Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bu adamlar gibi sürmek size keyif verir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halbuki ben sizin videonuzuda beğendimbeğenen iki kişiden biri benim
    https://youtu.be/FFQ-PWDoLgE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ondan sonra motorculara serseri diyoooolaaa. Derler tabi a.kû
    Yaw hee serseri a.kü
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

vsvr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 650 MT
    Sürüş ve sürücüler hakkında ne düşünürsünüz ?
    Videodaki biniciler gibi sürmek size keyif verirmi ?
    Oldukça keyifli bir sürüş olmuş belliki. Yol ve asfaltta güzel duruyor. Neden istemeyelim. Çok isterim hemde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

https://youtu.be/X41_bo0379s
    bu adamlar gibi şey yapmak bana keyif verir
    2 çocuğum var. Büyüdüklerini görmek istiyorum. O sebeple fazla adrenalin, bende cilde zarar.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Motosikleti
    2teker
    Alıntı vsvr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oldukça keyifli bir sürüş olmuş belliki. Yol ve asfaltta güzel duruyor. Neden istemeyelim. Çok isterim hemde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

2 çocuğum var. Büyüdüklerini görmek istiyorum. O sebeple fazla adrenalin, bende cilde zarar.
    Allah uzun uzun sağlıklı bir ömür versin size ve çocuklarınıza...
    Esas konumuza dönelim arkadaş'lar bana takılmayin

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Ben gayet beğendim açıkcası. Gayet güzel bir asfalt ,bence dışarıdaki insanları ve kendilerini tehlikeye atmadan yapılmış sürüş.

Galiba 3:30 da bir virajda arkadaki motor virajda çizgiyi kaybediyor gibime geldi. Bu arada kameranın yerinden dolayı göz yanılmasıda olabilir.

Bu arada o sürücülerden birisi sizsiniz sanırsam

Bir dip not eklemek istiyorum: Arkadaki motor fren yaptıkça sanırsam ön diskten sürtme sesi geliyor. Sonuçta kameranın mikrofonu bu ama hep bir cızzztttt diye ses duydum fren yapıldıkça

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ..........Merak etme virajlı yollarda fizik kurallarını alt üst ediyolardır kesin;)........

bu adamlar beceriksiz demedimki....sadece paylaştığın videoyu yorumladım

sıkışık trafikde duran veya yavaşça ilerleyen arabaların arasından hızla geçip marifetmiş gibi sunulan videoları seyretmeyi de o şekilde sürmeyide keyifli bulmuyorum..

Motosikleti
    2teker
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu adamlar beceriksiz demedimki....sadece paylaştığın videoyu yorumladım

sıkışık trafikde duran veya yavaşça ilerleyen arabaların arasından hızla geçip marifetmiş gibi sunulan videoları seyretmeyi de o şekilde sürmeyide keyifli bulmuyorum..
    İyi o zaman görmezden gel ok.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben gayet beğendim açıkcası. Gayet güzel bir asfalt ,bence dışarıdaki insanları ve kendilerini tehlikeye atmadan yapılmış sürüş.

Galiba 3:30 da bir virajda arkadaki motor virajda çizgiyi kaybediyor gibime geldi. Bu arada kameranın yerinden dolayı göz yanılmasıda olabilir.

Bu arada o sürücülerden birisi sizsiniz sanırsam

Bir dip not eklemek istiyorum: Arkadaki motor fren yaptıkça sanırsam ön diskten sürtme sesi geliyor. Sonuçta kameranın mikrofonu bu ama hep bir cızzztttt diye ses duydum fren yapıldıkça
    3:30 daki viraj motorcuların baş belası çift açılı daralan bir viraj. Yani tatlı bir sol ile başlayan virajın çıkışı daha sert bir sol viraja bağlanıyor. Bu sebeple ikinci motor çizgisini bir parça kaybetmiş. İlk motor trailbreak (iz freni) ile ikinci dönüş noktasına kadar freni taşıyarak viraj içerisinde yapacağı ilave yönlendirme için ön tarafı hazırlamış. (Son cümleleri bizim ihtiyar COQ dan başka anlayacak birileri vardır umarım :p :p :p )

Sevgilerimle
    COQ bunu beğendi.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    https://youtu.be/X41_bo0379s
    bu adamlar gibi şey yapmak bana keyif verir
    Yav arkadaşım nerden tıkladım linke wifiye bağlı değil telefon kotam bitmiş

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3:30 daki viraj motorcuların baş belası çift açılı daralan bir viraj. Yani tatlı bir sol ile başlayan virajın çıkışı daha sert bir sol viraja bağlanıyor. Bu sebeple ikinci motor çizgisini bir parça kaybetmiş. İlk motor trailbreak (iz freni) ile ikinci dönüş noktasına kadar freni taşıyarak viraj içerisinde yapacağı ilave yönlendirme için ön tarafı hazırlamış. (Son cümleleri bizim ihtiyar COQ dan başka anlayacak birileri vardır umarım :p :p :p )

Sevgilerimle
    Cahalmı sandın sen bizi
    [I] Hayat Verilmemiş Bir Sözü Tutmaktır, Kimi Yazar Kimi Yaşar.. [I]

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    böyle yol, böyle asfalt burada olsa biz de böyle gitsek

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyi bizde bişey soralım o halde.

öndeki motor artçıyla viraj yapıyor. sürüş dinamiğine etki edecek bi agırlık merkezi kayması var(artçı bayan sanırım ama biz 85-90 kg erkek kabul edelim)

tek sürmeyle, artçılı arasında normalde yaptğın şunu asla yapma, bu çok hayati denilebilecek bi fark varmı?

toomuchcc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle videolar benim hoşuma gidiyor. Motor sesi duyulabildiği için sürücü nerede gaz vermiş/fren yapmış vs. daha iyi algılanıyor. Özellikle sürüş yapanın kendisi için bu tarz videolar daha da faydalı olmakta. Tekrar tekrar izleyerek nerelerde hata yaptığınızı görebiliyorsunuz bu sayede. Kendim de benzer videolar çekiyorum ve böyle yapmanın gerçekten işe yaradığını düşünüyorum. Tabi hatalarını görmek isteyene. Yoksa "of be ne süper gitmişim" diye izlenirse yalan olur o da. Dışarıdan izleyen birisi olarak sadece kameranın kaska takılı olmasını yeğlerdim diyebilirim. Onun dışında videonuz gayet güzel ve eğlenceli bana göre. İlla bir hata söylemem gerekiyorsa öndeki motoru süren kişinin araçları geçtiği yer hatalı bence. Bir de sağa ve hemen ardından da sola olan virajlarda çizgide kalmak adına sağ viraj çıkışında orta şeride fazla yaklaştığınızı düşünüyorum. Karşıdan gelen araçlar şerit ihlali yaparsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sadece sorduğunuz için yazdım bunu :]

Videodan yola çıkarak başka bir konuya değinmek istiyorum. Yerli yabancı tüm mecralarda sürüş çizgisi seçimi ve de özellikle apex kullanımının önemi vurgulanıyor hep. Söylenen şeyler mantıklı elbette; ancak bunların yarış odaklı teknikler olduğu göz ardı edilmemeli. Bu tarz teknikleri trafik ortamına uygularken dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bizler yarışçı değiliz. Sürüş yaptığımız yollar da pist değil. Bunların üstüne burasının bir de Türkiye olduğu gerçeği var ki bence en kilit nokta bu. Özellikle sağa virajlarda bizim girdiğimiz apex çizgisinin karşıdaki için de apex olabileceğini unutmamamız lazım. Virajın en kör noktasında şerit ihlali yapan sürücüyle kafa kafaya geldiğim olmuştu daha önce bir kaç kez, ondan ötürü değinmek istedim. Viraj alırken karşı şeride fazla yaklaşmadan kendi şeridimin ortası ile sağı arasında kalmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum bundan ötürü. Tabi öyle yapmanın da başka dezavantajları var: sağa virajda viraj içini görememe veya yol bozukluklarıyla karşılaşılırsa manevra alanının azalması veya sol viraj alırken çizgi kaybedilmesi durumunda telafinin zorlaşması gibi. Yine de kendi şeridimin sağına doğru kalmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Dezavantajları ortadan kaldırmak adına bu tarz sürüşler yapmadan önce yolu kontrol etmek faydalı olabiliyor. Şahsen öyle yapıp yolu etüd ettikten sonra ters yönde kayıda geçiyorum. Eğlence için rutin olandan biraz daha agresif sürülecekse doğrusu bu bence.
    Apex vs. haricinde en dikkat edilmesi gereken asıl şey ise bence hız. Sorunlara sebebiyet verecek yegane şey o çünkü. Büyük tekerleri olan güçlü bir motor kullanıyorsunuz (çekimi yapan motor Super Tenere sanırım?). Bu motorlarda ABS gibi sürücü destekleri de vardır diye tahmin ediyorum. Üzerinizde de pek çok koruma mevcut. Bilginiz ve yeteneğiniz de var ayrıca. Tüm bunlar birleştiği zaman sürücüde yanıltıcı bir güven duygusu oluşabiliyor ve bu da o esnada sadece iki teker üstünde gittiğimizi unutmamıza neden olabiliyor. Uyuşturucu etkisi gibi bir şey bu. Motorunuz yolda o şekilde aktığı için sanki hızınız yüksek değilmiş gibi hissedebiliyorsunuz ve bu da pusuda bekleyen tehlikelerin göz ardı edilmesine sebebiyet verebiliyor. En umulmadık bir anda işler tersine dönebilir ve hızdan ötürü artık çok geç olabilir. Özellikle bu tarz daha spesifik/dedicated sürüşlerde bu durum daha da belirginleşebiliyor çünkü kafa daha bir yarışçı moduna girmiş oluyor o esnada. O yüzden bence esas olarak dikkat edilmesi gereken şey hız. Hepimiz için geçerli bu.
    Bunları direkt olarak sizin videonuzla alakalı olarak yazmadım. Aklıma estiği için eklemek istedim sadece.

Onun haricinde videonuza like verdim. Dislike butonunun bence kaldırılması lazım Youtube'dan. Facebook'un en doğru yaptığı şeylerden birisi bu. Beğenen beğenir, beğenmeyen de devam eder bir şeye basmadan. En güzeli öylesi.

Sorunsuz sürüşler dilerim :]

Motosikleti
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi bizde bişey soralım o halde.

öndeki motor artçıyla viraj yapıyor. sürüş dinamiğine etki edecek bi agırlık merkezi kayması var(artçı bayan sanırım ama biz 85-90 kg erkek kabul edelim)

tek sürmeyle, artçılı arasında normalde yaptğın şunu asla yapma, bu çok hayati denilebilecek bi fark varmı?
    Hangi motoru kullandığınız ve artçınızın motosiklet bilgisi ile bu durum çok farklılıklar gösterebilir.

Videodaki motor artçısız hali , çantaları ve binicisi ile birlikte 400kg nin üzerinde bir ağırlığa sahip zaten. İlave 50-60 kg sürüş dinamiğini kayda değer şekilde etkilemiyor.

Ancak ;

Sizin verdiğiniz örnekteki gibi 90-100 kg luk bir artçı ve hafif bir motorda işler çok değişecektir. Böyle bir durumda virajlara mutlaka güçlü kompresyon , yetmiyor ise frenle yaklaşılmalı , bu ağırlığı ön tekere aktaracak ve kontra ile yönlendirme esnasında ön tekerin tutuşunu arttıracaktır. Motor tam anlamı ile yatıp yönleninceye kadar tekrar gaz açılmamalı , viraj içindeki destek gazı solo sürüşe göre daha hassas kullanılmalıdır.

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:52 ----------

Alıntı toomuchcc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    B
    Apex vs. haricinde en dikkat edilmesi gereken asıl şey ise bence hız. Sorunlara sebebiyet verecek yegane şey o çünkü. Büyük tekerleri olan güçlü bir motor kullanıyorsunuz (çekimi yapan motor Super Tenere sanırım?). Bu motorlarda ABS gibi sürücü destekleri de vardır diye tahmin ediyorum. Üzerinizde de pek çok koruma mevcut. Bilginiz ve yeteneğiniz de var ayrıca. Tüm bunlar birleştiği zaman sürücüde yanıltıcı bir güven duygusu oluşabiliyor ve bu da o esnada sadece iki teker üstünde gittiğimizi unutmamıza neden olabiliyor. Uyuşturucu etkisi gibi bir şey bu. Motorunuz yolda o şekilde aktığı için sanki hızınız yüksek değilmiş gibi hissedebiliyorsunuz ve bu da pusuda bekleyen tehlikelerin göz ardı edilmesine sebebiyet verebiliyor. En umulmadık bir anda işler tersine dönebilir ve hızdan ötürü artık çok geç olabilir. Özellikle bu tarz daha spesifik/dedicated sürüşlerde bu durum daha da belirginleşebiliyor çünkü kafa daha bir yarışçı moduna girmiş oluyor o esnada. O yüzden bence esas olarak dikkat edilmesi gereken şey hız. Hepimiz için geçerli bu.

:]
    Sevgili Kardeşim,

Videodaki sürücüler için "HIZ" kesinlikle bir risk değil. Bunun sebebi çok üstün yeteneklere falan sahip olmaları değil konu çok daha basit.

Videodaki sürücüler belli bir hız seviyesini korumak için hiçbir çaba göstermiyorlar. Hızları koşullara bağlı olarak sürekli değişiklik gösteriyor. Bir an 110 km ile giderken 200 mt sonra 30 km ye düşüyor ardından kısa sürede tekrar 80 km ye çıkıyorlar. Bu hız değişimleri sert frenlemeler ile olmuyor ,büyük çoğunluğunda sadece gazı kapatarak yavaşlıyorlar . Kompresyonun yetmediği yerlerde fren ile destekliyorlar ama bu frenleme agresif değil. (Videoyu çeken Super Tenerenin ön süspansyonundaki kapanmaya bakarak sert yavaşlama yapmadığını kolayca görebilirsin)

Bütün bunların anlamı bu sürücüler hızlarını koşullara göre sürekli ve bilinçli olarak "DEĞİŞTİRİYORLAR".

Riskin olduğu yerde; "yavaş" , olmadığı yerde "hızlı" sayılabilecek şekilde ilerliyorlar. Bu onları güvende tutuyor.

Sevgilerimle
    GP500-1st, emc2 ve initial-D bunu beğendiler.

soccer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki inazuma
    teşekkürler, çok akıcı bir video. kamera açısından sanki daha hızlı gidiyorsunuz hissi veriyor. viraj konusunda eğitici. yanlız sollama sırasında gerildim açıkçası.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Can bey,

Benim merak ettiğim bir konu,hafif motorlardan bahsetmişsiniz,misal benim sl200 makinem 155kg ve köprüden yada viyadüklerden çok sert olmasada rüzgardan etkileniyorum.Şöyleki lastiklerim michlein city grip ve yolu iyi tutuyor olmasına rağmen hafif motor kullandığımdan 80 kg olmama rağmende ön teker orta şiddet rüzgarlarda sallanma ediyor.Şİmdi ben ağır bir motora geçeceğim ve honda shadow kullanacağım.Bu motorda 250-260 kg takribi.Daha önce ağır motor kullanmışlığım olmadı ama bu motorla biraz test sürüşü yaptığımda yola daha sağlam bastığını gördüm.Sadece gidon dururken ağır geldi bana oda hafif motor kullandığımdan ötürü alışkın değilim,alışacağız artık.Burda sormak istediğim şey,bu söylemiş olduğum motor rüzgar direncine eski motorum gibimi tepki verir yoksa yere daha sağlam tutunarak ağırlık avantajınımı kullanır?

NOT: genel anlamda şuan kullandığım superlight 200 motorum şayet rüzgara yakalanır ise düşük vites yüksek devir kullanarak yola tutunmaya çalışıyorum.Gidonu sıkmadan kontrol ediyorum ve mümkün mertebe yavaşlamamaya gayret sarfediyorum ilerlediğim yolda.Buda aldığım eğitimlerden bana kalan güzel bir tecrübe oldu.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

Motosikleti
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster

NOT: genel anlamda şuan kullandığım superlight 200 motorum şayet rüzgara yakalanır ise düşük vites yüksek devir kullanarak yola tutunmaya çalışıyorum.Gidonu sıkmadan kontrol ediyorum ve mümkün mertebe yavaşlamamaya gayret sarfediyorum ilerlediğim yolda.Buda aldığım eğitimlerden bana kalan güzel bir tecrübe oldu.
    Sadece rüzgarlı sürüşlerde değil tüm sürüşlerinizde gidonu serbest bırakmanız tutuşa olumlu etki eder. Yani yaptığınız doğru . Küçük vites ,yüksek devir farklı yerlerde çok işe yaramakta ama rüzgar konusunda bir bilgim yok faydası olduğunu da düşünmüyorum.
    Ağır motor dan ziyade ağırlık merkezi kullandığınız motora göre daha aşağıda olan Shadow nispeten daha az etkilenecektir , ancak büyük siperlik camı kullanılmış ise tam tersi de olabilir. Önemli olan ağırlık merkezinin yüksekliği ve motorun toplam yüzey alanıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:41 ----------

Alıntı soccer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler, çok akıcı bir video. kamera açısından sanki daha hızlı gidiyorsunuz hissi veriyor. viraj konusunda eğitici. yanlız sollama sırasında gerildim açıkçası.
    Sollamanın sizi germesi doğal çünki kameranın pozisyonundan dolayı ileriyi göremiyorsunuz , ancak bu sürücü için geçerli değil . Kameraya göre yklaşık 1,5 metre daha yukarıdan bakan sürücü yolu net olarak görebiliyor.

Motosikleti
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece rüzgarlı sürüşlerde değil tüm sürüşlerinizde gidonu serbest bırakmanız tutuşa olumlu etki eder. Yani yaptığınız doğru . Küçük vites ,yüksek devir farklı yerlerde çok işe yaramakta ama rüzgar konusunda bir bilgim yok faydası olduğunu da düşünmüyorum.
    Ağır motor dan ziyade ağırlık merkezi kullandığınız motora göre daha aşağıda olan Shadow nispeten daha az etkilenecektir , ancak büyük siperlik camı kullanılmış ise tam tersi de olabilir. Önemli olan ağırlık merkezinin yüksekliği ve motorun toplam yüzey alanıdır.[COLOR="Silver"]

Kullanacağım motorda rüzgar siperliği yok,zaten şuan kullandığım motorda da kaldırmıştım bana pek faydası olmadığı gibi motorun hafif olan ön kısmını rüzgarda daha fazla savuruyor gibiydi.Rüzgara sürmeye alıştım ,oda işin başka bir keyif hali

Aldığım motor şu modeldir tam olarak
    http://www.totalmotorcycle.com/photo...Spirit750b.jpg

Şİmdi hafif olan bir motordan böyle ağır bir motora geçiş yapıldığı zaman nelere dikkat etmemiz konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz acaba?

Motosikleti
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanacağım motorda rüzgar siperliği yok,zaten şuan kullandığım motorda da kaldırmıştım bana pek faydası olmadığı gibi motorun hafif olan ön kısmını rüzgarda daha fazla savuruyor gibiydi.Rüzgara sürmeye alıştım ,oda işin başka bir keyif hali

Aldığım motor şu modeldir tam olarak
    http://www.totalmotorcycle.com/photo...Spirit750b.jpg

Şİmdi hafif olan bir motordan böyle ağır bir motora geçiş yapıldığı zaman nelere dikkat etmemiz konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz acaba?
    Aslında yapılması gerekeni yapmış ve bilinçli bir sürücü olarak eğitim almışsınız. Eğitiminizde değerli hocalarınızdan öğrendiğiniz teknikler istisnai durumlar dışında hemen her motor için aynı şekilde kullanılır. Shadow gibi ayağınızın yere sağlam bastığı bir motor için ağırlığın dezavantajını neredeyse hiç hissetmeyeceksiniz. Harekete geçtikten sonra ise eski motorunuza göre çok daha sağlam yere bastığını göreceksiniz.

Keyifli ve güvenli sürüşler dilerim.

Sevgilerimle

Motosikleti
    Çok teşekkür ediyorum bilgi paylaşımlarınız için.alacağım motoru eskişehirden alacağım,motoru çok az sürdüm,ordan istanbul'a uygun bir hava şartında getirmeyi planlıyorum.Yaklaşık 350km lik bir yol sürüşü söz konusu ve bu tecrübeyi yaşamak istiyorum.Genelde bu tür sürüşlere alışığım,çok etkinlikler yaptık arkadaşlarla asgari 150 km lik rotalarda dolayısı ile ikinci motorumda olsa tedbirli hareket ederek ilerlemek en mantıklı yol benim için.
    Paylaştığınız bu başlıkdaki videoda uzun yol sürüşü olduğundan sürüş yapmadan önce planlama olgusunu bilinçli her motor sürücüsünün yapması gerektiğini bilmesi gerektiğini düşünüyorum zira sağlıklı sürüş yapmak yolda gitmeden önce planlama ile başlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)