Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu

ABS Fren Gerçeği

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F 650GS
    ABS nin çoğu 2011 model motesikletlerde opsiyonel olmasını anlayamıyorum. Arkadaşlar özellikle yeni başlayan arkadaşlar imkanları olduğu ölçüde ABS li motosiklet seçmeliler. Başkalarını aldırmayın...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ( yok mlsf : (
    Beyler neyden bahsediyorsunuz..

Abs nin fren mesafesini uzatacağı kadar bi saçmalık olur mu.. Kitlenen fren sadece sürtünmeyle aracı yavaşlatır ama abs kinetik enerjiyi saniyede defalarca tekeri kitleyip açarak, tekerin tekrar dönme enerjisine çevirir. Bu yüzden hem daha kontrollü hem de daha KISA mesafede fren yapma imkanı sunar.

Abs sadece buzda ve karda kullanılmamalıdır ki bunu zaten abs üreticileri de nedenleriyle birlikte açıklıyor.

Siz daha neyin davasındasınız. Varsa imkanınız alın abs li keyfinize bakın. Yoksa yok tecrübe yok kontrollü fren takılırsınız..

Motosikleti
    Keeway Cruiser 250 - 2008
    Yollar süprizlerle dolu,

Harley Davidson'ın bununla ilgili bir videosunu izlemiştim.

İsteyenler için;
    http://www.youtube.com/watch?v=_VaDHxX3kVM

Bence kesinlikle güven verici ve gerekli bir donanım.
    [COLOR="#000000"][B]We believe in the sky, and we don’t believe in the sunroof.[/B][/COLOR]

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    İki farkı bu resim iyi anlatmış

TATLIHIZ bunu beğendi.
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Motosikleti
    YAMAHA MT07 RACE BLUE
    Haftasonu manisadan izmire diye cikip solugu kusadasinda aldim.donus yolunda menderes uzeri gelip 80_90 km hizla yavas yavas gelip yolun tadini cikarmaya niyetliydim.menderesten havalimani sonrasinda cevre yolunu tercih edip manisaya gecme niyetindeydim.yine suratim 80_90 ile seyrederken otobanin biraz yokus asagiya olmasi ve biran once eve varma niyetiyle biraz gaza yuklendim.bornovaya yaklasirken hizim 165 km falan sanirim fakat yol bir anda nedense tek seride dustu.onumde benimle ayni hizlarda seyreden arac kukalara vurmamak icin aniden yavasladi.tabi bende once arka frene ayni anda on freni pompalayarak coook zorla durabildim.o an arka teker kitledi ve o refleksle arkayida kademeli birakip on frenede kademeli yuklendim.bu anda ondeki aracin sagina attim kendimi.en sagda seyreden otobusle araba arasina girdim.ancak soldaki aracin sag arka kapisina kadar yaklasip yavaslayabildim(bu dediklerim 3_4 saniyede gerceklesti)hemen kenara. Cekip bir sigara yaktim ve o an absnin ne kadar hayat kurtarici olabilecegi aklima geldi.bundan sonraki motorumum modeli tarzi ne olur bilmiyorum ama kesinlikle absli olacagina eminim
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Yağışlı havaların dışında ben hiç sevmiyorum , motorumda da yok

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı zamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    )hemen kenara çekip bir sigara yaktim ve o an abs nin ne kadar hayat kurtarici olabilecegi aklima geldi.

abs hayatını kurtardı sen sigara ile ölmek için ısrarcısın hala

neyse geçmiş olsun umarım sigarayıda bırakırsın..

bu arada BENCE abs,kafamızdaki kaskdan bile önemlidir..

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    bir video da benden olsun. motosikletin 4 tekerli araçlar ile karşılaştırırsak en önemli eksisi fren anında denge sorunları yaşatması.
    tüm gücümle frene basabilmenin güveni için bence 2-3 bin fazla vermeğe değer. motorun komplesi 2-3 bin eden benim gibi fukara motorcular da dikkat edecek yapacak bir şey yok.
    lastik kalitesi ya da lastiğin durumu abs de daha önemli olduğunu otomobil tecrübemden biliyorum.çok daha erken kilitleyeceği için abs daha erken devreye girip tekerleği salıyor ve mesafe çok uzayabiliyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lastik kalitesi ya da lastiğin durumu abs de daha önemli olduğunu otomobil tecrübemden biliyorum.çok daha erken kilitleyeceği için abs daha erken devreye girip tekerleği salıyor ve mesafe çok uzayabiliyor.

olması gerekende budur zaten..eğer lastiklerin kalitesiz veya aşınmış olsaydı kilitlenerek daha kısa sürede duracağını düşünüyorsan yanılıyorsun...üstelik kilitlenme nedeniyle düşme riski de var..

abs sadece gevşek malzemeli toprak gibi yollarda dezavantaj olabilir..
    zira tekerleğin kazıklayıp üstteki gevşek kısmı eşelemesi ve altta bulunun sert dokulu toprağa erişmesi istenir..

karlı buzlu yollarda da çekiş kontrol sistemlerinin devre dışı bırakılması da bu sebepledir,tekerleklerin patinaj çekmesine müsaade edilir ki karı, buzu eşeleyip alttaki asfalta veya sert zemine ulaşılsın..

