Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arka dişli saplama kesme hastalığı (lütfen yardım!)

Motovento
    REKLAM ALANI
    turkmath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 - Kawasaki z250sl
    Arkadaşlar bana emanet bırakılan Seyhan 150c'yi kullanıyorum 5,6 aydır. İlk önce ehliyet aldım,sonra kask, mont, eldiven v.s derken epeyde bir masraf yaptım. Ama bu motorun kronik bir sorunu varmış, oda civata kesme!

Motosikletin arka dişli saplaması dediğimiz civatalar bugün ikinci defa kesti . Galiba benim hatamdan kaynaklandı bu sefer(nerdeyse durmak üzereyken birden dalgınlıkla gaz açtım) çat diye bir ses geldi, indim baktım dişli sallanıyorŞimdi yarın bir servise götüreceğim, bana diyecekki biz bu civataları çıkaramayız, git bir tornacıda çıkarttır. Sonra tornacıya gideceğim; ver 20-30 çıkaralım diyecek. Daha sonra tekrar servise döneceğim aynı civatalardan 4 tane daha takacak...En az 5-10 da o alacak...Ve bu hikaye böyle sürüp gidecek mi?

Şimdi sizden ricam; bu sorunu kökten nasıl çözebilirim acaba? Sonuçta burada yıllardır motor kullanan bilgili ve tecrübeli arkadaşlarımız var. Bir ümit buraya yazdım. Şimdiden teşekkürler.
    Lütfen önerilerinizde "motoru sat, işe yaramaz v.b" şeyler söylemeyin, motoru satamam, dediğim gibi emanet...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    bnm cup tada öle bi sorun vardı fakat sürekli teker yapma lastik akzıtma gibi sebeblerden doalyı cok kırıyodu en son çelik civata aldım civatanın önüne pul koydum arkaya pul koydum tekrar arkaya somun koydum ilkönce somunu yerine oturtup civatayı oyle sıktım bidaha da kırma yapmadı ama cok guzel sıkmak gerekiyo bu işlemlerin yanında vuruntu takozlarınıda değiştir. vidaları cıkarmak için fazla ugraşmadım kargaburun pense falan fakat bir iki zorlayan olmustu onlarıda tüpte ısıttım öel cıakrdım.
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Nacizane, orjinal civatalarından örnek yanına bir takım al. Sanayide bu civatanın grade 8 di sanırım sert ve dayanıklısını al ve onu taktır motoruna ve birdaha kolay kolay kırılmaz.

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    geçen hafta arkadaşım yasadı aynı sorunu. ılk defa yaptı. yenısını taktı ınsallah kesmez bır daha
    I'm solo, I'm ridin' solo:wiinkk:

Motosikleti
    @zaferkarizma
    Bu bahsettiğiniz yöntemi servise söylesek yaparmı acaba? Siz galiba kendiniz yapmışsınız...Bu tarzda işlemler için genelde burun kıvırıyorlar.
    @Whitehair
    "grade 8" civata markası mıdır?
    Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Motosikleti
    serviste yapar tabiki neden yapmasın hatta daha yaratıcı fikirler bile oalbilir sen deiğimiz malzemeleri al götür de böyle böyle usta kıl biri deilse elbetteki yapıcaktır. malum esnaflık cok zor bende esnafım ama bazen esnaflıkla alakası olamayan vasıflar cıkabiliyo konumuzla lakalı değil ama içimde uhte kalmıs herhal yazdım öle

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Alıntı Whitehair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nacizane, orjinal civatalarından örnek yanına bir takım al. Sanayide bu civatanın grade 8 di sanırım sert ve dayanıklısını al ve onu taktır motoruna ve birdaha kolay kolay kırılmaz.
    En saglıklısı.Motoru yıpranır,tornacıda yapılan saplama yine yıpranmaz...

Motosikleti
    asya 150T 6a karakız
    gecmıs olsun ılk once .

saplamalr ıcın sanayıde satılan celık vıdalar var somunlu bıraz pahalı ancak tam sonuc alabılırsın.
    Bırde sıkıstırdıktan sonra oje sur hem sıkıstırıyor hemde gevsemesını engellıyor.
    kula bela gelmez hak yazmadıkça hak bela yazmaz kul azmadıkça

Motosikleti
    Alıntı jr black key adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecmıs olsun ılk once .

saplamalr ıcın sanayıde satılan celık vıdalar var somunlu bıraz pahalı ancak tam sonuc alabılırsın.
    Bırde sıkıstırdıktan sonra oje sur hem sıkıstırıyor hemde gevsemesını engellıyor.
    Teşekkür ederim. Ne kadar pahalı acaba? Fikir edinmek için soruyorum sadece...Birde tedariği ona göre yapayım giderken

Motosikleti
    asya 150T 6a karakız
    tanesı 5 6 olması gerekıyor gecen hafta bızde arkadasınkılerını degıstırmıstık yolda elımızde kaldı
    bu arada ben ıstanbuldayıom ve sanayıden rahatca bulduk sonra tornacıda gıdıp onu tam boyutuna gore kestırdık.
    kula bela gelmez hak yazmadıkça hak bela yazmaz kul azmadıkça

Motosikleti
    Yeni civatalar takıldı. Orjinal'i imiş şimdi taktıkları. Servisin dediği şey: "motoru vuruntulu kullanmıycakmışım" yoksa tekrar aynı sorun ortaya çıkarmış. Ayrıca kendileride bu soruna bir çözüm bulamamışlar şimdiye kadar...

İyide benim anlamadığım birşey var; bir ürün garanti sürecinde aynı yerden 3 defa arıza verirse bu ürünü geri verebiliyoruz ve paramızı alabiliyoruz diye biliyorum. Acaba yanlış mı biliyorum? Motosiklette geçerli mi bu?

Alıntı turkmath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni civatalar takıldı. Orjinal'i imiş şimdi taktıkları. Servisin dediği şey: "motoru vuruntulu kullanmıycakmışım" yoksa tekrar aynı sorun ortaya çıkarmış. Ayrıca kendileride bu soruna bir çözüm bulamamışlar şimdiye kadar...

İyide benim anlamadığım birşey var; bir ürün garanti sürecinde aynı yerden 3 defa arıza verirse bu ürünü geri verebiliyoruz ve paramızı alabiliyoruz diye biliyorum. Acaba yanlış mı biliyorum? Motosiklette geçerli mi bu?
    abicim senin arka takoz lastiği boşluk yapmış olmasın. ayrıca sprocket carrier(Türkçesini unuttum valla) dişli taşıyıcı mı nedir işte o parçanın civataların girdiği klavuzlarda ve arka dişli de boşluk varsa vura vura kırar

son olarak o civataları mutlaka sıktıktan sonra sabitlemek lazım. yapıştırıcı veya benzeri ile

Motosikleti
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim senin arka takoz lastiği boşluk yapmış olmasın. ayrıca sprocket carrier(Türkçesini unuttum valla) dişli taşıyıcı mı nedir işte o parçanın civataların girdiği klavuzlarda ve arka dişli de boşluk varsa vura vura kırar

son olarak o civataları mutlaka sıktıktan sonra sabitlemek lazım. yapıştırıcı veya benzeri ile
    Arka takoz lastiklerini ve civataları yeni değiştim. Lakin az önce servisten gelirken vites değişimlerinde devire çokta dikkat etmeme rağmen arkadan yine tak tak ses geliyordu. Kalkışlarda da aynı şekilde teker dönmeye başlar motor kendini hafif öne atarya işte o zaman arka dişliden yine aynı ses geliyor. Bu gidişle bir daha kıracam galibaSon söylediğiniz "civataların girdiği klavuzlarda ve arka dişli de boşluk" bunu nasıl anlayabiliriz...Birde eğer varsa nasıl sıkabiliriz?Teşekkürler...

Motosikleti
    üstat sen benm dediğimi yapsaydın yada yaptırsaydın ya :(

Motosikleti
    Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bnm cup tada öle bi sorun vardı fakat sürekli teker yapma lastik akzıtma gibi sebeblerden doalyı cok kırıyodu en son çelik civata aldım civatanın önüne pul koydum arkaya pul koydum tekrar arkaya somun koydum ilkönce somunu yerine oturtup civatayı oyle sıktım bidaha da kırma yapmadı ama cok guzel sıkmak gerekiyo bu işlemlerin yanında vuruntu takozlarınıda değiştir. vidaları cıkarmak için fazla ugraşmadım kargaburun pense falan fakat bir iki zorlayan olmustu onlarıda tüpte ısıttım öel cıakrdım.
    zaferkarizma kardeşim teşekkür ederim...yaptıramadık işte:(Birincisi, sanayiye gittim çelik civata var ama takozlara uygun olanı yok. İkincisi, dedim gideyim bir tornacıda yaptırayım dedim, tornacı amca 4 tane civatayı 50 tl istediBende vazgeçtim. Vuruntu takozları değiştirdim, zaten civata kesmemişti sadece civatanın girdiği takozdaki o boşluk aşınmıştı, ama dediiniz pul vesaire olayını anlatmaya çalıştım usta fazla takmadı. Sen orjinal parçayı tak bir şey olmaz dedi. Bende o şekilde yaptırdım...

tekintekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki BANDİT 650 S (Haydut)
    Arkadaşlar meraba, benim motosikletimde de buna benzer bir sorun maydana gelmişti ,şu vuruntu takozları dediğimiz parçalar çok kısa zamanda aşınıyordu yani hem saplamalar hemde lastik takozlar birbirini aşındırıyordu. Bende bu soruna bir çare buldum kamyon tekerleğinin yanak kısımlarını bilirsiniz içi ip dokumalı olurlar işte öyle bir malzemeden vuruntu takozu yaptım ve janta sıkı sıkıya çaktım ,saplamaları da içine sıkı sıkıya taktım ve ardından arka dişliyi de saplamalara sabitleyip tekerleği yerine takıp sürüş denemesi yaptım Arkadaşlar gerçekten sonuç mükemmel ...Bakın size cep yelefonum ile çektiğim resmi sunuyorum ,zira geçen gün yaptığım kazada dijital fotoğraf makinam pert oldu...
    doğuştan çaresi olmayan bir hastalığım var,her gördüğümü adam sanıyorum...

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    benim eski kanuni de de vardi ayni sorun ben 5 sefer degistirmistim vuruntu takozlari yuksek derecede dandik 1 ay kullaniyorsun bosluk yapmaya basliyo sen ne kadar motoru mulayim de kullansan kalkis ve vites degistirme esnesinda dislinin arka kisminda saplamalarin gectigi yerde bosluk oldugu icin vurma yapiyor bir bes 10 derken ummadik yerde kesiyor sonra bul bir kamyonet gotur eve cok pis bir kronik hastalik.o takozlari cikarmasi zaten ayri bir iskence kanirtma ile karga burnu pense falan islemez.tam tornacilik is havali fir fir ile kestire kestire cikariyorlar.......

tavsiye olarak soyleyebilecegim ise honda ici turuncu renkte vuruntu takozu uretiyor ve kanuni seyhan 150 modeli ile uyumlu ve daha saglam diye durmustum.honda servislerinde bir arastirisan belki birseyler cikabilir.
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

Motosikleti
    Alıntı tekintekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar meraba, benim motosikletimde de buna benzer bir sorun maydana gelmişti ,şu vuruntu takozları dediğimiz parçalar çok kısa zamanda aşınıyordu yani hem saplamalar hemde lastik takozlar birbirini aşındırıyordu. Bende bu soruna bir çare buldum kamyon tekerleğinin yanak kısımlarını bilirsiniz içi ip dokumalı olurlar işte öyle bir malzemeden vuruntu takozu yaptım ve janta sıkı sıkıya çaktım ,saplamaları da içine sıkı sıkıya taktım ve ardından arka dişliyi de saplamalara sabitleyip tekerleği yerine takıp sürüş denemesi yaptım Arkadaşlar gerçekten sonuç mükemmel ...Bakın size cep yelefonum ile çektiğim resmi sunuyorum ,zira geçen gün yaptığım kazada dijital fotoğraf makinam pert oldu...
    Bu da müthiş, zekice bir çözüm olmuş lakin elden gelmezki yapalım aynısını

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:12 ----------

Alıntı sapo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dislinin arka kisminda saplamalarin gectigi yerde bosluk oldugu icin vurma yapiyor bir bes 10 derken ummadik yerde kesiyor sonra bul bir kamyonet gotur eve cok pis bir kronik hastalik.o takozlari cikarmasi zaten ayri bir iskence kanirtma ile karga burnu pense falan islemez.tam tornacilik is havali fir fir ile kestire kestire cikariyorlar.......

tavsiye olarak soyleyebilecegim ise honda ici turuncu renkte vuruntu takozu uretiyor ve kanuni seyhan 150 modeli ile uyumlu ve daha saglam diye durmustum.honda servislerinde bir arastirisan belki birseyler cikabilir.
    Evet bugün birinden duydum Honda'nın varmış. Dördü 150-160 tl civarında imiş. Vallahi bulsam belkide onu alacaktım, her seferinde 50 vermekten bıktım.Birde dediğiniz gibi o takozları çıkarmak ne kadar zahmetli bir şey! Hangi usta çıkardıysa şimdiye kadar 50 defa küfretti

Motosikleti
    ne diyeyim üstat yakınlarımda olsan bi gece oturur yapardık :( allah kolaylık versin.

Motosikleti
    Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne diyeyim üstat yakınlarımda olsan bi gece oturur yapardık :( allah kolaylık versin.
    Ben bu forumu bu yüzden seviyorum! Düşünmen bile yeter kardeşim, çok teşekkür ederim!Önerilerini yinede denemeye çalışacağım vakit bulursam...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)