Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

125cc yi 150 cc yapmak istiyorum??

Motovento
    REKLAM ALANI
    cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    resimde gözükmüyor ama evet değiştim onuda

orjınali ve 200 lük balansörler bir arada takmadan önce cekmiştim
    polo34 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resimde gözükmüyor ama evet değiştim onuda

http://imageshack.us/a/img824/1740/a...40/adszsbt.jpg

http://imageshack.us/a/img18/6559/ba...59/balansr.jpg

orjınali ve 200 lük balansörler bir arada takmadan önce cekmiştim
    En iyisini yapmışsın.

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    Cuma ya da cmtesi motoru Serkan ustaya birakicam, is yogunlugundan kipirdayamiyorum bu aralar, kendisi de aksam alamadi, sonuclari paylasiriz

Kac cc olsa acaba? Hedef ne olsa? Yurt disinda 160 cc olanlari var...

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    serkanADH13 ustamız istanbulda sanırım , tanıdık yok baska da
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    benim görüşüm açmısken silindir pistonu yapılabilecek en üst seviyeye getirin, çünkü belli süre sonra oda yetmeyecek

sonucu şimdiden bende merak ediyorum

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    usta en iyi marka yeni parçaları kullanıcam, uygun olanları arayacağım, sorun çıkmaz diyor ama internet bir sürü abuk subuk arıza haberleriyle dolu, gerçi motorla anlayan da uğraşıyor anlamayan da max %20 yakıt artar dedi, bende tolere edilebilir durum oluyor, ben en sorunsuz nasılsa öyle olsun havasındayım ama durum açılınca anlaşılacak heralde, eski parçalarla yeniden eski haline getirilebilecek şekilde olacak...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

125'lik krank 200'lük silindiri kaldıramaz mı kesin? sonucunda motor kilitleme ve kaza yapmaya sebep olan bir durum mu oluşuyor?

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    ben sana kendi motorumdan örnek vereyim
    orjınalde pistonun asagı yukarı hareket mesafesi yani krank stroku 49.5 mm idi, bu değer mondialin 125 cc lerinde de aynı
    krankın kaldıramama gibi bir durumdan ziyade mevcut krank kolundaki piston baglantı deliğinin capı ve silindir gömleginin kartele girdiği acıklık önemli.
    benim motor orjınalde krank kolundaki delik 15mm oldugun dan 200 lük tabir edilen geniş silindir taktım, orjınalı 62 mm iken 65.5 mm ye cıkarttım.
    oda silindir hacim hesabından 166 cc ye denk geldi.
    gelelim son duruma: 200 lük krankın hareket mesafesi 62.2 mm, ve ben onada kartel acıklıgına en uygun olan 65.5 mm piston lu boyu 200 cc ye uygun silindirle topladım.
    orjınal 200cc silindirler 63.5mm ve hacimler de 199 cc iken ben 65.5 mm ile 209 cc ye cıkarttım.

son olarak tekrar senin soruna dönersem eger piston baglantı acıklıgı ile karteldeki gömlek deliği izin verirse cok basit bir sakilde 166 cc ye
    (tabi uygun parca bulunursa ve sizin motorun orjınal stroku 49.5mm ise)
    yükseltilebilir bence sorunsuz olarakda kullanabilirsiniz, karburatör değişmeyecegi içinde yakıt dediğiniz kadar bile artmayacaktır bence

umarım yeterince aydınlatıcı olabilmişimdir
    polo34 ve utkan35 bunu beğendiler.

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    sen bu işte epey ustalaşmışsın, istanbulda olsan peşinden ayrılmazdım

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Yahu amma yazmışsınız, büyük bir keyifle okudum. Centiko güzel bilgiler vermişsin, şimdi çoğunu anlamadım ama okudum

Benin de epeydir aklımı kurcalıyordu bu durum. Benim motor için de araştırıyordum cc artışı nasıl yaparız diye. Y.dışından bir bayi ile temasa geçtim, adamlar 275cc kit çıkartmışlar. Kısacası krankla vesayre işiniz olmayacak diyor, söz verdiğimi gibi 300 cc yapamadık felan demişler.

Sadece piston değişimi ile olacak gibi. "Cyclinder kit" diye bahsediyor çünkü. Bir de 0.07 mm alçaltıldığını (yada kısaltıldığını) söylemiş, bunu da sıkıştırma oranını 11:1 den 11,5:1 çıkardığını, bu sıkışma oranı arttığı için performansta (büyük ihtimalle çekişi kastediyor çünkü adamlar full arazi takılan tipler) ciddi değişiklik olduğunu söylemiş. Yaklaşık olarak orjinal sıkıştırma oranı ile motoru 300cc ye çıkarmışsın gibi düşünebilirsin dedi (ben ısrarla nekadar güç-tork kazandınız vs, diye sormuştum).

Şimdi ben o seti alsam takarım sanırım. Ama beni düşündüren şey bu subaplar, egzantrik vs, gibi üst taraftaki ıvır zıvırların sökülmesi, takılması eğer gerekiyorsa yeniden ayarlanması... Çünkü benim alet de üstten çift egzntrkli olduğu için subap olayaları biraz karmaşık oluyor diyorlar.

Acaba ben silindir kiti takacakken üst tarafla işim hiç olmayacak mı ki ?? O konuda da beni bir aydınlatsanız şöyle gözümün içine fener tutmadam
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    denildiği gibi sıkıstırma oranının arttırılması 300 cc ye bedel olabilir ancak pistonunda ona göre subab yerlerinin oyulması lazım ki subablar pistonşla öpüsmesin.
    silindir kitini almıs olsanız takmanız için zaten subab kapagını egzantirikleri sökmeniz lazım tabi ki takarkende bunları ayarlayıp takmanız gerekecek.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Kendileri takmışlar ve kullanıyorlarmış. Ve bu motora özel yapmışlar zaten kiti. O vakit subaplara göre ayarlanmıştır diye düşünüyorum.

Fakat fiyatı biraz düşündürücü olduğu için acaba biz kendimiz başka bir silindiri modifiye ederk benzer bir şeyler yapabilir miyiz diye düşünüyorum. Sen bir sürü anlatmışsın, biraz detaylı okuyup sorayım bari sana

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    uygun parca bulursanız tabiki yapabilirsiniz atla deve değil sonucta, toplama esnasında krank üst ölü noktayken egzantirik ayarını denk getirin yeter

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    ne kadarmış sizin 300cc kit, gönderi dahil parasına %18 gümrüğe takılma vergisini de ekleyip rakamı düşünün ... usta bana 300-400 tl olabilir dedi ...

HEROCAN35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter
    KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM BEN BU OLAYI 2008 VEYA 2009 DA KENDİ MOTORUMDA YAPMIŞTIM 125CC VE 150 CC KRANKLARI İKİSİDE AYNI BENİMKİ 2005 MODEL OLANIYDI ARKA ÇİFT AMASÖRLÜ OLANINDAN YAKITTA MUAZZAM Bİ DÜŞÜŞ OLMUŞTU MOTORUN ŞASE RESMEN TIRIVIRI GELİYOR Kİ BEN YILLARDIR MOTORLA UGRAŞIYORUM BU ARADAKİ 25 CC FARKIN BU KADAR ETKİ EDEBİLECEGİNİ SÖYLESELER İNANMAZDIM SADECE TEK TAVSİYEM EGERKİ 150CC YE ÇEVİRİRSEN İLK ETAPTA ÇOK ZORLAMA SEKMANLAR Bİ ALIŞSIN BİZİM O ZAMAN TEK HATAMIZ 150 CC YE ÇEVİRDİKTEN 1 GÜN SONRA İKİ KİŞİ DAG KÖYÜNE ÇIKMIŞTIK VE MUAZZAM Bİ PERFORMANS ELDE ETTİK ANCAK SEKMANLAR DAHA SIKI OLDUGUNDAN BEŞ ALTI AY SONRASINDA KRANGI DEGİŞTİRMEK ZORUNDA KALDIK BELKİ Bİ İHTİMAL ALACAGIN 150 CC LİK SİLİNDİRİN ETEGİ YANİ SİLİNDİRİN KARTELLE BİRLEŞTİRİ YER OTURMAYABİLİR YERİNE ONUDA TORNADA ALDIRMAN GEREKEBİLİR ANCAK ŞUNUDA NET SÖYLİYİM HIZI ARTTIRMAK İÇİN YAPICAKSAN UGRAŞMA BENCE ÇÜNKÜ HIZDA Bİ DEGİŞİKLİK OLMAZ EGER HIZIDA ARTTIRICAM DERSEN KAYIŞLARIN OLDUGU BÖLÜMÜ DEGİŞTİRMEN LAZIM KOMPLE KİT OLARAK DEGİŞTİRMEZSEN HIZDA Bİ DEGİŞİM OLMAZ ÇÜNKÜ V MATİK BELLİ Bİ YERE KADAR AÇILIP KAPANIYOR

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:39 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=OGe_wVP3Lq0

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı polo34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne kadarmış sizin 300cc kit, gönderi dahil parasına %18 gümrüğe takılma vergisini de ekleyip rakamı düşünün ... usta bana 300-400 tl olabilir dedi ...
    Ya adam silindir kitine 300 dolar, tee Avustralyadan buraya da 65 dolar kargo(UPS) dedi. Zaten 300 dolar yazacaksa faturaya iyice vazgeçerim, hiç uğraşamam gümrük felan. Faturaya 50 dolar felan yazsın bişey kaybetmez. Ama ben genel olarak pazarlık etmeyi düşünüyorum çünkü bu KLX kitleri gibi bol bol satan çok rağbet gören bir kit değil. Sadece Avustralyada yapmışlar ve misal çinden kimse o fiyatı verip almaz. Eğer Avustralya'da da çok satmamışlarsa BELKİ pazarlığa gelebilir adam.

KLX kitleri demişken, geçenlerde araştırmıştım, birkaç üreticisi var o kitledin. Ve yanlış hatırlamıyorsam 280 - 300 - 330 - 351 cc lik çeşitleri vardı. Ve bunların en düşüğü bile 800~1000 TL arasına geliyordu. O açıdan bakınca adam aslında uçuk bir fiyat çekmedi o yüzden pazarlık etmeyede bilir, modifiye işleri böyle sonuçta.Ama fiyat bana biraz yüksek, içimdeki modifiye tutkusunu bastırmaya çalışıyorum

Daha bir de bu işin işçiliği olacak. Çünkü ben kendim uğraşayım desem (çok isterim ama) alet edevat lazım, vakit ve en önemlisi tecrübe lazım. Belki yaptım sanıp topladıktan sonra sorun çıkacak, belki 1000 km sonra sorun çıkacak.. O yüzden bir ustaya gitsem diyorum ama kararsızım işte.

Alıntı HEROCAN35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM BEN BU OLAYI 2008 VEYA 2009 DA KENDİ MOTORUMDA YAPMIŞTIM 125CC VE 150 CC KRANKLARI İKİSİDE AYNI BENİMKİ 2005 MODEL OLANIYDI ARKA ÇİFT AMASÖRLÜ OLANINDAN YAKITTA MUAZZAM Bİ DÜŞÜŞ OLMUŞTU MOTORUN ŞASE RESMEN TIRIVIRI GELİYOR Kİ BEN YILLARDIR MOTORLA UGRAŞIYORUM BU ARADAKİ 25 CC FARKIN BU KADAR ETKİ EDEBİLECEGİNİ SÖYLESELER İNANMAZDIM SADECE TEK TAVSİYEM EGERKİ 150CC YE ÇEVİRİRSEN İLK ETAPTA ÇOK ZORLAMA SEKMANLAR Bİ ALIŞSIN BİZİM O ZAMAN TEK HATAMIZ 150 CC YE ÇEVİRDİKTEN 1 GÜN SONRA İKİ KİŞİ DAG KÖYÜNE ÇIKMIŞTIK VE MUAZZAM Bİ PERFORMANS ELDE ETTİK ANCAK SEKMANLAR DAHA SIKI OLDUGUNDAN BEŞ ALTI AY SONRASINDA KRANGI DEGİŞTİRMEK ZORUNDA KALDIK BELKİ Bİ İHTİMAL ALACAGIN 150 CC LİK SİLİNDİRİN ETEGİ YANİ SİLİNDİRİN KARTELLE BİRLEŞTİRİ YER OTURMAYABİLİR YERİNE ONUDA TORNADA ALDIRMAN GEREKEBİLİR ANCAK ŞUNUDA NET SÖYLİYİM HIZI ARTTIRMAK İÇİN YAPICAKSAN UGRAŞMA BENCE ÇÜNKÜ HIZDA Bİ DEGİŞİKLİK OLMAZ EGER HIZIDA ARTTIRICAM DERSEN KAYIŞLARIN OLDUGU BÖLÜMÜ DEGİŞTİRMEN LAZIM KOMPLE KİT OLARAK DEGİŞTİRMEZSEN HIZDA Bİ DEGİŞİM OLMAZ ÇÜNKÜ V MATİK BELLİ Bİ YERE KADAR AÇILIP KAPANIYOR

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:39 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=OGe_wVP3Lq0
    Hocam güzel yazmışsınız. Bi söylermisiniz kayışların olduğu bölüm nedir, neresidir? Bir de aynı şekilde V-matik
    #sürenadam

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    Arkadas konuyu acan kisi icin yorum yazmis, biz sonradan maydonoz olduk

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Hımmm, scooter olayları diyorsun Ben de sana yazdı sandım

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    @Selim Usta sana sadece işçilik için mi o fiyatı verdi? O işçiliğe parça uymazsa traşlama vs, vs, dahil mi ? yoksa parça dahil komple mi söyledi o fiyatı ?

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    herşey dahil fiyat ...

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Bence normal fiyat. Baksana benim sadece kit ~700TL ye geliyor...

Şimdi şunu buldum ; http://www.aliexpress.com/store/prod...746771916.html

Shineray felan diyor, mesaj attım, bakalım bizim motora uygun mu değil mi...
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence normal fiyat. Baksana benim sadece kit ~700TL ye geliyor...

Şimdi şunu buldum ; http://www.aliexpress.com/store/prod...746771916.html

Shineray felan diyor, mesaj attım, bakalım bizim motora uygun mu değil mi...
    bunun fiyatı uygunmus hemde freeshiping
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler