Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı AlperAy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba,

CBF 150 den sonra V-Strom'a geçmiş birisi olarak sanırım bazı soruları cevaplayabilirim.

1- Yakıt
    tahminimin çok altında yakıyor, alınan güç ve tork değerlerine bakınca yakıt makul bence, full şehir içinde 4,5lt, şehirlerarası 120-140 arası gidersen 4lt,
    otoyolda meraktan hiç durmadan (ankara-bolu arası) 150km boyunca 170-180 bastım, 5 lt yaktı. Yorum sizin
    2- Bakım
    evet bakımlar her 6000 de, en son alırken 12.000 bakımını yaptırdım, yag,yag filtresi, hava filtresi değişti, ayarlar yapıldı, buji kontrolü vs. 200TL verdim.
    Bakım masrafları CBF150 nin üstünde doğal olarak.
    3- Rahatlık
    sürüşü çok rahat, inanın CBF kadar rahat.
    4- Genel
    V-Strom'u herkese tavsiye ederim ama CBF i satmadan alabilirseniz iyi olur, onun da tadı başka hakkaten.

Ama mühim olan, insanın motorunu sevmesi, bakalım ben daha alışıyorum, umarım onu da CBF'im kadar severim.

Eto-Meto selam dostlar, en yakın zamanda görüşeceğiz ve köfte yiyeceğizzzzz
    V-Strom tartışılmaz, yakıtıda kategorisine göre mükemel oranında azmış. Motorun km düşükse servis bakımında genelde, buji, yağ,yağ filtresi, hava filtresi haricinde değişen olması gerekmiyor ve maliyet sanırım bakım maliyeti 20-25 binden aşağı km li V-stromlarda sorun olmaz diye düşünüyorum. Km yükseldikçe, zincir dişli grubu, dış lastikler deb. fren balataları, ekzatrik zinciri vs gibi parçaların değişim km si geldikçe maliyet doğal olarak artabilir. Çünki özellikle bu parçaların fiyatları cbf ten hayli pahalı olmalı. Ama buda nasıl amorti eder, daha öncede yazdığım gibi, özel hayatta kullanılan bi araba veya cbf 150 gibi bi ikinci motor varsa, V-Strom da ikinci vasıta olarak senede 8-10 bini geçmemek kaydı ile kullanılabilirse parçalarının pahalı olması çokta büyük olumsuzluk olmayacaktır diye düşünüyorum. Yeterki Allah kaza bela vermesin. Veya alakaya maydonoz parçalarına nazar deymesin Mesela ne biliyim, kontak kilik seti, orjinal eksoz tüpü, komple marş motoru, grenaj, far sinyal vs gibi parçaların fiyatları hayli pahalı olabilir. Orjinal parça kullanmak her zaman iyidir ama V-strom piyasada olan motor aslında, yan sanayi parçası piyasada yokmudur acaba ?

Aynen, bir gün Meto ile beklerim, Meto ile aynı anda plan yapamazsanız yalnız da beklerim, sorun olmaz. Tanışmış oluruz. Beni bi arkanda az gezdirirsin demi Sürmeye cesaret edememde, en azından arkana biraz binersem, yolcu konforu ile edindiğim izlenimle, sürüş konforunu az da olsa kestirebilirim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:28 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:17 AM ----------

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun dostum...en kötü hastalığın bu olsun...ben müsadenle yatar...bu aralar gündüze transfer oldumda fena yorgunum...iyigeceler ...
    Metocan sanada alışmıştık gündüz oftun, gece buralardaydın, şimdi bi garip geldi valla Normale dönersin umarım en kısa sürede, anladığım kadarıyla devamlı gece çalışmak senin için normal bir hal almış

Biraz önce Barış' la görüştüm 45 dk kadar telefonda, yaw inanın bu sanal ortamda oluşmuş gerçek dostluklarımız var, ne mutlu bizlere. Forumu ilk gördüğümde, motorumla ilgili ihtiyaç duyduğum bilgilerden ve deneyimlerden daha ileri gidebileceğini, bu ortamın böyle güzel dostlukların oluşmasına vesile olabileceğini hiç ummuyordum. Ne mutlu bizlere.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    kankacım valla gündüzde güzel inan...alıştım hemen...gece işi iş değil rahattım ama zor kanka be...gündüz yat gece çalış olmuyormuş meğer...rüyadan çıktım hayata döndüm gibi... kısmetse yarın izinliyim...napıyoz İzniği...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Meto ben yarın çalışıyom yaw :( İznini Cumartesiye çekemesmisin =? Ben Cumartesi izinliyim. Hafta içi üretim olduğu için izin günümü değiştirme şansım yok. Senin bu imkanın varsa ayarlayalım bişeyler =? Aksiliğe bak, Cumartesi kaçardık ha ? Havalarda güzel olcakmış 4-5 gün daha. Cumartesiye çekebilirmisin iznini Metocan =?

Motosikleti
    çekemem yavrukurt...bizim iş yoğunluğuda cume cumertesi pezer... hacı 4 ten sonra akarız ne dersin...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    çekemem yavrukurt...bizim iş yoğunluğuda cume cumertesi pezer... hacı 4 ten sonra akarız ne dersin...
    Yaw ben 16:00-24:00 vardiyesindeyim bu hafta. O yüzden şu an evdeyim. Saat 15:00 da evden servise biniyorum. Benim iş sakat olur ya. Ama oradan yanına bi yol arkadaşı bulabilirsen Alperay, Tuğrul veya benim tanımadığım herhangi bi arkadaşın da olabilir. Erken vakite plan yaparsanız, geçerken bana uğrarsınız sahilde bi çayımı içersiniz. İzniğe devam edersiniz. İznik planında karanlığa kalmak pek iyi olmaz, çünki köylerin içinden geçiliyor, tali yol, yolda bozuk kesimller olabiliyor. Sağ sol ormanlık yol kesimleri var. Gece tilkinin kurdun çayırlardan önümüze fırlaması pek hoş olmayabilir Ayrıca yolda aydınlatma yok. Bizimde aydınlatma off olduğundan o güzergah gece pek güvenli değil. Ama gündüz çok keyifli olur. Erken vakite plan yaparsan veya bi arkadaşınla gelme imkanın olursa haber ver. Yarın gündüz saat 14-14:30 a kadar müsaitim.

Motosikleti
    Evet Alper Ay Karamandan gelecek...Tuğrulun okulu yok...Barışta zaten serseri işi gücü yok evde Mete Han gezsede beni çağırsın diye bekliyordu...

kanka o zaman sarsmayalım bünyeyi boşver keyfimize bakalım...ben çıkar...bi turdayım...İsviçreli bir bankacı taşıyorum...Rıcardo Rodrıguez...tüm bankaları geziyor...bana dün 20 euro bahşiş fişekledi...kankamı bekletmeyeyim...ulan babamın elini öpsem bana 20 euro vermez be...

şimdi Kanyonda yemekte...14.15 te orda olmam lazım..bizim gezi yatar abi...

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Hacu öyle düşünme, ona bakarsan hepimizin işi gücü var. Lakin benimde. Başka bi sefer inşallah o zaman. Rodrigez amcamın elini benim içinde öp Alperay Karamanda' mı Hacu yaw Aksaray yazıyomyş vallah avatarında. Yaw hacu, valla gelelim köfte yiyelin falan yazmış ya bi kaç mesaj üstte, bende İsatanbul' da dır diye hiç dikkat etmedim avatarına, Barışa bazı Cuma günleri tatil oluyomuş. Dün konuşmuştuk. Tuğrul' unda belki dersi yoktur yaw. Hemen yapıştırmışın ha sende hacu Ya sen bi ara sor kardeşim. Tabi sen bilirsin. Hadi hayırlı işler.

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacu öyle düşünme, ona bakarsan hepimizin işi gücü var. Lakin benimde. Başka bi sefer inşallah o zaman. Rodrigez amcamın elini benim içinde öp Alperay Karamanda' mı Hacu yaw Aksaray yazıyomyş vallah avatarında. Yaw hacu, valla gelelim köfte yiyelin falan yazmış ya bi kaç mesaj üstte, bende İsatanbul' da dır diye hiç dikkat etmedim avatarına, Barışa bazı Cuma günleri tatil oluyomuş. Dün konuşmuştuk. Tuğrul' unda belki dersi yoktur yaw. Hemen yapıştırmışın ha sende hacu Ya sen bi ara sor kardeşim. Tabi sen bilirsin. Hadi hayırlı işler.
    Hacoro benide şaşırttın Karaman deyiverdim...Hah Aksaray...ama Bu İstanbul Aksaray değil he... Tuğrulun belli olmaz müsait olabilir...ama Barışda günlük çalışıyor cuma bazen erken kaçıyor...sadece bazen galiba...

sağol kanka Rıcardo dayım mail atmış acentaya muamelesi çok iyi deyi...valla...

ellvis_78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    selam cbf 150 kullanıcıları,cbf 150 den 250 ye gecmek söyle dursun v strom yada transalp gibi baba motorlar hayal benım için.su an için maddi olanaklar sartlar musait degil , malumunuz sivasta yasıyorum 8000 ana bakımı geldı çattı garantılı servıs bakımı en yakın orduda var 240 km, simdi orduya gitmem lazım, sivas ta malum motordan anlayan 1 kişi varla yok arası varadoram olsa nolurdum?
    prosevden alt üst takım aldım(kullanan arkadaslar varmı ?)
    yol gorundu bize soguklar baslamadan gıtmem lazım

gonlune hos gıden gozune hıtap eden hayallerıne kavusup motorunu alan arkadaslara ALLAH kazasız belasız sürüşler nasip eylesin

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    Garantisi geçmiş motorları gene yetkili servisinemi götürüyorsunuz? 10bin bakımı geldi fakat 8binde buji ve hava filtresi değişmemişti şimdi onlarda değişicek haliyle biraz yüklü oluyor.Ne dersiiz başka servisdemi yaptırsa yetkisiz servis anlarsınız ya
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı erdo2002 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garantisi geçmiş motorları gene yetkili servisinemi götürüyorsunuz? 10bin bakımı geldi fakat 8binde buji ve hava filtresi değişmemişti şimdi onlarda değişicek haliyle biraz yüklü oluyor.Ne dersiiz başka servisdemi yaptırsa yetkisiz servis anlarsınız ya
    Garantisi bitmiş bi motorun gerekli parçalarını kargp ile temin edip elinden geliyorsa kendin, gelmiyorsaiyi bir motor ustasına yaptırabilirsin. Kendinde yapabilirsin aslında. Senin yerinde olsam, kargo ile ihtiyacın olan parçaları temin eder, 10000 bakımını kendim yapardım. Daha önce hiç hava filtresi ve buji değişmemişse, değiştir. Yağını değiştir. Zincirinde bollaşma eğilimi varsa biraz gerdir. Lastik hava basınçlarını kontrol et. Al sana bakım.

Cbf 150 hava filtresi : 7.5 tl
    Bugi NGK : 15 TL
    Senin oraya 10w/40 yağ gider, yarı sentetik te olabilir Olsun olsun iyi bi yağ 1 lt 20 tl

Bunları herhangi bi honda yetkili servisinden kargo ile istet. İşçilik vereceğine 5-10 tl kargo parası ile yırtarsın. Ortalama 25-30 tl periyodik bakım işçiliği alırlar. Motorun dişli ve zinciri iyi durumda ise ki 10 binde eğer çok sert kullanmadıysan zincir henüz değişim istememeli. Ön ve arka fren balataları da iyi seviyede ise. Bahsettiklerimi yaptığında 10 bin bakımını yapmış oluyorsun.

Bujiyi değiştir.
    Hava filtresini değiştir.
    Motor yağını değiştir.
    Zincir gerginliğini kontrol et ve gerekirse ayarla.
    Lastik hava basınçlarıı kontrol et.
    Arka fren boşluğunu kontrol et, gerekirse fren çubuğunun arkasındaki ayar somunundan ayarla.
    Zincir temizliğini yap, temzilik ve yağlama. Al sana canafar gibi 10 bin bakımı.

Motorun sesinden ve çalışma karakterinden sibop ayarı yapılıp yapılmadığını anlayabilirsen ve sibop ayarı istemediğine kanaat getirebilirsen.
    Motorun çekişinde, seni rahatsız edecek seviyede bir problem yoksa ve karbratör temizliği istemediğine eminsen. Bu iki husus biraz sevis işi. Karbratör temizliğinide kişisel olarak şöyle yapabilirsin. Sağ gri kapağın siyah kısmının üzerinde bi delik var. İnce uzun bi tornavidayla bu deliğin içinde görünen vidayı gevşeterek karbratörün içinden benzin akıtıyorsun, altta görünen hortumların birinden benzin akıyor ve en azından kişisel olarak karbratör temizliğini yapmış oluyorsun. 200-300 gram buradan benzin akıt ve sonra vidayı sıkarak kapat, kazara açık unutursan tüm benzin depodan boşalır

Ha dersen ki ben bu işlerden anlamam, elbete olabilir, her kezin elinden gelmez. Gelmek zorundada değil. Bu anormal bişey değil. O zaman motorun bakımını yetkili serviste yapmanı tavsiye ederim.

Sadece değişen parça olarak senin değiştirmeyi düşündüğün parçaların değiştiği yani; hava filtresi, yağ, buji değişiminin yapıldığı 16000 bakımına 72 lira ödemişim. Bilgine. Eğer elinden gelirse ne mutlu.

Bu arada yetkisiz servis bazen yetkililerden daha kazık olabiliyor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:01 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:31 AM ----------

Bugün düzeltilmiş olarak ruhsatımı trafik müavirlik bürosundan teslim aldım. Ruhsatı çıkartırken hata yapıldığını kabul ettikleri için masraf ödemem de gerkmedi. Teknik uygunluk belgesi ile gittiğimden ve bu belgedede açıkça iki kişi kullanılabileceği, yolcu taşınabileceği belirtildiğinden hiç bir zorluk çıkartılmadı. Lakin ruhsat çıkartılırken motorla ilgili tüm teknik bilgiler ruhsata uygunluk belgesinden işleniyor. Artık rahatlan gezebiliriz. Hatta yakında çeki demiri taktırıp, yük ve eşya taşır tabelası asarsam şaşırmayın

Ruhsatlarında tek kişi yazmak suretiyle benimki gibi yanlış düzenlenmiş arkadaşlar varsa aramızda hiç zaman kaybetmeden motorun teknik uygunluk belgesi ile motoru aldıklarında ruhsat için gittikleri özel trafik müşavirlik bürosuna veya şahsen direk trafik tescile giderek kolaylıkla ruhsatlarını düzelttirebilirler. Aklınızda bulunsun.

[img=http://img7.imageshack.us/img7/950/img0677bb.jpg]

Motosikleti
    Alıntı ellvis_78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam cbf 150 kullanıcıları,cbf 150 den 250 ye gecmek söyle dursun v strom yada transalp gibi baba motorlar hayal benım için.su an için maddi olanaklar sartlar musait degil , malumunuz sivasta yasıyorum 8000 ana bakımı geldı çattı garantılı servıs bakımı en yakın orduda var 240 km, simdi orduya gitmem lazım, sivas ta malum motordan anlayan 1 kişi varla yok arası varadoram olsa nolurdum?
    prosevden alt üst takım aldım(kullanan arkadaslar varmı ?)
    yol gorundu bize soguklar baslamadan gıtmem lazım

gonlune hos gıden gozune hıtap eden hayallerıne kavusup motorunu alan arkadaslara ALLAH kazasız belasız sürüşler nasip eylesin
    Anadolunun kaderi bu olsa gerek...yani istiyorlarki sen mondıal al...o baba gibi motorlar hepimiz için hayal aslında...varaderon olsa 240 kmyi 1 saatte keyifle alırdın...

Alıntı erdo2002 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    erodşş nedyon hayırsızz...garantisi geçmiş demek ulane yata yata motoru garantiden çıkardın...2.5 yılda 10.000 yapan nadir adamlardan birisin...bari bisiklet alaydın uğraşmazdın...hacoli garantiden çıktıysa heç uğraşma...güvendiğin bir arkadaşın yokmu bunları yapacak peki...basit gibi yazmış etoş76 ama öle değil işte...illaki bir bilene 1 kuruş ödemeden yaptırman için kankan olmalı anlayacak...Cihan ve Birol bu malzemelerle yapar ama sen uzaksın onlara...bilemedim valla...

Ruhsatlarında tek kişi yazmak suretiyle benimki gibi yanlış düzenlenmiş arkadaşlar varsa aramızda hiç zaman kaybetmeden motorun teknik uygunluk belgesi ile motoru aldıklarında ruhsat için gittikleri özel trafik müşavirlik bürosuna veya şahsen direk trafik tescile giderek kolaylıkla ruhsatlarını düzelttirebilirler. Aklınızda bulunsun.

]
    perthem76 arkidiş erdoşun bunları yapabileceğini sanmıyorum...buji o kadar hassaski eğer ucu içerde kırılırsa vay halınıza...veya dişli sıyırırsa içerde eyvayı tidiniz...olur ya hani...

bu arada aferin lan TC yi dize getirdin ya helal olsun...bide şey diycem kanka yolcu nakli diyor yav... sanki şehirlerarası otobis misali...

Motosikleti
    2009 CBF 150 - 2007 DL650A - 2006 CBF 500
    Eto-Meto keşke İstanbul Aksaray olsaydı da gelseydim....

Ethem, ruhsatıma şimdi baktım "sürücü dahil 1 kişi" yazıyor

Hiiiç işim olmaz, izmite de gidemem şimdi bu iş için, böyle kullanacağım, ceza yiyeceğimi zannetmiyorum, memurla konuşur, hatanın Trafik tescil kaynaklı olduğunu görünce o da anlayacaktır.
    selamlar
    [COLOR="Red"][B]"HEDEF" YOLUN TA KENDİSİ !!![/B][/COLOR]

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.

Ethem, ruhsatıma şimdi baktım "sürücü dahil 1 kişi" yazıyor

Hiiiç işim olmaz, izmite de gidemem şimdi bu iş için, böyle kullanacağım, ceza yiyeceğimi zannetmiyorum, memurla konuşur, hatanın Trafik tescil kaynaklı olduğunu görünce o da anlayacaktır.
    selamlar
    Yaw bu iş için izmit e gelmek zorunda değilsin ki. Ben plakayı çıkartırdığım yerde işi hallettirdim. Eğer motorun uygunluk belgesi elindeyse ve motorun yolcu taşıyabileceği belgede belirtildiyse bunu yurdun heryerinde düzelttirebilirsin. Ha, ben plakayı çıkarttığım yerin ihmali vs olduğu için aracı büroya ücret ödemeden işi düzelttirdim. Buralarda sorun olmazda, 1 senede 20 bin yaptım 1 kere jandarma, 5 kere polis çevirmesinde durduruldum. Şimdiye kadar hiç sorun olmadı, söz konusu olmadı çevirmelerde. Buralarda buna pek bakan yok, ehliyet ruhsat varsa tamam, ama biliyoruz ki memleketimizin her köşesinde aynı olan kuralların uygulanma ve denetlenme konusundaki hassasiyet çok farklı olabiliyor. Atıyorum, buralarda kaska kuska pek bakmazlarken memleketin farklı ilinde kazksız sürücülere patır patır ceza yağdırılabiliyor. Hatta motorlarını bilem bağlıyorlarmış, okumuştum. Bi gün gideceğim tutar bilmem Ankara' ya Antalya' ya bilmem Konya' ya buralarda söz konusu bile olmayan şey oralarda bi de bakmışız sorun olmuş. Ne gerek var. Bunu düzelttirmenin bi zahmeti bi külfeti yok ki. Yeterki motorunuzun uygunluk belgesi elinizde olsun veya bir şekilde temin edin. Koca V-Strom la 1 kişilik ruhsatla gezme bence. Abi bu konuyu bende bi kaç gün önce açılmış olan bi forum başlığını okuyunca ruhsatımın bu kısmına bakayım dedim. Yoksa benimde bu işten haberim yoktu. Vesile oldu düzelttirdim. Alperay, abi düzelttir bence , ruhsatını, ben V-strom alıcamda, ruhsatında bi kişi yazacak, vallahi almazdım ya. Git kardeşim ruhsatını düzelttir gel derdim satıcıya. Abi V-Strom dan bahsediyoruz. Ybr değil cbf değil. İKİ KİŞİLİK lüx konforlu bir tourring, onca para vermiş almışsın. Bu güne kadar bi motosiklet alırken ruhsatında 2 kişi yazıyormu yazmıyormu, dikket etmem gerektiğini bende 2 gün önce öğrendim. Bir kaç hafta önce misal 2.el bi motora niyetlenip alsaydım, buna inan bende dikkat etmezdim. Bende yeni öğrendim. Ama demek ki ikinci el alırklende sıfır alırkende ruhsatın bu konuda nasıl düzenlenmiş olduğunu kontrol etmek şart.

Alperaycım. Abi V- Strom ya boru değil, nasıl bi kişi yazar ya, vallahi tansiyonum fırladı Abi ne memurlar var, konuş ok de, hadi ikna edemedin, memleketin ..... yerindesin, hele bide jandarma çevirdimi Allah muafaza, hayatta laf anlatamazsın jandarmaya, taktımı takar. Ya belkide benimki biraz hüsnü kuruntu da olabilir aslında ama, yani ben gezip tozarken bana ekiplerin ceza kesebileceği kesinlikle hiç bir husuz olmamalı. Böyle gayet huzurlu gezebiliyorum. Buralarda gezerken bile Eh..Ruhsatımı bi kaç kere evde unuttuğum oldu ve onca yolu geri dönüp yanıma aldığımı bilirim. Abi gözünün üzerinde kaşın var harici bana ceza kesemezler. Fizana kadar giderim. Motoru bu şekilde ve bu güvenle sürmeyi seviyorum. Heyecana kasıntıya gelemiyorum. Vergilerim, muayenem traf. sigortam,Ehliyet, ruhsat full hep yanımdadır. Motorla bakkala gitsem üzerime alırım. Hatta son ödediğim verdi makbuzununda çıktısını alıp ruhsata koyucam. Ne diyim işte benden böyle. Neyse bu konu böyle.

Abi dünya hali, bakarsın bi gün biyerlerde karşılaşırız, sen bizim yakınlarımıza gelirsin uğrayıverirsin, belki bizler. Bilinmez. İnşallah bir gün biryerlerde karşılaşırız.

Metocum Yarın hanımlan Orhangazi Küfteci Yusufa gidicez, küfteler hanımdan benzin benden, anklaştık bile, sanada sardıralım mı bi paket

Motosikleti
    Yaw bu iş için izmit e gelmek zorunda değilsin ki. Ben plakayı çıkartırdığım yerde işi hallettirdim. Eğer motorun uygunluk belgesi elindeyse ve motorun yolcu taşıyabileceği belgede belirtildiyse bunu yurdun heryerinde düzelttirebilirsin. Ha, ben plakayı çıkarttığım yerin ihmali vs olduğu için aracı büroya ücret ödemeden işi düzelttirdim. Buralarda sorun olmazda, 1 senede 20 bin yaptım 1 kere jandarma, 5 kere polis çevirmesinde durduruldum. Şimdiye kadar hiç sorun olmadı, söz konusu olmadı çevirmelerde. Buralarda buna pek bakan yok, ehliyet ruhsat varsa tamam, ama biliyoruz ki memleketimizin her köşesinde aynı olan kuralların uygulanma ve denetlenme konusundaki hassasiyet çok farklı olabiliyor. Atıyorum, buralarda kaska kuska pek bakmazlarken memleketin farklı ilinde kazksız sürücülere patır patır ceza yağdırılabiliyor. Hatta motorlarını bilem bağlıyorlarmış, okumuştum. Bi gün gideceğim tutar bilmem Ankara' ya Antalya' ya bilmem Konya' ya buralarda söz konusu bile olmayan şey oralarda bi de bakmışız sorun olmuş. Ne gerek var. Bunu düzelttirmenin bi zahmeti bi külfeti yok ki. Yeterki motorunuzun uygunluk belgesi elinizde olsun veya bir şekilde temin edin. Koca V-Strom la 1 kişilik ruhsatla gezme bence. Abi bu konuyu bende bi kaç gün önce açılmış olan bi forum başlığını okuyunca ruhsatımın bu kısmına bakayım dedim. Yoksa benimde bu işten haberim yoktu. Vesile oldu düzelttirdim. Alperay, abi düzelttir bence , ruhsatını, ben V-strom alıcamda, ruhsatında bi kişi yazacak, vallahi almazdım ya. Git kardeşim ruhsatını düzelttir gel derdim satıcıya. Abi V-Strom dan bahsediyoruz. Ybr değil cbf değil. İKİ KİŞİLİK lüx konforlu bir tourring, onca para vermiş almışsın. Bu güne kadar bi motosiklet alırken ruhsatında 2 kişi yazıyormu yazmıyormu, dikket etmem gerektiğini bende 2 gün önce öğrendim. Bir kaç hafta önce misal 2.el bi motora niyetlenip alsaydım, buna inan bende dikkat etmezdim. Bende yeni öğrendim. Ama demek ki ikinci el alırklende sıfır alırkende ruhsatın bu konuda nasıl düzenlenmiş olduğunu kontrol etmek şart.

Alperaycım. Abi V- Strom ya boru değil, nasıl bi kişi yazar ya, vallahi tansiyonum fırladı Abi ne memurlar var, konuş ok de, hadi ikna edemedin, memleketin ..... yerindesin, hele bide jandarma çevirdimi Allah muafaza, hayatta laf anlatamazsın jandarmaya, taktımı takar. Ya belkide benimki biraz hüsnü kuruntu da olabilir aslında ama, yani ben gezip tozarken bana ekiplerin ceza kesebileceği kesinlikle hiç bir husuz olmamalı. Böyle gayet huzurlu gezebiliyorum. Buralarda gezerken bile Eh..Ruhsatımı bi kaç kere evde unuttuğum oldu ve onca yolu geri dönüp yanıma aldığımı bilirim. Abi gözünün üzerinde kaşın var harici bana ceza kesemezler. Fizana kadar giderim. Motoru bu şekilde ve bu güvenle sürmeyi seviyorum. Heyecana kasıntıya gelemiyorum. Vergilerim, muayenem traf. sigortam,Ehliyet, ruhsat full hep yanımdadır. Motorla bakkala gitsem üzerime alırım. Hatta son ödediğim verdi makbuzununda çıktısını alıp ruhsata koyucam. Ne diyim işte benden böyle. Neyse bu konu böyle.

Abi dünya hali, bakarsın bi gün biyerlerde karşılaşırız, sen bizim yakınlarımıza gelirsin uğrayıverirsin, belki bizler. Bilinmez. İnşallah bir gün biryerlerde karşılaşırız.

Metocum Yarın hanımlan Orhangazi Küfteci Yusufa gidicez, küfteler hanımdan benzin benden, anklaştık bile, sanada sardıralım mı bi paket

Yav Ethem anlatma bana böyle şeyler bak şimdi bende kuruntulandım, bende de hastalık var, ehliyet ruhsat sigorta vergi hep tam gezerim, hayatta eksik belge ile işim olmaz, olanı da sevmem.

Şimdi beni de endişelendirdin, benden önceki sahibinin ruhsatına baktım (Noter satışın arkasında kopyası vardı) onda da 1 kişi yazıyor deli olacam.

Tabi çocuk pilottu, subay yani... ona pek ceza olmaz tabii.
    Aslına bakarsan bende subay sayılırım, ne de olsa askerliğimi Deniz Asteğmen olarak yaptım (Altınova da, bilirsin sen oraları).
    Seferberlik emrim var hala, yani şu an kıdemli üstteğmen sayılırım

Neyse, teknik belgem de yok, ne yapcam bilemiyorum, önceki sahibini bir arayayım belki bulurum.
    Ne komik, genelde insanlar bana Teknik Belge için başvururlar, bende hazırlayıp gönderirim. Ama Mercedes Kamyon olursaa

Teknik Belge olmazsa, V-Strom için nerden bulcaz bakalım....
    selamlar

Motosikleti
    Dostum orada ortamın nasıl...arkadaşlıklar iş çevresi komşuluk motorcu dayanışması falan ne alemde...

etoşşş sen var yaa senn...beni ekip nası hanımla gezersin kanküü... demek satıyon ekiyon beni...neyse yazdık bi kenarıya...

hacı valla bugün çok yoğundum...

kızım için sskya gitmek zorundaydım...

Vergi dairesine gittim 145 gayme ödedimn...2008 ve 2009 başı motorlu taşıtlar vergisi...35 gaymesi cezaydı ...en son 45 kaldı sadece...

servise gittim bi zincir ayarı bi muhabbet bi gaz elciklerini taktırdım...aha akşam oldu...

Motosikleti
    Dostum orada ortamın nasıl...arkadaşlıklar iş çevresi komşuluk motorcu dayanışması falan ne alemde...
    ne sen sor. ne ben söyliim be metehan...
    Arkadaşlıklar iyi ama motor anlamında ortamım yok, hemde hiç yok...
    Aksaray da zaten motorlar hep çin malı, ben buradaki ilk CBF yi aldığımda görenler dönüp birdaha bakıyordu, hani yanında yazmasa 250 lik hatta 500 lük diye yutturabilirdim, o derece... yakışıklı meret

İnan, bir gün Aksaraya yolun düşerse, hani olurda yolda kasklı-korumalı motora binen birini görürsen işte o benimdir.

Açılır kask kullanmama rağmen insanları büyük kısmı (özel honda servisi dahil) kask takıyorsan korkuyorsun, o zaman niye biniyorsun ? diye soruyorlar.

Bende "kafam değerli, sizinkinin değersiz olması normal çünkü boş, benimde boş kafam olsaydı bende takmazdım" diyorum... Naıl cevap ama?

Yok hakketen motor kültürü sıfır, hatta sıfırın altında...
    Ama yakında İstanbula döneceğim, anadolu iyi hoş da önceki dönemlerini İzmit-İstanbul-Frankfurtta geçirmiş biri olarak artık sıkıldığımı söyleyebilirim...

Anlayacağın yanlızım motor hususunda.
    Geçenlerde sanayiye gitmiştim, reflektör folyo almak için, motosiklet servisi (kanuni vs.) ustası motora kaç para verdiğimi sorunca kasten yarı değerini söyledim. Buna rağmen "motora bu kadar para verilirmi" filan diye başladı.
    Keyfimin kahyasımısın kardeşim, kazanıyorum alıyorum sana ne dedim.
    Kaskımı sorunca da "senin motordan pahalı" diyerek gazladım gittim...
    Sinir etti herif beni...
    Kıskandı basbaya....

Yani "sorma" deyişim bundan, dertliyim bu konuda be Metehan...

Motosikleti
    anladım dostum...orada kasklı masklı vesıtromla geziyon uzaylı gibin...e çok kazanıyon kardeşim Anadolunun yarısı aç yarısı yarı aç yarı tok...alım gücü ortada...sana uyuz olmakta kendilerini haklı görürler...bende bu siteden Halis abiye uyuz oluyorum garajında 3 dene motor var napim...uyuz olmamak için bir neden söyle...

İstanbula gelirsen güzel bir ambians yaparız...sel mel yanlış zamanda geldin buraya...

Motosikleti
    transalp yavrusu

yok böyle bi güzellik
    İnsan olmak yetmez, yetmiyor zaten süpermen olmak lazım bazen..

Motosikleti
    İlhannn nazar değircenn nazarrr...maşallah deee...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 19 kullanıcı var. (0 üye ve 19 misafir)

Bu Konudaki Etiketler