Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 125R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    casillas00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı overcloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba,

motosikletimin bujisini değiştirdikten sonra bu akşam ilk kez benzin tüketimini ölçme şansım oldu.

periyodik bakım esnasında ngk marka standard yeni bir buji takılıp hava filtresi temizlenmişti. havafiltresi K&N (tel filtre) olduğundan yeni bir hava filtresi takılmış olarak düşünebiliriz zira benzin tüketiminde bu önemli olduğundan özellikle belirtmek istedim.

bakım yapıldıktan sonra 13834km'de depoyu fulledim, depo haznesinin en üst noktasına kadar doldurttum depoyu, yani silme doldu diyebiliriz (2 parmak daha dolsaydı taşacaktı).

bu akşam 14109km'de benzin alırken ibre kırmızıdaydı (sağında değil, kırmızının tam üstündeydi). 7.8litre benzin aldı, yani depoada kalan benzin miktarı 2.2litre idi.

bu demek oluyorki;

14109 - 13834= 275km yol yapmışım 7.8 litre ile.

1litre başına gidilen menzil: 275/7,8=35,25km

tam dolu bir depo ile (10litre) 352.5km

sürüş şartlarına gelince, 275km'lik yolun bir kısmı şehirler arası yollarda bir kısmı ise şehir içinde 60 - 120 kilometre arasında değişen hızlarda ve değişken devirlerde yapıldı.

Şehir içinde, istanbul trafiğinde yuksek devirlerde agresif kullanımda yapıldı zira her sabah işe giderken sahilyolunda maltepe - bostancı arasındaki düzlükte 110km hıza çıkıyorum. bostancı'dan bağdat caddesine bağlandığımda ise durkalklar başlıyor.

fikir vermesi açısından motor 0km alınırken üzerindeki buji ngk iridium buji ile değiştirilmiş ve bu buji 13500km kullanıldıktan sonra miladını doldurdu.

yakıt tüketimi yüksek olan arkadaşlar bujisini kontrol ettirsinler, performans ve tüketim olarak önceki bujiyle şu anki arasında farkedilebilir bir fark var.

NOT: yeni kasa cbr125 sahiplerinden karbüratorlü ve enjeksiyonlu motorlarımızın karşılaştırmasını yapabilmemiz için benzer bir ölçüm bekliyorum
    Bende en son yolda kalma korkusuyla benzinliğe attıgımda baktım 350Kmyi devirmişti.Full Şehir içi ve agresif kullanımda.
    Bu arada lastikleri değişmeyi düşünüyorum artık üretiminden bu yada 4 yıl olmuş dışleri yeni olmasına rağmen arka lastik yer tutmamaya başladı yada benim sağ ayağımın ayarı bozuldu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    bnim lastiklerde 4 yaşındaydı değiştirmeden önce, dediğin gibi dişlerde sıkıntı yok, hatta ön lastik yeni gibiydi ama arka çok kolay kitliyordu.

pirelli MT 75 tavsiye ederim, özellikle ıslak zeminde ve yağmurlu havalarda çok başarılı. bide taktırmadan önce lastik kalemiyle yazıları boyarsan tadından yenmez

bu arada bizim 17" jantlara göre lastik bulmak zor oluyor. zaten motor garson boy altımızda ufak kalıyor jantlarıda garson boy yapmışlar lastik bulamıylaım diye

not: yukardaki mesajımda belirtmemişim, 10500km ve 13500km bakımlarında ipone 10/40 rs racing tam sentetik motor yağı kullanıldı.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

bnim lastiklerde 4 yaşındaydı değiştirmeden önce, dediğin gibi dişlerde sıkıntı yok, hatta ön lastik yeni gibiydi ama arka çok kolay kitliyordu.

pirelli MT 75 tavsiye ederim, özellikle ıslak zeminde ve yağmurlu havalarda çok başarılı. bide taktırmadan önce lastik kalemiyle yazıları boyarsan tadından yenmez

bu arada bizim 17" jantlara göre lastik bulmak zor oluyor. zaten motor garson boy altımızda ufak kalıyor jantlarıda garson boy yapmışlar lastik bulamıylaım diye
    Jant biraz kalın olsa 130luk lastik çok daha iyi durcak ama ince olunca lastigide yuvarlak yapıyo.
    120-70 idael gibi gozukuyor şimdiLik
    Michelin pilot'lara baktım güzel lastik ama çok 300 Lira yawww

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    Alıntı casillas00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende en son yolda kalma korkusuyla benzinliğe attıgımda baktım 350Kmyi devirmişti.Full Şehir içi ve agresif kullanımda.
    Bu arada lastikleri değişmeyi düşünüyorum artık üretiminden bu yada 4 yıl olmuş dışleri yeni olmasına rağmen arka lastik yer tutmamaya başladı yada benim sağ ayağımın ayarı bozuldu
    benım benzın gostergesı kırmızıdan sonra aşagıya dogru ınıyor. bende depo kapasıtesını okuduktan sonra farkettım. kırmızı ıle tam dolu arası 20 lıralık benzın alıyor. dedım bır iş var. kırmızıdayken benzınlıge gıdıyorum kapagı açıyorum oooo ıçerde bı suru benzın var. sonra denedım ıbre sola dogru yattı da yattı sımdı ıbrenın sola yatmasını bekleyıp dolduruyorum benzını. benım motor bıraz çok yakıyor galıba sıze gore. benım motor 10 lıtreyle tahmınen 300 km gıder. arka 120 ve perf egsozu var. orj mı taksam acaba
    I'm solo, I'm ridin' solo:wiinkk:

Alıntı cHreSs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benım benzın gostergesı kırmızıdan sonra aşagıya dogru ınıyor. bende depo kapasıtesını okuduktan sonra farkettım. kırmızı ıle tam dolu arası 20 lıralık benzın alıyor. dedım bır iş var. kırmızıdayken benzınlıge gıdıyorum kapagı açıyorum oooo ıçerde bı suru benzın var. sonra denedım ıbre sola dogru yattı da yattı sımdı ıbrenın sola yatmasını bekleyıp dolduruyorum benzını. benım motor bıraz çok yakıyor galıba sıze gore. benım motor 10 lıtreyle tahmınen 300 km gıder. arka 120 ve perf egsozu var. orj mı taksam acaba
    Bendede yoshi var pek fark etmiyo o ibreye zaten kıl oluyorum

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    Bendede yoshi var pek fark etmiyo o ibreye zaten kıl oluyorum
    ıbre sızdede aynı yanı cok onemlı bı sorun degıl bence kullanıyorum oyle hem acıtasyon oluyo bak olm ıbrenın de altına duştuk para yok ... dıe :D

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Jant biraz kalın olsa 130luk lastik çok daha iyi durcak ama ince olunca lastigide yuvarlak yapıyo.
    120-70 idael gibi gozukuyor şimdiLik
    Michelin pilot'lara baktım güzel lastik ama çok 300 Lira yawww
    Benim de ön lastik bitik. Mt 75, 80-90-17 bakıyorum ama hiç bir yerde bulamadım.
    Benim motor çok yakıyor ya geçenlerde ölçtüm 100 kmde 3,2 litre çıktı.
    Anes motorda 90/80-17 ve 80/100-17 varmış. 90/80 alsam çok sorun olur mu?

ıbre sızdede aynı yanı cok onemlı bı sorun degıl bence kullanıyorum oyle hem acıtasyon oluyo bak olm ıbrenın de altına duştuk para yok ... dıe :D
    Babam lan bu motora ne zaman baksam depo boş diyo bilmiyokı bizim gösterge azı yok gösteriyo
    Alıntı ahmet93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de ön lastik bitik. Mt 75, 80-90-17 bakıyorum ama hiç bir yerde bulamadım.
    Benim motor çok yakıyor ya geçenlerde ölçtüm 100 kmde 3,2 litre çıktı.
    Anes motorda 90/80-17 ve 80/100-17 varmış. 90/80 alsam çok sorun olur mu?
    Sorun olmaz o

uthec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700 Youtube: /yolavcisi
    ngk iridyum buji ve KN hava filtresini nereden temin edebilirim?

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    Alıntı uthec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ngk iridyum buji ve KN hava filtresini nereden temin edebilirim?
    heryerde var dostum ırıdyım bujı ngk 3o lıraydı sanırım

Motosikleti
    Yamaha Ybr 2011'Siyah
    heryerde var dostum ırıdyım bujı ngk 3o lıraydı sanırım
    Peki bu bujilerin modelleri var sanırım ngk cr9eh-9 ngk dpr8ea-9 ngk cr7e gibi siz hangisini kullanıyorsunuz ? Ybr için hangisini kullanmalıyım Ve ayrıca 0 motoru alıp direk buji, hava filtresi değiştirmek sağlıklımıdır beyler ?

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    Alıntı Recaİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu bujilerin modelleri var sanırım ngk cr9eh-9 ngk dpr8ea-9 ngk cr7e gibi siz hangisini kullanıyorsunuz ? Ybr için hangisini kullanmalıyım Ve ayrıca 0 motoru alıp direk buji, hava filtresi değiştirmek sağlıklımıdır beyler ?
    buji almaya gittiğinde marka model i soylüyorsun. kitapçıktan bakıp oyle veriyor. eğer perf için yapcaksan hic gerek yok diye düşünüyorum.

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    K&N havafiltresi anes motorda var sanırım.

iridium bujinin performansa bi katkısı olduğunu düşünmüyorum ama uzun ömürlü olduğu için tercih edebilirsiniz.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bu motoru ilk aldigimda benzin yakmiyor diyodum 15 tl mi ne full depo doluyordu.

En son Turkiye ye gittigimde 20 tl tuttu full depo bakalim gelene kadar benim burdaki 600rr la ayni yakicak bu gidisle.

Gelmisken bari bi de tavsiye veriyim yeni arkadaslarin isine yarar belki.

Bu makina redline girince daha az performans veriyor, yani red line atip hizli gittim diye bisey yok.Yanlis hatirlamiyorsam 9000-10000 devir arasi en iyi guce sahip.Ararsaniz dyno sonucunu bulabilirsiniz.

Birde motor kucuk hic hararete girmiyor diye cilkini cikarmayin ben zamaninda 2 kisi cok dik bi yokusu sikisik trafikte ciktim ve makina fan acti ucundan dondum.

Yagini degistirmeyi bakim olarak gormeyin makina yagi degismeyince aptallasiyor gitmiyor iyice sagirlasiyor.Degistirince sesi bile degisiyor makinanin.

Iyi bakin cbr lara.
    We are many...

Motosikleti
    Honda CBR 125R 2008
    Alıntı Jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu motoru ilk aldigimda benzin yakmiyor diyodum 15 tl mi ne full depo doluyordu.

En son Turkiye ye gittigimde 20 tl tuttu full depo bakalim gelene kadar benim burdaki 600rr la ayni yakicak bu gidisle.

Gelmisken bari bi de tavsiye veriyim yeni arkadaslarin isine yarar belki.

Bu makina redline girince daha az performans veriyor, yani red line atip hizli gittim diye bisey yok.Yanlis hatirlamiyorsam 9000-10000 devir arasi en iyi guce sahip.Ararsaniz dyno sonucunu bulabilirsiniz.

Birde motor kucuk hic hararete girmiyor diye cilkini cikarmayin ben zamaninda 2 kisi cok dik bi yokusu sikisik trafikte ciktim ve makina fan acti ucundan dondum.

Yagini degistirmeyi bakim olarak gormeyin makina yagi degismeyince aptallasiyor gitmiyor iyice sagirlasiyor.Degistirince sesi bile degisiyor makinanin.

Iyi bakin cbr lara.
    tam 10 bin devirde max ivmeye ulaşılıyor.

makina rüzgarda harareti düşüyor. grenaj dızaynından. eğer lambada durursanız sıcak hvada fan açabilir. ayrıca conta oyle hemen erimez. korkacak birşey yok.

yağ değişimi sonucunda yağın alışma süreci başlyor. bir süre yağ alışıyor zaten.

bana yağı 2000 de değiştirmek sacma geliyor. bakıyorum daha yağ yeni renkte değişme kalınlıkta farklılık yok. o yüzden 3000 oldu henüz değiştirmedim.

tam 10 bin devirde max ivmeye ulaşılıyor.

makina rüzgarda harareti düşüyor. grenaj dızaynından. eğer lambada durursanız sıcak hvada fan açabilir. ayrıca conta oyle hemen erimez. korkacak birşey yok.

yağ değişimi sonucunda yağın alışma süreci başlyor. bir süre yağ alışıyor zaten.

bana yağı 2000 de değiştirmek sacma geliyor. bakıyorum daha yağ yeni renkte değişme kalınlıkta farklılık yok. o yüzden 3000 oldu henüz değiştirmedim.
    Aynen. Resline deil, her motorda max dewir we max tork dönemleri wardır. Mesela CBR125te 10.000rpm'de max güç üretir, dewir arttıkça perf. düşer. Yani 10.000de wites atarak daha iyi iwme yakalanabilir.....

Bu arada yağ 2500-3000kmde deişmesi sağlıklıdır. 3000i geçirmemenizi öneririm şahsen... Her nekadar rengi düzgün olsa bile.....
    _BEN BU ALEMDE KRALDA KURALDA TANIMAM_

Motosikleti
    Yamaha
    Arkadaşlar bugün okuldan çıktım (Şişli endüstri meslek ve anadolu teknik lisesinden) bir tane kırmızı cbr 125 r geçti okmeydanına doğru. Sonra baktım tekrar geri dönmüş karşı şeritten şişli'ye doğru gidiyordu yoşhi egzoz plakalık iptali vardı motorda. Egzozun sesine bayıLdım çok güzeL bir sesi oLmuş Yoşhi egzozla. Acaba o arkadaş bu siteden mi ?

Motosikleti
    Yamaha Ybr 2011'Siyah
    buji almaya gittiğinde marka model i soylüyorsun. kitapçıktan bakıp oyle veriyor. eğer perf için yapcaksan hic gerek yok diye düşünüyorum.
    Teşekkür ediyorum

K&N havafiltresi anes motorda var sanırım.

iridium bujinin performansa bi katkısı olduğunu düşünmüyorum ama uzun ömürlü olduğu için tercih edebilirsiniz.
    Teşekkürler Uzun ömürlü olduğu için kullanmak istedim yarın motoru teslim aldıkdan sonra gidip onuda alıcağım

Alıntı Recaİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ediyorum

Teşekkürler Uzun ömürlü olduğu için kullanmak istedim yarın motoru teslim aldıkdan sonra gidip onuda alıcağım
    numarasını vereyim ybr nin cr7hix

cr8hix veya cr9hix alma ybrye en iyisi cr7hix

Motosikleti
    Yamaha Ybr 2011'Siyah
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    numarasını vereyim ybr nin cr7hix

cr8hix veya cr9hix alma ybrye en iyisi cr7hix
    cr7hix not aldım halil abi motorum gelmiş sabahtan teslim alıcağım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 29 kullanıcı var. (0 üye ve 29 misafir)

Bu Konudaki Etiketler