Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı jackal_64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaa bu gün servise gittim. 8000 bakım için adam bana ne desin abi yağ litresi castrol alırsan 37 tl motul alırsan 27 tl dedi.Yuh dedim ne bu yaa hava filtresi buji falan değişirse fiyat artar. Birede 1 saat işcilik ücreti var dedi. Dedim herhalde bizim 8000 bakım 200 tl yi falan bulacak. Yuhh yanii ne dersiniz başka bir servise gitsem olmazmı ? ( mesela ANES MOTOR )

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

Ramazan ne yaptın 8000 bakıma gittinmi ne kadar tuttu neler değişti?
    Hiç bi servise gitmesen, benim gibi o parçları kendin değiştirsen sana hemen fatura çıkartayım

Bu gün Db motordan kargo ile buji ve hava filtresi istedim.
    Hava filt: 11 tl
    Buji : 17.5 tl
    Castrol 37 tl olmaz. Servis uçmuş, o yağ en iyisi olsa Castol Power 1 racing 10w-50 dir oda int.te falan bile 25 tl. Yağ, 20 bilemedin 25 tl dir. 25 ten hesaplayalım. Yağın iyisinden olsun diyelim.

8000 bakımın, kendin yaparsan = 53,5 tl.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı 27istanbul27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ethem fikirlerine kısmen katılıyorum, demekki fabrikasyon rektefe hatasından dolayı o seri ,deki motorlarda yağ yakma oluyor,herhalde benim şansım 2000 de yağ değişimi yaparım ve yağım sabit eksiltme yok ,yani pekde sakin kullananlardan değilim yol boş olunca 100 e kadar basarım ama 100 ü hiç geçmedim, km 5500 de.
    Hocam yüksek hızdan ziyade yüksek devir sıkıntı, motosikletin ısısı özellikle düşük hızda yüksek devirde daha çok artar. Yani istanbul gibi bir yerde çabuk hızlanayım diye 2. viteste 8000 devir çeviriliyorsa ki trafikte ne olacağı çok belli olmuyor. O zaman sıkıntı.. yoksa 100 gayet normal bir hız, 8000 devir gibi bir devire denk geliyor sanırım... (yanlış da olabilir hatırlayamadım)

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Elimde Shell Advance AX7 10w-40 semi (yarı) sentetik yağ var. SAEJ 300 10w-40; API SL; JASO MA2 falan yazıyor, bende bu sınıf olayına dikkat etmemiştim hiç. Benim yağ ne sınıfı oluyor peki bilen varsa ? Birde SJ sınıfı yağa bi kaç örnek verirmisiniz, ben kullanmış olabilirim. Size yağ yakmanın bununla ilgili olup olmadığını söyleyebilirim.

chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elimde Shell Advance AX7 10w-40 semi (yarı) sentetik yağ var. SAEJ 300 10w-40; API SL; JASO MA2 falan yazıyor, bende bu sınıf olayına dikkat etmemiştim hiç. Benim yağ ne sınıfı oluyor peki bilen varsa ? Birde SJ sınıfı yağa bi kaç örnek verirmisiniz, ben kullanmış olabilirim. Size yağ yakmanın bununla ilgili olup olmadığını söyleyebilirim.
    abi senin kullandığın yağ SL sınıfı. SJ sınıfı genelde pahalı yağlarda oluyor mesela castrol power1 ben buna aldığımdan beri dikkat ettim gerçi meslek icabı algıda seçicilik diyelim.

S harfi (spark ignition) buji ile ataşlemeden geliyor. sonundaki harf ise performansa göre değişir SA SB... gibi
    dizel araçlarda ise (compressed ignition) basınçla ateşlemeden gelir C ile başlar CF gibi mesela CF hafif ticari ler falan kullanır bunun gibi yani aldığınız araç ne olursa olsun kullanılması gereken yağ sınıfına dikkat edin. ülkemizde hala dizel araçlara benzinli araç için üretilmiş yağları kullananlar var.
    mesela castrol magnatec 10-40 ile castrol magnetec turbo diesel 10-40 arasında sınıf farkı vardır kimyasal yapısı farklıdır ama hasan ustaya sorsan sana abi ikiside 10-40 ne farkeder der
    Gelmemiş yarından hepmi şikayetçiyiz

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı chemical adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi senin kullandığın yağ SL sınıfı. SJ sınıfı genelde pahalı yağlarda oluyor mesela castrol power1 ben buna aldığımdan beri dikkat ettim gerçi meslek icabı algıda seçicilik diyelim.