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstelik kilitlenme nedeniyle düşme riski de var..
    bu yüzden hem güvenli sürüş hemde ileri sürüş tekniklerinde özellikle panik fren çalışın denilir insanlara
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Virajda abs li motorla freni kokleyince durduruyor mu motoru
    Yoksa motoru diklestirip virajda savrulmasina mi neden oluyor?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı EKONOMİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Virajda abs li motorla freni kokleyince durduruyor mu motoru
    Yoksa motoru diklestirip virajda savrulmasina mi neden oluyor?
    Yeni nesil abs lerde virajdaki yatış açısını algılama özelliği var. Onlar da sorunsuz durdurur. Ama eski nesil olanlarla virajda kayıp düşme ihtimali var.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hangi yeni nesil onlar? Hangi motosikletlerde var, ben duymamıştım böyle bir şey. 7. Sayfada da yazılmış, eski Nesil absler durmuyor baba gidiyor da gidiyor. 50-60 km ile giderken hyosungla 3-4metre erken duruyordun. Muhtemelen yenileri daha iyidir
    bilginozi bunu beğendi.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abs fren mesafesini uzatıyor diyen pis cahilLer.

Keşke olseniz.

Hepsini geçtim el freni çekerek durma mesafesini kısaltması düşünen ve bunu uzun uzun anlatan baş cahil var.

Aracın ağırlığı, ağırlık merkezinin yerden yüksekliği, dingil mesafesi, teker çaplari, uzunluğu vs gibi onlarca fiziksel kuvvetin kombinasyonuna göre uzman olanlar frene kendileri istedikleri kadar basacaKlarmis.

Abs olmayan araçlarda fren dağıtımı sabittir ve yol durumuna göre değişmez. On teker mi ayarlayacaksin yoksa arkayi mi tek pedalLa.

Ayrıca kilitlenen teker durma mesafesini uzatır. Statik sürtünme kinetik sürtünmeden her zaman daha yüksektir.

Abs tüm bunları senin yerine 4 tekeri ayrı ayrı kontrol eder ve statik sürtünmenin maksimum olduğu yerde frenleme yapar.
    bilginozi bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi yeni nesil onlar? Hangi motosikletlerde var, ben duymamıştım böyle bir şey. 7. Sayfada da yazılmış, eski Nesil absler durmuyor baba gidiyor da gidiyor. 50-60 km ile giderken hyosungla 3-4metre erken duruyordun. Muhtemelen yenileri daha iyidir
    Bosch yeni nesil abs üretti MSC adıyla.Ktm nin üst bir modelinde bu sistem mevcut hangisiydi tam hatırlayamıyorum. Yamaha 2015 R1de de yeni nesil abs var. Benim abs li 600rr ımda combine-abs var. 100km de 0km ye 34mt de duruyor. Her abs aynı değil teknoloji farkları var. Örneğin 2014 yılına kadar sport motosikletler içindeki en iyi abs sistemi hondanın kullandığı idi.

MSC nin linki;

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet o başlığı hatırlıyprum ama geliştirme aşamasındaydı diye hayıtırlıyorum, satışa sunulmuşsa güzel. Hoş şöylé bir şey de var, fren yaparken kesinlikle motosikleti dikiyor, yani yatıkken basacağımız jer fren motoru dikleştiriyorsa o da sakat olabilir. + ve - leri vardır illaki.
    Ama abs konusunda evet, kombine ve yeni nesilin ben de faydalı olacağı düşüncesindeydim. Önceden desteklemezdim bu fikri fakat abs yi devreye sokmadan düzgün fren yapan birisi için faydalı bence. Son nesil absleri bilmesem de eskileri cok cırt. İnanın Ki adamlar fren çalışması yaparken içimden, yuh bu kadar da acemi olunmaz ki dedim. Meğer hepsi tak tak tak absyi devreye sokuyolarMış. Bunların yanında bir de yüksek modelli bir hayabusa vardı ki abs si gayet guzel iş görüyordu.
    Yani olay abs evet mi hayır mı değil. Hangi motor, nerede ve hangi abs diye sormak lazım
    bilginozi bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Son günlerde nedendir bilinmez, bir konu hortlatma modası başladı.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Hala buları zihnine dahil edemeyenler var konu acilali kaç sene geçmiş hala ayni şeyler tartışılıyor.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    abs ile ilgili bir problemim var . FZ6 FAZER 2006 model şimdi yıllardır motosiklet tepesindeyim fakat şöyle bir durum var daha önce başıma gelmedi . motosiklete yeni lastik taktım iyi biryer michelin bayisi balans falanda yapıldı makinayla fakat motosiklet çıktıktan sonra 150 160 civarı hıza geldiğim zaman abs ışığı yanıyor . kontak kapa aç yapınca sönüyor tekrar o hızlarda yanıyor. Sensörden olabileceğini düşünerek arka sensörü çıkartıp temizledim fakat ön taraf çok sert kırılabilme ihtimaline karşılık ön tarafta bu işlemi yapamadım. lastik takmadan önce böyle bir problemim yoktu daha önce başına gelen var mı varsa bir bilgilendirebilirseniz memnun olurum .

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abs ile ilgili bir problemim var . FZ6 FAZER 2006 model şimdi yıllardır motosiklet tepesindeyim fakat şöyle bir durum var daha önce başıma gelmedi . motosiklete yeni lastik taktım iyi biryer michelin bayisi balans falanda yapıldı makinayla fakat motosiklet çıktıktan sonra 150 160 civarı hıza geldiğim zaman abs ışığı yanıyor . kontak kapa aç yapınca sönüyor tekrar o hızlarda yanıyor. Sensörden olabileceğini düşünerek arka sensörü çıkartıp temizledim fakat ön taraf çok sert kırılabilme ihtimaline karşılık ön tarafta bu işlemi yapamadım. lastik takmadan önce böyle bir problemim yoktu daha önce başına gelen var mı varsa bir bilgilendirebilirseniz memnun olurum .
    Sensör ile abs ringi arasındaki boşluk büyümüş yada küçülmüş olabilir. Sentil ile boşluğu kontrol edin 0,4-1,2mm arasında olmalıdır. Muhtemelen sorununuzun çözümü budur.

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler