Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ön tekerimden dönerken sürtme sesi geliyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    İyi günler öncelikle motoru sürerken dikkat ediyorum ön taraf dan teker tur attıkça bi bölgesi sürtüyor ama neresi olduğunu çözemedim acaba disk in bi bölümü eğik de o mu sürtüyor sizin bakmamı tavsiye edeceğiniz yerler neresidir? bi arkadaş fren merkezi kaçırıyor felan dedi bu ne anlama geliyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    kardeşim önce sorunu tam olarak çözmeye çalış
    sonra yardım iste

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    disk kaynaklı böyle sorunlar olabiliyor

burhant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dayang moped /Yuki 100-7 / Mondial 125 KT
    Disk bölgesi sürttüğünde sesi duyulurmu ki ? Pek zannetmiyorum !
    Hadi sen duyuyon o sesi diyelim ön freni kullanmadan bir süre yol gittikten sonra diske bak bakalım elini yakacak kadar sıcakmı sıcaksa sürtüyordur değilse sürtmüyordur. Neresi sıcaksa orada sorun vardır. Fiziktemiydi neydi o kanun iki cismin birbirine sürtmesi ile sıcaklığın açığa çıkması.
    Muhtemelen sanırım galiba bilmukabil çamurluk sürtüyordur.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    lastiğin yanak yemiş olabilir,
    jant yamulmuş olabilir
    ön tekerde kaç km ile gittiğini gösteren apart var adı aklıma gelmedi, ondan geliyor olabilir.

ya da ( ki en yüksek ihtimal bu ) ön fren disklerinin değişim zamanını geçirdin, balata da bitti haliyle. biten balata diski çizdi/yamulttu. diskin bazı kısımları bitik balataya temas ederek ses yapıyor...

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Gözle görülebilir bir sürtme tespit edemediysen ses fren sisteminden ya da ön teker rulmanlarından geliyor olabilir. Eğer motorun orta sehpası varsa orta sehpaya alıp tekeri hızlıca çevirmeye çalış. aynı işlemi sökebilirsen fren kaliperini söküp disk boştayken dene.

Dip not: Kaliperin tozdan dolayı ötmesi vs gibi durumları kontrol ettiğini düşünüp göz ardı ettim.

Sağlıckla.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

eger diskten şüpeniz var ise ön tekerleği bir kiriko yardımı ile kaldırın ve gidonu sabıtle ın ve yavas bır süratle lastıği çevirin o esnada diski kontrol edin yalpa varmı genelde disk hafif yamulduğunda cıkan
    sorun bu ve diskın yamulma sebeblerınden en buyuk etken disk çok sıcakken yıkatmak veya bır suya gırıp diskin carpılmasına sebep olmak ikincisi ise disküzerinde disk kiliti unutmak gecmiş olsun....

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mterayes26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim önce sorunu tam olarak çözmeye çalış
    sonra yardım iste
    Yazdığınız şeye bak! Arkadaş sorusunu zaten sorununu çözmek için yazmış. Maksadı sorununu çözmemek olsa sormazdı eminim.

Sadece yazmak için yazanlar ne kadar çok var burada anlaşılır gibi değil!
    sgurdal bunu beğendi.

varan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2004 ybr 125
    Diskte yada canta çok hafif eğrilik olabilir. Eğer bu eğrilik aşırı değil ve yine sürtünme sesi geliyorsa bu sürtünmeyi azaltmanın ve tamamen kesmenin tek yöntemi iki disk papucu ile disk tepsisini tam olarak ortalaman gerekecek. Bunu tekeri çevirerek iyi bir gözlemle hangi tarafın sürtüğünü öğrenebilirsin ve ona göre mil somununu sıkarak veya disk fren üstüntedi vidalarıda sıkıp yada çok hafif gevşeterek papuçlar arasındaki mesafeyi tam olarak ayarlıyabilirsin. Hatta mile sürtünmeye göre ince veya kalın bir somun da takarak yine pauçları ortalayıp sürtünme olayını kaldırabilirsin.
    Yukarda ki cevaplara bakıyorumda hiç bilgisi olmayan arkadaşlar çok tuhaf önerilerde bulunmuşlar. Mesela dış lastikle canta bağlı olan bir diskin ne alakası olabilir ve yine şunuda belirteyim burda çoğu kişi sadece sorunu çözülene kadar mesaj yazıyor. Fakat olması gereken sorunu nasıl hallettiği ve bunuda bu fromda paylaşarak diğer kişileri bilgilendirmeyi pek umursamıyorlar sanırım. Lütfen yapmış olduğunuz arızaları nasıl giderildiğini de burda paylaşarak bu fromu kullananları bilgilendirmiş olalım..
    tahsins ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Re!S*33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Az kaldı alacak :)
    Yapacagın tek sey herhangi bi oto aksesurcıya gidip disk spreyi almak. bu spreyi balatalara sık. ses kesilecektir. balataların arasına toz pislik kacmıs ondandır büyük ihtimalle.
    Dört tekerlek bedenini,iki tekerlek ruhunu hareketlendirir

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    Alıntı Phoenixs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi günler öncelikle motoru sürerken dikkat ediyorum ön taraf dan teker tur attıkça bi bölgesi sürtüyor ama neresi olduğunu çözemedim acaba disk in bi bölümü eğik de o mu sürtüyor sizin bakmamı tavsiye edeceğiniz yerler neresidir? bi arkadaş fren merkezi kaçırıyor felan dedi bu ne anlama geliyor?
    motoru orta sehpaya al ön tekeri boşta çevir ses varsa diskte bir eğilme vardır
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

Motosikleti
    QM250
    bendede vardı.bugün tamirci arkadaşa götürdüm,km bilmemnesi dedi ne ise halletti.bende diskte falan zannediyordum.yağlayıp geçiyordum ama şimdi sorun kalmadı..

çelikatlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    diskin yamuk olsa sesden ziyade frenlemede hissederdin ön freni sıktığında tutup bırakırdı tutup bırakırdı.keliper ve yayları kontrol et

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Öncelikle teker rulmanı gibi geldi bana, teker rulmanını değişirerek bu en ucuz çözüm ile başlamanızı tavsiye ederim.
    Görebildiğin en uzak yere git, oradan daha uzakları göreceksin.

mrtsrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BENELLİ 250 TNT
    İyi günler arkadaşlar aynı sorun bendede var ve çok ama çok rahatsızım bu konudan servis malesef biraz kullan balatalar yeni o yüzden yapıyor dedi ama bance 1.viteste giderken olmuyorda biraz hızlanıp 2.vitese geçip 3.ten sonrada çok daha fazla olması şaşrtıyor beni disk yamuk olsa 1.vitestede ses gelir haklı değilmi,yim acaba arkadaş demişki yukarıda kilometre birşeyi şuan sorun kalmadı demiş bendemi onu göstersem sonuçta servislsrde çalışa çalışa bu işi öğreniyorlar ööff bunaldım inanınki....

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)