S harfi (spark ignition) buji ile ataşlemeden geliyor. sonundaki harf ise performansa göre değişir SA SB... gibi
    dizel araçlarda ise (compressed ignition) basınçla ateşlemeden gelir C ile başlar CF gibi mesela CF hafif ticari ler falan kullanır bunun gibi yani aldığınız araç ne olursa olsun kullanılması gereken yağ sınıfına dikkat edin. ülkemizde hala dizel araçlara benzinli araç için üretilmiş yağları kullananlar var.
    mesela castrol magnatec 10-40 ile castrol magnetec turbo diesel 10-40 arasında sınıf farkı vardır kimyasal yapısı farklıdır ama hasan ustaya sorsan sana abi ikiside 10-40 ne farkeder der
    Bu akşam üzeri Ereğeli' de ki çay bahçesinde Koray' la buluştuk, uzun bi aradan sonra, iyi geldi, senin de adını geçirdik sohbetimizde

Ya ben SJ sınıfında da yağ eksiltiyorum, maturdan demek ki, yağdan değil Castrol Power 1 ilede yağ eksiltti benim matur Ama tabi Ağustos sıcaklarıydı o sıralar, bu aralar yağ tüketimim, sanırım havaların da serinlemesiyle oldukça azaldı diyebilirim. Eksiltmiştir, bi bakıyim gerekirse eklerim düşüncesi ile yağına baktığım bi çok kez eksiltmemiş olduğunu görmeye başladım.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Hiç bi servise gitmesen, benim gibi o parçları kendin değiştirsen sana hemen fatura çıkartayım

Bu gün Db motordan kargo ile buji ve hava filtresi istedim.
    Hava filt: 11 tl
    Buji : 17.5 tl
    Castrol 37 tl olmaz. Servis uçmuş, o yağ en iyisi olsa Castol Power 1 racing 10w-50 dir oda int.te falan bile 25 tl. Yağ, 20 bilemedin 25 tl dir. 25 ten hesaplayalım. Yağın iyisinden olsun diyelim.

8000 bakımın, kendin yaparsan = 53,5 tl.
    Valla haklısın ethem en iyisi garantiyi falan boşvereyim nasıl olsa 8000 km de bişey olsaydı olurdu. Sağol ethem bilgilendirdiğin için..

chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Bu akşam üzeri Ereğeli' de ki çay bahçesinde Koray' la buluştuk, uzun bi aradan sonra, iyi geldi, senin de adını geçirdik sohbetimizde

Ya ben SJ sınıfında da yağ eksiltiyorum, maturdan demek ki, yağdan değil Castrol Power 1 ilede yağ eksiltti benim matur Ama tabi Ağustos sıcaklarıydı o sıralar, bu aralar yağ tüketimim, sanırım havaların da serinlemesiyle oldukça azaldı diyebilirim. Eksiltmiştir, bi bakıyim gerekirse eklerim düşüncesi ile yağına baktığım bi çok kez eksiltmemiş olduğunu görmeye başladım.
    valla abi bende çok özeledim sizleri bu sıralar işler yoğun bende. inşallah kurban bayramında uzun bir tatil yapıcam ozaman korayla da yol yapmayı düşünüyoruz inşallah sende umut abide müsait olurda biraz gezeriz.
    Gelmemiş yarından hepmi şikayetçiyiz

