Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Engelli motorsikletime geri vites nasıl takabilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI

merhabalar. trifox 150 engelli motorsikletime geri vites nasıl takabilirm. biyerde sıkışınca inip itelemem gerekiyo zorlanıyorum.

motor alıntıdır
    http://www.sahibinden.com/listing/va...040131/detail/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Zor soru... Tecrübeli bir ustaya danışabilirsin tanıdığın varsa...
    #sürenadam

motorcular uğraşmıyolar baştan salıyolar. bende sormuyorum daha. burda varsa anlayan çok iyi olur benim için

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Anlasa da anlatarak yapılabilecek bişey değil ki. Yine yaptırmak için ustaya gitmen gerekmeyecek mi?? Zor vallahi işin, sinir bozuyor bu ustalar bazen....
    #sürenadam

aynen. bedavaya yaptırıyoruz sanki. varmı öyle bildiğiniz güvenilir yer

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Yok yav, ben de yeni sayılırım. Bir usta var ona bile zar zor gidiyorum geri cevirecek korkusuyla. Zaten tanımadıklarıyla pek ilgilenmiyor. Ben ankaradayım, sen nerdesin ki?
    #sürenadam

Dişli kutusuna müdahale herhalde yapılamaz çünkü içindeki dişlilere göre tasarlanıyor o kutu.Hacmen yer olduğunu sanmıyorum.Kaldı ki tüm sistem tek yöndeki dönme hareketine göre tasarlanmış, yani çok basit bir iş değil gibi.

Elektrikli bisikletten sökülmüş motor takıp vites boştayken kullanılabilecek bir şeyler tasarlanabilir belki ama bunu yapmak hakikaten yetenek işi olurdu.Her "ustayım" diyenin yapabileceği iş değil.Akü biraz büyütülürse çok kısa süreliğine devreye girecek o motor işe yarar gibime geliyor.Fakat hiç elektrikli bisikleti sökülmüş halde görmedim, böyle bir şey mümkün olur mu bilmiyorum.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı markad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen. bedavaya yaptırıyoruz sanki. varmı öyle bildiğiniz güvenilir yer
    Sitede piyanist irfan var. Yapamasa bile mutlaka epey yardımcı olacaktır. Yada "Sessizsakin" diye birisi daha var. Adam motor üretiyor kendisi, tasarlıyor felan. Çok da bilgili. Sana mutlaka fikir verecetir. Bence de en mantıklı olan şey jawa'nın dediği olay. O konuda yardım alabilirsin belirttiğim kişilerden
    #sürenadam

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    takılır takılmaz diye birşey yok

Ama şanzımanın değişmesi gerek yanılmıyorsam bu alet vitesli. Atıyorum 5 vitesse 5 ileri dişlilerin boyutu mevcut şanzımandaki ile aynı olacak ancak ekstradan birde geri vitesi olacak bir araba şanzımanı bulman gerek. Tabii birde motorla bağlantı yerlerinin uyması var.

Fiat bis renault twingo yada hundayi atos gibi motor hacmi çok ufak arabaların şanzımanlarını incelemenizi öneririm.

Ayrıca unutmamak gerek bu şanzımanın yağlamasıda farklı olacak bu nedenle yağ pompasınıda değiştirmeniz gerekebilir ve normalden daha fazla yağ isteyebilir

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    eğer vitesli değilde scooter gibi otomatikse atv lerdeki sistemi kullanabilirsin ek bir dişli lile geri ye doğru dönme sağlanıyor kanuni atv 150 scooter motorludur ve o sekilde kanunin yetkili servislerinde de bulabilirsin yada yabancı sitelerede reverse gear diye aratıp bulabilirsin
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Motosikleti
    R25
    yahut ön tekeri hareket ettirecek bir motor takabilirsen direksiyonu 90 derece çevirdiğinde tüm motorun yükünü yüklenmeden motorun ön kısmını başka bir yöne çevirebilirsin..yada başka bir deyişle arka tekerler sabit "sıfır" çizebilirsin.. tabi böyle birşey mümkün mü bilmiyorum fikir sadece

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    vitesli ise gerçekten zor ,
    vitesli için en pratik elektrik motoru ile yapılabilir.

yada irfan aga el atacak...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Ağır motorlardaki geri vites sistemi,harici bağlanmış elektrik motoru ile sağlanır.Ancak sizinki otomatik şanzıman.bence zor ve maliyetli olacaktır.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Goldwing'lerde ki gibi elektrik motoru olabilir.Yapılmayacak iş değil sanırsam.
    ANGARAJ

ferguson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 xmax
    ilandaki motorun aynısı ise scooter debriyajı olmalı. haricen bağlanmış ve ayrıca kendi aküsünden beslenen bir elektrik motoru ile hallolur kanaatimce ama iyi bir usta şart.
    meğerse aşk imiş canın mayası

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    size şöyle bir fikir vereyim,
    trafikten çekılmış bir ATV motoru bulunduğu taktirde o monte edilebilir ve onlarda geri vites bulunmaktadır,
    Aracınızda plaka ruhsat var ise bu işlem söz konusu olamaz...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

motor otomatik vites. ben öyle maliyetli bişey istemiyorum. bazı yerlerde 1 milyar küsürden bahsediyorlar hiç değmez yapmaya. ama yinede teşekkür ederim ilginize.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    alibaba.com ve benzeri sitelerde bir sürü ürün var bu konu ile ilgili, benim 10 dakikalık aramalarımda
    hep vitesli motora göre hazır kitler buldum genelde cgi tarz dediğimiz motor bloklarına göre.

Senin motorun scooter ise ona görede bir sistem uydurulabilir yada hazırı avrdır mutlaka, araştırmak lazım.

örnek ;

http://www.alibaba.com/product-gs/40..._exporter.html
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Çıkma 150'lik ATV motoru bulabilirseniz şanzıman kısmını komple alır takarsınız, onların bazılarının şanzıman içinde ileri-boş-geri vites seçeneği var, vites koluyla değiştiriliyor.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    hocam özür dilerim üzülerek engelli bir kardeşimiz olarak motosikletindeki geri vites problemi olarak yapılacaklar şunlar olabilir fakat özür dilememdeki amaç 1000 liradan daha az fiyatlara istediğin senin işini görecek geri vites olurmu bu konuyu tartışmak lazım zira senin durumun hakkında bilgimde yok yani aracı geri çekecek hiç bir durumun yok olarak düşünüyorum şu an ...

arkadaşların söylemeye çalıştığı elektirik motoru mantıklı geliyor kulağa fakat uzun ömürlü ve işlevsel olacağı konusunda şüphelerim var , motorunun toplam ağırlığı 120 kg geçer tahminim ..

ama elektirik motoru olmaz diye demiyorum uygun yerlerine uygun dişli ve bir zincir sistemiyle birazda uğraşla olur ama bana hiç sağlıklı gelmiyor ,

diyeceksinki irfan yazıp duruyorsun sana sağlıklı gelen ne ????

istersen bir kaç resimle olayı izah etmeye çalışayım ancak buda zorlu uğraş gerektiren torna işlemleri gerektirebilecek uğraştırıcı bir süreç olabilir dur resimlerle anlatayım en azından fikir olsun..

bu 3 tekerli tripötörlerin aşşağida resimlerdeki difransiyeli üzerinde geri vites mevcuttur şimdilerde bunlar yurdun değişik yerlerinde kullanımda ve bir çoğu kullanımdan kalkmış hurda olarak sağda solda yatmaktadır bu resimdekide onlardan biri olup bizzat şahsım tarafından toparlanmıştır , ve aslında çok kıymetli difransiyeli var , bana göre çünkü geri vites var üzerinde , ben sırf bu difransiyelden sebep komplesini satın alıp, parçalama düşüncesiyle hareket ettiğim sırada , sonra kıyamayarak toplamıştım,,

böyle uğraşmayı seven biri olarak bu difransiyel gerçekten bulunmaz bir nimettirki helekide bir go kart tarzı bir araç yapacaksanız

üzerindeki kol sayesinde nazik bir hareketle ileri giderken aynı hareketin tersiyle de geri gidiyor , eğer bu difransiyelden bulabişlirseniz ki ben bir tane biliyorum köseköy izmitte bir amcada 250 lira karşılığı satmaktadır ,

ama bu difransiyelle iş bitmemekte tabiki bunun adaptasyonu var olmadı... aşağıdaki resimdeki gibi komple bir şasi yada benzer bir araç bulup hurda olarak almak çok uyguna gelir diye düşünüyorum,,

diyeceksinki ohoooooo irfan ben geri vites dedim emmeeee bu iş aldı başını gitti değilmi ????

evet haklısın kolay iş değil senin şu an kullandığın sistemide iyi gözlemledim zamanında belki uğraşılırsa onada geri vites olabilir ama benim söylediğimden daha zor ve külfiyetli olacaktır ,

sen dersenki irfan bu işlerden az çok anlyorsun sen yapabilirmisin ? tornacı arkadaşım işi bıraktığı için ben şu an bir şey yapamam ama bir torna edinmiş olsaydım gözüm kapalı atlardım ve öyle parayla filanda işim olmazdı hayır duasına samimi söylüyorum bu işi hallederdik ama teknik alet yetersizliği beni sana mahçup bırakır... elaleme de gidip iş yaptıracam diye yakarmayı hayatta sevmem ve adetim değil

konuyu özetleyecek olursak benim kısaca aklımdan hemen geçen yukardaki, son eklediğim resimdeki arka düzeneğin tamamını senin motora geçirmek hem daha az işçilik hem daha kısa zamanda teslim , hemde orjinalinden daha sağlam ve kullanışlı bir sistem olmazmı ?

pekala bal gibi de olur ama uğraşacak adam bulmak ve bunu benim düşüncelerimle allah rızası için yada kısmen emeğğinin karşılığını alması yolu ile yapacak adam bulman için şimdiden duacınım

umarım bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir yeminle söylüyorum eğer bir torna makinam olsa bu işi ben halederdim... ama işin sonunda mahçup olmakta var...

kolay gelsin görüşmek üzre...

dip not: arkadaşın söylediği atv tarzı araçlardada geri vites mevcut belki senin arka difransiyel kısmını bozmadan atv parçalarının adaptasyonu mümkün olabilir çok yakından bakmasamda bazen bende dikat ederim atv motorları 8kanunıler, çin malları vs. motor yapıları scooterlara benziyor ama yanılabilirimde...
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)