Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

İki Zamanlı Motor Soğutma Sistemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ruhsat plaka şimdilik yok. Yani var da çekme belgeli. İşler bitince muayeneye sokup çıkarttıracağım plakasını inşallah.UTV ye nasıl çevireceğimi projelendirdim bile. Parçaları filan araştırdım neyi nerde kullanacağım yada nasıl yapacağım. Kasası var fotoğraftada görülüyor. Onu tadilat ettirdim taktık yerine. Bulduğum her fırsatta şehirden kaçan biri olunca onuda ona göre ayarlattırdım. İnşallah bolca gezeceğim.

Malebranche söylediğini biraz açar mısın? Uzunluk ve şekil derken neye göre etkiler? Kısa olunca ne olur uzun olunca ne olur? Karbüratörden bloğa hortum gidiyor bunda. Direk bağlı değil.

Şöyle göstereyim. Elimin altında karbüratör var. O görünen siyah hortumu kısaltsam yada uzatsam ne gibi değişiklikler olur?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:11 ----------

Emrekocyigit Masraf çoğu kişiye göre değmeyecek şekilde olacak. Ancak ben alım satım yapan biri değilim.Üstüne kar koyup satacakda değilim. Kendim kullanmak için topluyorum. O yüzden ne masraf yaparsam kendim için. Fotoğraftaki kamyon mesela. 92 model ben onu aldığımda hurdaydı. Sıfır arabaya mal oldu bana. Ama şu an o ayarda Türkiye'de kamyon yok. Ve benimde satmaya niyetim yok zaten.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ruhsat plaka şimdilik yok. Yani var da çekme belgeli. İşler bitince muayeneye sokup çıkarttıracağım plakasını inşallah.UTV ye nasıl çevireceğimi projelendirdim bile. Parçaları filan araştırdım neyi nerde kullanacağım yada nasıl yapacağım. Kasası var fotoğraftada görülüyor. Onu tadilat ettirdim taktık yerine. Bulduğum her fırsatta şehirden kaçan biri olunca onuda ona göre ayarlattırdım. İnşallah bolca gezeceğim.
    Egzoz emisyonları yüzünden muayneden geçemeyebilirsin ? (Bilmiyorum belkide geçersin, ama sakın "aaa kaymona bak nasıl kurum fırlatıyor, o geçerse bende geçerim" deme )
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malebranche söylediğini biraz açar mısın? Uzunluk ve şekil derken neye göre etkiler? Kısa olunca ne olur uzun olunca ne olur? Karbüratörden bloğa hortum gidiyor bunda. Direk bağlı değil.
    (Bence o hortum değil metal resonant manifold olmalı. Google'da ararsan bulabilirsin (umarım ?))
    O kadar basit bir olay değil abi. Senin motorunun hava girişi ile egzoz'u aynı anda açılıyor. Havanın girip ezgozun çıkabilmesi için motorun çıkardığı "pat pat pat" sesinin, tıpkı bir trompet gibi akor edilmiş bir metal bir boşlukta vakum yaratması gerekiyor.

Google'da "exhaust negative pressure" ve "tuned intake manifold" diye aratabilirsin.
    Normal (turbosuz) arabalarda da bu çok kullanılıyor. Hatta çoğu modern arabada (90'lardan sonra üretilen) motor devrine göre emme manifoldu uzunluğu değişiyor. 2-3 kademeli manifoldlar var.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Eksoz emisyonu yüzünden sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. O belgeyi ruhsatı götürüp "şunu bi geçir" diyerek alıyorum.

O dediğin ne bilmiyorum da bildiğimiz hortum bunda ki. Araçlarda radyatörde kullanılan, içinden sıcak su geçen kalın hortum bildiğimiz. En iyisi uzunluğu hiç kurcalamamak. Aldığımda nasılsa öyle kalsın.

Motosikleti
    Mobylette Super 51
    Silindirin etrafını bir sacla sarıp suyun girmesi ve çıkması için kaynakla su gomlegi yapıp bunuda radyatöre bağlayabilirsiniz ama ne kadar saglıklı olur bilemem

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Metalin alaşımı ona uyar mı bilmiyorum. Paslanabilir.

Benim için en iyi çözüm yolu salyangoz fan gözüküyor. Üzerinde salyagoz fana benzer bi soğutma sistemi var zaten. Onu söküp yerine aşağıdaki fotoğrafta görüleni uyduracağım. Direk kranka bağlı olacak.

İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    ...yani bazen bakyorumda yazlanlara tam Turk isi seyler yaziyorsunuz, arkadas motorun belirli bir sicaklikta çalimasi lazim olmaz oyle soguk çalissin falan daha olmadi ufak bi buzdolabinin içine koy motoru...Sizin motorda hararet sorunu yok olsaydi 3. çalitirmadan sonra motor kitlenirdi merak etme...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:04 ----------

Ben ovunmuyorum ama iki zamanlilar hakkinda bilgim ve teçrubem çok sogutsanda emin ol yine stop edecek.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...yani bazen bakyorumda yazlanlara tam Turk isi seyler yaziyorsunuz, arkadas motorun belirli bir sicaklikta çalimasi lazim olmaz oyle soguk çalissin falan daha olmadi ufak bi buzdolabinin içine koy motoru...Sizin motorda hararet sorunu yok olsaydi 3. çalitirmadan sonra motor kitlenirdi merak etme...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:04 ----------

Ben ovunmuyorum ama iki zamanlilar hakkinda bilgim ve teçrubem çok sogutsanda emin ol yine stop edecek.
    konuyla alakasız olucak ama sizde 2 zamanlı apriliamı vardı yoksa yanlışmı hatırlıyorum
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    En büyük gurur kaynağım Türk olmak zaten. E haliyle Türk işi çözüm. Büyük fan soğutmaya faydası olmazsa kalorifere olur. Önümüz kış.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konuyla alakasız olucak ama sizde 2 zamanlı apriliamı vardı yoksa yanlışmı hatırlıyorum
    Evet hem 250 lik hemde 125 lik.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

furcanoco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni elite100 ve fox100 cub
    cok yakın arkadasımın babası düşük bütçeli araba traktör motorsıklet römork vb alıp satıyor bi 5 yıl kadar önce kırmızı otoser getirdi 1 sene boyunca bizim oyuncagımız odu gezdik dolastık cok temiz ve sıkıntısız dı. sonra satıldı
    Yeni bi otoser almaya karar verirseniz yardımcı olurum o aracı buluruz
    Ekarademir bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bi tanesi bana araba parasına mal oldu. İkinci desem bizimkiler vurur beni. :D

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)