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Valla haklısın ethem en iyisi garantiyi falan boşvereyim nasıl olsa 8000 km de bişey olsaydı olurdu. Sağol ethem bilgilendirdiğin için..
    Böyle bi kaç bakımını kendin yapsan, 100-150 tl karın olur zaten, garantiye ihtiyacın oldu diyelim, bu cebine kalan parayla gereken parçayı alır ve yine zarar etmemiş olursun. Ama garantiye ihtiyacın olmadan bakımlarını kendin yaparak daha yüksek km lere ulaşabilirsen, çok büyük kar elde edersin. İlk 8-10 bin km periyodik bakım ihtiyacı masraf açmayan bi motor, üretim hatası kaynaklı seni garantiye muhtaç etmeyecektir. O km ye kadar bi sıkıntı olsaydı motorda karşılaşırdın. Tabi yinede karar senin, mal senin. Ben 26 bin km deyim, servise bi kere gittim oda 2000 km de iken sübap ayarı için. 26 bin km boyunca servise gitseydim yolda giderken yolda harcadığım ve servise verdiğim işçiliği topladığımda krank dahil olmak üzere motor bile sıfırlayabilecek seviyede yolda masraf ve işçilik vermiş olacaktım. Yani şu gün itibariyle krank dahil, silindir piston segman sıfır motor yaptırsam zararda değilim. Ama yinede şuda var, İstanbul trafiğinde motor bu taraflara nazaran fazla dur kalk yapıyor, fazla hırpalanıyor. Biz burada 30-40 km yol yaptığımızda 3-4 trafik ışığı haricinde onlarada kırmızı denk gelirse anca durmamız gerekiyor. Haricen trafik yok, 70-90 arası stabil gidebiliyorsun. İstanbul' un yoğun trafiğinde ne olursa olsun motor daha fazla baskı altında. Fazla dur kalk, fazla yarım debriyaj, çok fazla ani ivmelenme ihtiyacının sıklıkla oluşması motoru uzun vadede yorar. Bu bağlamda ilerki km lerde garanti kapsamına ihtiyacın olurmu olmazmı, bu kararı sen vermelisin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

Alıntı chemical adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla abi bende çok özeledim sizleri bu sıralar işler yoğun bende. inşallah kurban bayramında uzun bir tatil yapıcam ozaman korayla da yol yapmayı düşünüyoruz inşallah sende umut abide müsait olurda biraz gezeriz.
    Aynen Nihat çım, çok uzun süredir biz bize bi gezemedik. Hatta bu günde konuştuk, Nihat gelince falan.. Ferdi Tayfur' dan sana gönderiyorum bu parçayı.. Bende özledim bende Sizlerle gezmeyi..
    chemical bunu beğendi.

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    Yaa bu gün servise gittim. 8000 bakım için adam bana ne desin abi yağ litresi castrol alırsan 37 tl motul alırsan 27 tl dedi.Yuh dedim ne bu yaa hava filtresi buji falan değişirse fiyat artar. Birede 1 saat işcilik ücreti var dedi. Dedim herhalde bizim 8000 bakım 200 tl yi falan bulacak. Yuhh yanii ne dersiniz başka bir servise gitsem olmazmı ? ( mesela ANES MOTOR )

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

Ramazan ne yaptın 8000 bakıma gittinmi ne kadar tuttu neler değişti?
    abi sen gel bizim servise..yagınıda kendin al ..
    bakımını kontrolünü yaptırırsın...
    bi ngk buji alırsın..
    taş çatlasa 20 lira tutar..
    ama servis kaşesi basmayız ona göre )

Motosikleti
    cbf 150
    Ben 4000 bakıma gittim a...s motora 72 tl istediler bende kızdım, sonuçta hava filt ve 1 lt yağ köyacaklar bakımı kendim yaptım garantiden çıksa nolur çıkmasa neolur , hiç mühim değil 1 yılda 5500 km yol yapmışım sonuçta garanti süreci 2 yıl oda 11000 km yol yapar ,nitekim enkötü çinde olsa , motosiklet araba farketmez garanti sürecinde arıza yapmaz iyi kullandıktan sonra.

"Bozkurt" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    memlekete gittim geldim 640 km 80 tl benzin yakmışım uzunyol yok çok rahat ama 100 den fazla zorlamadım beya uzun sürdü yol 14 saat çok mola verdim ondan oldu herşeyiyle güzel gezi oldu bir foto yapsaydık iyi olacaktı motorumu servise soktum 4000 bakıma d&b motora hep onlara götürüyorum yapılan işlem yağ ipone 15w50, gidon, hava filtresi, ipone zincir spreyi, işçilik,toplam 154.56 tl verdim, bu arada her gittim 1000 km, 4000 km, bakım olsun sübap ayarı yaptılar ekstra olarak ön dişliyi temizlettim yağ konusa deyincem şikayetimi söyledim vitesler çok sert geçiyor kaliteli bir yağ koyalım dedim hiç memnun deyilim dedim tamam ipone biraz pahalı dedi 6,7 tl kadar dedi olsun dedim tamam bak dedi motorun sesi vites geçişleri deyişecek dedi ben bu kadar fark olacağını hiç zannetmiyordum tavsiye ediyorum kullanınca nedemek istediğimi anlarsınız 400 km oldu motor baska motor oldu sanki, gidonu da gıttığım yerde düşürmüşler olduğu yerde sonrada kaldırmışlar sağolsunlar gidon yomulmuş ben fark edemedim usta bildi bu taraf yomulmuş dedi doğruydu dedi taraf düşürmüşlerdi bende deyişsin dedim ipone zincir spreyi kullanıyorum bitmeye az kaldı yine aldım yine alırım servisteki bakımı yapan gökhan ustada zinciri görünce sordu ne kullanıyosun ipone dedim en iyisi dedi bencede tavsiye ederim ücret biraz fazla gelebilir ben biraz titizm 4000 bakımında olmayan hava filtresini hava tutyoruz dedi deyişmesisni istedim artı gidon ve zincir spreyi bunlar olmasaydı sanırım sanırım 70 küsürlerde birşey öderdim tatil sonrası koymadı deyil yani hepsi üst üst de geldi

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı "Bozkurt" adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    memlekete gittim geldim 640 km 80 tl benzin yakmışım uzunyol yok çok rahat ama 100 den fazla zorlamadım beya uzun sürdü yol 14 saat çok mola verdim ondan oldu herşeyiyle güzel gezi oldu bir foto yapsaydık iyi olacaktı motorumu servise soktum 4000 bakıma d&b motora hep onlara götürüyorum yapılan işlem yağ ipone 15w50, gidon, hava filtresi, ipone zincir spreyi, işçilik,toplam 154.56 tl verdim, bu arada her gittim 1000 km, 4000 km, bakım olsun sübap ayarı yaptılar ekstra olarak ön dişliyi temizlettim yağ konusa deyincem şikayetimi söyledim vitesler çok sert geçiyor kaliteli bir yağ koyalım dedim hiç memnun deyilim dedim tamam ipone biraz pahalı dedi 6,7 tl kadar dedi olsun dedim tamam bak dedi motorun sesi vites geçişleri deyişecek dedi ben bu kadar fark olacağını hiç zannetmiyordum tavsiye ediyorum kullanınca nedemek istediğimi anlarsınız 400 km oldu motor baska motor oldu sanki, gidonu da gıttığım yerde düşürmüşler olduğu yerde sonrada kaldırmışlar sağolsunlar gidon yomulmuş ben fark edemedim usta bildi bu taraf yomulmuş dedi doğruydu dedi taraf düşürmüşlerdi bende deyişsin dedim ipone zincir spreyi kullanıyorum bitmeye az kaldı yine aldım yine alırım servisteki bakımı yapan gökhan ustada zinciri görünce sordu ne kullanıyosun ipone dedim en iyisi dedi bencede tavsiye ederim ücret biraz fazla gelebilir ben biraz titizm 4000 bakımında olmayan hava filtresini hava tutyoruz dedi deyişmesisni istedim artı gidon ve zincir spreyi bunlar olmasaydı sanırım sanırım 70 küsürlerde birşey öderdim tatil sonrası koymadı deyil yani hepsi üst üst de geldi
    Maaşallah, motor canavar olmuş, iyi günlerde kullan. Bende bi kaç ay sonra lastik değişimi ve sübap ayarı için Db ye gitmeyi düşünüyorum.

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    ethem power 1'in sj olanı da var, sg olanı da var.
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı jr. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ethem power 1'in sj olanı da var, sg olanı da var.
    Castrol Power 1 10w-40 mı
    Castrol Power Racing 10w-50
    İkisinide googleden arttım ve inceledim. İkisinde de SJ yazıyor, SJ olmayanı hangisi acaba ? Şaşırdım, ilk defal duyuyorum SJ olan ve olmayan Castrol Power 1 motosiklet yağı.

cd0345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    12" CBF 150
    Alıntı 27istanbul27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 4000 bakıma gittim a...s motora 72 tl istediler bende kızdım, sonuçta hava filt ve 1 lt yağ köyacaklar bakımı kendim yaptım garantiden çıksa nolur çıkmasa neolur , hiç mühim değil 1 yılda 5500 km yol yapmışım sonuçta garanti süreci 2 yıl oda 11000 km yol yapar ,nitekim enkötü çinde olsa , motosiklet araba farketmez garanti sürecinde arıza yapmaz iyi kullandıktan sonra.
    fabrikasyon bi hata olamazmı peki? nihat abinin ( chemical ) jant yamktu jant ve disk komple sıfır değişti böyle bi motorda krankta filan bi hata çıksa :S

"Bozkurt" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Maaşallah, motor canavar olmuş, iyi günlerde kullan. Bende bi kaç ay sonra lastik değişimi ve sübap ayarı için Db ye gitmeyi düşünüyorum.
    sağolasın ethem kardeş d&b servisinden memnunum herşeyi gözümüzün önünde yapıyorlar sübap ayarında sentil çakısı kullanıyorlar ilgi alakada bence iyi en yakın zamanda bekleriz istanbul"a...

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    dün 12000 bakımı yapıldı. sj'den de yukarı mobil'in bir yağını önerdi danışman. far değişimi dahil (7 küsür + kdv) 72 lira ödedim.

yağ harika, 70te ellere gelen titreşim kayboldu.

balatalar gerekmedi.

sübap ayarı gerekmedi.

hava filtresi gerekmedi.

servis danışmanı bu durumlara şaşırdı.

üzerine, leş gibi getirdiğim motoru teslim etmeden önce yıkadılar, 2-3 hafta kadar önce yaptığım cila bir parladı, bir daha şaşırdılar.

ethem arkasında yazıyor sınıfı. yapı marketlerde kıyaslayabilirsin hepsine bakıp.
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı jr. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün 12000 bakımı yapıldı. sj'den de yukarı mobil'in bir yağını önerdi danışman. far değişimi dahil (7 küsür + kdv) 72 lira ödedim.

yağ harika, 70te ellere gelen titreşim kayboldu.

balatalar gerekmedi.

sübap ayarı gerekmedi.

hava filtresi gerekmedi.

servis danışmanı bu durumlara şaşırdı.

üzerine, leş gibi getirdiğim motoru teslim etmeden önce yıkadılar, 2-3 hafta kadar önce yaptığım cila bir parladı, bir daha şaşırdılar.

ethem arkasında yazıyor sınıfı. yapı marketlerde kıyaslayabilirsin hepsine bakıp.
    Saol, bu arada değişim yapılan yağ nedir ? Mobin in 15w-50 tam sentetiği var ve 10w-40 yarı sentetiği var diye biliyorum.

Bende 7 binde bir aynı anda hava filt ve buji değiştiriyorum. Yeterli oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:54 ----------

Bide daha önceki yağın 15w-50 ise ve bundan sonra 10w-40 konulduysa motordaki titreşimi artık hissetmemene neden buda olabilir. İnce yağ ile çalışan motor ve yağ pompası, motor bloğu içinde kalın bi yağa nazaran daz az sarsıntılı çalışmaya imkan veriyor. Ayrıca yeni yağda daha kaygan daha verimli olduğundan, motorun daha sesszi ve daha titreşimsiz çalışması gibi çok olumlu gözlemler sergileyebiliyor. Motorda mevcut ekis yağ madeni bi yağ ise ve sonra tam sentetik kaliteli bi yağ ile değişim yaptığında da aynı olumlu gözlemlerle karşılaşman muhtemel.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25 2015
    Merhaba arkadaşlar motorumu sanırım bu hafta içinde alıyorum.
    Sizden kask seçimi konusunda biraz yardım istiycem. Kafam da 3 ayrı kask var bunların içinden hangisini önerirsiniz veya bunları alma ben sana şunu tavsiye ediyorum diyeceğiniz bişey varmıdır ? Benim düşündüklerim şunlar ;
    1. http://anesmotor.com/?urun-1225-IXS-...ikli-Kask.html
    2. http://www.anesmotor.com/?urun-871-I...275-Siyah.html
    3. http://www.feyizoglu.com/FF396-Kapal..._47024.html1#0
    Sanırım seçimlerim bütçemi de ortaya çıkarmıştır tavsiyeleriniz de dikkate alabilirsiniz. Şimdiden yorumlariniz için teşekkür ederim.

garfield1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motorun ne bilmiyorum ama kask motordan daha hayati bir alet ben schubert c3 kullaniyorum çeneden açilabilen model ama motoru kullanirken hiç açmiyorum motordan inene kadar kapali kullaniyorum sadece benzin vs alirken benzincide ödeme yapanken açiyorum kaskin çenesini nolan arai shoei tavsiye edeceğim markalar

hayirli olsun kazasiz sürüşler dilerim
    Yaş 40 - Honda CBF 150 - İstanbul, Beşiktaş (Laf aramızda çaylak diyebilirsiniz)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler