihen bekar fakat ikisi de motosiklet kullanan veya motosikletle gezmeyi seven çiftler de uygundur) samimi ilişkiler kurabileceğim motosiklet sever yol arkadaşları arıyorum. Sene içerisinde kamp-deniz-doğa-şehir içi ve yakın şehirlere geziler, yazları ise önce yurtiçi uzun turlar (ilk planım Doğu turu), sonrasında her yaz yurtdışı turları yapmayı planlıyorum. Bekar veya zaman kısıtlaması olmayan kişiler aramamın sebebi budur. İzmir veya çevre illerden olan arkadaşları tanışmaya bekliyorum. Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum🙏
    espresso ve Bergson bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tinder mı la bura; nasıl bir konnu içeriğidir

izmir'de motosiklet grupları var (kulup demiyorum onlar sana uymaz bence) ; onlara bak. benim eski grubum her hafta aktivite yol tur kamp birşey yapıyor.

sevgili gibi kimse sana kilitlenmez sürekli gezmek için; gruba girersen orada her hafta birşey yapan insanlar oluyor hiç boş kalmazsın.
    dundanbiri ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Terbiyesizliğin lüzumu yok “arndiol” kardeş. Düzgünce bir şey yazdım. Uymuyorsa yazmazsın. Motosiklet gruplarına katıldım tabiki. Fakat etkinlik çok sınırlı oluyor. İnsanlar evli çocuklu olduğu için birine uyan diğerine uymuyor, gezi mantıkları farklı olabiliyor vs. İstanbul’da yaşarken birkaç arkadaşım vardı, Hafta sonu hafta içi ne zaman kafamıza eserse çıkıp gidiyorduk bir yerlere çok sık olmasa da. Ama artık izmirdeyim onlarla buluşamıyoruz. Durumlar bu. Bilmeden konuşmayınız lütfen. Ayrıca dikkatli okursan SADECE yol arkadaşı aradığımı farkedersin. Gerçi neden saygısızca yazan birine düzgünce açıklama yapma gereği duyuyorum ki. Hata bende. Yine saygılı bir şekilde yazıyorum bakın. Daha üstelerseniz ben de ağzımı bozmasını bilirim. Kalabalık etmeyiniz.
    momentS bunu beğendi.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba. Siz evlimisiniz. Yaşınız kaç bide motosiklet stiliniz nedir?

Motosikleti
    Merhaba, evli değilim. Yaşım 35. Motosiklet tarzım Enduro. Mevcut motosikletim Triumph Tiger 900 Rally Pro.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Sürüş stilleri ve karakterler uyuşursa tabiki sürüş yapabiliriz. özellikle yurt dışı turları için bende birilerini arıyorum açıkçası. Özelden instagramınızı gönderirseniz yada burdan bir organizasyon vs yaparsanız tanışmak isterim.

Alıntı Hdriver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Terbiyesizliğin lüzumu yok “arndiol” kardeş. Düzgünce bir şey yazdım. Uymuyorsa yazmazsın. Motosiklet gruplarına katıldım tabiki. Fakat etkinlik çok sınırlı oluyor. İnsanlar evli çocuklu olduğu için birine uyan diğerine uymuyor, gezi mantıkları farklı olabiliyor vs. İstanbul’da yaşarken birkaç arkadaşım vardı, Hafta sonu hafta içi ne zaman kafamıza eserse çıkıp gidiyorduk bir yerlere çok sık olmasa da. Ama artık izmirdeyim onlarla buluşamıyoruz. Durumlar bu. Bilmeden konuşmayınız lütfen. Ayrıca dikkatli okursan SADECE yol arkadaşı aradığımı farkedersin. Gerçi neden saygısızca yazan birine düzgünce açıklama yapma gereği duyuyorum ki. Hata bende. Yine saygılı bir şekilde yazıyorum bakın. Daha üstelerseniz ben de ağzımı bozmasını bilirim. Kalabalık etmeyiniz.

saygısızca yazılan birşey yok; burası forum bu kadar alınganlıga da gerek yok. tam tersi saygılı yazdıgınızı belirtirken son cümlenizde saygısızlık yapan yine sizsiniz.

yazım stilinizi eleştirdim; forumun %99'u burada alınganlık yapmaz ancak anlasılyıor ki bu alınganlıkla sizle yola da cıkmak sıkıntı olur

zaten izmir'de istediğinize uygun çok büyük grup yer alıyor; ben bunu öneriyorum siz istanbul'daki gruptan bahsediyorsunuz. İstanbuldaki grupla bulusamamanız izmir'deki gruplarla alakası ne çözemedim; önceden yer aldıgım için öneri de bulundum.

neyse kime ne anlatıyorum; üstelersem agzını bozacakmış. bi de bana saygı falan diyor.

konu acmayı ögrenin önce.
    Beto87 bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saygısızca yazılan birşey yok; burası forum bu kadar alınganlıga da gerek yok. tam tersi saygılı yazdıgınızı belirtirken son cümlenizde saygısızlık yapan yine sizsiniz.

yazım stilinizi eleştirdim; forumun %99'u burada alınganlık yapmaz ancak anlasılyıor ki bu alınganlıkla sizle yola da cıkmak sıkıntı olur

zaten izmir'de istediğinize uygun çok büyük grup yer alıyor; ben bunu öneriyorum siz istanbul'daki gruptan bahsediyorsunuz. İstanbuldaki grupla bulusamamanız izmir'deki gruplarla alakası ne çözemedim; önceden yer aldıgım için öneri de bulundum.

neyse kime ne anlatıyorum; üstelersem agzını bozacakmış. bi de bana saygı falan diyor.

konu acmayı ögrenin önce.
    O kadar açıkladım daha ne diyim. Tekrar edip polemiğe girmeyelim. Ben de siz de. İyi günler dilerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürüş stilleri ve karakterler uyuşursa tabiki sürüş yapabiliriz. özellikle yurt dışı turları için bende birilerini arıyorum açıkçası. Özelden instagramınızı gönderirseniz yada burdan bir organizasyon vs yaparsanız tanışmak isterim.
    İnstagram kullanmıyorum maalesef. Ama diğer iletişim kanalları için size mesaj atacağım.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Motosiklet forumları, kulüpleri , grupları dayanışmanın merkezidir.

İnsanlar bu platformlarda motosiklet kültürü ve dostluk adına sınırsız paylaşımda bulunabilmeli ve doğal olarak bazı kriterlerde getirebilmelidir.

Yardım içerikli bir konuda ' git şurdan yardım dilen orda daha çok grup var ' gibi itelemeler hoş değil.

Konuyu açan arkadaş gayet güzel bir Türkçe ve nazik bir dille kendini tanıtarak amacını beyan etmis ve kendince kriterlerde koyarak bir davette bulunmuştur.

Hepimiz grup gezilerine çıkıyor, çıkmadan önce tabiki ufak bir araştırma yapıyoruz.

Denk motor güçleri, denk gelir düzeyleri , kişilerin karakterleri , medeni durumları ( çok sık olmasada buna bende dikkat eder, eşli grup gezilerine katılmam çünkü bekarım ) hatta siyasi eğilimlerine kadar göz önünde bulundurulabilir.

Bunda ayıplanacak alay edilecek bi durum yoktur. Heleki kişiyle alay edip, cümlenin sonuna ' burası forum ,burda kimse alınganlık göstermez ' gibi garip bi cümleyi iliştirmek hic kabul edilebilir bi şey değil.

Elimde iş olduğu icin konuyu uzatmıcam , güzel bakarsanız güzel görürsünüz. Empati biz insanlara mahsustur.

Güzel sürüşler.
    espresso, momentS, tommygun ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İnsanlar bu platformlarda motosiklet kültürü ve dostluk adına sınırsız paylaşımda bulunabilmeli ve doğal olarak bazı kriterlerde getirebilmelidir.

Yardım içerikli bir konuda ' git şurdan yardım dilen orda daha çok grup var ' gibi itelemeler hoş değil.

Konuyu açan arkadaş gayet güzel bir Türkçe ve nazik bir dille kendini tanıtarak amacını beyan etmis ve kendince kriterlerde koyarak bir davette bulunmuştur.

Hepimiz grup gezilerine çıkıyor, çıkmadan önce tabiki ufak bir araştırma yapıyoruz.

Denk motor güçleri, denk gelir düzeyleri , kişilerin karakterleri , medeni durumları ( çok sık olmasada buna bende dikkat eder, eşli grup gezilerine katılmam çünkü bekarım ) hatta siyasi eğilimlerine kadar göz önünde bulundurulabilir.

Bunda ayıplanacak alay edilecek bi durum yoktur. Heleki kişiyle alay edip, cümlenin sonuna ' burası forum ,burda kimse alınganlık göstermez ' gibi garip bi cümleyi iliştirmek hic kabul edilebilir bi şey değil.

Elimde iş olduğu icin konuyu uzatmıcam , güzel bakarsanız güzel görürsünüz. Empati biz insanlara mahsustur.

Güzel sürüşler.
    Ne kadar güzel ifade ettiniz. Böyle ince düşünceli insanların da olduğunu görmek beni mutlu etti. Umarım bütün motosiklet sever arkadaşlarımız güzel dostluklar kurar. Teşekkür ederim yorumlarınız için.
    TanImsIz bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Asllında bu konularda birlikte gezecek birilerini bulmak için bu forum tam yeri.

Evli/bekar ayrımı da önemli ama biz evlileri dışlamayın, tamam anca ayda bir haftasonu izin alabiliyoruz belki ama ne yapalım.

Ben de beraber sürdğüm arkadaşlarla bu forumda tanıştım. Bir gün Tomygun bir mesaj gönderdi, Yalova'ya geçip sahilden armutlu tarafına sürücez gelir misin dedi, katılacaklar arasında yine forumdan Gökhan ile meğer aynı sokaktaymışız aramızda 200 metre varmış, öyle tanışmış olduk, Gökhan'la buluşup Büyükçekmece'den birlikte Eskihisar feribot iskelesine kadar sürmüştük, sonra orada ekibin geri kalanı ile buluştuk, Mesela yine Forumdan Cyan ile orada tanıştırdılar ama bir baktık biz 25 yıl öncesinden tanışıyormuşuz forumda gerçek adlarımızla olmayınca farketmemişiz. Sonra bol bol köfteci turları yaptık, artık hangimiz gelebilirse şeklinde Tomygun bizi her fırsatta toplamaya çalıştı, güzel gezdik. Hatta Cyan ve ben evliyiz her haftasonu izin alamıyoruz diye Tomygun bize kızıp sizin yapacağnız işin de deyip tek başına uzun turlara çıktı, bir günde 1300km yol yaptı biz de uzaktan imrenerek baktık ona. Şimdi de ekip hala devam ediyor yine fırsat buldukça birlikte sürüyoruz güzel oluyor.

Oluyor yani zamanla olur, izmir ve çevresinden kafanız uyuşan birilerni elbet bulursunuz. Tabi yine sizin seçiminiz ama daha baştan tam ekipman ve kurallara uygun sürüş konusunda ısrarcı olun ki 4-5 kişiden fazlasında grup sürüşleri tehlikeli olabiliyor.

Belki İzmir çevresinde de zaten vardır, belki bir sürüşe sizi de çağırırlar, kafanız uyarsa devam edersiniz.

Çançincon motorların sorunları konularındansa böyle 3-5 kişilik gruplar bir araya getirme konuları çok daha güzel.

Haa, bir konu başlığında da köfteci koordinatalrı diye ilk başta güzel köfteciler olarak başlayan ama sonra diğer yeme içme mekanlarını da içeren google haritalar linkleri toparlandı, sağolsun forumdan mertovski arkadaş haritayı idame ettiriyor. Oradan mekanlar seçip tek başınıza bile sürseniz hem sürüş sonunda güzel yemek yemiş olursunuz hem güzel eğlenceli sürüş olur hem de forumda bugün böyle gezdim başlıklarından siz de açarsanız o çevreden birilerinin dikkatini çekersiniz.

https://www.motosiklet.net/forum/kon...dinatlari.html
    tommygun ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asllında bu konularda birlikte gezecek birilerini bulmak için bu forum tam yeri.

Evli/bekar ayrımı da önemli ama biz evlileri dışlamayın, tamam anca ayda bir haftasonu izin alabiliyoruz belki ama ne yapalım.

Ben de beraber sürdğüm arkadaşlarla bu forumda tanıştım. Bir gün Tomygun bir mesaj gönderdi, Yalova'ya geçip sahilden armutlu tarafına sürücez gelir misin dedi, katılacaklar arasında yine forumdan Gökhan ile meğer aynı sokaktaymışız aramızda 200 metre varmış, öyle tanışmış olduk, Gökhan'la buluşup Büyükçekmece'den birlikte Eskihisar feribot iskelesine kadar sürmüştük, sonra orada ekibin geri kalanı ile buluştuk, Mesela yine Forumdan Cyan ile orada tanıştırdılar ama bir baktık biz 25 yıl öncesinden tanışıyormuşuz forumda gerçek adlarımızla olmayınca farketmemişiz. Sonra bol bol köfteci turları yaptık, artık hangimiz gelebilirse şeklinde Tomygun bizi her fırsatta toplamaya çalıştı, güzel gezdik. Hatta Cyan ve ben evliyiz her haftasonu izin alamıyoruz diye Tomygun bize kızıp sizin yapacağnız işin de deyip tek başına uzun turlara çıktı, bir günde 1300km yol yaptı biz de uzaktan imrenerek baktık ona. Şimdi de ekip hala devam ediyor yine fırsat buldukça birlikte sürüyoruz güzel oluyor.

Oluyor yani zamanla olur, izmir ve çevresinden kafanız uyuşan birilerni elbet bulursunuz. Tabi yine sizin seçiminiz ama daha baştan tam ekipman ve kurallara uygun sürüş konusunda ısrarcı olun ki 4-5 kişiden fazlasında grup sürüşleri tehlikeli olabiliyor.

Belki İzmir çevresinde de zaten vardır, belki bir sürüşe sizi de çağırırlar, kafanız uyarsa devam edersiniz.

Çançincon motorların sorunları konularındansa böyle 3-5 kişilik gruplar bir araya getirme konuları çok daha güzel.

Haa, bir konu başlığında da köfteci koordinatalrı diye ilk başta güzel köfteciler olarak başlayan ama sonra diğer yeme içme mekanlarını da içeren google haritalar linkleri toparlandı, sağolsun forumdan mertovski arkadaş haritayı idame ettiriyor. Oradan mekanlar seçip tek başınıza bile sürseniz hem sürüş sonunda güzel yemek yemiş olursunuz hem güzel eğlenceli sürüş olur hem de forumda bugün böyle gezdim başlıklarından siz de açarsanız o çevreden birilerinin dikkatini çekersiniz.

https://www.motosiklet.net/forum/kon...dinatlari.html
    Sayın “espresso” öncelikle merhaba Tabiki sizlerle de tanışmak buluşmak isterim yanlış anlaşılmasın Amacım sadece böyle birkaç kafadar arkadaşla biraraya gelip, dostlukları ilerletmek, hadi hop deyince çıkabilmek. Tabi taktir edersiniz ki bu da biraz bekarlığa bakıyor, biraz mesleğe bakıyor, biraz da ekonomik açıdan benzerliğe bakıyor. İl olarak yakınlığın da etkisi çok olacak. Bakalım
    Yani değilse bu naçizane beklentilerim, her türlü medeni durum-ekonomik durum-meslek grubundan arkadaşlarla organizasyonlar yapmak istemediğim anlamına gelmiyor. Gayet tabi mümkün bir durum olursa her türlü sürüş davetine açığım, saygılar

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Hdriver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın “espresso” öncelikle merhaba Tabiki sizlerle de tanışmak buluşmak isterim yanlış anlaşılmasın Amacım sadece böyle birkaç kafadar arkadaşla biraraya gelip, dostlukları ilerletmek, hadi hop deyince çıkabilmek. Tabi taktir edersiniz ki bu da biraz bekarlığa bakıyor, biraz mesleğe bakıyor, biraz da ekonomik açıdan benzerliğe bakıyor. İl olarak yakınlığın da etkisi çok olacak. Bakalım
    Yani değilse bu naçizane beklentilerim, her türlü medeni durum-ekonomik durum-meslek grubundan arkadaşlarla organizasyonlar yapmak istemediğim anlamına gelmiyor. Gayet tabi mümkün bir durum olursa her türlü sürüş davetine açığım, saygılar
    Yok ben size karşı çıkmadım, aksine destek oldum. Dedikleriniz gayet de mantıklı.
    Ama foruma gelip daha çok bir şey yazmadan, insanların sizin hakkınızda fikri olmadan haydi beraber gezelim demeleri de tuhaf olurdu. Hele biraz takılın buralarda, hem siz kim kmmiş nasıl biriymiş fikir edinirsiniz hem de forumdakiler sizin hakkınızda fikir edinir, sonra haftasonları beraber gezme konusu da doğal olarak gelişir.

Eminim forumda bizim tayfa dışında da bir araya gelip gezen başka gruplar vardır. Tomygun İzmir'e taşındı, orada da forumdan başka arkadaşlarla geziyor, İstanbula geldikçe de fırsat olunca bizim tayfa bir araya geliyoruz yine geziyoruz, ben de İstanbul'dan Trakya'ya taşındım, yaşadığım ilçede beraber gezeceğim kimse yok, İstanbuldan arkadaşlarla gezeceğimiz zaman ben de biraz yol yapmış olayım diye İstanbula doğru biraz yol yapıyorum ben de. 3-5 kişi birlikte gezmek iyi oluyor. Mesela biz ekipçe yemek yemeyi seviyoruz, aramızda vegan biri olsa mesela büyük ihtimalle onu dışlamazdık ama köftecide biz kilolarca köfte götürürken de ona yazık olurdu.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Doğru söylüyorsunuz Bakalım, zamanla tanışırız o halde Herkese iyi forumlar
    espresso bunu beğendi.

Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Güzel sürüşler.

git şuradan yardım dilen orada daha çok grup var

bu cümleyi nerede kurdum bi gösterir misin? konuyu uzatmayacagım diyip olmayan şeyleri demişim gibi konusuyorsun. gayette mantıklı şekilde arkadaşa izmirde grup önerdim. öneri yaparken de eleştiride bulundum.

Burası forum burada kimse alınganlık göstermez de demedim; forumun %99'u alınganlık yapmaz dedim. zorunlu bir kıstasın içine sokmadım kimseyi.

Millet olarak okudugunu anlama problemi var sanırım. ya da okumuyoruz, başını sonunu okuyup kafamıza göre içeriğii dolduruıp provokasyon yapmaya çalışıyoruz.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Balıkesir merkezde varsa gazlamak isteyen takılırız (:
    tugbay bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    vay arkadaş!
    madem öyle bende yazayım bari
    varmi almanya nrw köln civarında kafası estikce izin bilmemne alma derdi olmadan akşam sabah sürebilecek olan?
    varsa yazsın. gezelim,takılalım, yiyelim içelim,sürelim.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balıkesir merkezde varsa gazlamak isteyen takılırız (:
    Selamlar
    Vfr800xCrossrunner ile selamlar. 10ZT972 plakam, denk gelirsen seslen.
    espresso bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı tugbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Vfr800xCrossrunner ile selamlar. 10ZT972 plakam, denk gelirsen seslen.
    sen de görürsen haber et hocam, 17 plaka siyah hornet.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    git şuradan yardım dilen orada daha çok grup var

bu cümleyi nerede kurdum bi gösterir misin? konuyu uzatmayacagım diyip olmayan şeyleri demişim gibi konusuyorsun. gayette mantıklı şekilde arkadaşa izmirde grup önerdim. öneri yaparken de eleştiride bulundum.

Burası forum burada kimse alınganlık göstermez de demedim; forumun %99'u alınganlık yapmaz dedim. zorunlu bir kıstasın içine sokmadım kimseyi.

Millet olarak okudugunu anlama problemi var sanırım. ya da okumuyoruz, başını sonunu okuyup kafamıza göre içeriğii dolduruıp provokasyon yapmaya çalışıyoruz.

Ben seni anlıyorum, espirili yaklaşmaya çalışmışsın, alternatif yol göstermişsin, kendince cevap vermişsin, karşı tarafta bu tarzından hoşlanmamış, ki senin tabirin ile %1'lik kısımda veya samimiyeti olmayan insanlar ile mesafeli bir çizgide kalmayı tercih ediyor olabilir.

Fakat;
    Polemik yaratmaya ve/veya sürdürmeye gerek yok, ama tarzın biraz bu yönde. Belki görüyorsundur, belki görmüyorsundur. " Burası forum burada kimse alınganlık göstermez de demedim; forumun %99'u alınganlık yapmaz dedim." diyorsun; alt satırda "millet olarak" okuduğunu anlama problemi olduğunu düşündüğünü söylüyorsun, ve genellemediğini, kücük bir olasılık bile bıraktığını ifade etmeye çalıştığını söylerken; aşağıda %100'ü genelliyorsun mesela..

Karşı tarafında senin tarzında cevap verdiğini hayal edecek olursak; "Bilmem ne yapmaya karı/kız mı arıyorum yazdım" da bana tinder mi burası diye soruyorsun veya tinder'da motosiklet eşi mi aranıyor? der; seni okuduğunu anlamaya davet edebilirdi.. Bu açıdan bakınca okuduğunu anlamayan birisi pozisyonuna bile düşebilirdin, hem de okuduğunu anlamış olmana rağmen..

Sonra kısır döngü; finalde; forumun cılkı çıktıya döner kalırdı. (Her zaman olduğu gibi, pardon genelde olduğu gibi)

Yani bu tarz yaklaşımlar forum ortamında kaldırılabilir durumlardır, hemfikirim. Ama kaldırılamadığı veya hoşnutsuzluk da yaratabiliyor.

Seneye görüşürüz artık Selamlar.
    TanImsIz bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler