Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fren Hidrolik Yağı Değişimi - İmanım Gevredi Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Frendeki son zamanlardaki gariplik yüzünden hidrolik yağını değiştiriyim dedim. Diskin ordan vidayı söküp maneti sıkarak yağı boşalttım, üst taraftaki bölmedende şırınga ile kalan yağı çektim. Olaya tarzanca giriştim kısacası. Neyse yağı dolduruyorum şimdi ama hortuma yağ gitmiyor, hava yaptı sanırım. Nasıl çözücem bu sorunu. Acil yardım edin, motoru bıraktım aşağıda duruyor öyle
    mehmetenis bunu beğendi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    hiç başıma gelmedi , merak ettim bende nasıl yapılacağını doğrusu ...

Ara ara freni bağlayıp pompalıyarak havası alınamaz mı acaba ?
    mehmetenis bunu beğendi.

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    dostum bır zamanlar benımde cok ımanım gevredı o sorundan ,fıren manetını bol bol pompala ve merkezden havasını al tekrar pompala ıyıce ve havasını al merkezin kapagını sok eksık hıdrolıgı tasmıcak sekılde tamamla bu ıslemlerden sonra yıne tutmaya bılır zamanla sısıyo fren tutuyo bıraz etzantırık yapmış cinli bılgıne (dıkkat et hıdrolıgı saga sola akıtma boyayı bozuyo )

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    fren hidroliğini dolduracaksın. freni pompalayacak, manet sertleşince kaliper üzerindeki rekoru açarak tazikli yağın çıkmasını sağlayacaksın (maneti sıkarken, rekoru açacaksın). bu işlemi bikaç kere tekrar et. ilk bir iki seferde yağ havayla karışık çıkacaktır. sistemdeki hava bitince yağ kesintisiz olarak fışkıracak. fren havası bu şekilde alınır.

Motosikleti
    Alıntı ferhatdm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum bır zamanlar benımde cok ımanım gevredı o sorundan ,fıren manetını bol bol pompala ve merkezden havasını al tekrar pompala ıyıce ve havasını al merkezin kapagını sok eksık hıdrolıgı tasmıcak sekılde tamamla bu ıslemlerden sonra yıne tutmaya bılır zamanla sısıyo fren tutuyo bıraz etzantırık yapmış cinli bılgıne (dıkkat et hıdrolıgı saga sola akıtma boyayı bozuyo )
    bu merkezden havasını al dediğin yeri anlamadım.
    birde 10m2 yer yağ oldu artık yapacak bişe yok

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:28 ----------

Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fren hidroliğini dolduracaksın. freni pompalayacak, manet sertleşince kaliper üzerindeki rekoru açarak tazikli yağın çıkmasını sağlayacaksın (maneti sıkarken, rekoru açacaksın). bu işlemi bikaç kere tekrar et. ilk bir iki seferde yağ havayla karışık çıkacaktır. sistemdeki hava bitince yağ kesintisiz olarak fışkıracak. fren havası bu şekilde alınır.
    1000 kere maneti sıktım, sürekli hava geliyor.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:28 ----------

1000 kere maneti sıktım, sürekli hava geliyor.

sol alttaki lastiği kaldır somunu gevşet. maneti pompala yağ aaksın

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    fıren merkezının ordakı rekordan alcan sanırım ordan aldın 10 m yagı yagı tamamla tutmazsada acele etme şayet geç tutuyo ben şahit oldum kaç sefer zamanla evresını tamamlıyo her halde dedımya çin işi şunuda anlamadım heryer yag oldu ( ama hava cıkıyo dıyosun cıkacak cıkmazsa çalışmaz

Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

''Runemagick '',

Diğer arkadaşlar ve '' vlad1462 '' gerekli şekilde izahatta bulunmuşlar.

Bu saate kadar, halen fren sorununu tek başına halledemediysen !..

Fren kolunu sıkılı vaziyette tutması için yardımcı bulmanda fayda var.

Hidroliği ilave etmen ve fren kolunu birkaç kez pompalamayı takiben;

son kez freni sıktığın da '' fren rekorunu '' sıkacaksın ki , fren kolunu

bıraktığında içeriye hava tekrar hava girişi olmasın ..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Şimdi bu işler markaya modele göre değişir mi bilmiyorum ama, benim ön fren son dönemlerde olur olmaz kilitlemeye başlayınca ön amortisörlerin dibe vurarak buna neden olduğunu anladım ve hemen servise gittim. Usta yağı boşalttıktan sonra amortisörleri de söktü. İçinden çıkmakta olan çubuğu yere dayayarak amortisörlerin her birini 8-10 defa yaylandırdı (pompalama da diyebiliriz) ve sonra yerine taktı. Yağ koyma işlemini yaparak havayı aldı ve işlemi tamamladı. Belki senin de böyle birşeyler yapman gerekiyordur

