Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Benzin fiyatları artarsa böyle olacak!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence çok iyi olur
    1-yeni araç alınca çiziyorlar falan kimse çizemez
    2-komşu iyi bir araç alınca kıskanıp diğerleride almaz
    örnekleri çoğaltabilirim

twona - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400 & Bajaj BOXER 150
    yavaş yavaş elektrik motorlara yönelmeye başlanacak, böylece fiyatlar sabitenecek hatta düşecektir diye düşünüyorum.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı twona adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yavaş yavaş elektrik motorlara yönelmeye başlanacak, böylece fiyatlar sabitenecek hatta düşecektir diye düşünüyorum.
    şerefsizler elektriğe zam yapar
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    Keeway Cruiser 250
    elektrikli araba çıksın onunda bi yolunu bulup benzin fiyatına denk getirirler.elektrik zamlanır yada şarjı pahalı olur bi şekilde ayarlanır yani .durmak yok vatandaşı soymaya devam.
    Gül nedir ki ? Solup gider. Gün nedir ki ? Gelip geçer. Ateş nedir ki ? Söner biter. Sana olan sevgim sonsuzdur ancak mezarda biter…

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzelmiş..

Paylaşım için teşekkürler.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı twona adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2002 de dizel araçların toplam araç satışlarındaki payı yüzde 10 lardayken dizelin fiyatı benzini %55i civarıydı. 2004 ten sonra satışlardaki dizel oto payı %50 ye ve günümüzde %75e varınca dizelin satıl fiyatını görüyoruz benzinin %90ı na dayandı.

Yani ben kısacası elektrikli otolardan hiç umutlu değilim. Ulaşım hiçbir zaman ucuz olmayacak Türkiyede. Motorlarıımz 2.5- 3.0 litre yakıyor ama kelle koltuktada da ulaşım olmuyor..Sistem böyle malesef

cort724 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 Cb600 F Hornet
    paylaşımın güzel ama durum vahim
    Bize Her Yer Trabzon

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    çözüm değil... akaryakıt fiyatları düşmeli....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

güzelmiş,işte hayalini kurduğum dünya
    hem motorlu taşıt denilen meret topu topu 100 yıldır var,bilinen insanlık tarihi 100 milyon yıldan daha eski milyonlarca yıldır,Adem oğluna yarenlik eden binek hayvanları insanlığı yarıyolda bırakmayacaktır.o yüzden içim rahat petrol yeraltından yok olup gitse hiç üzülmem.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Elektrikli arac kandirmasi bir zamanlarin LPG furyasi gibi . Ucuza yakit aliyorsunuz diye insanlar LPG hucum etti. Arabanin bakimi , verim dusmesi , yakitin surekli zam yemesinden sonra anlamsiz ve bir o kadar da tehlikeli bir yakit oldugu anlasildi. Devlet halkini soymayi birakmak yerine, LPG li arac , Elektrikli Arac diye tatli emzik pesinde. Bu benizinin OTV kalkmadigi surece, her sey yalandir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence çok iyi olur
    1-yeni araç alınca çiziyorlar falan kimse çizemez
    2-komşu iyi bir araç alınca kıskanıp diğerleride almaz
    örnekleri çoğaltabilirim
    Ben de ekleyim. Benim gibi öğrenci, ailesinin durumu yetmeyen arkadaşlar da motosiklet alamayacak benzin fiyatları yüzünden. Sığ düşünmeyin !

ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    ama boyle guzel olur fazla olmulu kaza olmaz barı... ama işin espiri yanıda agır vasıta söforlerı ne yapcak malzemeyı nasıl sevkedecekler:))
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    elektrikli araçların yaygınlaşması en büyük korkum. neden derseniz açıklayayım:

devletin en önemli kaynağı akaryakıttan alınan vergiler.

hatırlarsanız, bir dönem lpg'den böyle yüksek vergiler alınmıyordu. villalar, fabrikalar, oteller hep lpg kullanıyordu. devlet yıllarca bu duruma izin verdi. ne zaman ki otolarda lpg kullanımı yaygınlaştı, lpg'ye de yüksek vergiler koydular. sonra, vatandaş evinde tüp kullanamaz oldu.

evlerde, sanayide doğalgaz kullanımı neden ucuzdur? çünkü ötv'si yok denecek kadar düşük. peki, bu doğalgaz otomobillerde kullanılamaz mı? elbette kullanılır, sadece lpg dönüşümünden biraz daha zor ve bir miktar daha pahalı bir dönüşüm işlemi gerekir. doğalgazın otomobillerde kullanımı neden yaygınlaşmıyor öyleyse? sebebi ötv'dir. doğalgaz oto yakıtı olarak kullanıldığı zaman ötv'si öyle artar ki, dönüşüm yaptırmak anlamsız hale gelir.

bir zaman kamyonlar, otobüsler 10 numara yağ kullanıyordu. devletin bunu önlemek için aldığı tedbir nedir? bravo bildiniz ... ötv'sini yükseltip fiyatını motorine yaklaştırmak.

peki benzin, motorin bu kadar pahalı iken elektrik nasıl bu kadar ucuz olabiliyor? bildiniz, sebebi ötv, yani özel tüketim vergisi.

bu tecrübeler beni "elektrikli otomobiller yaygınlaştığında ne yaparız" diye kara kara düşündürüyor. ya elektriğe de ötv koyacaklar buzdolabını, klimayı, çamaşır makinesini unutacağız; ya da ekonomi batacak.

kümesteki kazı yolarak, "akaryakıttan ötv" kolaycılığına saparak görevlerini yaptıklarını düşünen maliye bürokratlarına buradan saygılarımı sunuyorum.

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    Benzin fosil enerjidir, elektrik ise yenilenebilir enerjidir.

Benzini kendiniz üretemezsiniz, kazdığınız yerden çıkmaz, hacmi dolayısıyla binlerce km uzaktan gelmesi zor ve maliyetlidir.

Elektrik hiçbir zaman bitmeyecek bir enerjidir.Üretimi ve iletilmesi kolay ve ucuzdur.

Bu yüzden benzin ve elektriği birbirine karıştırmayalım.

Elektrik araçlarda da tamamen hayatımıza girdiğinde, olaki 10-20 yıl sonra devlet tekelini yapmaya başlarsa, benzindeki gibi elimiz kolumuz bağlı almaya mahkum olmak zorunda değiliz.Site, mahalle yada semt gruplaşması ile her grup en basitinden rüzgar türbini ile kendi enerjisini üretebilir.Bu benim düşünebildiğim en basit yöntem, 10 yıl sonra ne çıkacağı belli mi? 2001 yılıyla şuanda neyimiz aynı? Nokia 5110 ve İphone 4 ?

100 yıldan fazla süredir fosil yakıt olan benzin kullanılıyor.Bunun yerini elektriğin alması büyük bir gelişme ve diğer gelişmiş devletler kullanmaya başladığında Türkiye de kulağının üstüne yatmayacaktır...

Selam ile...

Motosikleti
    150 mc
    elektrikli araçların,piyasada canlı hale gelip hızla satışa başlanması, araç markalarının bu tarz ürünlere tam ehemmiyetle ilgi gösterip üretim maliyetlerini aşağı çekerek, batarya kullanım süresini uzatarak ve düzgün bir tanıtım yaparak mümkündür. böyle olsa dahi en az 10 yıl zamanın geçmesi gerekir ki, elektrikliye rağbet artsın ve fosil yakıtlılara rağbet azalsın. fakat bunun sonucundada, benzinli araçların LPG ye geçişi gibi bu araçların elektrikliye dönüşü basit bir kit yardımıyla olmayacağından dolayı, iç piyasada fosil yakıtlı araçların fiyatlarında muazzam bir düşüş gerçekleşebilir ve bunun yanında sahibi olan kişiler için müthiş bir ekonomik kayba sebep olur. ancak elektrikli araç almaya güç yetiremeyen kişiler ise bu durumdan yararlanacaklardır.
    kapitalist sistemlerde; rağbeti fazla olan ürünler sürekli bir fiyat artışına maruz kalır, bunun yanında da rağbeti azalan ürünlerde de sürekli bir fiyat azalışı olur. yani bir yandan extra bir durum olmadığı sürece(savaşlar, ekonomik krizler, süpekilasyonlar vb.) fosil yakıtların fiyatları düşerken, elektrik ve elektrikten beslenen araçların fiyatlarında bir artış olur.
    yıllık bütçe düzenlemelerinde, olası cezaları ve sigara, alkol gibi zararlı metaları gelir kalemlerine dahil eden sistemler, elbet ki gelirlerinde bir düşüşte terazinin bir başka kefesinden bunu telafi edeceklerdir!!

inanck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr 250r
    @Carbon

söylediklerinde teknik olarak haklısın. temiz enerji anlamında elektrik enerjisinin yerini tutacak bir yöntem yok. ancak yine de mentalite olarak gelişmiş ülkelere göre sıkıntılar var. Amerika'da mesela evine rüzgar/güneş enerjisi sistemi kurup buradan elde ettiğin fazla enerjiyi şebekeye verenlere ürettikleri enerji için birim enerji fiyatının birkaç misli teşvik verildiğini duymuştum. Bizde olsa zabıta gelir kaçak elektrik diye ceza keser.. Temiz enerjinin bir hak olması gerekli. Kimse dünya kadar vergi verip şebeke elektriğini kullanmak zorunda olmamalı, hatta kendi elektriğini üretene böyle teşvikler sunulmalı. Hele ki bizim gibi bol güneş veren bir ülkede..

Motosikleti
    150 mc
    Alıntı inanck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Carbon

söylediklerinde teknik olarak haklısın. temiz enerji anlamında elektrik enerjisinin yerini tutacak bir yöntem yok. ancak yine de mentalite olarak gelişmiş ülkelere göre sıkıntılar var. Amerika'da mesela evine rüzgar/güneş enerjisi sistemi kurup buradan elde ettiğin fazla enerjiyi şebekeye verenlere ürettikleri enerji için birim enerji fiyatının birkaç misli teşvik verildiğini duymuştum. Bizde olsa zabıta gelir kaçak elektrik diye ceza keser.. Temiz enerjinin bir hak olması gerekli. Kimse dünya kadar vergi verip şebeke elektriğini kullanmak zorunda olmamalı, hatta kendi elektriğini üretene böyle teşvikler sunulmalı. Hele ki bizim gibi bol güneş veren bir ülkede..
    bu durumda olay, yine şu kıstasa döner dolaşır gelir; devlet gelirlerindeki azalışları, başka kalemlerde artışlarla süspanse eder. yani ister türbin kur, ister güneşten elde et enerjimi, bu durum sonucunda elde ettiğin gelir, başka bir yerden gider. fakat bu söylediklerim,elektriğin halk tarafından ciddi manada üretilip kullanılmasında devletin gözle görülür gelir kaybına uğramasına başlamasıyla olur.
    bir de şöyle hesap yapalım:
    örnek gider kalemleri
    1. güvenlik giderleri 3 lira,
    2. sağlık giderleri 2 lira,
    3. altyapı kurulum ve işletme giderleri 3 lira,
    4. sosyal giderler 1 lira,
    5. eğitim giderleri 1 lira.
    toplamda 5 kalem de 10 lira gider.

örnek gelir kalemleri
    1. satılan enerji giderlerinden 2 lira,
    2. doğrudan gelirlerden 3 lira,
    3. dolaylı gelirlerden 2 lira,
    4. tekel den 2 lira,
    5. harç vesair gelirleri 1 lira.
    vb.

gelir kısmındaki bir azalmada, gider kalemi direk etkilenecektir. bunun sonucunda ya bu kalemden feragat edilecek, ya borç alınacak, ya işçi çıkarılacak, ya hizmetten kısılacak, ya vergi artırılacak, yada başka bir kalemden vergi alınmaya başlanacak.
    sizce hangisi olur? ve şu ana kadar hangi durumla karşılaşıldı genelde?

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı inanck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Carbon

Bahsettiğiniz sistem Türkiyede başarı ile uygulanmaktadır pekçok organize sanayii bölgesi hatta bazı kamu kuruluşları bile kendi elektriklerini üretip artanını takas yolu ile geri almak şartı ile ana sisteme aktarmaktadırlar

Evinizde güneş enerjisi veya rüzgar gülünden enerji elde edip kullanabilirsiniz kanuni bir engel yok.

Eğer ilgilenirseniz aşağıdaki adreste 1-30kW arasında üretim yapabilen (standart bir dairenin ortalama enerji ihtiyacı 4 kW yi geçmez) değişik modellerde rüzgar güllerini bulabilirsiniz . Eğer eviniz uygun rüzgar alabiliyorsa bahçesine kurar güle güle kullanırsınız kimse karışamaz.

http://www.soyutwind.com/soyutwind/urunler.php

Umarım en kısa zamanda elektrikli araç dönemi hızlı bir şekilde başlar kendi evimizde kendi depomuzu doldurableceğimiz günler gelir. Valla işte o zaman araba sürbilecek yol kalırmı memlekette bilemem :p:p:p

Önemli Not: Ürettiğiniz elektriği satamazsınız sadece kendi kullanımınız içindir.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Afrika..
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz sistem Türkiyede başarı ile uygulanmaktadır pekçok organize sanayii bölgesi hatta bazı kamu kuruluşları bile kendi elektriklerini üretip artanını takas yolu ile geri almak şartı ile ana sisteme aktarmaktadırlar

Evinizde güneş enerjisi veya rüzgar gülünden enerji elde edip kullanabilirsiniz kanuni bir engel yok.

Eğer ilgilenirseniz aşağıdaki adreste 1-30kW arasında üretim yapabilen (standart bir dairenin ortalama enerji ihtiyacı 4 kW yi geçmez) değişik modellerde rüzgar güllerini bulabilirsiniz . Eğer eviniz uygun rüzgar alabiliyorsa bahçesine kurar güle güle kullanırsınız kimse karışamaz.

http://www.soyutwind.com/soyutwind/urunler.php

Umarım en kısa zamanda elektrikli araç dönemi hızlı bir şekilde başlar kendi evimizde kendi depomuzu doldurableceğimiz günler gelir. Valla işte o zaman araba sürbilecek yol kalırmı memlekette bilemem :p:p:p

Önemli Not: Ürettiğiniz elektriği satamazsınız sadece kendi kullanımınız içindir.
    Okan abi bu sistemi ''yaptım oldu'' diye bagiran müteahit'te yeni projelerinde kullaniyor. Evet şuan için yasal bir kısıtlama yok, fakat elektrik enerjisi otomobillerde de uygulanmaya başlarsa devlet bir şekilde halka giydirme yapar diye tahmin ediyorum.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)