Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mondialcii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 zat var inşallah yaza denizde de olur.
    Alıntı iskenderunlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı uğurlu olsun

arkadaşlar zat ın karbüratörü nerde yaaaa

koltuğun altındaki bagajın altında ama orasını sökmek biraz zor çok civata var.
    Akünün solundaki kapaktan gözüküyo ama el falan sokamazsın çok dar yer.
    Boş gezenin boş kalfası rallici cadde tayfası...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    Alıntı mondialcii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    koltuğun altındaki bagajın altında ama orasını sökmek biraz zor çok civata var.
    Akünün solundaki kapaktan gözüküyo ama el falan sokamazsın çok dar yer.
    ee biliyorum daha öncede sökmüştüm.
    tamam teşekkür ederim. ya benim karbüratörün hava hortumu cıkmış galiba. motosiklet tekliyordu gaz kesince. bi sayfada rastladım. ama tam yerini bilmediğim için karbüratörün bööle oldu.

neyse coooooooook teşekkür ederim mondialcii

hava filtresinin yenileyen var mı? 9000 km oldu sürekli temizliyorum ama yenilenmesi icap etmezmi acaba? nereden kaliteli bir filtre temin edebilirimn???

http://www.motosiklet.net/forum/tekn...r-hortumu.html
    bu konudada mutlaka ve lütfen yardım bakmadan geçmeyin ne olur.
    ahmet abi neredesin

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Yav bu arka freni sıkınca motorun devri yükseliyor durduğu yerde..Bir yerlerde okumuştum bu olayı ama hatırlayamadım neden böyle yapıyor motur? Normal midir bu durum ey zat-ı muhteremler?

Motosikleti
    ee biliyorum daha öncede sökmüştüm.
    tamam teşekkür ederim. ya benim karbüratörün hava hortumu cıkmış galiba. motosiklet tekliyordu gaz kesince. bi sayfada rastladım. ama tam yerini bilmediğim için karbüratörün bööle oldu.

neyse coooooooook teşekkür ederim mondialcii

hava filtresinin yenileyen var mı? 9000 km oldu sürekli temizliyorum ama yenilenmesi icap etmezmi acaba? nereden kaliteli bir filtre temin edebilirimn???

http://www.motosiklet.net/forum/tekn...r-hortumu.html
    bu konudada mutlaka ve lütfen yardım bakmadan geçmeyin ne olur.
    ahmet abi neredesin

hiç bişi deil arkadaşım herzaman. herkes birbirine yardım etsin deneyimlerini paylaşsın diye burdayız...

ben bir şey daha söylicem bizim motor yolda hızlanıp yavaşladıktan sonra mesela 40 tan 20 ye düştün gaz verince patırrr patırrrr yapıp ondan sonra gaz yiyiyordu birde rölantisini ne kadar ayarlarsan ayarla yine kendi kendine yükseliodu bizim her işten anlayan usta sami abim dedim benim motorda da vardı aynısını benimkide yapıyodu dedi motordaki plastik dirseği değiştirdim arasından hava almayı kesince düzeeldi dedi(karbüratörden motora giden dirsek olması lazım) değiştirdik sonra 2-3 gün geçti patıırtılar kesildi artık bende rahatladım motorda ama biraz fazla yakıyor bu aralar...

Motosikleti
    yamaha xmax 250
    Alıntı mondialcii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç bişi deil arkadaşım herzaman. herkes birbirine yardım etsin deneyimlerini paylaşsın diye burdayız...

ben bir şey daha söylicem bizim motor yolda hızlanıp yavaşladıktan sonra mesela 40 tan 20 ye düştün gaz verince patırrr patırrrr yapıp ondan sonra gaz yiyiyordu birde rölantisini ne kadar ayarlarsan ayarla yine kendi kendine yükseliodu bizim her işten anlayan usta sami abim dedim benim motorda da vardı aynısını benimkide yapıyodu dedi motordaki plastik dirseği değiştirdim arasından hava almayı kesince düzeeldi dedi(karbüratörden motora giden dirsek olması lazım) değiştirdik sonra 2-3 gün geçti patıırtılar kesildi artık bende rahatladım motorda ama biraz fazla yakıyor bu aralar...
    bendede var aynı sorun patır patır. bu hangi dirssek ya. benim motosiklet şu anda darmadağın durumda garajda. kendimce bakıma aldım. bütün kaportayı söktüm. hazır sökmüşken o parçayıda değiştireyim.

motorumun bütün borularını değiştirdim.
    benzin hortumu
    hava filresin gelen giden hortumlar.
    benzin filtresi
    yeni bir buji (NGK)
    hava filtersi komle temziliği
    palka ses yapıyodu üçüncü vida ile sağlamlaştırdım.
    ve son olarak toplama işi kaldı. ama eksikler varmı diye kontrol edicem. yarın bayağı işim var anladığınız. ii geceler herkese

Motosikleti
    bendede var aynı sorun patır patır. bu hangi dirssek ya. benim motosiklet şu anda darmadağın durumda garajda. kendimce bakıma aldım. bütün kaportayı söktüm. hazır sökmüşken o parçayıda değiştireyim.

motorumun bütün borularını değiştirdim.
    benzin hortumu
    hava filresin gelen giden hortumlar.
    benzin filtresi
    yeni bir buji (NGK)
    hava filtersi komle temziliği
    palka ses yapıyodu üçüncü vida ile sağlamlaştırdım.
    ve son olarak toplama işi kaldı. ama eksikler varmı diye kontrol edicem. yarın bayağı işim var anladığınız. ii geceler herkese

ii geceler bu dirsek siyah dışı plastik içi demir bişi tam karbüratörün orda motora gidiyo benzin geciyo içinden tepeden baktın mı görürsün zaten.

Motosikleti
    Var
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav bu arka freni sıkınca motorun devri yükseliyor durduğu yerde..Bir yerlerde okumuştum bu olayı ama hatırlayamadım neden böyle yapıyor motur? Normal midir bu durum ey zat-ı muhteremler?

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    arkadaşlar karbüratör ayarını motor çalışırkenmi yapıyorsunuz. kitapçıkta gösterilen şekilde yapmak istedim ama akünün yanındaki yerden tornavida uzanması mümkün değil. anca arka tekerin ordan kolumu uzatıyorum ki motor çalışırken yaparsam elimi kolumu bişey kaparmı korktuğum o, diğer türlü kesin ayar yapamıyorum

serkanzat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat
    normaldir takma kafana,
    AGLARSA ANAM AGLAR GERISI PLAYBACK YAPAR,,,

Motosikleti
    Var
    Alıntı serkanzat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normaldir takma kafana,
    Eh tamam o halde sorun yok

Motosikleti
    yamaha xmax 250
    aga o nasıl tarz bi arızadır ya

Motosikleti
    Var
    aga o nasıl tarz bi arızadır ya
    valla ne bileyim işte, mesela ışıklarda arka frenleri sıkıyorum motora hafif gaz vermişim gibi oluyor, devri/rölantisi yükseliyor..neyse şu rodajı tamamlayayım artık ustaya soracağım..mümkün mertebe kullanmıyorum arka freni şuanda..Gerçi serkanzat normal dedi ama?!?

Motosikleti
    yamaha xmax 250
    valla ne bileyim işte, mesela ışıklarda arka frenleri sıkıyorum motora hafif gaz vermişim gibi oluyor, devri/rölantisi yükseliyor..neyse şu rodajı tamamlayayım artık ustaya soracağım..mümkün mertebe kullanmıyorum arka freni şuanda..Gerçi serkanzat normal dedi ama?!?
    ya serkanzat şaka yaptı heralde normal olurmu ciddiye alma böyle normal şey mi olur allah aşkına

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    osbourne o dediğin olayın benzeri benim rs dede var ama devir yükselmiyor sanırım frene bastımız zaten balatalar sıkıyo diski vibrasyon daha hissedilir hale geliyor kanımca...

Motosikleti
    Var
    valla benim kafam hiç almadı bu işi? motor duruyorken hangi disk dönüyor ki ona baskı yapsın? Hmm rodajı beklemeden gideyim ben ustaya..

birde ön frenleri sıkınca arı vızıltısı gibi bir ses çıkıyor bu da motorun yeni olmasından mı kaynaklanıyor acaba..hani henüz papuçlar tam oturmamıştır vs. gibisinden..motur daha 70 km. de onuda göz önüne alın..

Motosikleti
    yamaha xmax 250
    valla benim kafam hiç almadı bu işi? motor duruyorken hangi disk dönüyor ki ona baskı yapsın? Hmm rodajı beklemeden gideyim ben ustaya..

birde ön frenleri sıkınca arı vızıltısı gibi bir ses çıkıyor bu da motorun yeni olmasından mı kaynaklanıyor acaba..hani henüz papuçlar tam oturmamıştır vs. gibisinden..motur daha 70 km. de onuda göz önüne alın..
    o arı vızıltısı gibi ses her zaman olur. ön disk delikli olduğu için oluyor. o normal. ama arka freni sıkınca motorun kafayı yemesi acaip az daha kullan bakalım zararı olmaz sanırım

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Tüm zatçı arkadaşlar iyi akşamlar...

Emekli ahmet abiniz bahçe çapa işleri için ara sıra mola veriyor kusura bakmayın...Ama bıraktığım yerden takip ediyorum...

İskendurunlu..

Zatın hava filitresi kağıt filitre olmadığı için sık sık değişecek filitre değil...

Yağlı filitre olduğu için şüngerin kendisi ve altındaki plastik iskelet kırılmadıkça değiştirmeye gerek yok....Bildiğin gibi Sünger filitreyi çıkarıp gazda yıkadıktan sonra yağlayıp takıyoruz...Yıkama sırasında süngeri yırtmadıktan sonra sorun yok.Motoru ilk aldığımda bende değiştireyim dedim aradım bulamadım sonra mondial servisini bırakan bir tamircide buldum...Filitre , arka fren teli ve gaz teline 10 Tl istedi bende kenarda bulunsun diye üçünüde aldım .Fakat bugüne kadar ihtiyaç duymadım yedekte duruyor....

Osborne

Motor rolantide , arka frene basınca motor devri yükseliyor diyorsun..
    Aksine arka frene basınca rolantinin düşmesi gerekir..Sebebide gurus
    un bahsettiği gibi rolantide , motor ( motorve varyatör , komple tek blok )
    durduğu yerde titreme yapar , arka freni sıktığımızda motor titremesini keser yani motoru sıkarak titremesini engeller.Bu yüzden motor devri düşer....Ayrıca arka freni sıktığımızda arka fren lambası yanar . Motor düşük devirde çalıştığı için arka fren lambaları manteyodan akım çeker buda motor devrinin düşmesine neden olur....Fren elciğine basın voltmetre ibresinin yeşilin üst noktasından ortasına kadar indiğini göreceksiniz.

Senin olayın tam tersi . Motor devrinin yükseldiğinden eminmisin.?

Arka fren telini basınca gaz telini özerine baskı yapıp gazı yükselte bilirmi....? Fren telini takip edip neyin üzerine baskı yapıp yapmadığına bak.Belki görebilirsin..

Ön ve arka frenin ses yapması normaldir.Bilhassa disk frenlerde papuçlar dis üzerine hafif temes ederler..Ses yapması disk ile balata arasına toz girmesinden de kaynaklanır. Basınçlı hava tutarsan ses kesilebilir..
    Benim motorun hem önü hem arkası arasıra ses yapıyor. Sehpa üzerinde tekerlekleri elle çevirin , teker ittirdiğinizde bir iki tur atıyorsa frenlerinizde sıkılık yok normal demektir...Sürtse dahi......

Runemagick

Motorun rolanti ayarını motor sıcak iken yapman gerekir..Motorun sıcak rolantisi 1700 rpm olmalıdır..Ama bizim zatımızda devir saati olmadığı için bunu ölçmek zor.Bu devir ayrını kulağın ile yapman gerekir.
    Sıhhatli ayar yapabilmen için hem hava hem gaz ayrları ile oynaman gerekir.....Ara sıra yüksek devirde gaz vererek motorun gazı rahat yiyip yimediğine ve egzosttan çıkan dumana bakarak yakıtın zengin veya fakir karışım olup olmadığını anlaman gerekir..Ayrıca karbüratör ayarı düzgün yapılmış bir motorun marşa basıldığında yarım marşta alması gerekir.......Aklının bir ucunda buluna....

Kolaygelsin.........

Herkese kazasız masrafsız ve zevkli sürüşler..

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tüm ZAT'çılara selamlar....

tekeriniz düz bassın,kaskınız yer görmesin,farınızda yolunuzda açık olsun...

ve ennn önemlisi!!!!

GAZA GELMEYİN!!!!!

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F

dostum disk derken benim motorun ön arka disk fren zatlarda arka fren kampana onu demek istemiştim

Motosikleti
    yamaha xmax 250
    ahmet erşen abi teşekkür ederim saolasın bende sordum zat150 sıfır hava filtresi 14 tlama dediğin gibi almaya gerek yok

arkadaşlar motoru topladım bildiğiniz gibi bütün hortumşarı değiştirdim.bujiyi değiştirdim.benzin filtresini değiştirdim.
    şimdi motoru çalıştırdım motor çalıştı. ama pütür pütür die çalışıyo mesela basıyorum gaza önce gaz yemiyor.sonra devirleniyor. hafif inişe gelince veya gazı kesince hani kontagı kapatınca gaz keser ya öyle gaz kesiyor. sonra durunca stop ediyor. tekrar çalıştırıyorum hafifi ısıtıyorum hareket edince aynı şey tekrar oluyor.
    bilmem anlatabildimmi?sorunumu ne yapacam ben şimdi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler