Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung/S&T Kanuni GV 650 Aquila Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Caracal 200 (siyah)
    GV 650'nin klasik cruiser'lara gore dusuk devirde yuksek tork uretmedigi dogru mu? yani bir cruiser keyfi vermiyor mu bu alet? uzerindeki motor anladigim kadariyla sport motorlar icin uretilmis? sesi, titresimi, butunuyle her seyiyle cruiser keyif aliyor musunuz? yaza dogru artmazsa (ki kriz nedeniyle artacagini sanmiyorum, 7500 civarina almaya calisacam bir tane).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    tam bir cruiser olmadığı doğru ama cruiser keyfi alıyorsun ben motoruma hergün daha çok ısınıyorum. birde km yaptıkçaa motor kendini buluyor daha keyifli oluyor. 2. yağını değiştirdim sesi falan daha tok oldu.
    2008 Regal Raptor 250 2009 Hyosung GV 650 2010 Bianchi 150
    2011 Honda Transalp XL700 2013 Kymco Xciting 250 2015

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    sevgili kardeşim efeoktay, bir sayfa önceki Amerikan yapımı eksozlardan taktığınızda ses ve performans ideal şeklini buluyor.Kişiye göre değişen beklentiler var elbet,bana göre motosiklette gazı kıvırdığınız anda motosiklet sürücüsünü geriye doğru itercesine gücünü bariz hissettirmelidir. Şahsen bu keyfi gv650 de alabiliyorum.
    9.sayfaydı yanlış hatırlamıyorsam oradaki tork ve beygir ilişkisi hakkında yazdıklarımı yeni sayfada tekrarlamak isterim.Aksini düşünürseniz açıklayın kazanımlarımız artsın.
    Beygir gücü ve tork arasında kalanlar için..
    Bir otomobil yada motosikletten bahsedilirken şu kadar maksimum tork, bu kadar maksimum tork sözleri geçer! Bir Honda Goldwing yada bir ağır-siklet Harley-Davidson da maximum tork düşük devirlerde alınır ve bu da bize iyi bir hızlanma oranı ile düsük devirlerde kullanışlı bir güç verir.. Bu hantal yapılı motosikleti kullanılması kolay bir makineye dönüsür. Oysa bir supersport da maksimum tork devir saatinin son üçte birinde ancak gelir.

Tork yaratılan güç olmakla beraber devir sayısını hiç hesaba katmamış durumdayız. Örneğin lastiğiniz patlamış yol kenarına motoru çekmişseniz, motorunuz ne tork üretirse üretsin, bu devire dönüşemediği için ise yaramaz haldedir.
    Rpm (devir/dakika..Revolutions Per Minute) olmaksizin Tork hic birsey ifade etmez.
    iki motor düşünün, ikisi de 80 FP tork üretiyor ama biri 5,000, diğeri 10,000 rpm yapabiliyor olsun.. ikinci motor daha çok iş yapmaktadır. Tork ölçülürken kuvveti ölçüyoruz ama unutmayın ki gerçekte üretilen güç tamamen başka bir kavram.
    Gücün ölçü birimi HP (yada BG), ve formülü de Devir X Tork / 5252 dir. Ve bu formülle bütün bu ilişkiyi anlamayabiliriz.
    Yukarıdaki örneğe bu formulu uygularsak 5,000 rpm yapan motorun 71.4 HP, 10,000 rpm yapanın ise 142.8 HP, yani diğerinin iki misli güç üretmekte olduğunu görürüz. Hangisi önemli şimdi? Tork mu devirmi? Gerçek anlamda her ikiside..

Spiral, matkap, dremel vb. motoru diye bilinen el aletlerini alalim, bazıları cok yuksek devirli olmakla beraber çok düşük torklu dur.. 22000 rpm lik böyle bir makinenin matkap olarak kullanımıyla hassas bir delik açmak isterseniz bunu başaramazsınız.. Deviri düşürürseniz otomobil cilalayamazsınız.. Yani devir, güç, ve tork işe yarar olmalı..
    Dinamometre muhendislere Tork eğrisinin yanısıra güç eğrisini de verir. Her motora göre değişik bir sekildedir ve maksimum devir her zaman maksimum torktan daha ilerdedir. Tork maksimumu bulduktan sonra hafif düşüş göstermesine rağmen devir ve güç de buna bağlı olarak artmaya devam eder. Işte bu farklılaşmalar motosikletin karakterini belirlemektedir aslında.
    Bu eğrilere dikkatli bakacak olursak güç bandını Maksimum Tork ve Maksimum güç noktaları arasındaki düşey şerit olarak görürüz. İşte sportif sürücü hızlandığında motor devrini her zaman bu iki nokta arasındaki Mutlu Bölgede tutmak istemektedir.
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

Motosikleti
    Hepimizin tüm ilgisi gelecek olmalıdır, çünkü yaşamımızın geri kalanını orada geçireceğiz. 2009 yılı geleceğimize atacağımız ilk adımdır. Tüm adımlarımızın sağlam olması dileğiyle nice mutlu yıllar dilerim..

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Bütün arkadaşlarımın yeni yılın en içten dileklerimle kutlar, sağlık başarı ve mutluluk dilerim.
    2008 Regal Raptor 250 2009 Hyosung GV 650 2010 Bianchi 150
    2011 Honda Transalp XL700 2013 Kymco Xciting 250 2015

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    GV650 formundaki herkesin yeni yılını içtenlikle kutlarım
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

Motosikleti
    Caracal 200 (siyah)
    viceroy detayli aciklaman icin tesekkur ederim. tork da onemli devir de tabii. cruiser'lari cruiser yapan dusuk devirde yuksek tork elde edebiliyor olmak yanilmiyorsam. bu hem motordaki homurtuyu hem de o guzel titresimi popoda hissettiren ozellik.

egzoz degistirme ile ses kendine geliyor diye dusunuyorum cunku bir videoda gordum, hosuma gitti. aklimda bu makina var hala.

Motosikleti
    Shadow VT750
    merhabalar.
    gv 650 nin radyatör kapasitesi acaba nedir.Ne oranda antifiriz su karışımı yapmak lazım bilginiz varmı ???
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]

Motosikleti
    mrock güzel soru sordun
    Hazneyi ve radyatörü doldururken yaklaşık 1.6 litre soğutucu gerekmektedir.İki yılda bir soğutucu değiştirilmelidir.Soğutucu seviyesi haznede F yazılan yere kadar doldurulur.Alüminyum radyatörle uyumlu antifrizi damıtılmış suyla yarı yarıya karıştırarak dolum yapılmalıdır.Soğutucu olarak yalnızca su eklenmesi motor soğutucusunu sulandıracak ve verimi azaltacaktır.

Motosikleti
    Shadow VT750
    Alıntı vıceroy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mrock güzel soru sordun
    Hazneyi ve radyatörü doldururken yaklaşık 1.6 litre soğutucu gerekmektedir.İki yılda bir soğutucu değiştirilmelidir.Soğutucu seviyesi haznede F yazılan yere kadar doldurulur.Alüminyum radyatörle uyumlu antifrizi damıtılmış suyla yarı yarıya karıştırarak dolum yapılmalıdır.Soğutucu olarak yalnızca su eklenmesi motor soğutucusunu sulandıracak ve verimi azaltacaktır.
    abi bu damıltılmış su saf su oluyar galiba.Sanayide temin edebilirmiyiz acaba?? 1.6 litre radyatör kapasitesinin ne kadarı antifiriz ocağı herhalde dercesini ölçerek koymak gerekiyor.Burda havalar -19 a kadar ulaşıyor.radyatörün hepsini antifirizle doldurmakta bi sakınca var mı acaba??

Motosikleti
    Safsu dediğimiz içinden anyon ve katyonları ayrılmış su demektir.Bu şekilde kireçlenmenin önüne geçilir ve sıvı kanallarında herhangi bir şekilde tıkanma olmaz.Teknik olarak hava ısısı -20 lere düşen bir memleketteysek maksimum %60 oranında antifiriz kullanılabilir.İdeal ölçü yarı yarıyadır.Safsu marketlerde veya benzin istasyonlarında bile bulunuyor.Her ikiside zaten 1 litrelik kaplarda satıldığından ve dolum yapacağınız kısımda gözle rahatlıkla görülebilen F çizgisi sayesinde gereğinden fazla ekleme ihtimaliniz yoktur. Birde branda kullanırsanız havanın ısısından ve neminden kromlu kısımlar dahil motorun zarar görmesi engellenmiş olur.

Motosikleti
    Shadow VT750
    teşekkür ederim bir hafta sonra güzel bi süprizle aranızdayım inşallah.İlk işim antifiriz olacak gerçekten iklim sert geçiyor burda

Motosikleti
    Hiç endişen olmasın iklim konusunda
    Piyasada gv650 çok bulunmasada dl650 oldukça fazla.Kardan buzdan çatlayıp,patlayan dl650 yoksa eğer gv650 de de problem olmaz.Bekliyorum büyük kavuşma anını.Bu sayfada resimleriyle paylaşırsan sevinirim. Binerek getireceksen aşağıdaki resim ve yazıları incele dostum..

Buz veya kar farketmeden yolunuza devam edebiliyorsunuz.
    Pençeler cant yüzeyine fabrikasyon bir bantla dikkatlice yerleştiriliyor. Yalnız kar pençesi sadece düşük hızlarda kullanılması gerektiği belirtiliyor. Kışın motora binen sürücüler buzlu ve karlı yollardaki kazalardan korunmak için bu pençe setlerini kullanabilmeyi öğrenmeli.

sirkecide 25 ytl den satılıyormuş ama neresinde kimde bende bilmiyorum.

Motosikleti
    Shadow VT750
    gerçkten ilginç bir icat.Şimdilik yollar açık ama ıslak, sabah saat 10 gibi çıkıp yavaş yavaş 14.00-15.00 te varmayı planlıyorum hayırlısıyla.Bol resimlerle katılım yapacağım ve sayfada da son testi ben yapmış olacağım kısmetse.Son hazırlıklarımı yaptım kredi başvurusuda hazır. Oyuncağıma az kaldı

Selka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI DL650 V-STROM
    Arkadaşlar merhabalar.. Motosiklet konusunda çok uzman sayılmam ama Tork ve kuvvet denince bu işi en iyi yüksek fizik (SERWAY) bilir ve onun hakkında son derece kısa bir bilgi vermek istedim. Şimdi bazı cruıser motorlar düşük devirlerde yüksek tork bazı motorlar ise yüksek devirlerde yüksek kuvvet (HP)üretirler. Lakin motordaki kuvvet yani beygir kuvveti ile motorun torku (Nm) tam ters şeylerdir. İkisi bir an aynı anda olabilir, yani grafiksel biri inerken diğeri çıkarken rakamasal bir yerde karşılaşırlar ; ama sürekli aynı oran fiziken mümkün değildir. Yani kuvvet ve güç birbiri ile ters orantılıdır. Bir yerde kesişirler ancak kuvvet artmaya devam ederken güç azalır yada güç artarken kuvvet azaları. Kısaca F/P dir. Aslında biz bunu her araba kullandığımızda pratikte uyguluyoruz fakat nedeni üzerinde fazla düşünmüyoruz.
    Daha rahat anlaşılması için motorların şanzumanı bu güç ve kuvvet oranını daha rahat kullanmak ve sürüşü keyifli hale getirmek için sürekli kullanırız.
    Yani; tork isterseniz kuvvet olmaz kuvvet isterseniz tork olmaz. Değerleri hep birbirini negatifler.
    Şöyleki, motorunuzu yada arabanızı 1. vitese taktınız ne hissedersiniz. Ben motorumda gücü hissederim. Gaz pedalına çok hassatır ufak bir gaz temasında resmen aracın önü yükseklir. Çok büyük güç.. Hız ise 10 km/h. Peki 10 km/h ile aracımı duvara vurdum. Ne olur? Bu büyük güç arabama ne yapar? Hiç. Çünkü güç var kuvveti yok...
    Devam edelim hızımız artıkça devreye kuvvet girer. Hep şanzumı bir üst rakama getirerek motorun gücünü azaltır kuvvetini artırırız. Bu arada vitesi yükseltip dişlileri değiştiriz, burada motora diyoruz ki ben gücü azaltıyorum artık kuvvetliyim ve kuvvet istiyorum dedikçe vites 5 e gelir hız 130 km/h olur. Ama motor gaz pedalına artık ilk baştaki gibi tepki veremez hatta gaza yüklendikçe motor nazlı nazlı davranır ve belki arabanın hızını 135 km ye çıkarır. Çünkü burada motorun gücü çok azdır, ama çok kuvvetlidir. Kuvveti nasıl anlıcaz. Gücü birinci viteste hissetik. Peki 135 km de kuvvet diyoruz ama nerede! O kuvveti 135 km/h giderken bir tümseğe yada duvara vurduk mu motorun ne kuvvette olduğunu anlarız. Çünkü o kuvvet aracı paramparça yapacak bir kuvvettir. O sebeb ile güç azaldıkça, motor kuvveti artar. Kuvvet arttıkça güç azalır. Ters orantı vardır. O sebeble düşük hızda motorda kullanıcı herzaman yüksek tork ister, yüksek hızda ise tork istemez kuvvet yani HP ( Beygir) arar. Umarım forumda bir fizikçi varsa daha iyi açıklayabilir mi bilemem.. Benden bu kadar bu arada bu güç ve kuvveti isteme şekli kullanıcıya kalır.. Mesela bir kamyon AS900 damperli kamyonun gücü muhteşemdir. Arkasına bir kamyon bağlayın zorlanmadan çeker ancak 130 km lik hıza gelecek kuvveti yoktur.. Ancak sıradan bir binek arabanın kuvveti (115HP) mesela o kamyonu 2 ye katlar... O sebeble cruiser lar için önemli olan güç iken; racingler için önemli olan kuvvetdir...Naçiazane o tork ve kuvvet grafiğinde ortak nokta yüksek devirde karşılaşıyor ise işte o an 130 km den 150 km ye az da olsa diğer düşük devirli cruıserlara göre ivmesi çok daha iyi olur.(a).

İyi günler...
    SOSYAL BİR MESAJIM KALMADI ARTIK BU İNSANLIĞA

Motosikleti
    Shadow VT750
    faydalı ve pratik olarak akla yatan bilgiler için teşekkürler selçuk abi

Motosikleti
    Değerli selçuk kardeşim hoşgeldin.
    Bu sayfadaki 3.mesajımda anlatmak istediğim ve grafik senin SERWAY'den yaptığın paylaşımla örtüşüyor.
    As900 damperli kamyonu ağırsiklet bir motosikleti temsil ediyor benim yazımda.Kolay hareket etmek için düşük viteslerin tamamında yüksek tork işe yarar. Ama o tork tek başına 800cc curuserlarda bile tek teker yaptıramıyor.Ama zaten chooper veya cruser kullanıcılarının aradığı ve merak ettiği bir tat değil hp ve her viteste son hız. Motosiklet sever neden hoşnut oluyorsa zaten beklentilerine cevap vereni seçmektedir.Sağlıcakla.

Resimdeki motosikleti gördükçe renginden olsa gerek Haluk hoca aklıma geliyor.Nerelerdesin hocam memnunmusun? paylaşımlara katılmıyorsun merak ettim.Saygılar.

slm gv 650 için bi araştırma yapayım dedim bu 15 sayfayı okuyunca başka bi araştırma yapmama gerek kalmadı. bilgiler için hepinize teşekkür ederim...

Motosikleti
    alp_ER siteye ve aramıza hoş geldin.Katılımcı olman dileğiyle

hoş buldum başımdaki bazı sorunları atlata bilirsem ... bende yaza gv 650 ile girmek istiyorum inşallah nasip olur..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 29 kullanıcı var. (0 üye ve 29 misafir)

Bu Konudaki Etiketler