Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosikletle Yolda Giderken Yakıt Biterse Ne Olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Geçenlerde otomobilim yolda kaldı gece 01:30 civarı (triger kayışı koptu :( ), çekici çağırdım, aracı tamirciye götürürken sürücüyle sohbet ettik.
    Gecenin köründe, ikinci köprü yolunda, kenara çekmiş bir ticari taksi vardı, yakıt ikmali yapıyordu başka bir ticari taksiden.
    Bu olayı görünce, çekicinin sürücüsü, geçen hafta benzini bittiği için bir Range Rover'a yardıma gittiklerinden bahsetti.
    Yahu dedi çekicinin sürücüsü, İstanbul gibi yerde, benzini nasıl biter, benzini bitirecek kadar nasıl dalgın olabilir bir insan, adım başı benzinlik var dedi.
    Haklıydı, hem de çok haklıydı

En çok korktuğum olay aracımın benzininin bitmesi. Otomobildeyken, depo yarıya indi mi hemen tam dolu hale getiririm. Motosikletimde (2006 model BMW F 650GS) benzin göstergesi yok, kilometre saymak gerekiyor. 310 km falan gidiyor tam dolu depo ile. Her benzin alışımdan sonra kilometre sayacını sıfırlar ve sayaçtaki değer 200 km oldu mu hemen benzin alır, sayacı sıfırlarım. Benzin konusunda çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor, dopunuzu hep dolu tutun ki başınız ağrımasın. Sonra sallamayın millete yok düşük cc, yok yardım ettiler etmediler diye :(
    capozzz ve Mitoqondri bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Yani bu iş gönül meselesi ben motorla giderken sağ tarafta motor dursa yanaşırım sorarım bir ihtiyaç var mı diye
    Ama @capozz böyle düşünmüyor itmesen bile arkana al artçı olarak benzinciye bırak saçma sapan konuşmuş bu adamlar yüzünden motorcu kültürü zedelendi.
    Hem durmak gönül meselesi deyip, hem durmayacak olana saçma sapan konuşmuş demek çok mantıklı evet. Durmak zorunda mı kardeşim? Sen hırlı mısın-hırsız mısın, psikopat mısın, nesin belli mi? Yanından geçen adamın hangi acil işi var belli mi de yok dursun artçı alsın benzinciye bıraksın. Oldu paşam, oraya gelene kadar, millete laf çakana kadar adam gibi benzininizi alın koyun motorunuza. 2 defa yolda kaldım, işimi hallettim. Yolda kalıyor olmak benim hatam, kimseye de neden durmuyor demedim. Kimse durmak zorunda değil. Yıl olmuş 2015 herkesin cebinde telefon vs herşey var. Dağ başında olsa, bakalım nedir diye, şehrin göbeğindesin bir zahmet hallediver işini. Motosiklet kültürü kurtarıcıları sizi.

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    öncelikle geçmiş olsun. gerçekten çok tehlikeli bir yerde yolda kalmışsınız. büyük cc tecrubem olmadı, dinamikleri nasıldır bilmem ama kurye, paket motorcu gibi taksicinin motorlu versiyonu olan arkadaşların yolda kalma hikayeleri daha fazladır diye tahmin ediyorum. dolayısıyla birinin yardım çağırısına daha fazla empati kurarak yaklaşabilirler. üstelik daha yavaş gittikleri için yardım edermisin denildiğini daha rahat duyabilirler işin şakası bir yana eminim altında kaç cc motor olduğu fark etmeden sizi görüp yolda kaldığınızı idrak eden çoğu kişi duracaktır. ben bazen telefonla konuşmak veya üstüme yağmurluk giymek için kenara çektiğimde bile birilerinin yavaşladığını görüyorum.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Konuya çeşitli açılardan yaklaşımlar yazılmış. Ben farklı bir açıdan bakayım. Otomobil ve motosiklet yüz binlerce km yol katettim. Ama hiçbir zaman benzinim bitmedi. Bir arıza yoksa "bu nasıl bir ihmaldir?" diye düşünmeden edemiyorum. Geçmiş olsun.
    GezeGeze bunu beğendi.

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Video yu sonuna kadar izledim. Tedbirli olmakta fayda var. Yakıt ile sidik yarışı yapılmamalı, yok şu kadar km yapacağım diye zorlanmamalı. Trafiğin daha yoğun ve hızlı aktığı yerde bitse idi daha zor durumda da kalabilirdiniz. Çok geçmiş olsun. Fakat bir eleştiri de yapmak gerekirse...

Aynı şey benim başıma gelse; o ilk yardım eden kuryelere teşekkür ederdim.

İkinci yardım eden kuryeye ise benzinciye ulaşınca; -kendine içecek birşey al öyle git- demek yerine, -beraber birşey içelim- derdim.

Tekrar geçmiş olsun.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Rezerve diye bir konum var yakıt musluğunun; boşuna koymamışlar.

Normal konumdayken, depodaki benzin belli bir miktarın altına indiğinde, ki benim göstergede daha 1/3'ü doluyken, benzin akışını kesiyor; rezerveye alıp yola devam ediyorum. Müsait zamanda da benzin alıp tekrar yakıt musluğu konumunu normale çeviriyorum.

Erken uyarı sistemi.

Ama, bunu kullanmayıp, yakıtı da dibine kadar kullanmak için sürekli rezerve konumda tutarsanız, şak diye kalakalırsınız ve rezerveniz de kalmamış olur.

Dolu depoyla, rezerveyi de kullanarak, dibine kadar yakıtı tükettiğimizde ne kadar kilometre gideriz diye bir hesabın içinde değilsek; yakıtsız kalmak bence dikkatsizlik, tedbirsizlik, duyarsızlık... Olmaması gerekir.

Hani, ne geçecek eline, yakıtı dibine kadar kullanınca; vakitlice tankta daha rezerve benzin varken yeniden depoyu fullemek yerine?

Hele ki yakıtın azaldığı görüldüğü halde "Gider bu daha, gider" diye yola çıkıp önüne çıkan bir kaç benzinliği pas geçmek gereksiz risk almaktır.

Atasözümüzle kapatacak olursak; "akılsız başın zahmetini ayaklar çeker".

Bineceğinize, ittirirsiniz.

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım büyük geçmiş olsun aynı olay benim 1.Köprüde başıma geldi anadoludan avrupaya geçtim baktım motor pıtır pıtır ediyor,ki o dönemler mecidiyeköy viyadüğünde çalışma vardı trafik tek şeride düşüyordu ve mecburi istikamet mecidiyeköy yönlendirilmişti,ben de motoru o dönemler yeni aldım ve yakıt denemeleri yapıyordum yakıt göstergesi dijital olduğu için tam anlayamadım köprüyü geçtim 1-2 km sonra motor pıtır pıtır etmeye başladı tam köprü çıkışının biraz ilerisinde kaldım ama benzinin bittiğini erken anladığım için sağ şeride çekme imkanım oldu,
    Motordan indim nasıl bir trafik yol tek şeride düştüğü için yanımdan geçen motorcuların haddi hesabı yok ama bir tanesi de durmadı ben elimle iterek mecidiye köy yol ayrımıma kadar getirdim orası hafif yokuş olduğu için motoru saldım bir müddet o şekilde gitti,ama mecidiyeköy içerisinde artık gitmiyordu sağolsun genç bir arkadaş aynen sende olduğu gibi motoru arkadan destekleyerek itti benzinciye kadar götürdük ben de o arkadaşa yemek para teklif ettim ama kabul etmedi yardımları için sağolsun Allah razı olsun ondan,
    Yani bu iş gönül meselesi ben motorla giderken sağ tarafta motor dursa yanaşırım sorarım bir ihtiyaç var mı diye
    Ama @capozz böyle düşünmüyor itmesen bile arkana al artçı olarak benzinciye bırak saçma sapan konuşmuş bu adamlar yüzünden motorcu kültürü zedelendi.
    Tekrardan geçmiş olsun.
    Teşekkür ederim üstat, yani herkesi aynı kefeye koymak doğru olmaz fakat durum bundan ibaret. Ben arabası bozulmuş, karda zincir takmaya çalışan insanlara yardım eden çokça kurye gördüm fakat büyük CC görmedim. Kabul etmek istenmese de durum böyle yani çokta bu CC ayrımı yapmak doğru değil. Motosikletçi var motosikletçi var, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Alıntı E.Gülbeyaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video yu sonuna kadar izledim. Tedbirli olmakta fayda var. Yakıt ile sidik yarışı yapılmamalı, yok şu kadar km yapacağım diye zorlanmamalı. Trafiğin daha yoğun ve hızlı aktığı yerde bitse idi daha zor durumda da kalabilirdiniz. Çok geçmiş olsun. Fakat bir eleştiri de yapmak gerekirse...

Aynı şey benim başıma gelse; o ilk yardım eden kuryelere teşekkür ederdim.

İkinci yardım eden kuryeye ise benzinciye ulaşınca; -kendine içecek birşey al öyle git- demek yerine, -beraber birşey içelim- derdim.

Tekrar geçmiş olsun.
    Hocam dikkatinizden kaçmış sanırım ya da tam olarak izlemediniz, hepsine tabii ki teşekkür ettim aynen dediğiniz gibi paketçi arkadaşı da o kadar zorlamama rağmen birşey istemedi paketi varmış gitti

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:07 ----------

Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya çeşitli açılardan yaklaşımlar yazılmış. Ben farklı bir açıdan bakayım. Otomobil ve motosiklet yüz binlerce km yol katettim. Ama hiçbir zaman benzinim bitmedi. Bir arıza yoksa "bu nasıl bir ihmaldir?" diye düşünmeden edemiyorum. Geçmiş olsun.
    Diğer videolarımda da bolca bahsetmişimdir bu yakıt olayına işte bende çok dikkat ederim, motosiklet birde emanet olduğu için gider mi gitmez mi tahmin etmek zor oldu ve sonuç gidemedik
    mehmetenis bunu beğendi.

İzlerken yoruldum dahada dikkat edicem bundan sonra

Alıntı Djhaylaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzlerken yoruldum dahada dikkat edicem bundan sonra
    Hehehehe aman hocam dikkat

alicebbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT25+RKS Freccia
    Alıntı B-veritas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle hocam videomun sonunda da bunu söyledim, büyük CC olunca ne oluyor anlamış değilim ama ego filan olsa gerek.
    aynen öyle bu arada seni yada birini kast ederek söylemedim genel yorumum
    Güç ona sahip olamayanı kendine esir eder. Ali Cebbar

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Alıntı Mirable adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzlerken ben yoruldum yemin ediyorum.
    bunu yazmaya gelmiştim nasıl sıktıysam kendimi oturduğum yerden stres yaptım
    B-veritas bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)