Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    2010 model CBF i sürekli dip gaz tek seferde non-stop 350 km gittim yinede 400 gr eksiltmedi :S benim motorum taş gibiymiş masallah :D şimdi kardeşim kullanıyor :D 38.000 km de :D
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağ eksiltme konusu garip, bende de 2 bin km de 100 ml bile olmuyordur. Belli bir standart yok heralde... Yağını kendiniz değiştirip kontrol ettiniz mi hiç durum aynı mı?

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Ethem Abi seni japonya honda fabrikasında kalite kontrolcü olarak görmek istiyoruz

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ethem Abi seni japonya honda fabrikasında kalite kontrolcü olarak görmek istiyoruz
    Yok ya beni almazlar işe, napsınlar gariban bi Türk' ü Onların çok kalite müh.. leri vardır, yağ yakmayı çözemeselerde vardır herhalde

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:07 ----------

Alıntı GuNMember adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün 16 000 bakımı ıcın servıse gıttım duzenlı olarak 1000 km de bır yag degıstırırım. en sok 15 000 kmde yagı degıstırdım servise yag eksılttıgını bıldırdım ve 1 200 kmde 400ml yag eksıltmıs. servis motoru 1 hafta bırakmamı hondayla yazısmalar yapılacagını ekspertız fılan olacagını soyledı.pazartesı gunu servıse bırakıcam bu ıslem ıcın bana fatura cıkmayacagını soylediler fatura cıkma ıhtımalı varmıdır acaba ? motoru pek yuksek devırde kullanmadım bı tek uzun yol yaparken 110 km hız cıvarı gıdıyordum oda 7000-7500 devır arası sehır ıcınde 6000 ı gecmem.
    ama ne olursa olsun ıster yag yaksın ıster benzın yınede hondaya bınerım kımsede gıdıp bana apache yada ybr aldıramaz (:
    Motorun 2011 veya 12 yeni kasa ise ve üzerindeki arka dişli 43 t ise 110 km/h ta 7000-7500 devir çevirerek yolculuk yapabilmen imkansız. 110 km/h ı 8000-8500 devir den aşağı yapamazsın 43 t ile Motor 16 binde olduğu halde ayrıca hep sen devamlı böyle devirli kullanıyorsan, bu durum pekte olağan dışı değil. Motor 250 cc olsa 110 km-h ağır gelmez. Ama bizim motorlarda 110 demek neredeyse redline seviyesinde motoru devamlı kullanmak demektir. Ayrıca 1000 km de bir yağ değiştirme ihtiyacı kesinlikle yok. İlk etapta minimum düzeyde olan yağ tüketimini takip edip veya önemsemeyip 100-200 gram diye önemsemeyip veya bu kadar eksildiği halde tamamlamayıp motoru birde 43 t dişle 110 km-h seviyelerinde kullanman zaten motorun bu hale düşmesi için uygun zemini de hazırlamış olabilir. Elinizde her zaman aynı özellikli yağdan bulunsun ve eksilen yağı mutlaka tamamlayın, muhtemelen yağ seviye takibi ve yağ değişimi haricinde gerektiğinde ilavesini yapmıyorsunuz. Yapsaydınız motorunuzdan yağ değişiminde -400 gram yağ çıkması mümkün değildi. Yağ değişiminde tam yağ alırdınız karterden. 600 gram yağ ile motoru kullanmak zaten yanlıştır. Motorun bu hale düşmesi için zemin hazırlayan bu olabilir. Motor 100-110 km/h seviyelerine zorlanmadan çıkıyor ve bu hızlarda rüzgara karşı direnme mukavemeti de gayet başaralıysa bu motorda eksik yağ bulunduğundan şüphelenmeliydiniz bence. Motorda ne kadar eksik yağ varsa perf.. o kadar iyi oluyor. Normalde bizim motorları 110 km-h ta stabil tutmanız zordur. Eğer tutabiliyorsanız yağınız eksik olaiblir. Muhtemelen eksik yağ ile uzun süreli 110 km-h gibi yolculuklar yaptınız. Bence 1000 km de bir yağ değiştireceğinize 2000 km de bir yağ değiştirseydiniz. 500 km de bir yağ seviye kontrolü yapsaydınız ve eksilen yağı tamamlasaydınız. Arkadaki 43 t dişli ise 42 yapsaydınız. uzun yolsa 80-90 km-h ı anlık hızlanmalar haricinde geçmeseydiniz, muhtemelen durum şu anda çok daha farklı olacaktı ve motorunuzu orjinal haliyle kullanmaya devam edebilecektiniz. Ama tabiki bu deneyim size bazı şeyleri de mutlaka öğretmiştir. Yani 16 bin km boyunca 1000 km de 400 gram yağ yakmadı motor. Bu yağ tüketimi çok daha düşüktü, ilgilenmediğiniz için ve ilgilenmediğiniz galde 43 t ile sert kullandığınız için arttı. Belki ilgilenseydiniz 43 t dişli bile olsa sert kullandığınız halde motorunuza eksik yağ göstermeseydiniz bu hale gelmeyecekti motor. Eksik olan yağ yağ eksilme eğilimini hızlandırır. İlk 1000. km de 100 gram yağ yakmış olan motor, 2. 1000 km 150-200 gram yağ eksiltecek ve toplamda 2000. km de 250-300 gram eksik yağ çıkmasına sebep olacaktır. 100 gram deyip geçmemek lazım. Bence gayet önemli, tamamlanmalı. Eksik yağ ile sert kullanılan, 2000 km de bir yağ değişimi yaptığı ve çıkan yağı 200-300 gram eksik olduğu gördüğü halde, yani motorunun kaçıncı km de kaç gram yağ eksiltmiş olabileceğini bildiği halde hiç ilave yapmayan, eksik yağ ile kullanan Metehan arkadaşımızın 60 bin km deki motoruna 2 kere motor sıfırlama işlemi yapılmıştır. Bu bana en can alıcı örnek gibi geliyor.

Kullanıcı hatası, yağına bakmamışın abi, demedikleri için gerçekten şanslısın. Bi serviste şahit olmuştum. Servis içersindeyim, yanımda bir cbf in yağı boşaltılıyor ve ölçülüyor, 300 gram eksik yağ çıkıyor servis elemanı kullanıcıya (Abi sen motorun yağına bakmamışsın!) şeklinde yaklaştı. Yani bence bunu kullanıcı hatasını bağlamadıkları için şanslısın. Umarım her şey senin açından olumlu gelişir.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Bugün hava sıcak olmasaydı sana bi çay ısmarlatacaktım ama baktım çok sıcak gerek yok.. bu aralar hazırlıklı ol

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Bugün hava sıcak olmasaydı sana bi çay ısmarlatacaktım ama baktım çok sıcak gerek yok.. bu aralar hazırlıklı ol
    Sesim çok kötü, kısıldı, Ulubat kuş cenneti falan derken temiz havamı çarptı ne, durum iyi değil, gelsende sohbet edemeyiz, işaret diliyle devam İşte telefonlara falan bakamıyorum, o seviyede durumum vahim yani. İlaç kullanıyorum. Hiç ses çıkmıyor, sadece nefes Çok dondurma yedik bu günlerde belkide ondan oldu. Nerde kaptık şifayı bilmiyorum. Neyse sen tabi ne zaman istersen gel, 4-12 en müsait vardiye bence veya 8-4 akşam üstleri. Gündüz uyku düzeni bazen sıkıntılı oluyor gece var. çıkışlarında..

Bu arada ne sorcam sana, Ahmet ortak Xenon alalım demişti ya geçenlerde. 100 tl yi bölüşerek, o nasıl bi şey ? Yani uzunlu kısalı mı ? Selektör düğmesi dervrede oluyor mu ? Yani bu işe Ahmet' le girersek nasıl olacak xenon umuz ?
    İLYAS41 bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Abi merceksiz olacak karşıdan gelenler kulaklarınızı cinlatacak gözlerini aldığı icin. Senin önünde gidenlerin de dikiz aynasına baktığında gözünü aliyor
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sesim çok kötü, kısıldı, Ulubat kuş cenneti falan derken temiz havamı çarptı ne, durum iyi değil, gelsende sohbet edemeyiz, işaret diliyle devam İşte telefonlara falan bakamıyorum, o seviyede durumum vahim yani. İlaç kullanıyorum. Hiç ses çıkmıyor, sadece nefes Çok dondurma yedik bu günlerde belkide ondan oldu. Nerde kaptık şifayı bilmiyorum. Neyse sen tabi ne zaman istersen gel, 4-12 en müsait vardiye bence veya 8-4 akşam üstleri. Gündüz uyku düzeni bazen sıkıntılı oluyor gece var. çıkışlarında..

Bu arada ne sorcam sana, Ahmet ortak Xenon alalım demişti ya geçenlerde. 100 tl yi bölüşerek, o nasıl bi şey ? Yani uzunlu kısalı mı ? Selektör düğmesi dervrede oluyor mu ? Yani bu işe Ahmet' le girersek nasıl olacak xenon umuz ?
    çok geçmiş olsun ethem abi... tabii motorun sanrufu açtın yol boyunca, çaptı seni
    xenon olayı bildiğin h4 ampul.. yani uzun kısa var.. far devrede iken selektör aktif oluyor...
    far kapalı iken selektör yok.. ama illada selektör isterim dersen power led sis farı alıp, koruma demirine takarsın selektörü ona bağlarız..
    yani selektör yaptığın zaman sisler patlar.. benim gündemimde..

---------- Post added at 14:12 ---------- Previous post was at 14:10 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi merceksiz olacak karşıdan gelenler kulaklarınızı cinlatacak gözlerini aldığı icin. Senin önünde gidenlerin de dikiz aynasına baktığında gözünü aliyor
    abisi karşıdan gelen yok.. burası köy mü.. heryer 5 şerit gidiş geliş tem yolu ... xenonun yok diye kıskanma bizi... zaten senin motora takılsa ne olur takılmasa ne olur...
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Far camının ayarını mümkün olduğunda aşağı eğerek bu sorunun bir nebze önüne geçilebilir diye düşünüyorum. cbf lerin orjinal far camı zaten çok yukarı bakıyor. 50 tl yi cebime koyunca ben bu sistemi bi denemek istiyorum Ahmet le ortak olarak. Koray da (tamam abi takarız) derse sorun yok Selektörü far açıkken yapsın yeter, ok güzülmiş
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Abisi bana motor da orj olmayan bı ampul lazım değil ben senin gibi angara lılara özen miyorum

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Far camının ayarını mümkün olduğunda aşağı eğerek bu sorunun bir nebze önüne geçilebilir diye düşünüyorum. cbf lerin orjinal far camı zaten çok yukarı bakıyor. 50 tl yi cebime koyunca ben bu sistemi bi denemek istiyorum Ahmet le ortak olarak. Koray da (tamam abi takarız) derse sorun yok Selektörü far açıkken yapsın yeter, ok güzülmiş
    Abi 6 aydır kullanıyorum hiç bir sorun sıkıntı yaşamadım.. trafikte ne küfür eden ne de selektör çakan olmadı.. çünkü far ayarım yerinde.. kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok..bende bilinçli bir kullanıcı olduğum için bu durumu gözardı etmiyorum... bunca senedir kör gezdiğini farkedeceksin... xenonları takarız sıkıntı yok.. sen iste yeterki.. dostlar arasında böyle şeylerin lafı olmaz.. takacaksın dersin takarız
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Aman abi sen Koray a güvenme o bugün olur ser yarın bakarız der öbür gun cayar fazla güvenme yani o Apache ye

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Abi benim motorun gündüz farları bunlar.. bunları alta çekip ,bu farların daha büyük ve afilli olanını bunların yerine takacağım.. selektörüde büyük olanlara
    bağlayacağım.. xenon çalışmıyorken selektör yaptığımda sadece bunlar patlayacak..xenon çalışıyorken selektör yaptığımda ,hem xenon hemde poer led sisler patlayacak...

İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Aman abi sen Koray a güvenme o bugün olur ser yarın bakarız der öbür gun cayar fazla güvenme yani o Apache ye
    Koray yapmaz öyle şey yaw Bu gün o bizim işimizi görür, yarın daha farklı bi konuda elbette bizim ona yardımımız olabilir. Bu işler böyle gider, dayanışma, yardımla, Mt Ybr ve cbf ler dayanışma ve kalkınma vakfı
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Koray yapmaz öyle şey yaw Bu gün o bizim işimizi görür, yarın daha farklı bi konuda elbette bizim ona yardımımız olabilir. Bu işler böyle gider, dayanışma, yardımla, Mt Ybr ve cbf ler dayanışma ve kalkınma vakfı
    yukarıya yazdım abi, sen ona bakma.. o anca bana sallasın dursun.. gerçi sevdiğinden yapıyoda bakma işte daha eğitemedim

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Koray senin sistem baya güzelmiş. Bana farlar yanarken uzun kısa ve selektör yapsın yeter, Zaten parklar devamlı devrede.

Ben bu iş için cebime 50 tl koyayım, Ahmet e de haber salayım, sonra birlikte bi yerde müsait bi zaman buluşup takarız inşallah. Evden çıkma vakti geliyor. Görüşmek üzere.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:40 ----------

Abi 6 aydır kullanıyorum hiç bir sorun sıkıntı yaşamadım.. trafikte ne küfür eden ne de selektör çakan olmadı.. çünkü far ayarım yerinde.. kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok..bende bilinçli bir kullanıcı olduğum için bu durumu gözardı etmiyorum... bunca senedir kör gezdiğini farkedeceksin... xenonları takarız sıkıntı yok.. sen iste yeterki.. dostlar arasında böyle şeylerin lafı olmaz.. takacaksın dersin takarız
    Saol Koray kardeşim bu mesajını yeni gördüm. Ayın 20 si avansta bi 50 tl ayırmaya çalışıcam. Sonra Ahmetle seni bulurum. Görüşmek üzere.
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Koray senin sistem baya güzelmiş. Bana farlar yanarken uzun kısa ve selektör yapsın yeter, Zaten parklar devamlı devrede.

Ben bu iş için cebime 50 tl koyayım, Ahmet e de haber salayım, sonra birlikte bi yerde müsait bi zaman buluşup takarız inşallah. Evden çıkma vakti geliyor. Görüşmek üzere.
    tamam abi işten gelince konuşuruz... yalnız bunlar xenon değil , ışın ışın .. deliyo mübarek..

aaa benimde saatim gelmiş..
    İLYAS41 bunu beğendi.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Hadi beyler is bası zili çalar birazdan

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Rodaj dönemini bir çoğumuz 80 i geçme 6000 devrin üstüne çıkma gibi tek düze bi takım klasik bilgilerle sınırlı biliriz. Aslında rodaj dönemi motorun tüm mekanik aksamını sert kullanmamak, ilerki zamanlarda zorlu veya yeni çalışmaya alışma aşamasında olan bi motora nazaran motoru daha zorlu şartlarda çalışmaya, sağlıklı bir biçimde uygun hale getirmek için, motorun daha uzun ömürlü olabilmesi adına uyulması gereken kuralların bütünüdür. Biz sadece 80 i geçmeyip 6000 devirin üstüne çıkmayarak aslında sadece bu iki unsura harfiyen ded uysak rodajı doğru yapmış sayılmıyoruz. Rodaj frenlere, vitese, debriyaj ve şansıman sistemine de, daha sert koşullarda çalışıncaya alışanekadar yumuşak ve dengeli güç dağıtarak kullanmayı da gerektiriyor.

Bu bağlamda vitesler genelde yeni bir cbf te zaten gürültülü ve kemikli olabiliyor. Doğru yağlar kullanıldığında, ve aynı zamanda sert kullanılmadğı taktirede maksimum 4000-5000 li km lerde, ilk km lere nazaran vites geçişlerinde yumuşama, geçiş anında sesin azalması, vitesin size hiç direnmeden rahatlıkla yerini bulması gibi vitesle ilgili olumlu gözlemleri görmeye başlamanız gerekli.

Viteslere rodaj aşamasında sert davranırsanız, ne yazık ki ömrü hayatı boyunca viteslerde öyle çalışmaya alışıyor ve öyle kalıyor. Umarım viteslere sert davranmıyorsunuzdur. Yani mesela 1 den ikiye geçerken yukarı doğru yavaş bi hareket yaptırın vites koluna, vitesin boş konuymundan geçtiğini hissedin. Tak diye yukarı vites koluna vurur gibi ayağınızla yukarı doğru çok hızlı bi hareket yaptırırsanız, zaten vites 1- den 2 ye hayli gürültülü ve sert gececektir ve rahatsız edecektir. Vitesin boş vitesten geçtiğini hissedin. Aynı şekilde 2 den 1 e düşerkende yavaş bir hareketle boş vites konumunu hissederek vites değiştirrin. Vites koluna ayağınızla ihtiyaç fazlası hızlı ve kuvvetli güç uygulamayın.

Ayrıca 2 den 1 e ve 1 den 2 ye vites geçişlerinde sesi ve vuruntu arttıran şöyle bir unsur var. Bunu bir çok cbf te gözlemledim. Bunada dikkat edin rodajda iken:

Devir ve hızınız 2 viteste hayli yüksekken 2 den bire atmayı denerseniz vites zaten çok sert ve tak diye rahatsız eden bi şansıman sesi ile geçiyor. Buna dikkat edin. 2. viteste te rönlanti seviyelerine yakın seviyeye kadar devir düşmeden bire atmayın, vites 1 e daha rahat geçecektir. Aynı zamanda 1 den ikiye takarken devri ve hızı ihtiyaç fazlası yüksek tutarsanız. 6000-7000 devir gibi, rahatsız 1-2 geçişi esnasında şansımandan rahatsız edici bir taklama geliyor. 1. vitesle hafif kalkıp ikiye takın. 1. viteste fazlaca motora devir ve hız yaptırmanın pek bir anlamı yok.

Ben mutlaka iyileşeceğine inanıyorum. 15-50 yağda bence bu iyleşme süresünce iyi bir tercih. Geçen pazar 500 km lik bir gezi yaptık, bu gezi esnasında motorlarımızı (Chemical - Nihat) arkadaşımızla bir müddet değiştik. Motoru sanırım 2500-3000 km de falan. 1000 li km lerde motorunu sürdüğümde vitesler hayli sertti, fakat 3 gün önceki gezimde viteslerinin hayli yumuşadığını fark ettim. Kendisi çok dingin ve sakin bir kullanıcı, bu yüzden rodajını gayet bilerek yapmış, motorunun çekişi gidişi gayet iyi ve şimdi kaymak gibi viteslerinin ekmeğini yiyor.
    Bu sana küçük bir örnek olsun. Bi 2000-3000 km daha viteslere yumuşak davranarak kullanmaya devam et, sonra tekrar gözlemle.

Chemichal Nihat ve Anmet N Müdürler sizin motorların çekişi çok iyi, bu bağlamda şunu söyliyicem, Nihat senin motor hatta beni baya şaşaşırtı gidişi falan. Yani ikimizde aynı kiloda olsak ve aynı anda gaz kapatsak sen beni geçersin. Neyse, motor 100 gram yağ eksilttiğinde dahi çekişi hissedilir derecede artıyor, yağ seviyenizi bence mutlaka kontrol edin veya yapacağınız ilk yağ değişiminde yağ çıkan yağı mutlaka ölçün veya ölçtürün. Birde duro lastikler michalenden iyi kaçıyor ve motor 8000 le giderken benim mator gibi 6500 devir değil 6000 deir yapıyor, şunu diyicem, michalen michalen diye burada hep söylüyoruz ama bir gün michalen takarsanız da sürüş güvenliği ve konfor ok fakat bu olumsuzlukları gözlemlemeye hazır olun derim. O yüzden arkaya michalen takmayacağım bir daha ki değişim de. Ön michalen arka Irc veya pirelli takacağım. Birde michalenler yumuşak hamurlu olan lastik yapısı nedeniyle sürtünme fazla çekiş düşük eğilimi oluşturduğundan çok benzin yaktırıyor. Bilginize.
    Ethem parmaklarına beynine sağlık çok sağol dediklerini aynen uygulamaya çalışacağım...

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    selam arkadaşlar..Nihayet motor almaya karar verdim..para buldum yani

ben çerkezköyden..Ama ankaralıyım

neyse.Trakya bölgesinde bulunan teek honda çorluda onur honda..Aradım sordum 4800 den 1 kuruş aşağı fiyat indirmiyorlar..hemde peşin..Bazı iş arkadaşalrım araba alırken de indirim yapmamışlar..neyse..300 tl de plaka için istedi.koruma demirlerine 65 adeti dedi.Çorlu onur honda dan alan oldumu ? ne diyorsunuz bu işe? geçenlerde bi arkadaşımız aldı burdan, 4400 e peşin aldım plakayı kendim taktırcam dedi..ama onur honda neden böyle yapıyor anlam veremiyorum..Trakyada tek oldugunuz için mi böyle yapıyorsunuz diyorum, hondanın verdiği fiyatlar bu diyor bana cevap olarak.ama bütün bayilere verilen fiyat budur..Çok kızdım..Çok...İnternet marketlerde koruma demirleri 35 tl olurken burda 65 tl..bide işcilik alsa diye tahmin ediyorum, kaç paraya gelir tanesi..İlginç...

Arkadaşlar yorumlarınızı çook merak ediyorum.esirgemeyin şu yorumları garibe...

saygılar..
    birGarip..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 15 kullanıcı var. (0 üye ve 15 misafir)

Bu Konudaki Etiketler