Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    NiGHTMaRe07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 honda cbf 150
    Alıntı Garip1701 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba.. motorun yakıtı ile ilgili merak eden arkadaşlar için yazıyorum.. ben zamanında çok aradım bu çeşit bilgi bu yazılar sayesinde buldum hep...

öncelikle şunu belirteyim, bujiyi 8000 bakımda değiştirmemişlerdi.orjinali duruyordu hala.. 12.000 i beklemeden ben değiştirdim.. 9000 km de şaban ustama gittim motoru alırken motoru aldığım kişinin verdiği bosh marka bujiyi terüttüt ile taktırdım..iyi de oldu. pek fark görmedim hatta yakıtta düşüş olduğunu söyleyebilirim, belki bana öyle geliyor.. internetteki fotolarda gördüğüm kadarı ile bujilerin simsiyah olduğunu biliyordum..benim bujiyi çıkardığımızda tertemiz olduğunu gördüm.. çok hafif üzeri tozlu gibi bir siyahlık vardı.çok çok hafif... hatta şaban ustam da begendi.

yakıt sarfiyatımıza gelince, (tekirdağ - ayvalık gezimizdeki gözlem )

Toplam km'de Tam hesap yapmadım ancak şu kadarını söyleyebilirim..

tam gaz gittiğimizde (75000 - 8000) ( kilom 110, çanta full dolu yaklaşık o da 10-15 kg gelir )
    100 km - 2,89 lt çıktı.. ( toplam 360 km de alınan değer )
    benzin 4.56 dersek, kmde 0,1317 tl yaktım

normal seyirde gittiğimizde ( 6500 - 7500 ) ( kilom 110, çanta full dolu yaklaşık o da 10-15 kg gelir )
    100 km - 2,68 lt çıktı.. ( toplam 310 kmde alınan değer )
    benzin 4.56 dersek, km de 0,1222 tl yaktım

böylece toplam yaktığım yakıtı da buldum..

yaklaşık 1000 km dersek,
    tam gaz gitsek 131,7 tl
    normal seyirde gitsek 122,2 tl yapıyor...

ben eminim ki 6000 devirlerde gitsek 110 tl yakardım. bu da ortalama 100 kmde 2,5lt - 2,6lt yapar..

Şöyle bir durum daha var.. gittiğimiz yollar dağlık, daha düz olsa yakıt sarfiyatı düşecek..

ve motora binen ağırlık.. mesela ben, 0,11 ton'um
    +20 de eşyalar kıyafetler çanta eklesek 130 kg yapar.hatta daha fazla ama toplam 130 kg diyelim... hani derler ya motora iki kişi binince yakıt artar diye..aynen öyle.. 60 kg ve 70 kg lık iki adam binmiş gibi düşünün benim motoru..

yokuş yukarı geldiğimiz zaman ben tam gaz yapsam bile mehmet ( @permatik59 ( la mehmet diyemeden edemeyecem, bu nasıl nick la..permatik ne la..hatta permatiq. bu ney yaa seni seviyorum dostum ) beni geçiyordu.. motoru daha 2000 km de, benimki 10.000 kmde.. bunun en önemli nedenleri bence şu şekilde, yanılıyor da olabilirim..

--Ağırlık
    --benim motorda uzun tur camı olması
    --benimkinde yumuşak kauçuklu lastik, michelin olması.. mehmette orj. lastik ( duro ) var..
    --lastik havaları olabilir
    -- ( gibi gibi nedenler. eklemediklerim, bilmediklerim olabilir )

yakıt konusunda iki cbf arasında kıyaslama yaparsak, hemen hemen aynı yaktık mehmet ile.. onun biraz zorlaması, benim ise ağır olmam dengeledi diye düşünüyorum..illa ki oynamıştır 4-5 tl ancak, gramlık ölçüm de yapamayacaz.. o biraz eksik doldurmuştur, ben biraz fazla doldurmuşumdur.yada tersi.orası mechul..ancak tam ölçüm alabilmem için ben hep aynı seviyede doldurdum depomu..motorlarla ilgilenemedik hiç, zamanın kısıtlı olduğu için..durduk, sigara benzin hooop yola çıktık..

bir de xmax 250 (yamaha ) vardı, Ufuk abimizin limuzini..hiç sormadım yakıtın nasıl diye, çünkü maxi scooter almayı planladığım için canım sıkılmasın istedim, hazır cbf ye alışmışken..

Saygılarımla...
    Emegine sağlık hocam..Gerçekten iyi bir konuya açıklık getirmişsin..Bende motoru almadan önce bu şekilde kullanıcı yorumları aramıştım ama bu kadar açıklayıcısını bulamadım..Artık aldıktan sonra denk geldi.. :=))
    Garip bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Neden ön dişliyi 1 diş büyütmek yerine arka dişliyi değiştiriyorsunuz? Hem ön dişli 5 lira, hem zincir uzadıysa az daha gerilmiş oluyor bakla eksiltmeye gerek yok hem de işçiliği çok daha basit. Tekeri de sökmek gerekmiyor. Oran hemen hemen aynı oluyor.

hunter84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar UG & Mondial Drift + 93 PX 200
    dostlar bende cbf liyim artık bu aksam motoru aldım en gec salı gunu elımde olucak 3 cinliden sonra honda ya kavusucam resımlerı en kısa zamanda paylasıcam sızlerle

saygılar

PatientZer0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şu an yok
    Alıntı hunter84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostlar bende cbf liyim artık bu aksam motoru aldım en gec salı gunu elımde olucak 3 cinliden sonra honda ya kavusucam resımlerı en kısa zamanda paylasıcam sızlerle

saygılar
    Hayırlı olsun.Sıfır aldıysan bayii ve fiyat yazabilir misin.

FermanogLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011-Red Cbf150
    Cbf150'nin yedeke beraber depo yakıt kapasitesi ne kadar acaba ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:01 ----------

Alıntı hunter84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

saygılar
    Şimdiden hayırlı olsun...
    Ne renk aldınız ?

Ne kadara aldınız,peşin fiyatına hem indirim hem taksit imkanı sunuldu mu ?
    B RH +

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    yağ değişimi 600 km geçti. 2600 oldu ancak yağ eksiltme sebebi ile takviye yapmıştım..sonuçta eksik yağ ile değil de eski yağ ile gezdim.. bugun yağ aldım..

10/40 castrol power 1.. gayet memnunum.. vites geçişleri gayet başarılı

Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden ön dişliyi 1 diş büyütmek yerine arka dişliyi değiştiriyorsunuz? Hem ön dişli 5 lira, hem zincir uzadıysa az daha gerilmiş oluyor bakla eksiltmeye gerek yok hem de işçiliği çok daha basit. Tekeri de sökmek gerekmiyor. Oran hemen hemen aynı oluyor.
    bak şimdi kafam karıştı.. bende arkayı 40 yapacaktım.. ne yapmalı şimdi. bu konuda detaylı bilgi verir misiniz ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:15 ----------

motor alan arkadşım hayırlı olsun.. inşallah umduğun gibi olur..

eğer maddi anlamda sıkıntınız yok ise öncelik ile lastiklerinizi değiştirmeni tavsiye ederim. 2. olarak da tur camı alın. ve koruma demirleri..

malum, motor üstünde değil, lastik üstünde gidiyoruz..

tekirdağ ayvalık gezimizde mehmet kardeşimin çok kaydığını gördüm...çok..Neden ? lastiklerden

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:17 ----------

cbf depo kapasitesi 13 litredir.

depo full dolu iken 10.5 litre bittikten sonra (350-410 km arası değişiyor ) motor tekler. benzin biter yani.sonra yedeğe alır devam edersiniz... aslında yedeği unutmalı, depo 10.5 litre olarak benimsenmeli bence ki, yolda kalma ihtimali olmasın.
    birGarip..

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    evet buda doğru ön dişli 1 diş kücültmek arka dişliyi 2 diş düşürmeye eşdeğermiş ama ben fazla ön dişli küçülten görmedim genelde arka dişli değişimi yapıyorlar o yüzden arka dişli aldım almışkende değiştirdim birde motorla uğraşmak hoşuma gidiyor sadece sürmek değil söküp takmaktanda haz alıyorum

şuan çok memnunum eğer ön dişli değiştiren olursa yorumlarını yazsın da bakarız aradaki farka...

S.Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Simsiyah CBF 150
    Ön dişlinin orjinali kaç.Yeni (büyük) dişli kaçlık tavsiye ediyorsun onuda yazki bilelim.Banada senin söylediğin mantlklı geldi ama daha eski sayfalarda okumuştum ön dişliyi büyütünce biyerlere çarpıyormuş diye.Yakın tarihlerde takıp deniyen varmı.Randıman nasıl.

Aslında bunu uygulayan arkadaşlar açıklasa daha uygun olur.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Arkadaşlar bende önceden 2007 model vardı sonra 2011 aldım motor çok zorlanıyor diye rialliden 16T dişli aldım 5 tl ye. Taktım bu oran arkayı 40, 5 yapmak ile eşdeğer. Ön kapakta yer var ama 17T sığmaz. Motor çok yeniyken , ben sıfırken taktım zincirde boşluk olmadığı için arka tekeri gevşetip tekeri az öne itmem gerekti. Bir kez zinciri gerenler daha rahat takarlar. Her halukarda zinciri ayarlamak için teker somununu gevşetmeniz gerek ama tekeri sökmeye gerek yok. Ön dişlinin bulunduğu yerin plastik kapağını söktükten sonra ön dişliyi tutan tek bir somun var. Değiştirmek arkayı değiştirmekten çok çok kolay. Ben yaptım ve 2500 km dir kullanıyorum. Tavsiye ederim.Daha önce de söyledim ama dikkatten kaçtı sanırım.

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    uğraşmayın arkadaş girin oranları hesaplasın
    ön dişlinin bir diş büyümesi arka dişliyi üç diş küçültüyo gibi geldi bana yanlışım varmı bakıverin
    http://www.sprocketcalculator.com/
    yada
    http://www.gearingcommander.com/
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

Motosikleti
    2013 Simsiyah CBF 150
    Arkadaşlar bende önceden 2007 model vardı sonra 2011 aldım motor çok zorlanıyor diye rialliden 16T dişli aldım 5 tl ye. Taktım bu oran arkayı 40, 5 yapmak ile eşdeğer. Ön kapakta yer var ama 17T sığmaz. Motor çok yeniyken , ben sıfırken taktım zincirde boşluk olmadığı için arka tekeri gevşetip tekeri az öne itmem gerekti. Bir kez zinciri gerenler daha rahat takarlar. Her halukarda zinciri ayarlamak için teker somununu gevşetmeniz gerek ama tekeri sökmeye gerek yok. Ön dişlinin bulunduğu yerin plastik kapağını söktükten sonra ön dişliyi tutan tek bir somun var. Değiştirmek arkayı değiştirmekten çok çok kolay. Ben yaptım ve 2500 km dir kullanıyorum. Tavsiye ederim.Daha önce de söyledim ama dikkatten kaçtı sanırım.
    Ben genelde zorunlu olmadıkça artçı almıyorum.(can taşıyorsun onun sorumluluğunu alamam)tek binişlerde kalkışta veya devir düştüğünde tekrardan gaz verdiğinde motorda bayılma yada zorlanma oluyormu.Bu arada 68 kiloyum.Orjinal haline yakın oluyormu.Benimde değiştirmek isteme sebebim 5 inci viteste 80 den sonra çok bağırması.

Cbf te zaten şöyle bir sıkıntı var.Şehir içinde ideal ama uzun yola gideceksen birazda gaz basayım çok yol alsın dersen sıkıntı.Ama 70,80,90 a kadar bana yeter zaten dip gaz yapmıyorum motoru bağırttırmıyorum diyen için sorun yok.Burada amaç zaten sürat yaptırmak değil.Aynı hızda motor devrini düşürmek olsa gerek.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    http://www.rialli.com/urunler/322_ar...i-16t-cbf-150/

Ama motor çok yeniyken zincirin payı az zor takılıyor. Zincir az uzayınca daha rahat olur. Yani daha önce zincir gerdiyseniz , daha rahat takılıyor. Keşke takarken resim çekseydim.

Motosikleti
    PCX 125
    hocam takım bu oran 40, 5 yapmaya eşdeger.. bunu anlamadım hocam.. yani arka 40 ön 5 mı olacak..bu mu takım oluyor..o zaman böyle yapmak daha mantıklı..

yani bu ürünler
    http://www.rialli.com/urunler/362_ho...honda-cbf-150/
    http://www.rialli.com/urunler/362_ho...i-40t-cbf-150/
    birGarip..

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Mbuyuk işte hesapladım ya 16T43 15T40.5 e denk geliyor. Tam denk değil % 0.8 fark var. Artçılı kullanım için pek uygun olmayabilir. Artçılı binenler 15T42 kullanmalı. Ben 80 kiloyum ve ne kadar zorlarsam zorlayım 120km yi geçmiyor. 80km de çok konforlu gidiyor.
    mbuyuk bunu beğendi.

Motosikleti
    PCX 125
    ön diş orjinalı kaç peki ? bunu merak ediyorum
    birGarip..

serdar37100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    1000 bakımımı dün yaptırdım rodaj falan kalmadı artık bakım için işçilik alınmadı yağ bedeli 24.50 lıra ödeme yaptım
    Garip bunu beğendi.
    Cadde34 Motosiklet Tutkunlari

Cadde34MT

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Yani özetliyorum. Yeni kasa cbf ye genelde artçısız ya da hep tek binenler ön dişliyi 16T dişli yapsınlar. Ben yeterince test ettim. Bana dua edersiniz. Ben çok memnunum. Çekmeme gibi bir durum da yok. Motoru bağırtmadan kullanıyorum artık. Sanki motor 6 ileri olmuş gibi. Takın anlarsınız

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:25 ----------

Orjinal 15T garip1701. 16T sığar ama 17T kapağa sürter. Eski cbf ler 15T42 idi yenileri 15T43 yapmışlar.
    Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 Simsiyah CBF 150
    [QUOTE=TheNightHawk;3008342]Yani özetliyorum. Yeni kasa cbf ye genelde artçısız ya da hep tek binenler ön dişliyi 16T dişli yapsınlar. Ben yeterince test ettim. Bana dua edersiniz. Ben çok memnunum. Çekmeme gibi bir durum da yok. Motoru bağırtmadan kullanıyorum artık. Sanki motor 6 ileri olmuş gibi. Takın anlarsınız [COLOR="Silver"]

Bende yeniliklerden yanayım ve tavsiyene uyup bir deniyecem.En fazla 10 tl ile 1 saatimi alır sök tak.

Motosikleti
    PCX 125
    o zaman ben arkaya 40 alayım.. hep 2 kişi gezdiğimiz için ön 15 lik olsa iyi olur.. ki madem bu akdar kolay önü değiştirmek, bide 16 lık alayım deneyim 16*40 nasıl olacak bakalım..5 lira birşey

mehmet ikisi 20 tl yapıyor..ne dersin alalım mı titaniim benim

yaşını bilmiyorum, Hocam diyeyim..

Teşekkürler...
    birGarip..

cd0345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    12" CBF 150
    Alıntı Garip1701 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kardeşim.. madem öyle diyorsun, kesinlikle bende alacam o zaman 40 diş.
    nereden aldın 15 tl ye? bir de zincir ne kadar acaba..

eğer uygun bir yer bulabilirsen ikisi için ( zincir olmasa ne olur ? ) benim adıma bir yerden alır mısın ? kargolarsın

Mehmet ne diyorsun ?
    ramazan abi mücahit beyin yaptığı değişikliği bende düşündüm ama sorduğum servisler tek kişi kullanım için iyi ama 2 kişide bayılır dedi ve ben sürekli bayır gidiyorum o yüzden değiştirmedim
    bildiğim kadarıyla sende yengeyle biniyorsun o yüzden artçılı kullanım için en fazla 41 yapabilirsin dedi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 17 kullanıcı var. (0 üye ve 17 misafir)

Bu Konudaki Etiketler