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    sen birini bulacan dicen ki pompala
    adam pompalıcak freni , sen dicen basılı tut adam basılı tutacak sen rekoru 10-11 artık hangisi uyarsa onla gevşetcen rekoru sonra sıkcan . tekrar dicen pompala eleman pompalıcak sen dur dicen frene basılı tutacak sen yine rekoru gevşetip hava alacaksın istersen o rekorun başına ince bi hortum sok diğeri ucu da bir kaba koy etraf batmaz hidrolik te hortum vasıtası ile kaba boşalır ;) bu pompala bırak işlemini 3*4 defa yapsan yeter kolay gelsin
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    yorumlar için teşekkürler, anlatıldığı biçimdede yaptım ama yok, olmuyor. vlad1462 nin yorumu ile aşağı inip başladım dediğini yapmaya ama 2 saat sürermi yahu. mahallenin havasını aldım, fren hortumunun alamadım. bir gariplik var kesin

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:23 ----------

Alıntı bur-k@ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen birini bulacan dicen ki pompala
    adam pompalıcak freni , sen dicen basılı tut adam basılı tutacak sen rekoru 10-11 artık hangisi uyarsa onla gevşetcen rekoru sonra sıkcan . tekrar dicen pompala eleman pompalıcak sen dur dicen frene basılı tutacak sen yine rekoru gevşetip hava alacaksın istersen o rekorun başına ince bi hortum sok diğeri ucu da bir kaba koy etraf batmaz hidrolik te hortum vasıtası ile kaba boşalır ;) bu pompala bırak işlemini 3*4 defa yapsan yeter kolay gelsin
    tek yapmadım, iki kişiydik aynen dediğin gibi yaptım ama tam 2 saat yahu. nasıl bir havaymış anlamadım.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    o zaman rekoru değiştir bir de dikkat et rekorla kaliper arasında pul olur genelde onu takmayı unutmuş olmayasın acrıca merkeze giden boruda da pul var onu da kontrol et
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    NX 400
    mahallenin havasını aldım, fren hortumunun alamadım.

Servis yolu görünüyor ama bakalım nasıl götüreceksin. Yahu _OLD_ üstad da pek yok ortalıklarda. Can simidi gibi yetişirdi bu konularda.

Motosikleti
    o zaman rekoru değiştir bir de dikkat et rekorla kaliper arasında pul olur genelde onu takmayı unutmuş olmayasın acrıca merkeze giden boruda da pul var onu da kontrol et
    pullara dikkat ettim, aynen denilen gibi yapıyorum alsında, yağ sürekli boşalıyor ama fren boşta kalıyor sürekli

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Servis yolu görünüyor ama bakalım nasıl götüreceksin. Yahu _OLD_ üstad da pek yok ortalıklarda. Can simidi gibi yetişirdi bu konularda.
    hakkaten bide o var arka frene güven olmaz, helede 150 zatın arka frenine
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    rekor bozuk olabilir

Motosikleti
    rekor bozuk olabilir
    bugüne kadar bir sorunu yoktu, ki görünürdede bir sorunu yok. yarın anlicaz artık
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    NX 400
    bur-k@ ikinci kez rekorları hatırlatıyor. Teknik bilgim az, o konuda birşey diyemiyorum da, eğer şu an İstanbul'da değilsen trafik sorunu olmadan yavaş bir şekilde yarın servise götürürsün artık. Bu saatten onra daha ne yapabilirsin bilmiyorum. Servisin bakacağı bir şey var onda, artık öyle görünüyor.

Motosikleti
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bur-k@ ikinci kez rekorları hatırlatıyor. Teknik bilgim az, o konuda birşey diyemiyorum da, eğer şu an İstanbul'da değilsen trafik sorunu olmadan yavaş bir şekilde yarın servise götürürsün artık. Bu saatten onra daha ne yapabilirsin bilmiyorum. Servisin bakacağı bir şey var onda, artık öyle görünüyor.
    istanbuldayım malesef. götüriyim dedim sağdan yavaş yavaş ama manyağın biri sıkıştırıcak, o olmazsa birisi önüme atlicak. al başına iş.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    başka da bi yerinden olmaz hortum falan kaçırıyor bence rekorda anlayamazsın üstündeki oring yıpranmış olabilir zaten rekor dediğim şey senin hava boşaltmak için gevşettiğin zımbırtı 3-4 ytl bişidir fiyatı ;) neyse bence de sana servis yolu gözüküyor hocam (:

edit: hortumlar sağlam mı ?

Motosikleti
    başka da bi yerinden olmaz hortum falan kaçırıyor bence rekorda anlayamazsın üstündeki oring yıpranmış olabilir zaten rekor dediğim şey senin hava boşaltmak için gevşettiğin zımbırtı 3-4 ytl bişidir fiyatı ;) neyse bence de sana servis yolu gözüküyor hocam (:

edit: hortumlar sağlam mı ?
    bugüne kadar gayet normaldi herşey. sorun olsaydı bu sabahta olurdu heral. biryerde hata yapıyorum galiba. yarın ustaya gidicez artık, bakalım nerdeymiş sorun
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)