Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motosiklet elektrik arıza (statör,konjektör)

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar.Motorumda cg konjektör ,statör,sargı var.Dün akşam motosikletle giderken -ön far filan açıktı- birden elektrik kesti.ön far yanmıyordu.sadece parklar açık kaldı.motosiklet çalışmaya devam etti.fren e bastığımda fren lambası yandığı için stop etti.sanırım elektrik yetmiyordu.Daha sonra tekrar parklar açık çalıştırdım.sorun yoktu.fakat fren e bastığımda fren lambası yandığı için stop ediyor gibi oluyor freni bırakınca çalışmaya devam ediyordu.
    Bugün aküye gelen + ,- kutup başlarını çıkarıp ölçüm yapayım dedim.Çıkardığım anda motor stop ediyor geri takınca tekleyip normal çalışmaya devam ediyordu.Konjektörü değiştirdim sorun düzelmedi.
    statörden gelen 2 kablo sarı , beyaz bir de mavi kablo okuyucuya giden var.Ölçü aletini V (ac) kademesine aldım.+ probu sarıya ,- probu beyaz a değdirip ölçüm yapdığımda 12 13 V civari çıktı.gaz verince de 30 V civarlarına çıkıyor.sizce sorun statörden mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Merhaba, statörden ölçtüğünüz değerler her motorda farklı olabilir ama bana değerler düşük geldi, rölantide 18-24 v gaz verildiğinde 60-70 volt değer okumanız gerekirdi.

Eğer statörden 2 tane sarı kablo geliyorsa ikisinide ölçün ve karşılaştırın, birbirine yakın değerler olması gerekiyor.

Aküyü motordan ayırdığınızda stop etmeside statöre bir işaret, normalde çalışması gerekir.

statörden biri beyaz biri sarı iki kablo geliyor.Ölçü aletinin + sını sarıya ,- yi de beyaz a değdirip 12 13 V değerlerini aldım.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    12-13 volt değeri bana da az geldi. Normal akünün boşta iken verdiği değer 13.1 ile 13.2 v arasıdır. Statörün bulunduğu kapağı söküp , göz ile de kontrol etmeniz faydanıza.

Ekstra bir bilgi olarak. Statörde sorun çıksa dahi değişimden sonra konjektörü de kontrol edin. Statör+konjektör+akü bir birine bağlı parçalar. Birinin arızası diğerlerini de bozabilir

teşekkürler.arıza konjektörde var sanıp değiştirdim.akü de sağlam geriye statör kalıyor.manyetoyu çektirmesiz sökemedim onun için mecbur tamirci yolu görünüyor.manyetoyu sökmenin pratik yolu var mı

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı SLYMNKRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler.arıza konjektörde var sanıp değiştirdim.akü de sağlam geriye statör kalıyor.manyetoyu çektirmesiz sökemedim onun için mecbur tamirci yolu görünüyor.manyetoyu sökmenin pratik yolu var mı
    manyetoyla bir işiniz yok, statör kapak üzerindeki sargılı parça, o değişse yeterli.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)