Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Akçalı mı ? Polisan mı ? (Sprey Boya)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Attalos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba KB150-25
    selam arkadaşlar..

Plastik maket model işleriyle profesyonel anlamda uğraştığım için boya ve verniklerle oldukça içli dışlıyım. sprey boyada her markayı denedim. Bana göre sprey boyaların içinde en kalitelisi ve en uzun ömürlüsü Henkel'in Metylan sprey boyaları. Aynı markanın astarı ve parlak verniğide şart.

Önce temiz bir sulu zımpara işleminden sonra bulaşık deterjanıyla yüzeyi yıkayıp herhangi birşeyle kurulamadan kurumasını beklemelisiniz. Sonrasında bir kat toz halinde yani uzaktan astar atıp 10 dakika bekleyip bir kat normal uzaklıktan tekrar astar attıktan sonra bir kat daha 1000 numaranın üzerinde ve hiç bastırmadan hafif bir sulu zımpara yapmalısınız. Ardından ana rengi bir kat uzaktan toz halinde atıp, 10 dakika sonra normal uzaklıktan bir normal kat atmalısınız. Eğer yüzeyde akıtma ve damlatma yapmadıysanız yine 10 dakika sonra daha yakından ıslak bir kat atmalısınız, tabi boyamaya yani spreyin tetiğine basmaya boyanacak yüzeyin dışında başlayıp dışında bitirerek seri hareketlerle boyamalısınız ki birikme yapmasın. tamamen tozsuz ortamda bir gün kuruttuktan sonra yine aynı markanın verniğini önce bir kat uzaktan toz halinde sonra bir kat yakından ıslak şekilde atıp boyadığınız yüzeye bakıp saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bu arada spreylerle çalışmanın püf noktası ve özellikle vernikte kabarcık v.s. kalmamasının sırrı, spreyi kullanmadan önce kesinlikle kaynar olmayan sıcak su dolu bir kap içinde 5 dakika bekletmektir...

kolay gelsin..
    yilmazozkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Dediklerini dikkate alıcam hocam.Teşekkürler açıklamalar için.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    hocam sana astarından verniğine kadar HENKEL METYLAN öneririm. inanılmaz sağlam ve kaliteli bir sprey boya. akçalının verniği çok dandik çabuk sararıyor/soluyor. ayrıca kaç kat atarsam atayım çabuk çiziliyor (yeterince sert değil)

polisan ve akçalı aynı fabrikada üretiliyor hatırladığım kadarıyla, yanlış hatırlamıyorsam italya olması lazım. ama kaliteleri aynı mıdır bilemem çünkü polisan kullanmadım.

Alıntı Attalos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar..

Plastik maket model işleriyle profesyonel anlamda uğraştığım için boya ve verniklerle oldukça içli dışlıyım. sprey boyada her markayı denedim. Bana göre sprey boyaların içinde en kalitelisi ve en uzun ömürlüsü Henkel'in Metylan sprey boyaları. Aynı markanın astarı ve parlak verniğide şart.

Bu arada spreylerle çalışmanın püf noktası ve özellikle vernikte kabarcık v.s. kalmamasının sırrı, spreyi kullanmadan önce kesinlikle kaynar olmayan sıcak su dolu bir kap içinde 5 dakika bekletmektir...

kolay gelsin..
    marka konusunda katılıyorum, ancak henkelin boyalarından belki 7-8 kutu bitirmişimdir henüz kabarcık ya da benzer bir durumla karşılaşmadım. sanırım bahsettiğiniz ucuz boyalar için geçerli.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Merak ettim henkelin ürünlerinide deneyecem , dediğiniz gibi az daha pahalı ama daha kalitelimidir bilemiyorum deneyip görelim Gerçi arkadaşlar deneyip Henkel dediğine göre öyledir bende alıcam denicem merak ettim.Teşekkürler cvplar için çok yardımı oldu bu konunun

Attalos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba KB150-25
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    marka konusunda katılıyorum, ancak henkelin boyalarından belki 7-8 kutu bitirmişimdir henüz kabarcık ya da benzer bir durumla karşılaşmadım. sanırım bahsettiğiniz ucuz boyalar için geçerli.
    sprey boyaların geneline özgü bir sorundur bu, spreyin içindeki materyal soğuksa kabarcıklı atma eğilimi gösterir. uygulama beceriside önemli olmak birlikte boya yada vernik ısındıkça akışkanlığı arttığından dolayı sprey başlığından daha pürüzsüz çıkar.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    sprey boyaların geneline özgü bir sorundur bu, spreyin içindeki materyal soğuksa kabarcıklı atma eğilimi gösterir. uygulama beceriside önemli olmak birlikte boya yada vernik ısındıkça akışkanlığı arttığından dolayı sprey başlığından daha pürüzsüz çıkar.
    Hocam peki sıcak su yerine , güneş ışığı ile az ısıtıp tatbik etsek güneş ışığının zararı olurmu.Çünkü üzerinde uzak tutun diyor , ama ısındıkça daha akışkan olucaksa güneşin ne zararı var kapalı kutu zaten , 5 dk güneşte bırakıp boyaya başlasak nolur..

sonofwind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zongshen Zs 200 ve Honda Transalp xl650v
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oncelikle yuzeyi zimparalaman lazim

Ustune Astar boya atmalisin

Boya kesinlikle Akrilik bazli olmali

Ustune yine Akrilik cila kullanmalisin

Sonunda pasta yapmalisin.
    Merhaba arkadaşlar astar boya tabir ettiğiniz alt kat boyanın açık adı nedir.Demir,ferforje işlerinde kullanılan astar aslında antipas fakat bu işte kullanılan astar boyayı ne adla alacağız?Zımparalama işleminde arkadaşlar sırasıyla kaç numaradan başlanarak yapılmalıdır arkadaşlar.
    ÖFKE GEÇİCİ BİR ÇILGINLIKTIR;HÜKMETMEYE BAK,YOKSA O SANA HÜKMEDER.
    HORATIUS

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Zımparalama işleminde ben 400 numara sulu zımpara ondan sonra sırasıyla 600 ve 800 numara su zımparalarını kullanıyorum.Bazı arkadaşlar 1000-1200 zımparada önermiş , öyle daha iyi daha pürüzsüz bir sonuçda alınabilir tabi.Su Zımparası al , sabunlu su halinde hazırlayıp kullanabilirsin.Motor grenajları hassas zaten çok kalın zımparalar kullanmayın derim , sonra derin çizikler kalabiliyor.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Arkadaşlar 4 gün sonra Turtle Wax Platinium Cila ile yeni boyadığım parçalara bez ile uygulama yaparak cila attım.Öyle forumlarda abarttıkları kadar ayna gibi oldu falan gibisinden bir durum yok , makina ile uygulansa nasıl olurdu bilemiyorum , zaten makinanın fazla işlem göremeyeceği bir parçaydı (girinti çıkıntı anlamında) . Ama bu ürünü çok abartmışlar görücez bakalım ne kadar uzun ömürlü olacak cila.

3-4 Gün sonrada Turtle Wax Cila Koruyucu diye birşey varmış onu kullanıcam bakalım onunla beraber ne kadar uzun ömürlü olacak cila.

Gemi maketi icin polisan kullaniyormussunuz. Ben de plastik maket araba yapiyorum. Bu ureticilerin kendi urunleri hem cok pahali hem de kucuk boyutlu.ben de arabalar icin kullanabilir miyim? Hangi boyayi kullaniyorsunuz? Akrilik duz renkler serisi var o mu acaba? Biraz bilgi verebilir misiniz?

selam arkadaşlar..

Önce temiz bir sulu zımpara işleminden sonra bulaşık deterjanıyla yüzeyi yıkayıp herhangi birşeyle kurulamadan kurumasını beklemelisiniz. Sonrasında bir kat toz halinde yani uzaktan astar atıp 10 dakika bekleyip bir kat normal uzaklıktan tekrar astar attıktan sonra bir kat daha 1000 numaranın üzerinde ve hiç bastırmadan hafif bir sulu zımpara yapmalısınız. Ardından ana rengi bir kat uzaktan toz halinde atıp, 10 dakika sonra normal uzaklıktan bir normal kat atmalısınız. Eğer yüzeyde akıtma ve damlatma yapmadıysanız yine 10 dakika sonra daha yakından ıslak bir kat atmalısınız, tabi boyamaya yani spreyin tetiğine basmaya boyanacak yüzeyin dışında başlayıp dışında bitirerek seri hareketlerle boyamalısınız ki birikme yapmasın. tamamen tozsuz ortamda bir gün kuruttuktan sonra yine aynı markanın verniğini önce bir kat uzaktan toz halinde sonra bir kat yakından ıslak şekilde atıp boyadığınız yüzeye bakıp saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bu arada spreylerle çalışmanın püf noktası ve özellikle vernikte kabarcık v.s. kalmamasının sırrı, spreyi kullanmadan önce kesinlikle kaynar olmayan sıcak su dolu bir kap içinde 5 dakika bekletmektir...

kolay gelsin..
    Arkadaşımız işlemleri eksiksiz anlatmış. Bu tip işlerle profesyonel ilgilenen biri olarak bu tavsiyeler katılıyorum.

Boya konusunda ise eğer Akçalı ve Polisan arasında kalmışsanız (başka seçenek yoksa) Polisan derim. Örtücülük olarak astarız ham mdf yi bile örtüyor.

Ayrıca bazı boyacılar istediğiniz rengi karıştırıp sprey kutuda verebiliyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)