Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hero X Pulse 200 Kullanıcıları /Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Merhaba arkadaşlar,

Motorum 9000 kilometreye geldi ve yağ değişimi ile birlikte üst kapaktaki terleme sorununu gidermek ve kaset filtre temizliği yapmak istedim.

Öncelikle üst kapağı tutan 4 adet 8mm anahtar ağızlı civatayı söktüm ve kapağı çıkardım, her iki yüzeyi de güzelce temizledikten sonra ince bir kat sıvı conta sürdüm, bir süre kurumasını bekledikten sonra kapağı kapattım. Tamamen kuruması 1 gün sürüyor o yüzden motoru yarına kadar çalıştırmayacağım. Terleme durumunu ileriki haftalarda sizinle paylaşacağım. Umarım kesilir.

Not: sıvı conta motor içine ve dışına taşacak kısımlarını elimle temizledim neredeyse sıvı conta ile kapatıldığı belli bile olmuyor, dışarısı önemli değil ama motor içine taşırmamakta fayda var.

Kaset filtre temizliği için ayak marşı, arka fren tertibatı, debriyaj teli, yağ radyatöründen gelen rekoru söktükten sonra 8 mm anahtar ağızlı yaklaşık 10-12 tane civata söküldükten sonra kapak alınabiliyor. Ben sökerken üzerindeki contaya hasar vermedim ve ince bir kat sıvı conta sürerek geri kapattım.
    Kaset filtre 9000 km hiç temizlenmemişti, bence çok kirli çıkmadı fakat bir kaç tane metal talaşı mevcuttu, sanırım şanzımandan kopan parçalar, malum bazen arazide zorluyoruz...

Motor 2000 kilometreden beri bende ve bakımlarını kendim yapıyorum, kaset filtre aklımda bir soru işaretiydi, artık rahatım bir kaç bakım geçene kadar açmama gerek yok.

Forumun eski dönemlerini özlüyorum biraz hareket verelim belki faydası olur.

deeppblue ve maximusti, bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    kuba black cat, hero x pulse 200 nasipse :)
    eline koluna sağlık iyi yapmışsın ustam...
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Açmışken santrifüj filtreyi de temizleseydiniz. Biz de geçen hafta motorlara bakım yaptık. İyi miktarda kir birikmişti. 10bin km.

Contalari vs önder motordan sipariş verdim ertesi gün elime geçti.

Fiyatlar:
    Kapak conta 100tl
    Santrifüj filtre conta 50tl
    Hava filtresi 450tl
    Ayak marşı keçesi 50tl (hafif yağ kaçırıyordu benimki)
    deeppblue ve ogzcngdk bunu beğendiler.

Motosikleti
    kuba black cat, hero x pulse 200 nasipse :)
    Alıntı KırmızıGrom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açmışken santrifüj filtreyi de temizleseydiniz. Biz de geçen hafta motorlara bakım yaptık. İyi miktarda kir birikmişti. 10bin km.

https://i.hizliresim.com/7fl8lg7.jpg

https://i.hizliresim.com/f3qxu5p.jpg

Fiyatlar:
    Kapak conta 100tl
    Hava filtresi 450tl
    hocam bakımları kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa hero bayisinde ustalaramı yaptırıyorsunuz?

Motosikleti
    Rodaj bakımı sonrası ben kendim yaptım. Kuzenim hep serviste yaptırmışti şimdiye kadar. Hiç kapak açıp temizlememişler. Artık kendimiz yapacağız gibi duruyor.
    deeppblue bunu beğendi.

Motosikleti

https://i.hizliresim.com/7fl8lg7.jpg

https://i.hizliresim.com/f3qxu5p.jpg

Fiyatlar:
    Kapak conta 100tl
    Hava filtresi 450tl
    Açmak istedim fakat vidaları açamadım ekipmanım yeterli olmadı, sonraki bakımlarda açarım artık öyle düşünüyorum.
    Hava filtresi 12-15 bin kilometre gibi değişmek lazım ama nereden aldığınızı sorabilir miyim? Yedek parçalarda bir muamma var kimden alacağımız belli değil.

Edit: pardon önder motor diye belirtmişsiniz görmemişim.

12000 kilometrede buji ve hava filtresi değişimi yapacağım.

Motosikleti
    Özel bir ekipman gerekmiyor galiba. Biz yıldız tornavida ile açtık santrifüj filtreyi. Motor biraz dönmeye çalışıyor vidalari sökerken ama çok da zor olmadı. Yalnız elimde conta olmadan açmazdım. Contalar kuruyup yapışmıştı. Contayi bozmadan açması zor bence.

