Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    kozalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    meraba arkadaslar, bugün bering marka deri monta baktım..kırmızı beyaz renkte korumalı felan baya guzel mont..fıyatı 480 euro dedıler..sızce fıyat uygunmu acaba ..belkı kullanan lar varsa onerırmısınız acaba ...
    Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kısa deri montlar o civarlarda değişiyor fiyat olarak.... Bering kullanmadım fakat güzel markadır... Beyaz'ları fazlaysa çok çabuk kirlenir , ayrıca bu tür montları yağmurda giyemezsin. Özel spreyleri olsa da çok fazla korumuyor.
    Ayrıca motorun turuncu neden kırmızı-beyaz?

Ben sana Dainese Izalco Pelle öneririm , ondan sonra ise Clover Rc100... En olmadı Revit Rc2 fakat revit o kadar önerilmiyor...
    Eğer paran varsa Spyke da bakabilirsin fakat onun fiyatı 600€ civarındadır.

Alacağın montun kesimine , korumalarının bedenine iyice yerleşmesine dikkat etmelisin , yoksa kaza anında kayacaktır. Sırt korumalı mont olmasa da olur çünkü zaten 600RR kullanan bir insan için akrep sırt koruması kullanmak şarttır.

Şayet ben de deri mont alacağım fakat fuarı bekliyorum.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    600RR
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısa deri montlar o civarlarda değişiyor fiyat olarak.... Bering kullanmadım fakat güzel markadır... Beyaz'ları fazlaysa çok çabuk kirlenir , ayrıca bu tür montları yağmurda giyemezsin. Özel spreyleri olsa da çok fazla korumuyor.
    Ayrıca motorun turuncu neden kırmızı-beyaz?

Ben sana Dainese Izalco Pelle öneririm , ondan sonra ise Clover Rc100... En olmadı Revit Rc2 fakat revit o kadar önerilmiyor...
    Eğer paran varsa Spyke da bakabilirsin fakat onun fiyatı 600€ civarındadır.

Alacağın montun kesimine , korumalarının bedenine iyice yerleşmesine dikkat etmelisin , yoksa kaza anında kayacaktır. Sırt korumalı mont olmasa da olur çünkü zaten 600RR kullanan bir insan için akrep sırt koruması kullanmak şarttır.

Şayet ben de deri mont alacağım fakat fuarı bekliyorum.
    motorun rengıne gore bır mont bulamadımkı ne yapayım..beyaz olarak pek fazla yok ..yağmurda kullanamazsın demıssın neden acaba..mont deri acaba senın tavsıyede bulunduğun montların resım olarak gorebılıceğim adres varmı..
    Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.

Eğer orta halli bi ceket istersen sana Clover Rc100'ün siyahını tavsiye ederim.

Clover:
    http://www.clover.it/en/lea_jkt.shtml

Dainese:
    http://www.dainese.com/eng/coll_mot.asp

Rev'it Rs2:
    http://www.motorfreaks.nl/index.php/report/3389
    http://customleathers.co.uk/item2776.htm
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008

az önce diğer başlığa yazmıştım ama galiba doğru yer burası

arkadaslar yüksek cc li motosikletlerin öldüreceği, duvara direğe batlayacağı vs. vs. söyleniyor. ben çok az cbr125 kullandım ilk vitesli tecrübemdi kısa sürede adapte oldum diyebilirim. mesela cbr125 ile cbr600f arasında ne fark var güç olarak 600f i tehlikeli kılan nedir.

cbr600f - cbr125 e göre

1- daha ağır, oturaklı, dengeli ve bu açıdan güvenli bir motor değil mi ?

2- emin değilim ama frenleme mesafesi cbr125 in 100km/h hızına göre aynı hızda daha başarılı değil mi

3- trafikte 4 tekerler tarafından küçük bir motora göre görünüşü ve sesi itibari ile daha fazla farkedilmez mi yani görülebilirlik açısından ?

4- ağır ve lastikleri kalın olduğu için yol tutuşu daha iyi değil mi dönüşlderde vs. daha güvenli değil mi ?

5- cbr125 max hız 140km/h ise cbr600f ile bu hızı geçmez isen neden daha riskli ?

Lütfen bir arkadas bu konuya bir çözüm getirsin bu sorular uzun zamandır kafamı kurcalayıp duruyor.

Saygılar.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar yüksek cc li motosikletlerin öldüreceği, duvara direğe batlayacağı vs. vs. söyleniyor. ben çok az cbr125 kullandım ilk vitesli tecrübemdi kısa sürede adapte oldum diyebilirim. mesela cbr125 ile cbr600f arasında ne fark var güç olarak 600f i tehlikeli kılan nedir.

cbr600f - cbr125 e göre

1- daha ağır, oturaklı, dengeli ve bu açıdan güvenli bir motor değil mi ?

2- emin değilim ama frenleme mesafesi cbr125 in 100km/h hızına göre aynı hızda daha başarılı değil mi

3- trafikte 4 tekerler tarafından küçük bir motora göre görünüşü ve sesi itibari ile daha fazla farkedilmez mi yani görülebilirlik açısından ?

4- ağır ve lastikleri kalın olduğu için yol tutuşu daha iyi değil mi dönüşlderde vs. daha güvenli değil mi ?

5- cbr125 max hız 140km/h ise cbr600f ile bu hızı geçmez isen neden daha riskli ?

Lütfen bir arkadas bu konuya bir çözüm getirsin bu sorular uzun zamandır kafamı kurcalayıp duruyor.

Saygılar.
    arkdaşım yüksek cc'li motorları tehlikeli kılan kontrollerinin zor olması ve hata affetmemeleri..
    örnegin senin cbr 125 'te gaz ve debraj kompinasyonunda yapacagın ufak hatalar motorun hp'sinin ve torkunun düşük olması nedeniyle fazla bir tehlike yaratmayabilir. fakat 600 cc racing bir makinanın sadece 1. viteste 130 km gibi bir hıza ulaştıgı göz önüne alınırsa yapacagın ufak hatalar senin 130 km ile bir yere patlama yol açabilir oda 1. vitesteysen...
    aralarındaki farkı sormuşsun. cbr 125 12 hp 600 f 110 hp aradaki uçurumu sanırım görüyorsun. onun için cbr 125'den 600f 'e geçiş hiç saglıklı degil araya 500 bir naked( er5,gs 500, cbf500) sıkıştırman lazım o 500 cc lik naked ile tecrübe kazanıp uzun km'ler yaptıktan sonra 600 f alman saglıgın açısından daha iyi olur....

bu konu hakkında tecrübeli birisinin yazısınıda ekleyim tam senin sorularına cevap bulacak bir yazıı
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yazıyı okumadan önce kafanızda motosikletle ilgili tüm bilgileri ve yaşadıklarınızı unutun. Hatta hayatınızda motora bile binmemiş farzedin kendinizi... Yazının sonunda yazılanlarla aynı düşünceye sahip değilseniz, sizden ricam “polemik olsun diye veya tartışmak için” karşıt görüş yazmayın. Farklı görüşünüz ve paylaşacak deneyiminiz varsa paylaşın ama sağlıklı bir beyinin burada yazılanların tersine birşeyi düşünmeyeceğini bekliyorum...

İlk motorum 600cc bir supersport ve hala hayattayım düşüncesi

Bu tip bir düşünce çok tehlikelidir. Kim ne derse desin, 600cc ve üzeri bir motosiklet başlangıç motoru olarak uygun değildir. Bunu dünya üzerindeki bütün deneyimli insanlar, eğitmenler ve bu işin içinde olan insanlar söylüyor. Haa, “ben yaptım oldu” deyip kafanızın dikine giderseniz birgün, biryerlerde patlarsınız. Neden mi? Çünkü 600cc ve 1000cc kategorisindeki yarış motorları hatayı affetmez. Zaten motor en ufak hatanızı kollayan, ilk fırsatta sizi üzerinden atmaya çalışan bir alettir. Yarış motorları diğer motorlardan çok farklı davranışa sahiptir. Ortalama olarak 160-180 kg olup, 120-200 hp arası güce sahip bu motorlar, 2-3 saniye gibi çok kısa sürelerde çok yüksek süratlere çıkabilirler. Bu motorlara yüksek süratlerde hakim olmak ciddi derecede zordur. Motora hakimiyet belli teknikler gerektirir. Yüksek süratlerde motoru yavaşlatmak ve durdurmak zordur. Bu tip motorları kullanmak için “İleri Sürüş Teknikleri” eğitimi almak faydalı olacaktır. Bugün MotoGP gibi bir yarışta bile profesyonel kullanıcıların motorlarla ne tip kazalar geçirdiğini görüyorsunuz. Pist ve trafik çok farklı ortamlardır. Pistte yapılan hatada en kötü ihtimalle biryerleriniz kırılabilir ancak aynı şekilde trafikte kaza geçirdiğinizde bunun ölümle sonuçlanması olasıdır. 600cc motora binip, hala hayattayım diyenler birgün öyle bir durum içerisinde kalabilirler ki, bu hayatlarına malolabilir. Aynı durumda deneyimli ve eğitimli bir kullanıcı zor da olsa bazı teknikleri uygulaması sayesinde içinde bulunan durumdan sıyrılabilecektir. Düz yolda motor kullanmak ve başına birşey gelmemesi motoru çok iyi kullanıyor anlamına gelmiyor. Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde ne olduğunu biliyoruz...

Kimseye motor hayatına 100cc scooter ile başlanmalı demiyorum ama herkes cüssesine, kapasitesine uygun bir motorla başlaması, o motora iyice alıştıktan ve çok iyi şekilde hakim olduktan sonra değiştirmeyi düşünmeli diyorum. Yurtdışında birçok ülkede ehliyeti yeni alan kişiler kanuni olarak 2 sene boyunca 100-150cc den büyük motor kullanamıyorlar. 2 senenin sonunda da yapılan bir sınavdan geçtikten sonra motor hacmini büyütebiliyorlar, o da direk olarak 1000cc olamıyor. Kısacası dünyada büyük hacimli motorla başlanmaması için kanuni yollara da başvuruluyor. Umarım bu uygulama Türkiye’ye de gelir çünkü forumda okuduğum yazılardan anladığım kadarıyla bilinçsiz kullanıcı sayısı çok fazla.

Deneyim ve eğitimi hiçe sayan zihniyet

Motosiklette olmazsa olmaz iki şeyden biri deneyim, diğeri eğitimdir. Çok uzun süreler motosiklet kullanan biri zaman içerisinde yaşadığı olaylardan deneyim kazanır ve yapmış olduğu hataları tekrar etmemeye çalışır. Motosiklette deneyim çok önemlidir, ölmemenizi sağlar. Bunun yanında eğitim, deneyimi destekleyen bir kavramdır. Ciddi bir kuruluştan alınan eğitimin faydası çok büyüktür. Uzun süreler motor kullanan biri bile eğitim aldıktan sonra bir konu hakkında “meğer bunca senedir bunu yanlış biliyormuşum” diyebilir. Sonuçta eğitimde alınan bilgiler motor konusunda uzman ve profesyonel kişilerin ortaya koyduğu bilgilerdir. Bunları hiçe sayan sadece kendini kandırır ve hiçbir zaman kendini geliştiremez, olduğu yerde sayar. Çok şey bildiğini sanar ama aslında hiçbir şey bilmiyordur.

Beceri ve kabiliyet

Tabi ki her konuda olduğu gibi motosiklet kullanma konusunda da her insanın becerisi birbirinden farklıdır. Biri 2-3 ayda motora çok iyi hakim olabiliyorken, diğeri aynı sürede trafiğe bile çıkamayabilir. Ancak motora çok kısa sürede hakim olabilmeniz, motoru çok iyi kullandığınız anlamına gelmez. Motoru çok iyi kullanıyor olmak için deneyim sahibi olmak gerekir ki bu da zamanla olacak birşeydir. Bazı arkadaşların ben 2 aydır motor kullanıyorum, 40 yıldır sürenlere taş çıkartırım demesi sizce ne kadar anlamlıdır?

Herkese iyi sürüşler, kazasız günler diliyorum...

Bu çoğu kez yazıldı çizildi... Eğer gidip de bir 600F'in üstüne oturur da 15 dakika sürseydiniz nelerin farklı olduğunu anlardınız. Bu karşılaştırmayı yapmak anlamsız ama sadece birkaç örnek vereyim...

125'de yanlışlıkla gazı köklersen ancak hızlanırsın
    600F'de bunu yaparsan ölürsün
    125'de ters bir hareket yaparsan düzeltebilirsin
    600'de bunu yapmak için yüksek tecrubeli olman gereklidir. Yoksa ölürsün
    125'de viraj dönmek 600F kadar kolaydır , virajda hata yapsan da birşey olmaz
    600F'de viraj dönerken yaptığın en ufak hatada ölürsün
    125'in oturuş pozisyonu diktir , çoğu tekniği bilmesen de kullanırsın
    600F'i teknik bilmeden kullanırsan ölürsün
    125'te kontra tekniğini profesyel anlamda uygulamasan da olur
    600F'de kontra bilmezsen en ufak panik anında ölürsün
    125'te sakat kalacağın koşullarda
    600F'de kesin ölürsün....

Daha da yazabilirim?...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    arkadaslar açıklamalarınız için teşekkürler.

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Görüntü güç vs.. bakımından çok güzel motorlar bunlar ama tecrübesiz asla

125cc ile bile en az 2 yıl kadar tecrübe elde etmeniz gerekiyor ki artık motor yetmemeye başladıktan sonra 600cc'ye geçilebilmesi için ..

Çok yazılıp çizildi ben konuşmak istemiyorum konuyla ilgili

Almayı kafasına koyan arkadaşlar da şanslıysalar eğer ölmeden sakat kalma ihtimalleri war .. Öyle bir olay işte.....

Neyse çok kişi yazmış umarım bilinçli insanlar okuyup hatalarının farklarına varır
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @ELINT
    bu konu hakkında tecrübeli birisinin yazısınıda ekleyim tam senin sorularına cevap bulacak bir yazıı
    Resimlerimi masaüstüne koymanın dışında yazılarımı da arşivliyorsun anlaşılan Fan Club mı kursam acaba? Yazdığım şeyleri okuyup, faydalanan insanlar olduğunu görmek hoşuma gidiyor. Tabi ki yazılanları anlayıp, uygulayan ve hayatta kalanları görmek de... Aslında o kadar yazılmasına rağmen hala aynı soruları soranlar çıkıyor. Bu tip sık sorulan soruları SSS şeklinde gruplayıp bir yerde toplayıp sabitlesek mi acaba? Çünkü her birine benzer şeyleri yazmak büyük zaman kaybı... Fuara gelirsen tanışalım yaw! Merak ettim seni
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Yarış Motorları

Topicin başlığı sanırım amaca hizmet etmiyor.
    Eğer arkadaşların faydalanmasını istiyorsak, şu ana kadar yazılmış olan konuları özetleyip, arama yapılabilecek bir başlıkla yeni bir topic açsak daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Böylece
    "ilk motor olarak Hayabusa düşünüyorum. Nelere dikkat etmeliyim?"
    "R1 mi geçer, CBR 1000 mi?"
    "Scooter'dan SS'e geçmek istiyorum. R6 için önerileriniz?"

gibi akademik tartışmaların da bir nebze de olsa önüne geçeriz gibi geliyor bana.
    Bu başlık bana göre amacına ulaşmış ve tamamı okunamayacak kadar büyümüş bir başlıktır.
    Forumda ss fanları, ss kullanıcıları gibi bir arama yapmak kimsenin aklına gelmeyeceğinden, amaca hizmet etmez diye düşünüyorum.
    Bu konuyu aramızda tartışalım.
    Aynı fikirde iseniz ortak bir karar alıp yeni bir topic açabiliriz.
    Hem meraklı arkadaşlara daha faydalı olabilirz.
    Hem de üstatların dikkatini çekip, bizler de faydalanabiliriz.
    Şeklinde bir düşünceye sahip oldum. Gecenin bu vaktinde.
    Bu düşüncemde şarabın belli bir oranda etkisi olabileceğinden, yarın cayabilirim.
    Bu nedenle bu konuda bir fikriniz varsa bir an önce bişeyler yazın.
    Konuyu tartışmaya açalım...

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    patriote, bence böyle birşeye erek yok. Bu başlık altında da yararlı şeyler konuşuldu. Ayrıca bazı başlıklara bakıldığında (örneğin CBR125R başlığı) 280 sayfanın yanında bizim başlığın 30 sayfa olması bence birşey değil. Önemli olan SS ile ilgili her türlü konuyu burada konuşabiliyor olmamız...
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    arkadaslar cbr125 ten 600f e geçiş hakkında çok haklısınız eniştem büyük bir firmada teknik müdür olarak çalışıyor çevresi geniş bir insandır. kendisi bana bir olay anlatmıştı: Vakko nun sahibi (galiba 40 yaşlarında birisiymiş) galiba geçen sene motosiklete meraklanmış ama rr a merak salmış. Şimdi yaşlı başlı adam parası da var gitse cbr125 e binse adamın karizması ne olur. yerin dibine girer resmen adam da gitmiş 1000lik rr almış koca tutmuş bir tane 1 hafta çalışmışlar 1 hafta boyunca düşmüş, kalkmış, düşmüş kalkmış ondan sonra ben canımı yolda bulmadım deyip işten vazgeçmiş motoru da vermiş geriye (yada satmıştır.) Şimdi arkadaslar nasıl insanın ayakkabısının tipi ve temizliği insanın karakterini yansıtmalıysa bence motosikleti de öyle olmalı o açıdan ben zaten 85kg adamım cbr125 in üzerine bindiğim zaman bana küçük kalır. Ama 600f kendime çok yakıştırıyorum. Tamam gücü hakkında söylebecek çok fazla birşey zaten yok ama bu gücü de limitlemenin bir yolu mutlaka olmalı diye düşünüyorum. Mesela gaz kolunun dönüşünü sınırlanız bu güc motora alışana kadar bertaraf edilemez mi yani vardır mutlaka bu gücü sınırlamanın bir yolu diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Motosikleti
    600RR
    makineyle oynamanın hiç bir anlamı yok bence..çünki bütün hakimiyet senin o sağ elinde .istersen sınırlarsın istersen tam acarsın.gazı kısabilirsin.ama bence bır gun gelır ıkı araç arasından çıkman gerekır.gaza asılınca makinede fırlamayınca şaşar kalırsın..allah göstermesin kardeş..sen kendıne hakim olduğun sürece gaz felan oynama gerek yok..yanii bır yerde güçde lazım hızda lazım..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    o gaz kısıtlama konusunu ayarı kaçırıpta duvara gümlememek için düşünmüştüm. Gaz takılması olayını yaşamamak için yani öyle bişey yapılabilseydi yavas yavas limit yükseltmek çözüm olabilirmiydi diye düşündüm.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    boy

bu veya buna benzer bir yazıyı sitemize üye olan kişilere sistem otomatik gönderse ilk defa ss kullanmak isteyip bununla ilgili topic açanlara engel olunur diye düşünüyorum.

ayrıca motoaktüel dergisinde buna benzer bir yazı yayınlanması motosiklet tutkunlarına büyük fayda sağlıyacağını düşünüyorum.

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Gökhan senin ne işin var bu topikte
    Görmiyim bi da kış kış
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben konuyu değiştirip birşey danışmak istiyorum. suzuki gsxr şasi hakkında duyumlar almıştım. çok kolay kırıldığı söyleniyor. bu konuyu biraz internette araştırdım ve bir çok kişinin GSXR larrın şasiden şikayetçi olduğu gördüm.
    http://img224.imageshack.us/img224/4378/dscn1677fa9.jpg
    http://img274.imageshack.us/img274/7805/dscn1669gu6.jpg
    http://img292.imageshack.us/img292/8606/dscn1691pi4.jpg
    http://www.1tail.com/sa/news/s/default.htm?g={22F6D1DF-72CF-4A36-B9F1-1E87EFDF1809}
    http://www.wsbtv.com/news/9314629/detail.html

sizler böyle bir duruma tanık oldunuzmu merak ettim. ben gsxr'ın tipini seviyorum ama bu duyduklarımdan sonra almayı düşünmem. gsxr almayı düşünen bir arkadaşım var. onun yerine araştırma yapıyorum. onunda artık alacağını düşünmüyorum. sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz
    -
    -
    -

bu arada honda fotograf yarışması düzenliyor hondacı arkadaşlara duyurulur
    -
    -

http://www.hayatinheryaninda.com/pag....php?page=boot
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    patriote, bence böyle birşeye erek yok. Bu başlık altında da yararlı şeyler konuşuldu. Ayrıca bazı başlıklara bakıldığında (örneğin CBR125R başlığı) 280 sayfanın yanında bizim başlığın 30 sayfa olması bence birşey değil. Önemli olan SS ile ilgili her türlü konuyu burada konuşabiliyor olmamız...

Boy topiği unutalım demiyorum.

Topiğin başlığını işaret etmiştim.
    Forumda yapılan aramalara göre bir başlık düzenlense iyi olur diye düşünüyorum.

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence ne yapılırsa yapılsın aynı tarz sorularla herzaman karşılaşacaz. arayıp öğrenmek isteyen herkes azıcık bir çabayla forumda çok şeyler öğrenebilir. bizim başlıkta gerçekten çok güzel tartışmalar yapıldı ve yapılıyor.bu konuyu tartışıp uzatmayalım. biz bilgileri paylaşmaya devam edelim, birileri eminim bişeyler öğreniyor.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler