Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ilk motorumu aldım arkadaşlar

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merhaba,

siteye yeni üye oldum.

2007 den beri a2 ehliyetim var. lise 2 ye giderken(2006 yılı) ilk kez arkadaşımın çin malı 100 lük geely scooter'ına binmiştim..o günden beri motor hastalığım var.2007 de ehliyet aldım ancak motor alamadım. o gün bugündür hep birilerinin motorunu kullandım.

2007 de cafede garsonluk yapıp 2.el motor parası biriktirmiştim. tam alacaktım ki arkadaşlarımdan birisi kaza geçirdi ve ailem izin vermedi sonra. o günden sonra da hiç param olmadı motor için.

bu yıl biraz para biriktirdim ögrenci harçlıklarıyla
    kendime bir 150 lik bir asya 150t aldım. 2006 model 10000 kilometrede.
    motorla bir tur attım.herhangi bir ses yok.performansı iyi durumdaydı.
    motoru almadan önce motorcuya götürdük.adam birçok yerini düzeltmiş zaten.motoru tamir eden ustayla konustum.

yağ eksiltme problemi yok.
    arka lastik yeni.
    ön lastik kabak.
    motorun kapaklarının dişleri kırılmış vidalarla tutturulmuş.
    motorun rolantisi çok yüksek.yaklaşık 4000'le çalışıyor gaz vermeden ve kendini sürekli atmak istiyor bu devirden dolayı.
    aynı usta avans ayarlarının yapılması gerektiğini söyledi.
    motorun kapakları yeni sayılır aslında.kapakların dişi var ama şasinin yuvaları kırık oldugundan vidayla tutturmuşlar.bütün kapaklar mondial rs nin kapakları.
    arka fren telinin paslı oldugunu söyledi.
    ön tekerlek göbeğinde 2 bilya dağınık.
    motorun sol aynası kırık.

motoru aldım bütün bu sözlere rağmen.çünkü çok fazla para vermedim. ve daha iyi bir motor alacak gücüm de yok.bunu alabildiğim için mutluyum.

orada hemen ayna aldım.bujiyi değiştirdim.bilyaları yaptırdım.
    ama sol aynayı pek ayarlayamadılar.ayna yukarıyı gösteriyor.

okuldan mezun olmama (inşallah) 1 ay kaldı. 1 ay kadar motorumla gezmeyi planlıyorum.bütün paramı da motora yatırdım.elimde pek bir şey kalmadı.
    motorun 2013'e kadar muayenesi var.üzerime aldım. ayrıca sigortası yok henüz.

iyi bir iş bulduktan sonra adam akıllı bir motor alacağım kendime.

şimdi neler yapmalıyım. yardımlarınızı bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    bak arkadaşım hemen yazayım. Öncelikle hoşgeldin. Şimdi yapacağın ilk işlemler, muhakkak yapılması gerekenleri yazıyorum. Motorunun ön bilyalarını hemen değiştir yani rulmanlarını. Kitleme tehlikesi var. Yeri öptürebilir allah korusun. İkinci ön lastiği değiştir. Oda yerle öpüşmeni asvaltla sevişmeni sağlayabilir. Üçüncü iş sigortasını hemen yptır. Yakalanırsan ehliyetsizlikten bile fazla ceza yersin artı olarakta motorun bağlanır. Kask mask konusuna zaten girmicem. Bide bol öpüşmeli,sevişmeli cümleler kurduğum için kusuruma bakma

Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak arkadaşım hemen yazayım. Öncelikle hoşgeldin. Şimdi yapacağın ilk işlemler, muhakkak yapılması gerekenleri yazıyorum. Motorunun ön bilyalarını hemen değiştir yani rulmanlarını. Kitleme tehlikesi var. Yeri öptürebilir allah korusun. İkinci ön lastiği değiştir. Oda yerle öpüşmeni asvaltla sevişmeni sağlayabilir. Üçüncü iş sigortasını hemen yptır. Yakalanırsan ehliyetsizlikten bile fazla ceza yersin artı olarakta motorun bağlanır. Kask mask konusuna zaten girmicem. Bide bol öpüşmeli,sevişmeli cümleler kurduğum için kusuruma bakma
    ilgin için teşekkürler. bilyaları yaptırdım zaten hemen.aynayı ve bujiyi değiştirdim. kaskım var. kasksız gezmiyorum.
    sigortayı nerden yaptırmalıyım ?
    ön lastik için ne önerirsiniz ? nereden almalıyım ?

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    nerde yaşadığını bilmiyorum ama büyük şehirlerde adım başı vardır sigortacı. Arabalara falan yaptırılan yerlerde yaptırsın. Ruhsatla git zorunlu trafik sigortası yapan bi yere yaptır. Eski sigortası yokmu ruhsatın içine bi bak. Veya rulmanlarını değiştirttiğin ustana bi sor. Fazla değildir. Max 70 lira civarında diye biliyorum. Bide motorun ruhsatını üzerine almadan çıkartma. Sonra ruhsatı üzerine alırken bidaha aynı parayı ödeyip bidaha çıkarman gerekir. Soracağın bişey olursa bikaç saat daha burdayım.

ben zonguldaktayım. motoru da buraya 40 km uzakta olan ereğliden aldım.motoru üstüme aldım sadece sigorta kaldı. bu sabah gidip bakıcam.. burda motor tamircisi 1 veya 2 tane var.motor bile yok doğru dürüst.
    ön lastik sorunu var.bir arkadaşımla konustum bugün. sym joyride'a biniyor yıllardır. çin malı scooter ların en büyük kaza sebeplerinden birinin lastikler oldugunu söyledi.adam gibi bir lastik almak istesem hangisini alacağımı bilmiyorum.
    bir de arka fren kampana.fren telini falan değiştirsem daha iyi sonuç alır mıyım bilmiyorum.
    eldiven de almak istiyorum öncelikli olarak.tabi nasıl birşey alacağımı bilmiyorum hiçbir ekipmanda.

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    hayirli ugurlu olsun allah bir yastikta kocatsin hic ayrilmayin 41 bucuk kere maasallah tekerin duz bassin
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

Alıntı sapo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayirli ugurlu olsun allah bir yastikta kocatsin hic ayrilmayin 41 bucuk kere maasallah tekerin duz bassin
    teşekkürler

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    ben vitesli binerim hep onun için lastik pek öneremem. Tamircilerin % 90 nında lastiği mevcuttur. İçlerinden seç beğen. Yumuşak, ve biraz dişli lastik olursa yere daha iyi tutunur diye düşünüyorum. Arka fren yaparken zorlukmu çekiyosun? Telini niye değistırcen? Fren sıkarken fren kolu sertse fren telinin fren koluna gırdiği yer varya, ordan frene bas,fren telini gör bikaç damla yağ damlat bunu bikacgün veya fren teli yumuşayana kadar devam et.deri eldiven veya motorcu eldiveni alabilirsin. Ben deri kullanıyorum. İçi yünlü. Motorcu eldiveni çok kalın ve kaba.

ben vitesli binerim hep onun için lastik pek öneremem. Tamircilerin % 90 nında lastiği mevcuttur. İçlerinden seç beğen. Yumuşak, ve biraz dişli lastik olursa yere daha iyi tutunur diye düşünüyorum. Arka fren yaparken zorlukmu çekiyosun? Telini niye değistırcen? Fren sıkarken fren kolu sertse fren telinin fren koluna gırdiği yer varya, ordan frene bas,fren telini gör bikaç damla yağ damlat bunu bikacgün veya fren teli yumuşayana kadar devam et.deri eldiven veya motorcu eldiveni alabilirsin. Ben deri kullanıyorum. İçi yünlü. Motorcu eldiveni çok kalın ve kaba.
    arka frenle duramıyorum desem yalan olmaz.. arkadaki somunu sıktıgım zaman bu sefer de tekerlek serbest kalmıyor. dediklerini uygulayacağım .

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    tel fazla para tutmaz istersen değiştir.10 liradan kaçacağım derken kaza falan yaparsın allah korusun. Ama sen tamirciye yola çıkmadan teli yağlada çık yola bi nevi yumuşar fren.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:21 ----------

bide balataları açılınca geri çeken yaylar var onlardan biri kırılmış olabilir. Fren basıp bıraktıktan sonra fren sıkılı kalır. Bi baktırıver. Ufacıcık 2 adet balatalara bağlı yay. İkisi en fazla 5 lira tutar.

tel fazla para tutmaz istersen değiştir.10 liradan kaçacağım derken kaza falan yaparsın allah korusun. Ama sen tamirciye yola çıkmadan teli yağlada çık yola bi nevi yumuşar fren.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:21 ----------

bide balataları açılınca geri çeken yaylar var onlardan biri kırılmış olabilir. Fren basıp bıraktıktan sonra fren sıkılı kalır. Bi baktırıver. Ufacıcık 2 adet balatalara bağlı yay. İkisi en fazla 5 lira tutar.
    eyvallah.halledicem en kısa zamanda..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)