Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar devir saatli panel konusunda çok önemli gelişmeler var:

Türkiye’den bir arkadaşımın, Çin'deki bir tanıdığı vesilesiyle devir saatli gösterge panellerinden sipariş verdim.
    Aslında riskli bir siparişti, çünkü ödemeyi yapıp bekliyorum, karşıdaki adamı tanımıyorum ve daha önce bu şekilde bir satın alma yapmamıştım.
    Çin’deki elemana ulaşmamı sağlayan elemanda Türkiye’de uzun süredir tanıdığım birisi değildi sonuçta.
    Yani kazıklanma ihtimalimde vardı. Bu yüzden gösterge panelleri elime ulaşmadan, güvenilirliği kanıtlanmadan buraya yazmak, sizleri meraklandırmak istemedim.

İşte bu riski göze alarak “Yetti gayri devir saati, alacam artık seni” diyerekten siparişi verdim.
    Çok şükür siparişim sorunsuz geldi motoruma taktım ve gayet sağlıklı çalışıyor.

Ürün orijinal Honda ürünü, arkasındaki plastik kısmında vs. >PP< HONDA >PP< şeklinde kabartma logoları da mevcut.
    Ön tarafta ise MeteHan'ın motordan aşina olduğumuz ve "Sök artık şu ekranın üstündeki dediğimiz, sıfır motorun üstünde gelen şeffaf ve çizilmeyi önleyen yapışkanda mevcut

Gösterge panelini taktıktan sonra 1 depo yakıt bitirdim.

İLK İZLENİMLERİM:
    1- Motor daha az yakıyor. Aslında bu durumun birebir devir saati ile tabii ki ilgisi yok ama dolaylı yoldan var
    Teorik olarak bu insana saçma geliyor fakat işin aslı öyle değil, neden derseniz;
    Bizim motorumuzun fabrikasyon olarak verileri elimizde mevcut:
    Maksimum tork olarak 5.250 RPM’de 12,7 Nm
    Maksimum güç olarak 7.000 RPM’de 11,3 PS veriyor.

Malumunuz bu verilere eski gösterge paneli ile uymak imkânsız çünkü devir sayısını göremiyoruz.
    Hal böyle olunca bu depoyu bitirene kadar genelde bu verilere uymaya çalıştım.

Mesela artık sert kalkış yapıyor olsam bile 7000 devirde vitesi değiştiriyorum, çünkü 7000'den sonra 9500'e kadar motoru gereksiz yere bağırtıyor, çok yakıt harcatıyor ama güç olarak daha düşük güç veriyor.

Standart kullanımda ise motorun en az yaktığı devir, maximum TORK’u verdiği devirdir, dikkat edin maximum güç değil TORK,
    yani 5250 Devir bizim için az yakmada KİLİT NOKTA’dır.

Sürekli olarak olmasa bile bu verilere uymaya çalışarak kullanım sonucunda;
    Eskiden 300 km. civarında yedeğe geçerdim. Yeni gösterge panelini taktıktan sonra ve sürüş stilime az biraz dikkat ederek kullandığımda 390’da yedeğe geçtim.
    Kaldı ki yine arada bazen sert kalkışlar ve 100+ gibi hızlarda gördüm. Bu durumlara da dikkat edilerek kullanılırsa eminim bir depo 450-500 km. rahat gidecektir.

2- Devir kesici 9.500 devirde faaliyete geçiyor. Yeni panelle birlikte hafif meyilli bir yolda maksimum sürati denedim ve 125 km hıza ulaştığımda devir saatim 9500’ü gösteriyordu. Motorun hızı sanki 125’ten daha yukarı çıkmak istiyor ama devir 9600-9700’lere gelince net olarak devir kesiciyi hissediyorsunuz ve 9500’e tekrardan devir geriliyor. Doğal olarak hız 125’ten yukarı çıkmıyor, zaten tasvipte etmiyorum bu durumu. Sadece devir saatini test amaçlı bir kez denedim. CBF150 ile bu hızlar insana güven vermiyor.

3- Yine aynı şekilde birinci viteste gazı kökleyince 20-30 km diye hızlanırken devir saati 9500’ü geçer geçmez tekrar 9500’e geriliyor. Devir kesici yine devreye giriyor.

4- Benzin göstergesinin hassasiyeti eskisi ile aynı.

5- Rölanti devrim standart ısınmış motorda 1200-1300 d/d olarak gözüküyor. İlk çalıştırmada soğuk havalarda motor öksürürken 800-900 d/d civarında dolanıyor.

6- 1 yıldan fazladır bu gösterge panelinin hayalini kurduğum için inciğini cinciğini denedim. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz )))

Diğer önemli bir konu ise, maliyet:
    Aslında istediğim düşük fiyata mal edemedim ama elimizden gelende bu oldu ancak.
    Bir gösterge panelinin maliyeti, Çin’deki yerel kargo + Çin’deki elemanın komisyonu + uluslararası kargo dahil toplamda 146-147 TL gibi bir rakama mâl oldu bana.

Gümrüklerde ticari mal sınıfına girmemesi için farklı farklı kargolarda ürünleri istememiz gerekiyor.
    Bu yüzden de kargo ücretini düşüremiyoruz. Aksi takdirde tek kargoda iki adet gösterge paneli dahi giriş yapsa ticari ürün sınıfına girip gümrükle uğraşma ihtimali çok çok fazla.

İlk siparişim sorunsuz geldikten sonra 3 ürün daha sipariş verdim.
    Kargoları farklı farklı aldığımız için şu anda 3 panelden 2 si Türkiye'ye giriş yaptı, Bugün yarın elimde olur. Kargo takip numaraları elimde mevcut.

Bu 3 panelden 1 tanesi, arkadaşımın isteğiydi.
    Yani halihazırda 2 adet gösterge paneli isteyen arkadaşıma kargo ile gönderebilirim.

Diğer arkadaşlarım için ise buradan bir liste yaptıktan sonra isteyen sayısı kadar oradaki elemanla iletişime geçip sipariş geçebilirim.

Hayırlı olsun İsmail abi, Allha kavuşturmuş ne diyeyim

Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonuçta sistem aynı denemek lazım göstergeden çıkan ucuda bulmak kolay şimdi aklıma geldi sonuçta devir saatinin kablosu ayrı. motorum mondial uag işte çalışırmı acaba biraz araştırım ustalara sorım bakalım. sadece öğrenmek istediğim bobinin çıkısı buji ye giden kablo biz bobine gelen kabloyla birleştiricez dimi ? bobinin monte olgu yerde bobini iki tane vida tutuyor bu vidanın altına bi pabuç ile vidalarız olur diilmi ?
    Kesin olmamakla birlikte benim tahminim şu: Bobin, akım trafosudur.
    Yani devir saatimiz bujinin ateşleme sıklığına göre çalışır. Tabii bujinin ateşleme voltajı ve akımı yüksek olduğundan akım trafosu ile bağlantı sağlanır.

Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlginç bir motor, 150 cc olup 195 km/h yapması ise
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı ellvis_78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aydoğan kardeş digerini soz vermedinse alabılırım
    Tamam elvis_78
    Tek panelide sana ayırıyorum.
    Böylelikle elimdeki 3 panelde tükenmiş oldu.

Alıntı cbr125cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun ismail. Ben de oraya giden bir arkadaştan istedim bakalım eli kulağında haber bekliyorum, yanında getirecek. şimdi senden istesem bir tane de o getirse olmayacak ben beklemeye devam edeyim.
    Teşekkürler
    Tabi ki inşallah getirtebilirsin sende, yahu gerçekten ciddi bir eksikmiş, insan devir saatli motoru kullanınca anlıyor.

Alıntı mmucit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun İsmail abi, Allha kavuşturmuş ne diyeyim
    Teşekkürler Mucit Murat kardeşim. "Bekleyen derviş muradına ermiş" diye bi söz vardı heralde
    CBF150'yi aldım alalı bu paneli getirmenin yollarını arıyordum.
    Sonunda nasip oldu
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    cbf150
    Tamam elvis_78

Teşekkürler
    Tabi ki inşallah getirtebilirsin sende, yahu gerçekten ciddi bir eksikmiş, insan devir saatli motoru kullanınca anlıyor.

Teşekkürler Mucit Murat kardeşim. "Bekleyen derviş muradına ermiş" diye bi söz vardı heralde
    CBF150'yi aldım alalı bu paneli getirmenin yollarını arıyordum.
    Sonunda nasip oldu

Hayırlı olsun, artık ben de ucuzlayınca alırım
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Mmucit bak foruma geç girdik paneli kaçırdık

Çıkma panellere talibim 10 lira veririm hehe

Bu yeni göstergenin ışıkları led mi? Beyaz mı. ?

@TheNightHawk
    Abi orijinali ile aynı beyaz değil sarı yanıyor yani

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mmucit bak foruma geç girdik paneli kaçırdık

Çıkma panellere talibim 10 lira veririm hehe

Bu yeni göstergenin ışıkları led mi? Beyaz mı. ?
    Durumum azıcık sıkışık, o kadar para veremem devir göstergecine.

@TheNightHawk
    Abi orijinali ile aynı beyaz değil sarı yanıyor yani
    Keşke değiştirirken led yapsaydınız göstergeyi, çok hoş oluyor.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Alıntı mmucit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke değiştirirken led yapsaydınız göstergeyi, çok hoş oluyor.
    Elektronikten biraz çaksaydım yapardım belki ama ne yazık ki pek anlamıyorum
    Burda o kadar konuştunuz, diyot, ac akım, dc akım vs. diye benimde kafam karıştı.

Eskiyi söküp yeni orijinal paneli olduğu gibi taktım.

Eğer resimli olarak nasıl led yapılacağını anlatan bir anlatım çıkarsa kolları sıvayıp girişebilirim, ama şuandaki mevcut elektronik bilgimle zor.

Motosikleti
    cbf150
    Elektronikten biraz çaksaydım yapardım belki ama ne yazık ki pek anlamıyorum
    Burda o kadar konuştunuz, diyot, ac akım, dc akım vs. diye benimde kafam karıştı.

Eskiyi söküp yeni orijinal paneli olduğu gibi taktım.

Eğer resimli olarak nasıl led yapılacağını anlatan bir anlatım çıkarsa kolları sıvayıp girişebilirim, ama şuandaki mevcut elektronik bilgimle zor.
    anladım
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

ellvis_78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    [QUOTE=AydoganX;2216862]Tamam elvis_78

Teşekkürler aydoganx kardeşim
    ( eline ulasınca adres bılgılerimi bildiririm(degişti ) telin degiştimi bende kı numaranı en son aradıgımda aradıgınız kısıye ulasılmıyor diyordu

Alıntı ellvis_78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler aydoganx kardeşim
    ( eline ulasınca adres bılgılerimi bildiririm(degişti ) telin degiştimi bende kı numaranı en son aradıgımda aradıgınız kısıye ulasılmıyor diyordu
    Rica ederim Elvis
    Buji listesinde sana buji de göndermiştim değilmi.

Benim cep numaram aynı, değişme yok.
    Dün gece 01,30 da aradıysan eğer, uyurken baş ağrısı yapmaması için telefonumu kapatıyorum aksi takdirde sabah başağrısı ile uyanıyorum.

Motosikleti
    honda cbf 150
    dogrudur bujide gondermiştin aydoganix
    gece 1,5 da radım dogrudur, nedeni belli de o saate sitede aktıf halde oldugunu gorunce kendım uyumadıgım için senıde oyle sandım

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Bazen merak ederiz ya almayı düşündüğümüz motor bizim boyumuza acaba uygun mu, üzerinde nasıl dururum diye merak edenler için bir site buldum

http://cycle-ergo.com/

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazen merak ederiz ya almayı düşündüğümüz motor bizim boyumuza acaba uygun mu, üzerinde nasıl dururum diye merak edenler için bir site buldum

http://cycle-ergo.com/
    Güzelmiş,

Biraz konu dışı ama birde tr de trafikte motosiklet sürme simülasyonu olsa, çarpışan motosikletler gırla.

Ne güzel değil mi?
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Motosikletimi itina ile kullandım. hiçbir eksiği borcu harcı yoktur. muayenesi 2011 yılı haziran ayı kadar deva ediyor. orjinal kilometrede. Şuanda araç ihtiyacımdan dolayı satıyorum. Öncelikli Lada Veda yada uno gibi araçlarla takas düşünülür.

Markası : Honda Cbf150
    Modeli : 2009
    Km : 9.600
    Renk : Kırmızı
    Fiyatı : 3.700TL

Gsm : 0535 566 21 70
    Msn : motorider54@hotmail.com
    Murat Çakıl

Motosikletin üzerindeki extralar.

Kappa 46 lt arka çanta

Kappa artçı yaslanma süngeri

Kappa 21 lt yan çantalar

Moto koruma demiri

Grenaj koruma demiri

Arka ve yan çanta bağlantı demirleri

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    aga kollar mı uzun? arkana yaslanmışsın benim kollar anca yetiyo öne doğru kullanıyorum omuzlarım ağrıyor.
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    İsmail hayırlı uğurlu olsun yeni ön panelin.Hadi gözün aydın,kulakların manisa,darısıda bizim başımıza
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı jr. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aga kollar mı uzun? arkana yaslanmışsın benim kollar anca yetiyo öne doğru kullanıyorum omuzlarım ağrıyor.
    Gidonun açısını ayarlamayı denedin mi, bende ilk bindiğimde el bileklerimi ağrıtıyordu, ayarladım şimdi daha iyi. Ayrıca benim orjinal ayna ile görüş problemim de yok. Boy 1.76

sercan2667 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '''14 Crypton&''05 TDM 900''22 GSX-S 1000
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...32310863/detay
    arkadaşlar şu ilana bakın almay ıdüşünyorumda crypton ,ile arasında kaldım benzinin ltresi 4 milyon oldu nerdeyse onu düşünerek karar verin şehiriçi birde crpyton daha kıvrak..
    2020 'Tracer 900 İcon Blue

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmail hayırlı uğurlu olsun yeni ön panelin.Hadi gözün aydın,kulakların manisa,darısıda bizim başımıza
    Eyvallah Mehmet hocam sağolasın.

Motosikleti
    honda cbf 150
    selam ismail kardeş gecen aklınaza takılanları sorabılırsınız demıstın benım aklıma takılan bı kac soru vardı
    şimdi vites degiştirme aralıgı 6000- 7000 devir arasındamı oluyor ?
    economy yazan kısımda gıttıgınde motorun sesı nasıl torklumu . gostergeye uyunca bı coklarının kullanam alışkanlıgını kokten atkıler mı malum bu zaman hkadar motorun sesıne kulak verdık
    hanı bıde 20 km hız aralık degerlerıne orantılı vıtes degıstırme durumunu uyguluyoruk
    misal 1.2.3.4.5 vites aralıgında devır 6500 de ise hız aralıgı nasıl

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 22 kullanıcı var. (0 üye ve 22 misafir)

Bu Konudaki Etiketler