Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    black-man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    Android telefonuna vibrometer programını yükleyip ölçebilirmisiniz koltuğun üstüne koyduğumda 4 le 5 arasında oynuyor.
    Herkese keyifli kazasız belasız sürüşler dilerim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hakan dediğin bunun gibi birşey mi ? Motorda bunu nereye sabitleyebiliriz ki ?

afyonlu003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ TİGER250, HONDA CBR250R HONDA 600F
    Evet Zeki abi dediğim bu ama nereye sabitlendiğini bilmiyorum

Alıntı afyonlu003 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim daha çok 600rr r6 r1 1000rr vs. gibi büyük motorlar için sanıyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

Bu arada Hakan sık olmamakla beraber arada benim motorda stop ediyor.. Bujilerden kaynaklı diyordu herkes..

Motosikleti
    Bende hep o şekilde gördüm abi hyosung un sayfasında görmüştüm birisi kaynakçıda yaptırmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:12 ----------

Buji yi degisterecem olmasa abi çift tırnak falan diyolar onlarsan almayı düşünüyorum

zsturkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Hakan, Zeki o aparati vidalicak yer yok bizde o sehpanin ayaklarini arka teker mili varya onlardan kaldiriyorum ben birkac sayfa once zincir temizleme icin fotograflar atmistim orda var bakabilirsiniz. (Sayfa 1054)

Tek basina ilk seferde kaldirmayin şu acidan sehpanin ayaklarinin ayarlamak icin birinin duz tutmasi lazim ayak acilari mile gore ayarlandiktan sonra tek kişi rahatca sehpaya kaldirabiliyor.

Zeki oladar cizikten bisede olmaz kardesim nazarlik olsun benimde on grenaja taş carpti boya atti içim gitti ama sağlık olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:14 ----------

Zeki abi arka sepha kaldırma vidası yazdigin zaman bulabilirsin internetten

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Bak yav yine durup dururken istop etti motor iyice sinirleneye başladım bu duruma
    Hakan depo full oldugu icinde yapabilir demisti servisteki arkadas birde yavaslarken ara gazi verip vites kucultup duruyodum bugün kardesim bana dediki abi ben boyle yapmiyorum bnde hic stop etmedi dedi alakasi var mi bilmiyorum ama

Aynen Samet geçmişe dönüp bir baktım gördüm.. Artık o şekilde yapıcaz.. Yada ben daha kolay bir yolunu ayarlicam.. Kardeşim ben biraz uğraştım kaldıramadım tek kişi açıkcası.. Yarın kardeşimden bir destek alıp uğraşıcam motorla bakalım..

Bu arada senin yaptığın doğru kardeşim, vites küçültürken ben elim debriyajda basılıyken ara gazı verip küçültüyorum.. Hem vitesi o devire ayarlıyorum, hemde dişlilerin ömrünü uzun tutuyorum.. Vites büyültürken gerek yok ama küçültürken böyle yapmak gerekiyor.. Dururkende aynı şelikde.. Debriyaja basıp çat çat çat diye düşmüyorum ara gazı vererek teker teker düşüyorum.. Bununlada ilgili ufaktanda olsa bilgi vermiş olalım yeni başlayacak arkadaşlar veya bilmeyen vardır.. Sonuçta önemli şeyler.. Ama bundan dolayı stop etme yapar mı bilemicem.. Ben çok düşük hızda giderken 5-10 km arası bir kere stop etti..

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:26 ----------

http://youtu.be/tPTNTZk9JfQ

Arkadaşlar vites değiştirmek ile ilgili video.. Emin olun işinize yaricaktır..
    zsturkmen bunu beğendi.

Motosikleti
    Samet abi bende öyle yapıyorum her zamanda o şekilde yapmaya dikkat ediyorum benim depo da her zaman dolu olmuyor malesef biraz araştırdım kirli benzinden dolayı yapar diyolar ??

zsturkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Bayadir yapmiyordu bende stop olayini yanliz giderken yapmiyoda debriyaj basinca stop ediyo benzinide surekli ayni yerden aliyorm ama shell 95, tiger egzoz varkem dha cok yapiyordu orjinalini taktim yakit hesaplamak icin

Motosikleti
    Suzuki gsx r 600
    Bende 2 gün önce almış olduğum cbr ımla aranızdayım arkadaşlar

Motosikleti
    Yarın vakit bulursam buji yi degisterecem bakalım yine yapacak mı bide Samet abi tiger ın sesi nasıl almayı düşünüyorum da

Tardigrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı sebzelicorba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr250'sine çanta takan var mı acaba?
    Arkaya değil yanlara.
    Havasını bozuyor mu motorun?
    Ben takıyorum uzun yolculuklarda.

sebzelicorba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250r / Yamaha R-25
    Beyler, hayırlısıyla salı günü teslim alıyorum motoru. Cuma günü de Anadolu yakası Göztepe'den Tekirdağ'a gideceğim. Ordan da feribotla avşa'Ya. 3 buçukta işten çıkacağım. Feribot 7'de. Yetişebilir miyim sizce.
    Kendinize göre düşünmeyin. Ben tecrübeli değilim.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Beyler, hayırlısıyla salı günü teslim alıyorum motoru. Cuma günü de Anadolu yakası Göztepe'den Tekirdağ'a gideceğim. Ordan da feribotla avşa'Ya. 3 buçukta işten çıkacağım. Feribot 7'de. Yetişebilir miyim sizce.
    Kendinize göre düşünmeyin. Ben tecrübeli değilim.
    Biraz zor yetişirsin gibime geliyor. Çünkü 15:30 da işten çıksan motoru al çalıştır sağına soluna bak derken olur 16:30. Tecrübeli değilim demişsin ki tamda iş çıkış saati trafiğinin cücüğüne denk geleceğin için aralardan fırtma olasılığınıda az olduğunu düşünüp 1 saatte trafikte kaybetsen, etti 17:30. ortalama 80 le gitsen tekirdağa 160 km 'yi 2 saatte alırsın. saat oldu 19:30. yetişme ihtimalin yok değil ama zor. hiç riske atma derim.

Motosikleti
    Alıntı Tardigrat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz zor yetişirsin gibime geliyor. Çünkü 15:30 da işten çıksan motoru al çalıştır sağına soluna bak derken olur 16:30. Tecrübeli değilim demişsin ki tamda iş çıkış saati trafiğinin cücüğüne denk geleceğin için aralardan fırtma olasılığınıda az olduğunu düşünüp 1 saatte trafikte kaybetsen, etti 17:30. ortalama 80 le gitsen tekirdağa 160 km 'yi 2 saatte alırsın. saat oldu 19:30. yetişme ihtimalin yok değil ama zor. hiç riske atma derim.
    Motoru al çalıştır sağına soluna bak derken 1 saat geçmez sanki ya? Hayatında hiç kullanmayan adam bile o kadar vakit kaybetmez bence. Ben tecrübesizim derken uzun yol tecrübem yok. İlk kullanışım değil. Dediğin gibi aralardan fırtma durumum pek yok. neyse erken çıkmaya çalışayım o zaman.

Arkadaşlar bugün öğlen motora giriştim.. Zincir temizliği yağ vax wd-40 derken 4 saattir motorla uğraşıyorum.. Yeni bitti işim.. Resimleri atmaya çalışırım.. ;)

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Motoru al çalıştır sağına soluna bak derken 1 saat geçmez sanki ya? Hayatında hiç kullanmayan adam bile o kadar vakit kaybetmez bence. Ben tecrübesizim derken uzun yol tecrübem yok. İlk kullanışım değil. Dediğin gibi aralardan fırtma durumum pek yok. neyse erken çıkmaya çalışayım o zaman.
    Dostum sağına soluna bak derken oraya gideceğin süre, son evrak kitap, kontrol işleri ıvır zıvır en geniş zamandan hesapladım :D işten 2 saat erken çık rahat rahat yetiş derim. tut ki daha sıfır motorda yolda ne olacağı belli olmaz. Sen erken çık geniş geniş git. Bu yolda rötaja başlayacağın için rötaj incelikleri çerçevesinde kullanmanı da tavsiye ederim. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Motosikleti
    Zeki abi atta bakalım bende yapacam biraz da detaylı anlatırsan sevinirim

Motosikleti
    Alıntı Tardigrat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum sağına soluna bak derken oraya gideceğin süre, son evrak kitap, kontrol işleri ıvır zıvır en geniş zamandan hesapladım :D işten 2 saat erken çık rahat rahat yetiş derim. tut ki daha sıfır motorda yolda ne olacağı belli olmaz. Sen erken çık geniş geniş git. Bu yolda rötaja başlayacağın için rötaj incelikleri çerçevesinde kullanmanı da tavsiye ederim. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.
    2'de çıkacağım o zaman. Ayarladım saatleri. Yine yetişemezsem öleyim artık :D

Evet arkadaşlar bugün zincir temizliği ve pata cila yaptım.. Resim çektim bolca.. Sırasıyla anlatmaya çalışıcam..

Öncelikle motorumuzu askıya almakla başladım.. Tek başına yapmak zor.. Kardeşimden yardım alıp yaptım.. Bu arada askıya almadan önce sehpanın metal yerlerini bez ile sarıp elektrik bancı ile bantladım.. Çünkü maşaya ve teker somunlarına zarar vermesin diye..

Bu arada ön dişli muhafazasını ve arka çamurluğu söktüm..
    Ön dişli temizdi aslında.. Çok uğraştırmadı.. Oraları fotolayamadım kardeşim kaçtı gitti.. :D
    Ama ön muhafaza kapağı kolay sökülüyor.. Uzun 8mm'lik lokla ucunuz varsa çok kolay.. Çatal 8mm anahtarla sökülmüyor bilginize..
    Lokma ucunu tahtakaleden aldım.. 8mm lokma ucu dedinizmi veriyorlar.. ;)Resmini ekledim yardımcı olur..

Çamurluğu 10mm çatal anahtar ile çok rahat söktüm.. 4 adet vidası var hemen sökülüyor.. ;)
    Zincirde çok kirli değildi ama biraz yağı gitmiş gibiydi.. Temizdi hafif tozlanmalar vardı.. ;)

Arkadaşlar daha sonra camsil kutusuna koyduğum gaz yağı ile güzelce zincire gaz yağı sıkıp diş fırçası ile fırçaladım.. Yaklaşık 250 ml gaz yağı anca harcamışımdır.. Ben birde gerçekten çok fazla kullandığımı düşünüyorum.. Gaz yağı ile yıkadım resmen.. Fırça ilede temizledim.. Ön dişliye bolca sıktım ve yağ kir aktı gitti.. Dişliyi ve zinciri bez ile kuruladım.. Temizlendikten sonra yıkama işlemine giriştim.. Bu arada yıkamadan önce ön dişliye ve zincire wd-40 sıktım.. Su temes edeceği için.. ;) Koruma amaçlı.. ;)

Sonra ön dişliyi ve zinciri arka dişli de dahil olmak üzere köpükle güzelce yıkadım.. Teker ve jantıda.. Daha sonra motoru yıkmaya geçtim.. Çünkü önce gaz yağlı olan yerleri temizlemeniz size avantaj olacaktır.. ;)

Bu arada kardeşin gitmişti bu resimleri kim çekti diye aklınıza takılabilir sonradan kuzenim geldi.. Ama o ara gazyağı işlemleri bitmişti.. :D

Evet motorumuzun yıkama işlemleri bittikten sonra kurulama işlerine giriştim.. Tek kelime ile mükemmel su alıcılığı olan bir bez kullandım herkese tavsiye ederim..

Kurulama işleminden sonra motoru pastaladım.. Önce depodan başladım ve diğer parçaları sırasıyla pasta yaptım..
    Kullandığım pasta-cila turtle wax marka kaliteli bir ürün.. Ürünü koçtaşta bulabilirsiniz arkadaşlar.. ;)

Elimle deponun her yerine biraz biraz sürdüm.. Daha sonra ped yardımı ile (ped yoksa pamuk ilede yapabilirsiniz) deponun üzerine matlaşana kadar dairesel şekilde ovaladım.. Bunu tüm parçalarda aynı şekilde uyguladım.. ;)

Matlaştıktan sonra 1-2 dakika bekleyip mikrofiber bir bez ile yüzeyi sildim.. Sonuç ortada.. ;)

Deponun üzerinde ki yansıma herşeyi anlatıryordur.. ;)

Pasta cila işleminden sonra motoru komple hızlı cila ile cilaladım.. ;) Yani 2 kat cila yapılmış gibi oldu.. :D
    Ürün bu arkadaşlar.. El izi bile olmuyor daha sonradan dokunduğunuzda çok iyi bir ürün.. ;)

Daha sonra Motul marka zincir yağı ile zinciri ve ön dişliği içten ve dıştan yağladım.. Kullanmadan önce çalkalamak gerekiyor.. Yağ bileşimi o zaman çıkıyor dışarıya ve zinciri zırh gibi yağ kaplıyor.. Yapışkan özellikli çok iyi görünüyor.. ;)
    Ürün bu arkadaşlar..

Daha sonra ön dişli muhafazasını ve çamurluğu yerine takıp işlemi sonlandırdım arkadaşlar.. Yaklaşık 4 saatlik bir çalışma yaptım.. Bilginize..
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.. ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:46 ----------

Evet arakdaşlar bunlarda yaptığım işlem sonrası motorun resimleri..
    Tatlı yorgunlukla motoru izlemesi çok keyif verici.. :D

Bu arada dün tank ped aldım ve uyguladım.. Ayrıca söylemeyi unuttum lastiklere badem yağı sürdüm.. Oldukça iyi görünüyorlar.. Günlerce temiz kalabiliyor bilginize.. ;)

Evet son olarakta annemin dükkanına üzerini örtüp uykuya bıraktım.. :D

Arkadaşlar motorla uğraşmak gerçekten yoruyor insanı.. Ayrıca içinizden de olsa Maşallah derseniz sevinirim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:00 ----------

Bu arada söylemeyi unuttum bütün gidon üstünde ki kumandaların içine wd-40 sıktım.. Anahtar yuvasına, depo kapağına ve anahtar yuvasına, ayakçıkların oraya, yan sehpanın oraya, vites kolunun oraya, debriaj ve frene ayrıca debriaj telinin oraya her yeri güzelce wd-40'ladım.. Bu şekilde yapmanızı öeneririm arakdaşlar.. ;)
    mucoist, KocaReiSs, Sam@ ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler