Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İstanbul’da kaza sonrası "5 milyonluk arabamı çizdin" tartışması

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sosyal medyada sıklıkla rastlanan motosiklet ve araç sürücüsü tartışmasına bir yenisi daha eklendi.

İstanbul Ümraniye’de kask kamerasına yansıyan görüntülerde yolun sağından ilerleyen motosiklet sürücüsünün, sağa dönerken sinyal vermeyen araca çarptığı anlar yer alıyor.

İki tarafın da birbirini suçladığı kazada, motosikletliden özür bekleyen araç sürücüsü, "Özür dilesene. 5 milyonluk arabayı çizdin.” sözleriyle tepki topladı.

Çarpışma sonrası motosiklet sürücüsü ise, “Fiyatının benim için bir önemi yok. Benim canım daha önemli.

Bir de kornaya mı basıyorsun? Sinyalin nerede ablacığım?” diyerek kendisini savundu. Kullanıcıları ikiye bölen kazanın görüntüleri, sosyal medyada en çok izlenenler arasına girdi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ns 200 15" Spontini 110 23"
    Madem canın önemli neden o araya girmeye çalışıyorsunki, bu trafikte kazasız gidebilmek için tüm şöförlerin acemi olduğunu ve her an heryere döneceğini varsaymak gibi gitmek lazım. Motosiklet kullanıcısı haksız...

lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Böyle şeyleri millet çok büyütmeye başladı. Sanki çok güvenli sürüyormuş da kaza atlatmış. Sağa dönüş olan yerde sağdan geçiyosun. Özür dile bas git işte. :D Gerçi diğeri de dönerken sinyal vermiş ama sonuçta hatanın büyük kısmı motorda.

Ben şahsen ufak kaza atlatmaları görmezden geliyorum. Çünkü olabildiğince güvenli sürüyorum. Ha birisi benimle trafikte haksız olmasına rağmen inatlaşırsa o zaman tartışırım. Yoksa bas git yoluna arkadaşım adam üstüne kırsa en iyi ihtimalle kolun bacağın kırılır aylarca işsiz kalırsın, evinde işemeye bile gidemezsin. Ananızın babanızın ağladığına değmez...

Bir de bu sıralar sanki motosikletle alakalı düzenleme falan gelecek gibi hissediyorum çünkü sosyal medyada inanılmaz şekilde "Motorcu şunu yaptı, motorcu bununla kavga etti." gibisinden paylaşımlar görüyorum. Altında da bir sürü motorculara sallayan insan dolu. Önceden iki tekerdesin dikkatli ol diyen insanlar şimdi motorcu değil misiniz hepiniz serserisiniz işte diyor. Genelde böyle yoğun gündemlerin arkasına saçma sapan bir yasa çıkıyor. :D

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    videoyu sessiz olarak izlemiştim; sinyal verse bile emin olun %90 bu kaza olurdu.

İnsanlar en sağdayken sağından birisi geçecek mi diye bakmak zorunda değil. Olmaman gereken yerde olup mızmızlanmamak gerekiyor.

Sinyal vermeli miydi? evet.

Burada suclu araba mı? hayır.
    otopsici ve lehibeny bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Burada tartışılacak, "kim haklı" muhasebesi yapılacak bir durum yok...

MOTORCU NET HAKSIZ VE HATTA KÜSTAH..."canın önemli" ise o araya girmeyeceksin hemşerim, BİTTİ...

O durumda araç sürücüsünün sinyal vermemesi ne kadar kusur olsa da, bu kusur, motosiklet sürücüsünün yaptığı hatayı ve sonrasındaki küstahlığını örtmüyor. Çünkü olmaması gereken bir yerde. Filtreleme demeyin, o başka bir şey...ama artık trafikte o kadar varoş ve lümpen tipler motosiklet kullanıyor ki, kuralsızlık kural haline gelmiş. Benzer o kadar çok video izliyorum ki, şu "motorcuların" trafikte takındığı bu seviyesiz üsluptan midem bulandı artık! Bir de kamera var diye tehdit ediyor karşıdakini. Yahu net haksız durumdasın, özür dileyip devam edeceğine bir de atarlanıyor biraderim...

Artık trafikte en çok korkup çekindiğim tipler "motorcular" arkadaşlar. Kimse kusura bakmasın. Hatta baksın...
    yaşlıveacemi ve otopsici bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Motosikletli hem suçlu, hem güçlü.

Olamayan bir şeritte gidiyorsun kaza olunca da sinyal versene!
    otopsici ve espresso bunu beğendiler.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Ortalık kameralı mal doldu.
    Hele hele piyasada cf nin racing tipi motosikletine alan gerzeklerin video uğruna miletin canına nasıl düştüğüne şahit oluyoruz.
    F54 ve espresso bunu beğendiler.

özellikle sağdan geçmeyin araçları diye uyarıyoruz çevremizdekileri, soldan sollayın, sağ taraf daha kontrolsüz dönüşlerin olduğu bir bölge

işin komik yanı trafik akıyor; ne halt yiyon güzel kardeşim orada.
    espresso bunu beğendi.

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Street Twin
    Buna benzer olaylar sosyal medyada tonla var. Kolaylıkla öngörülebilecek bir durum. Bile bile lades.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Sağdan giderken dikkat edelim...Sağa dönülebilecek yerlerde aman dikkat araçlar hep sinyalsiz sağa dönüş yaparlar. O ...........da çizmek lazım da neyse ..... Motosiklet sağa çok yanaşık gidiyorsun emniyet şeridinden gider gibi...
    espresso bunu beğendi.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Sinyal verse çarpmayacak sanki. Kendi aracın sağından gidiyor nerden baksan haksız motorcu.

Rheago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Titanic 150-S
    Bu şekilde motosiklet kullanıp kendini haklı zanneden arkadaşlar, aynı şekilde ehliyet sınavında motor kullansa acaba yine de ehliyet alabileceklerini sanıyorlar mı? Araç sinyal vermedi için suçlu, motorcuda şeridini takip etmediği için suçlu. Burada motorcu arkadaş şeridin olması gerektiği yerinde gitseydi böyle bir olay yaşanmazdı.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Motosiklet forumunda motorcu gömme şenlikleri vol bilmem kaç..

Türkiye kadar motorcuların motorculara "o araya girmeyecehsün" dediği yer görmedim, gerçekten çok şenlikli.
    Ben izlerken anladım döneceğini, anlasam da dönüş varken oraya girmem zaten, bu duruma da düşmem. Kendimizden saydığımız için benzeri söylemlerle motorcu arkadaşımıza gıyabında akıl verebiliriz bunu anlıyorum da; sinyal vermeden konum değiştirilmesini önemsiz görmek benim gerçekten anlayamadığım bir yaklaşım =)

Kuryelere ve sosyal medyada gündem olan manyak motorculara mesafeli durup arabacılara kendimizi sevdiremeyiz, amacımız buysa. Evet biz o motorculardan olmayabiliriz, ama bunu göstermek için bu yaptıklarımıza gerek yok =)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:19 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    videoyu sessiz olarak izlemiştim; sinyal verse bile emin olun %90 bu kaza olurdu.

İnsanlar en sağdayken sağından birisi geçecek mi diye bakmak zorunda değil. Olmaman gereken yerde olup mızmızlanmamak gerekiyor.

Sinyal vermeli miydi? evet.

Burada suclu araba mı? hayır.

Abi sondan önceki cümlen bir kuralla alakalı. Sağa dönerken sinyal vermek zorundasın ya hani. Bu zorunluluğu yerine getirmeyerek hareket edince nasıl suçsuz olunabiliyor? Zkmişim motorcuyu onu boşver, tekil olarak arabaya bakalım. Sağında fil de olsa, solunda hipopotam da olsa, dönüş yapmadan önce sinyal vermezsen suçlusun işte? =)
    Nerede olursan ol, yoldan ayrılırken veya şerit değiştirirken aynaya bakmak gerekir ve sinyal vermek de zorunludur.
    Motorlu suçsuz mu? Hayır
    Arabalı suçsuz mu? Hayır
    Kanuni perspektiften bakacaksak bu kadar basit, ikisi de suçlular.

Aklı selimden bakmayı beceremiyoruz biz bu konulara.
    Temas kimin hareketi nedeniyle oluşuyor? Arabanın
    Bu hareket öncesinde haber verme yükümlülüğü var mı? var. Motosikletin orada bulunma hakkının olmaması, arabanın kusurunu örtmez. Sağ şeritten geçmek yasak sanrısıyla sağdaki şeride geçerken aynaya bakmak zorunda değilim diye anıran tiplere meze veriyoruz böyle yapınca.

motorcu haklı falan demiyorum.
    Doğru yorumlamadığımızı düşündüğüm için gevelemem.
    youtube.com/@bisuruyorum

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet forumunda motorcu gömme şenlikleri vol bilmem kaç..

Türkiye kadar motorcuların motorculara "o araya girmeyecehsün" dediği yer görmedim, gerçekten çok şenlikli.
    Ben izlerken anladım döneceğini, anlasam da dönüş varken oraya girmem zaten, bu duruma da düşmem. Kendimizden saydığımız için benzeri söylemlerle motorcu arkadaşımıza gıyabında akıl verebiliriz bunu anlıyorum da; sinyal vermeden konum değiştirilmesini önemsiz görmek benim gerçekten anlayamadığım bir yaklaşım =)

Kuryelere ve sosyal medyada gündem olan manyak motorculara mesafeli durup arabacılara kendimizi sevdiremeyiz, amacımız buysa. Evet biz o motorculardan olmayabiliriz, ama bunu göstermek için bu yaptıklarımıza gerek yok =)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:19 ----------

Abi sondan önceki cümlen bir kuralla alakalı. Sağa dönerken sinyal vermek zorundasın ya hani. Bu zorunluluğu yerine getirmeyerek hareket edince nasıl suçsuz olunabiliyor? Zkmişim motorcuyu onu boşver, tekil olarak arabaya bakalım. Sağında fil de olsa, solunda hipopotam da olsa, dönüş yapmadan önce sinyal vermezsen suçlusun işte? =)
    Nerede olursan ol, yoldan ayrılırken veya şerit değiştirirken aynaya bakmak gerekir ve sinyal vermek de zorunludur.
    Motorlu suçsuz mu? Hayır
    Arabalı suçsuz mu? Hayır
    Kanuni perspektiften bakacaksak bu kadar basit, ikisi de suçlular.

Aklı selimden bakmayı beceremiyoruz biz bu konulara.
    Temas kimin hareketi nedeniyle oluşuyor? Arabanın
    Bu hareket öncesinde haber verme yükümlülüğü var mı? var. Motosikletin orada bulunma hakkının olmaması, arabanın kusurunu örtmez. Sağ şeritten geçmek yasak sanrısıyla sağdaki şeride geçerken aynaya bakmak zorunda değilim diye anıran tiplere meze veriyoruz böyle yapınca.

motorcu haklı falan demiyorum.
    Doğru yorumlamadığımızı düşündüğüm için gevelemem.

arabacı tabi ki sucsuz değil ancak kazanın oluşma sebebi arabacı değil motorcu. demek istediğim buydu.

Kazaya sebebiyet veren kural ihlali motorcuya ait.

Motorcu kural ihlali yapmasaydı o kaza %100 yaşanmayacaktı. ama arabacı kural ihlali yapmasaydı da %90 yaşanacaktı.

Sadece empati yapıyorum; trafikte araba kullanırken bu benzer durumlarda "oradan bir motorcu fırlar mı" diye düşünmekten insan artık sıkılıyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arabacı tabi ki sucsuz değil ancak kazanın oluşma sebebi arabacı değil motorcu. demek istediğim buydu.

Kazaya sebebiyet veren kural ihlali motorcuya ait.

Motorcu kural ihlali yapmasaydı o kaza %100 yaşanmayacaktı. ama arabacı kural ihlali yapmasaydı da %90 yaşanacaktı.

Sadece empati yapıyorum; trafikte araba kullanırken bu benzer durumlarda "oradan bir motorcu fırlar mı" diye düşünmekten insan artık sıkılıyor.

abi öncelikle, niye sıkılıyorsun? işin ne ki trafikte? =) aynaya bakmaktan ve sinyal vermekten mi eriniyorsun yani? tabi erinmiyosundur erinmiyorum diyeceksin de.. sağa döneceksen sağ aynana bakmalı ve sinyal vermelisin, bundan daha doğal bir sorumluluk yok. e hanımefendi bunu yapsa bu kaza çok büyük ihtimalle olmayacaktı.
    Yüzdeleri nasıl dağıttın bilmiyorum ama ablamız sinyal verse de bu kaza olmazdı çok büyük ihtimalle. Bu da kendisinin sorumluluğu, yemişim kanunu; ilerlediğin düzlemde konum değiştiriyosan diğer sürücülere haber vermelisin sanki?

temasın oluşma sebebini nasıl motorcu görebiliyorsun bunu da anlamadım.
    sebepten kastım suçlu bulmak değil, bunu daha net anlatmalıyım sanırım.. temasa neden olan şey araba sürücüsünün yön değiştirmesi.
    diyelim sağda bir şerit daha var ve motorcu buradan ilerleyerek otomobili geçecekken bu kaza oldu. ne değişirdi o zaman? o yüzden kanundan suçludan haklıdan haksızdan bağımsız şekilde olayın nasıl gerçekleştiğine bakıyorum
    arabanın herhangi bir senaryoya göre önemi değişmeyen bir hareketi var ve temasa neden olan hareket de bu.

dediğim gibi ben bunu toplumda oluşan manasız nefret nedeniyle kendimizi ayırmak için yaptığımız bir davranış olarak görüyorum ve üzücü.. ben de motor sürerken sayısız motorcuya küfrediyorum da, konu bu değil.

bir de bu en sağdan sağa dönerken aynaya bakmak zorunda değilim saçmalığını insanların ağzına sakız yapmayın lütfen..
    lütfen.. hiç bir şekilde aynaya bakmayan sığır bir toplumda yaşıyoruz, bunun motorculardaki karşılığı da mesela ayna kapatan sığırlar..
    böyle bir toplumda çıkıp böyle yanlış bir söylemi körüklemenin kimseye faydası yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (1 üye ve 1 misafir)