Önder motor WhatsApp üzerinden alıyor siparisleri. Internette satış yapan siteler de var. Ama zor kısım parçaları bulmakta. Aslında stokta var olan parçaları, satıcılar tanımadıkları için yok diyebilirler.

Mesela ayak marşı keçesi için biraz uğraştım. Parça listesinde "oil seal 16 X 28 X 7" olarak geçiyor. Parça kodu da emin olmamakla birlikte 91204-MC7-003 sanırım.
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    Özel bir ekipman gerekmiyor galiba. Biz yıldız tornavida ile açtık santrifüj filtreyi. Motor biraz dönmeye çalışıyor vidalari sökerken ama çok da zor olmadı. Yalnız elimde conta olmadan açmazdım. Contalar kuruyup yapışmıştı. Contayi bozmadan açması zor bence.

Önder motor WhatsApp üzerinden alıyor siparisleri. Internette satış yapan siteler de var. Ama zor kısım parçaları bulmakta. Aslında stokta var olan parçaları, satıcılar tanımadıkları için yok diyebilirler.

Mesela ayak marşı keçesi için biraz uğraştım. Parça listesinde "oil seal 16 X 28 X 7" olarak geçiyor. Parça kodu da emin olmamakla birlikte 91204-MC7-003 sanırım.
    Gerekmiyor sadece sağlam aşınmamış bir tornavida lazım ama oda bende yoktu şansa Baya yüklendim ama açamadım sıyırmakta istemedim şimdilik bıraktım.

Teşekkürler bilgilendirme için, ben kimden parça isteyeceğimizi bilmiyordum iyi oldu.

Bu arada ayak marşı olur vites olur keçe sorunu yaşarsanız "16 X 28 X 7" ölçüleri üniversaldır(vites tarafı için farklı olabilir, keçe üzerinden okumanız lazım.) her hangi bir rulmancıdan kolaylıkla bulabilirsiniz. İllaki ilgili markadan almaya gerek yoktur.
    dundanbiri ve KırmızıGrom bunu beğendiler.

Motosikleti
    haojue 150
    motorum ayak marşının bir yerlerinden yağ kaçırıyor. ayakkabılarımı mahvetmiş durumda bu yağ. iki kez bakımda önder motorda durumu anlattım. iki seferde de oradan yağ kaçırmasının mümkün olmadığını vs iddia edip tamiri reddettiler. aylardır sağ ayakkabarım yağ icinde. iki gün önce sırf bu sorun için tekrar gittim(3. kez). oradan yağ gelmesinin mümkün olmadığını vs söyleyip yine hiçbir şey yapmadan dalga geçer gibi gönderdiler. başka ustaya gidecekmişim onlara göre birşey yokmuş. ayakkabımın haline bak diyorum ben bilemem diyor. 6. motorum daha önce mondiale, kubaya bindim onlarda bile böyle bir rezillik yaşamadım.
    deeppblue bunu beğendi.

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerekmiyor sadece sağlam aşınmamış bir tornavida lazım ama oda bende yoktu şansa Baya yüklendim ama açamadım sıyırmakta istemedim şimdilik bıraktım.

Teşekkürler bilgilendirme için, ben kimden parça isteyeceğimizi bilmiyordum iyi oldu.

Bu arada ayak marşı olur vites olur keçe sorunu yaşarsanız "16 X 28 X 7" ölçüleri üniversaldır(vites tarafı için farklı olabilir, keçe üzerinden okumanız lazım.) her hangi bir rulmancıdan kolaylıkla bulabilirsiniz. İllaki ilgili markadan almaya gerek yoktur.
    Çay ısmarlanır keçe hediye edilir
    Aşklar biter yollar bitmez dedim, ne aşk bitti ne de yollar..

Motosikleti
    Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çay ısmarlanır keçe hediye edilir

Bandırma sanayisinde rulmancıyım deme sakın oraya arada yolum düşer
    deeppblue bunu beğendi.

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bandırma sanayisinde rulmancıyım deme sakın oraya arada yolum düşer
    Rulmancıyım valla gel beklerim sevdiğim bir abimin yanında yeni başladım, zamanında kendisinden mal alırdık,

Motosikleti
    Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rulmancıyım valla gel beklerim sevdiğim bir abimin yanında yeni başladım, zamanında kendisinden mal alırdık,
    Kolay gelsin, yolum düşerse uğrayacağım, Teşekkür ederim.
    dundanbiri bunu beğendi.

Motosikleti
    Selam millet, Uludağ bakacak eteklerinde bir yürüyüş yolunda sürdüm. Son yaptığım bakımdan 200 kilometre geçti hiç bir yağ sızıntısı oluşmadı, sanırım sorun çözüldü.

dundanbiri, OsaK ve Khaira bunu beğendiler.

Arkadaşlar merhabalar, forumda yeniyim. Daha öncesinde bir arkadaşımda ve kuzenimde 2022 ve 2023 olarak iki model vardı, ben de bugün itibari ile 2024 beyaz pro modelini sipariş vermiş bulunuyorum. Vakit buldukça forumun tamamını okurum tabii ki ama genel olarak dikkat etmem gerekenler, alırken ve sonrasında yapmam ve yapmamam gerekenler nelerdir acaba? Bir de herhangi bir grup varsa linkini iletebilir misiniz rica etsem? Teşekkür ederim, iyi forumlar.

Motosikleti
    Alıntı inclr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhabalar, forumda yeniyim. Daha öncesinde bir arkadaşımda ve kuzenimde 2022 ve 2023 olarak iki model vardı, ben de bugün itibari ile 2024 beyaz pro modelini sipariş vermiş bulunuyorum. Vakit buldukça forumun tamamını okurum tabii ki ama genel olarak dikkat etmem gerekenler, alırken ve sonrasında yapmam ve yapmamam gerekenler nelerdir acaba? Bir de herhangi bir grup varsa linkini iletebilir misiniz rica etsem? Teşekkür ederim, iyi forumlar.
    Hoş geldiniz..

Facebook grubu aktiftir tavsiye ederim.
    https://www.facebook.com/groups/212779680156355

Bakımlarını servisinde yaptırın, garantiden çıkmasın, olası bir problemde fabrika ücretsiz olarak onarıyor.
    İlk 500 km ve her 3000 kilometrede bir bakımı var.
    Üst kapaktan terleme problemi olabilir, çözümü bu sayfada mevcut.
    Özellikle kışın sabahları yüksek rölantide çalışıyor ve ısındıktan sonra normale dönüyor, çözülemeyen, biraz can sıkan kullanıma engel olmayan bir şey. Çok yükselirse ben 1. vitese takıp debriyajı salıyorum kendine geliyor.

Başkada bir şey yok, kullanması basit, eğlenceli ve stabilize yollarda çok kabiliyetli bir motor.

Hoş bulduk hocam, çok teşekkürler cevaplar için

Motosikleti
    Bugün motorların fren sıvılarını yeniledik. 2 yıl olmasına yakındı. Ama bu kadar da beklememek lazım diye düşünüyorum şimdi. Çünkü gerçekten çok değişti fren hissiyatı. Motor çok daha iyi duruyor diyemem ama manetteki hissiyat çok iyi oldu. Benim motor 10binde, zaten fena değildi frenler. Ama kuzenin motor 16bin'de (günübirlik kullanıyor) artık tutmuyordu frenleri. Odun gibi his veriyordu. Balataları değiştirmişti, hiç fayda etmedi. Servise de baktırmıştı. Neye baktıysa artık. Fren sıvısını değiştirince düzeldi.

Bu 16binde arka fren sıvısı. Doğrusu ön tarafta böyle bir renk farkı gözlemleyemedik. Belki rezervuar siyah olduğu için anlaşılmıyordu. Ama sonuçta ön fren hissiyatında ciddi bir değişiklik oldu.

MCV ve OsaK bunu beğendiler.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Bugün motorların fren sıvılarını yeniledik. 2 yıl olmasına yakındı. Ama bu kadar da beklememek lazım diye düşünüyorum şimdi. Çünkü gerçekten çok değişti fren hissiyatı. Motor çok daha iyi duruyor diyemem ama manetteki hissiyat çok iyi oldu. Benim motor 10binde, zaten fena değildi frenler. Ama kuzenin motor 16bin'de (günübirlik kullanıyor) artık tutmuyordu frenleri. Odun gibi his veriyordu. Balataları değiştirmişti, hiç fayda etmedi. Servise de baktırmıştı. Neye baktıysa artık. Fren sıvısını değiştirince düzeldi.

Bu 16binde arka fren sıvısı. Doğrusu ön tarafta böyle bir renk farkı gözlemleyemedik. Belki rezervuar siyah olduğu için anlaşılmıyordu. Ama sonuçta ön fren hissiyatında ciddi bir değişiklik oldu.

https://i.ibb.co/NnYr32H/20240817-180357.jpg
    Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende düşünüyordum doğrusu.

Yağı DOT3 mü DOT4 mü kullandınız?
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

Motosikleti
    Alıntı MCV adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende düşünüyordum doğrusu.

Yağı DOT3 mü DOT4 mü kullandınız?
    Dot4 kullandık.
    MCV bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)