Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sisler için anahtar-düğme

Motovento
    REKLAM ALANI
    konur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    Merhaba arkadaşlar, basit fakat zor görünen bir sıkıntı yaşıyorum, motoruma sis farı takacağım ama uzun yada kısalara bağlamak istemiyorum, ayrı bir düğmeden açıp kapatmak istiyorum fakat motora monte edebileceğim bir düğme/anahtar bulamadım, nerde satılır veya bu işe yarayabilecek başka ne kullanılabilir?
    _-Konur-_

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Merhaba, basmalı tip butonlardan ben kullanıyorum. Direk aküye bağladım. Butonu selenin alt kısmına yerleştirdim. Parmakla uzanıp basılıyor. Kolay gelsin.
    audioslave bunu beğendi.
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    Merhaba..

Ben de motoruma sis farı taktım, bağlantılarını falan hepsini ayarladım, sadece anahtar uydurması kaldı. Ben şöyle bişey düşünüyorum:

Civardaki elektrik, elektronikçileri gezmedim ama henüz. Belki daha güzel, montajı kolay, gidona bile bağlasak abes durmayacak bişey bulabilirim..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    anahtar basit bir olar..gözünüze hoş gelen bişey alabilirsiniz.hatta bu ışıklı anahtar bile olabilir.

ancak elektriği direk anahtara oradan da sislere girmek gibi bir hataya aman ha düşmeyin..
    mutlaka ama mutlaka olmazsa olmaz röle kullanın..Allah korusun motoru yakarsınız....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    YBR 250
    Samet Bey, röle olayını biraz açıklayabilir misiniz?

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    bende plastik kutuyu motorun plaka kuyruğundan sökerek sisler ve power led için şöyle bir anahtar yaptım.. anahtar ve plastik korumaları Karaköy'den 10 TL..

Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

Motosikleti
    Alıntı hayat2teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Samet Bey, röle olayını biraz açıklayabilir misiniz?
    ne gibi bir açıklama acaba??
    şemasınımı rölenin görevinimi istiyorsunuz??

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Ben ikisinide istiyorum abi
    ANGARAJ

Motosikleti
    YBR 250
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne gibi bir açıklama acaba??
    şemasınımı rölenin görevinimi istiyorsunuz??
    Şeması (az çok tahmin ediyorum da) ve motorun ürettiği akıma uygun röle seçimi konusunda lütfen
    üstteki mesajınızda "motoru yakarsınız" demişsiniz ya orayı da anlayamadım, sanırım bahsettiğiniz xenon motoru? Benim bağlayacağım ise normal 5-10 Watt'lık ampul, motor yok devrede. En fazla ampul yanar diye düşünüyordum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

ekleme: sis farının bağlantısını parkların devresinden çektim, anahtarsız düz bağladım deneme amaçlı. Tek sıkıntı akü şarj tutmamaya başladı, sanırım sebebi sis farındaki ampulün 55W olması, uygun H3 veya H4 beyaz ampul almaya karar verdim uygun mudur sizce?

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    Alıntı hayat2teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şeması (az çok tahmin ediyorum da) ve motorun ürettiği akıma uygun röle seçimi konusunda lütfen
    üstteki mesajınızda "motoru yakarsınız" demişsiniz ya orayı da anlayamadım, sanırım bahsettiğiniz xenon motoru? Benim bağlayacağım ise normal 5-10 Watt'lık ampul, motor yok devrede. En fazla ampul yanar diye düşünüyordum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

ekleme: sis farının bağlantısını parkların devresinden çektim, anahtarsız düz bağladım deneme amaçlı. Tek sıkıntı akü şarj tutmamaya başladı, sanırım sebebi sis farındaki ampulün 55W olması, uygun H3 veya H4 beyaz ampul almaya karar verdim uygun mudur sizce?
    yanlış bilmiyorsam parklar 3Watt değerinde bir akım kullanıyor ve sizin o sis ampullerini kullamamanız daha iyi olucak. üstte attığım anahtar kutusunun yanındaki devreye dikkat ederseniz ben power ledler için onu kullanıyorum toplamda 8X3 wattlık power led mevcut.ayrıca 2 tane de 2X10 W smd ledli sis ampulu kullanarak sis farı yapıyorum ve onlarda da yine resimde görünen devrenin 2.sini alarak uyguluyorum.muhtemelen gösterdiğim devre ve smd ledli ampuller işinizi görücektir..

Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Soru Samet arkadaşımıza sorulmuş. Fakat sametin affına sığınarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.
    Rolenin görevi:
    Far veya korna gibi yüksek akım çeken aksesuarlara giden elektriğin kumanda anahtarları üzerinden (Farı açma kapama veya korna basma anahtarı) akım geçerken ark yapması neticesinde ısınarak anahtarın eriyip bozulmasını engeller. Çünkü role içerinde bulunan bobinin kumanda ettiği platin uçlar anahtara yük bindirmeden enerjiyi doğrudan aksesuarlara iletir.
    Sametin motoru yakarsın demeside; rolesiz tesisatta anahtara ve kablolara binecek gücün sonucu ısınarak oluşacak kısa devreden doğacak yangın tehlikesi kastedilmiştir.

Rolenin kısaca bağlanma şeklini özetlersek;Kullanacağınız role otomobil yedek parçacıdan alacağınız 10 TL. değerde 12 volt far veya korna rolesidir.
    Diyelim ki sis lambası bağlıyoruz.

Role üzerindeki 86 yazan uca akünün + kutbundan alınan akıma (açma kapama anahtarı takarak) anahtardan geçen + ucu roleye bağlayın.
    30 nolu uca da yine akünün + kutbundan alınan elektriği araya bir 12 volt sigorta koyarak direk olarak roleye bağlayın.
    85 nolu uca motosikletin şasesinden veya akünün - kutbundan bir hat alarak direk roleye bağlayın.
    87 nolu ucdan alacağınız elektrik (+) akımını sis farının + ucuna (muhtemelen kırmızı kablo) bağlayın.
    Sis farının - ucunu (muhtemelen sıyah kablo) motosikletin şasesine veya akünün - ucuna bağlayın.
    İşlem tamam.
    86 nolu hat üzerine bağladığınız açma kama düğmesi açık konuma getirdiğinizde sis farı çalışacaktır.

Takıldığınız yer olursa yardımcı olurum.
    " Aslanların terk ettiği diyarı çakallar istila eder"

Motosikleti
    YBR 250
    osmanba; ölü rahmet bulsun da nerden bulursa bulsun derler.. vakit ayırıp yazmışsınız, Samet Bey'in de anlayışla karşılayacağından eminim..
    Açıklamalarınız gayet net, çok teşekkür ederim. Umarım sorunsuz bir şekilde halledebilirim.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı Chronix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış bilmiyorsam parklar 3Watt değerinde bir akım kullanıyor ve sizin o sis ampullerini kullamamanız daha iyi olucak. üstte attığım anahtar kutusunun yanındaki devreye dikkat ederseniz ben power ledler için onu kullanıyorum toplamda 8X3 wattlık power led mevcut.ayrıca 2 tane de 2X10 W smd ledli sis ampulu kullanarak sis farı yapıyorum ve onlarda da yine resimde görünen devrenin 2.sini alarak uyguluyorum.muhtemelen gösterdiğim devre ve smd ledli ampuller işinizi görücektir..

http://img441.imageshack.us/img441/6226/adzsz.jpg

http://image5.sahibinden.com/photos/...8826645yec.jpg
    bunun stoplar için çift flanmanlı benzeri olanı var mı?
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    bizim oğlanın derslerinden vakit buldukça girip bişeyler karalamaya çalışıyorum..Osman abinin yazısına da nokta bile eklemeye haya ederim..Allah razı olsun.yazılması gerekeni en kısa ve net şekliyle yazmış sağolsun.

diğer soruya gelince..
    sis farındaki 55 watt ampul ybr nin aküsünü aşırı zorladığından şarjı tutmuyordur.yani o ampul,üretilen,depo edilenden daha fazla harcadığı için aküden de yemeye başlamaktadır.orjinal far ampulü bile 35 wattır..bu yüzden yüklü akım çeken ampül v.b gibi şeyler takmamak gerekir.led olan ve daha az akım çeken seçeneklere yönelirseniz şarj sorununuzun da önüne geçersiniz..
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    konu almış başını gitmiş benimde finallerim vardı ilgilenemedim cevap yazan herkese teşekkürler. Selenin altı zor bi ihrtimal ama yapılabilir en kötü ihtimal, ben gidona monte edebieceğim bişey düşünüyordum hemen marş düğmesinin yanında gidon borusuna kelepçe gibi takılabilecek bişey ama yok sanırım öyle birşey :(
    _-Konur-_

Motosikleti
    sanırım sen anlatılanları tam anlamıyla ya okumamışsın,yada anlamamışsın..
    tekrar gözden geçirmende fayda var...

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Size böyle bir şey lazım sanırım.

http://www.ebay.com/itm/K-S-TECHNOLOGIES-UNIVERSAL-HEAD-LIGHT-ON-OFF-SWITCH-STREET-CAFE-RACER-DUAL-SPORT-/160942623181?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash =item2578ed89cd&vxp=mtr
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    aa evet aynen bu tabi 40 dolar olması dışında :(
    _-Konur-_

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Chronix adlı üyeden alıntı Mesajı göster

http://img441.imageshack.us/img441/6226/adzsz.jpg

http://image5.sahibinden.com/photos/...8826645yec.jpg
    bu ampulün h4 ü var mı nereden buluruz

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Karaköyde elektrikçileri gez. Yüzlerce çeşit düğme bulabilirsin.
    Gidona takılan orjinal birşey arıyorsan sirkecideki motorcuları gezebilirsin.
    Çin malı motosikletlerin gidon kütüklerinden birşeyler de uydurabilirsin.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)