Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benelli TNT 25 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı EpiC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci el fiyatlarını araştırdım da sıfır almak daha mantıklı kullanıcılar sıfır fiyatını çekiyor neredeyse 1.000 Lira fark mı olur borç harç eder adam sıfır alır niye ikinci el alsın ki ?
    Çünkü siz sıfır alıp üzerine masraf edeceksiniz lastik , manet , plaka vs... İkinci el aldığınızda tüm bunlar üzerinde geliyor ise sıfır fiyatına yakın rakamlar normaldir. Çok yüksek Km olmadığı süreçte elbette.

Ama motorunu aldığı gibi ilana koyupta sıfır fiyatına yakın rakamlar isteyenleri bende anlamıyorum.

Bende motorumu satıyorum 9.300'e ( Aynı fiyata aldım ) çünkü üzerindeki aksesuarlar ( Lastik , Manet vb. ) 2300 TL

Garanti ve yıpranma payını adil şekilde hesaplamak lazım. Yoksa 20.000 TL'lik ilan gördük

Mantık bu yani.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım bu sorunlar 2016 modellerin belli bir aydan sonra satılanlarında da çıkmadı.

Motor satışının yoğun olduğu Vale den ben 2016 Eylülde aldım motoru, alırken yeni yazılım yüklendimi demiştim zaten bunlarda yazılım güncel geldi diye bilgi vermişlerdi. Ben hiç yazılım yükletmedim, kesiciye 10500 de giriyor. Ve ben stop etme ve sargı olayına hala yaşamadım.

Acaba ilk gelen bir parti vardı onlarda mı oldu onunla ilgili keşke bir envanter oluşturabilseydik. Çünkü getiren ve satan kişilerin bunu açıklamak işlerine gelmiyor belli ki.

Keşke daha samimi ve sahiplenici olsalardı.... Ama nerdeee ...
    Adamlar sahiplendi zaten hiçbir sargı problemi yaşayan kullanıcı problem yaşamadan garantiden değiştirildi. Bence distribütör garantiden fiyata her konuda şuana kadar iyi gidiyor tek yanlış gördüğüm olay motosikleti ilk satın alan insanlar distribütör tarafından arandı bir dönem boyunca forumda da dile getirildi motor tutulduktan sora satın alanlar aranmadı diye biliyorum.

starvays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750x
    Sahiplenme sözkonusu bile değil. Mehmet ustaya 10.000 bakımına gittiğimde " usta bunlarda kronik olarak statör sargısı yanıyormuş.Benmkini değiştirelim mi yolda kalmayayım dedim. Birşey olmaz dedi ve 2 hafta sonra yolda kaldım. Evim Pendik'te olduğu için mecburen rezil üçerler'e götürmek zorunda kaldım. Tam 2 hafta serviste yattı ve üçerler ile birsürü problem yaşadım.

Motosikleti
    Kuba Superlight
    Alıntı starvays adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahiplenme sözkonusu bile değil. Mehmet ustaya 10.000 bakımına gittiğimde " usta bunlarda kronik olarak statör sargısı yanıyormuş.Benmkini değiştirelim mi yolda kalmayayım dedim. Birşey olmaz dedi ve 2 hafta sonra yolda kaldım. Evim Pendik'te olduğu için mecburen rezil üçerler'e götürmek zorunda kaldım. Tam 2 hafta serviste yattı ve üçerler ile birsürü problem yaşadım.
    Sen bayi ile problem yaşamışsın arkadaş distribütörden söz etmiş vale müşterisine önem veriyor üçerler ise zaten gelecek mantığıyla hareket ediyor forumda yazılanlardan okuduğum ve anladığım kadarı ile

Distribütör ile ilgili ikiye bölünmüş bir kullanıcı yığını var gibi geliyor sanki Anket mi yapalım ne dersiniz ?

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yok kardeşim ne anketi.. Türkiye'de hangi markanın ki iyi ki bunlar kötü olsun.

Hondasından Yamahasına Kawasakisinden Ktmsine hepsinde durum aynı. B.kun değişik renkleri, biri diğerinin mavisi yeşili.

Ne onlar bizi memnun eder nede biz onlardan memnun oluruz merak ediyorum acaba başka ülkelerde yurt dışında yaşamış biri varsa aramızda aydınlatsın biraz kulaktan dolma bilgiler olmasın lütfen.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Distribütör 1 senede kaç yeni servis açmış, kaçı kapanmış, kaçına yatırım yapmış. İstanbul'da 1 senede 2 servis kapandı, vale hariç memnun olunan yok. Vale de liftleri ıvır zıvırları kendi cebinden verip alıyor.
    Distribütörün "alın bunu gösterin" dediği 0 motorun devirdaim pompası bozuk çıkmıştı. Adamlar bir de onu tamir etmekle uğraştı. Hani şu Honda fiyatına satılan motor.

Bunun yanında distribütörle mahkemelik olmuş kaç kişi var, kaç kişinin daha 1 yaşını doldurmamış motoru yeniden yapılmış, belli tarih öncesi alınan motorlarda sargı sorunu varken geri çağırma yapmışlar mı?

Her haftasonunu serviste geçirince, gerçeklerin forumdakinden farklı olduğunu anlıyor insan.

Al birini vur ötekine değil, bunlar bariz kötü distribütör.
    Emreerol ve huduni bunu beğendiler.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Distribütör 1 senede kaç yeni servis açmış, kaçı kapanmış, kaçına yatırım yapmış. İstanbul'da 1 senede 2 servis kapandı, vale hariç memnun olunan yok. Vale de liftleri ıvır zıvırları kendi cebinden verip alıyor.
    Distribütörün "alın bunu gösterin" dediği 0 motorun devirdaim pompası bozuk çıkmıştı. Adamlar bir de onu tamir etmekle uğraştı. Hani şu Honda fiyatına satılan motor.

Bunun yanında distribütörle mahkemelik olmuş kaç kişi var, kaç kişinin daha 1 yaşını doldurmamış motoru yeniden yapılmış, belli tarih öncesi alınan motorlarda sargı sorunu varken geri çağırma yapmışlar mı?

Her haftasonunu serviste geçirince, gerçeklerin forumdakinden farklı olduğunu anlıyor insan.

Al birini vur ötekine değil, bunlar bariz kötü distribütör.
    Ben 2016 haziran'da aldım motorumu , 11 ay'ın 3 ay'ını yatarak geçirdi.9400 km'de ve Sargı , egzoz , iki kez buji değişti. Şuan çalışmıyor...
    Pazartesi yeni gelen karbüratör takılacak. Ufak ufak sıfırlıyoruz motoru

Yedek parça sevkiyatları korkunç yavaş , Ay 'a adam gönderiliyor o sürelerde. Çok sıkıntılı zamanlarda yolda bıraktı beni.
    Çok seviyordum motorumu ama bu olaylar çok soğuttu beni.
    pea ve Usman bunu beğendiler.

Anlamadım ki, bu motor iyi mi kötü mü??? Forumda yarısı memnum diğer yarısı şikayetçi. Bende almaktan vazgeçtim. tnt 25 sahiplerine nasıl , tavsiye ediyormusun desem 2. yada 3. cümlesi satayım sana... oluyor. Görünüşüne bayıldım ama aldığımda yolda kalacak isem, zırt pırt boş beleş servislerle muhatap olacak isem hiç almam daha iyi. Ne yapalım bizde sevgimizi kalbimize gömer başka aşklara yelken açarız.

Motosikleti
    Bugün sonunda motoru teslim aldım.
    Fabrikanın "bulamadığı" sorun aynen devam ediyor. Hani öyle bir süre kullandıktan sonra ortaya çıkan bir sorun da değil, daha ilk marşta bariz.
    İşyerimin yakınlarındaki bir servise tesadüfen girdim. Usta biraz baktı, sorunun nedenini, kompresyonda sorun olduğunu vs anlattı. Ama koskoca fabrika bulamıyor

3 kere motoru yapılan arkadaşın Tnt25 de Vale'de duruyordu. Fabrika gene çözüm bulmamış, 4. tamirini bekliyor.

Ben böyle rezil distribütör görmedim. Satıp kurtulmak istiyorum ama "bulunamayan" bariz sorunuyla ne yapacağım bilemiyorum.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı revelyon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2016 haziran'da aldım motorumu , 11 ay'ın 3 ay'ını yatarak geçirdi.9400 km'de ve Sargı , egzoz , iki kez buji değişti. Şuan çalışmıyor...
    Pazartesi yeni gelen karbüratör takılacak. Ufak ufak sıfırlıyoruz motoru

Yedek parça sevkiyatları korkunç yavaş , Ay 'a adam gönderiliyor o sürelerde. Çok sıkıntılı zamanlarda yolda bıraktı beni.
    Çok seviyordum motorumu ama bu olaylar çok soğuttu beni.

Bugün sonunda motoru teslim aldım.
    Fabrikanın "bulamadığı" sorun aynen devam ediyor. Hani öyle bir süre kullandıktan sonra ortaya çıkan bir sorun da değil, daha ilk marşta bariz.
    İşyerimin yakınlarındaki bir servise tesadüfen girdim. Usta biraz baktı, sorunun nedenini, kompresyonda sorun olduğunu vs anlattı. Ama koskoca fabrika bulamıyor

3 kere motoru yapılan arkadaşın Tnt25 de Vale'de duruyordu. Fabrika gene çözüm bulmamış, 4. tamirini bekliyor.

Ben böyle rezil distribütör görmedim. Satıp kurtulmak istiyorum ama "bulunamayan" bariz sorunuyla ne yapacağım bilemiyorum.
    Geçmiş olsun pea.Arıza ile ilgili yazılarını okudukça dertleniyorum resmen.Nasıl çözüm bulunur

bilmiyorum, hayırlısı artık kötü bir durum. Distrübütör buraları iyi okuyun siz de.Bu gidişle tnt25 satacak adam

bulamayacaksınız.Bi ürünü getirdin sattın, arıza tespiti, yedek parça temini,servis vs.hizmet veremiyorsan satmayacaksın

arkadaş.Malı mı değiştireceksin, tamir mi edeceksin, geri mi çağıracaksın bunun çözümünü tüketici değil karşısındaki

insanlar bulacak, getirirken ülkeye ona göre anlaşacak.Ama nerde nasılsa yarın öbür gün çinden

başka marka motor getirmek kolay tabii..

Şu malın fiyatı bin lira daha pahalı olup sorunsuz olsa, alınacak makinedir gözümde sesi şekli vs. fakat bu tür

sorunları görünce iyi ki almamışım diyorum ürünün fiyatından bağımsız olarak isterse yarı fiyatı olsun yani.

Anlaşılan spesifik bir olay da değil statör arızası veren çok makine var forumdan gördüğüm kadarıyla, bakımını

yapıp, apaçilik yapmayıp üzerine bir de yolda kalırsam sinirden o makineyi yakarım herhalde bilmiyorum..

Bir yıl bekledikten sonra (bi görelim diyerek, cesaret edip almadım) Japondan yana bi tercih kullanacağım kesinleşti artık,

malının arkasında dursunlar ve biraz işbilir servisleri olsun yeter. İnanır mısınız bu gözler zincir yağlayıp ayarlamayı

bilmeyen sözde servis elemanları gördü bazı firmalarda.Kullandığım makineyle gittiği yere kadar gideceğim artık,

değiştirirken de üçüne beşine bakmadan bilindik ve sorunu olmayan bi japondan şaşmayacağım.

Bereket bariz bi sorunu yok küçük gelmesinin dışında kullandığım motorun.

Tekrar geçmiş olsun sorun yaşayan arkadaşlara.
    pea bunu beğendi.

...garip... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Günaydın üstadlar, sevgili Pea üstadım çok çok geçmiş olsun ne diyeceğimi bilemiyorum vallahi. Keşke distribitör bir görse bir duysa buraları, buna iki ekmek parası ödenmiyor hatta hepimiz emeğimizden ekmeğimizden ayırıp alabiliyoruz. Çok parası olan zaten bizim makinalara bakıyor mu tartışılıabilir. Aynı şey bakşıma gelse şöyle yaparım böyle yaparım diyemem dert dediğini çeken bilir biz ancak bilir gibi yaparız o da seni daha da çok üzer.

Burda hepimiz kendi motorlarımıza göre yorum yapıyoruz. Herkes kendi derdini ya da kendi mutluluğunu anlatıyor dertleşiyor paylaşıyoruz. Ama bana mı özel bilemedim içimdeki his :
    Kim ne anlatırsa anlatsın kendi motorum hep gözümün önüne geliyor. Çok seven ve binebilen işte diyor ki 140ı gördüm 120 ile stabil gittim kendimi hayal ediyorum ve elim ayağım boşalıyor bi üşüme geliyor Ben 75i geçemediğim için yani bir yılı geçti ama acemiliğimi atmış gibi hissedemiyorum evet iki kere 94 ü gördüm. ama uzun gidemiyorum bir güvensizlik hissi içimi kaplıyor ama 4. viteste 75 ile istanbuldan ağrıya gidebilirmişim gibi geliyor hoş ben arabada da 105-110u geçmem. Bu hyundai sürdüğümde de böyle oldu bmw sürdüğümde de böyle oldu. Hız benim genetiğimde yok sanırım

Efendim ne diyordum güzel sözleriniz paylaşımlarınız hep ben yaşıyormuşum gibi okurken sanki kendi anılarım anlarım gibi tatlı bir his. Ama negatif durumlardan da ister istemez insan kendine mi yoruyor ben mi öyle hissediyorum. İş yerimde odamın camının altında duruyor motorum. Böyle bazen motorla ilgili distribitörle ilgili sıkıntılar okuduğumda camdan bakıp tok tosunum yok sana demediler diyesim geliyor bazen. Öyle mi yapıyosun lan millete diye diyesim de geliyor bazen. Dedim ya insan ne bilirse kendinden biliyor ya da kendi imkanları ile özdeşleştirebiliyor.

Tamam benim de sargım değişti garantiden. Daha önceki rutin bakımında da stop ediyor diyince bujisini mi bişeyini değiştirmişti Mehmet usta. Sonrea sargı yandığında Servise çekici götürdü normalde kaç para tutardı bilmiyorum tabi Allahtan kasko vardı da yılda bir kere mi dört kere mi ne ücretsiz götürüyorlarmış benden para pul çıkmadı.

Keşke derdi olan arkadaşlarımıza hakikaten üreticisi değilse dağıtıcısı sahip çıksa. Ama atıyorum toplamda 150 adet satılmış olsun bu model memleketimizde. Hadi benimkini de sorunlu sayalım 10 adedinde bir problem yaşansa. 4-5 adedinde ise gerçekten ciddi boyutta problem yaşansa. Arkadaşlar bunu bilerek aldık motorlarımızı. Yüzde 6,66 bandında bir problem oranı ile motor ilk yılını tamamlamış olsun. Bunlar tamamen kabataslak tamamen sallıyorum. Ki benim motorum da bu yüzde 6küsüre girse. Ben problem yaşayıp mutlu olmayan yüzdeye de girmiyorum sebebini anlatacağım

Ben şahsım olarak evet İtalyan mazisine güvendim ve çinde üretildiğini bile göre %50 ihtimale göre motorumu aldım. Yolda patlayadabilirdi beni uçuradabilirdi ilk motorum olduğu için bende tutkuya da dönüşebilirdi. İlk gelen seriden aldım. Neye güvenerek?
    Elim anahtar tutmaz, dediğim gibi ilk motorum 33 yaşımda aldım tecrübe sıfır. Ama bilinmeyen duyulmayan ilk gelen markayı alırken :
    MT-25 bekliyordum, param çıkışmadı ve bizim motor bana 3 bin lira gibi ucuza geldi bunu hissederken iyiydi
    pulsar 200 den kuvvetliydi ve yakın fiyatlara daha heybetli idi bunu bilirken iyiydi
    Allahtan Vale motora gidebilen İstanbulda yaşamak nasip olmuş. Mehmet ustanın çayını içerken iyiydi
    Hala arkadaşlarım motoruma benden çok sahip çıkıyor yıka olum şunu diyor, tanımadığım insanlar bazen kaç para abi bu hatta polis bile bu neymiş böyle diye sorduğunda mutlu olduğumda iyiydi

bütün bunlar ben kumar oynadım marka iyi çıkabilir kötü çıkabilir ihtimalleri düşününce ne bekliyordum ki şu anda neyim var diyorum. evet sargım yandı iş yerime 20 dakika elimde ittim motoru. ama bu da tecrübeydi işte parayla satınalınmıyor baştan geçince satınalınıyor

MT 25 kaç para oldu YZF R 25 kaç para oldu İnazuma kaç para oldu. Tabi bunların 1 yaşındakilerinden bahsediyorum. Bizim motor kaç para şu anda. Aradaki fiyat farkı bu problemleri en az %20-30 umuzun yaşaması halinde lan nalet gelsin alınmaz modona geçebilirim. Çünkü biz o paraları vermeyip o kaliteyi beklemek ile ne kadar mutluluğa erebiliriz.

Pea üstadım ne diyim allah sabır versin. Aynı şey benim de başıma gelebilirdi demiyorum birazı geldi heee yarın hepsi ve fazlası da gelebilir, elektronik mekanik alet bunlar. O zaman da ne yapayım ben hislerime güvenerek girdim ya da param buna yetti gibi bir durum olur heralde. Neden diyeceğim ki aşısırı kaderci bir insan değilim, ama bunları öngörerek bu motoru aldım. Evet itiraf da ediyorum gayet net param da bu kadarına yetti

Evet şimdi bakıyorum ki bende büyük bir motor tutkusu yok sanırım halen 75 ile giderken çok mutlu bir insanım. Bazen korkuyorum motoru sağır mı bırakıyorum diye 4-5bin devirden fazla bastığım bir elin parmaklarını belki geçer o da 7-8 bin devirdir hee korkuyorum zaten redline kim ben kim.

Ama işime gidiyorum evime geliyorum arada kaynanaya gidiyorum. Ne bunun dışında geziye çıkabiliyorum ne başka bir atraksiyon olsun apaçilik olsunç Biraz vakit bulamamaktan biraz da ne bileyim tembellikten. Hee birgün NC 750 alabilsem çooook ilerde birgün gezer miyim çeker mi beni bilemiyorum. Şunu söylüyorum ki köprü geçmesem şu anda eve yakın işe atabilsem kendimi zaaten ya yürüme gidip gelicem ya da minnacık bir scooter alırım gibi duruyor. İlerde çok para biriktirebilirsem işte şehirler arası için bir motor belki bir hayal

Ben motorumdan memnunum. Olduğu kadar olmadığı kader diyorum çünkü. Ama üst üste bir iki gündür foruma girdikçe içim daralıyor. Kendi motoruma dönüyorum yapmazsın di mi tosunum öyle şeyler diyorum. O da diyor abi ayıpsın ben seni getiriyorum götürüyorum var mı bir sıkıntın abi diyor. Yok paşam diyorum sağolasın iyi ki varsın sen varken 70 dakkalık yolum 18 dakika artık diyorum. Mutlu muyum evet mutluyum sanırım. Nazr değmesin inşallah diyeyim ama deyedebilir yurdum memleketim bazen bir değişik olabiliyor

Yeni almak isteyenler bakıyor, kendi motorunu satmak isteyenler bakıyor, herkes arada bir foruma giriyor çıkıyor. Arkadaşlar negatif yorumlar tabi ki olacak ama mutlu olanlar gezenler foruma girmiyor ya da yazmıyr ya da herne ise, ama gelgelelim tek bir forumumuz var ortak paylaştığımız bir burası var ben buradan distribitörün de satıcı dükkanların da alıcıların da herkesin takip ettiğine inanmak isteyen birisiyim. Birincisi negatifliğimiz artarsa yeni satışları ne güzel de kendi elimizle öpüyoruz. Yeni satışlar olmadıkça distribitörler zengin adamlar üstadlar üç beş sene içinde lan benim param mı yok madem bu motoru getirmiyim başka motor mu yok çinde diyebilir neticede amcalara giren çıkan birşey yok. İkinci el piyasası buralar ve sahibinden sitesi arasında takip ediliyor, kimseye ayıplı mal satmayalım evet, hayvan gibi fiyatlar istemeyelim evet, ama alın teri ile alınmış malı da herkersi soğutup 3 liralara düşürmeyelim malesef buna da evet. tabi bunların hepsi bence zannımca ve kanaatimce şeyler. belki ben hastalıklıyım ne işin var arkadaş sen neden kendine yoruyorsun neden kendi motoruna çıkarım yapıyorsun ya da tuzun kuru olum motoru almışsın ikinci elin düşmesin derdindemisin ya da yürügit olum bidaha dolaşma bizim mahallede felan da diyebilirsiniz

Yok vallahi ben eskiden foruma girince biraz mutlu oluyordum güzel bir geyiğimiz vardı alet gergin, şuraları gezdim ahanda fotoğrafları, lastik rosso mu olsun picasso mu olsun buraya haftalık gazene gibi girer bir bakardım. Şimdi bir okurken kendimi neşesiz buldum. Arakadaşlar evdiğim bu mecrayı kaybetmek istemem o yüzden bu çırpınışım.

Öncelikle Pea olmak üzere benim de dahil olduğum gibi problemler yaşayan bütün üstadlara çok çok geçmiş olsun. Ama güzel motor be Değil mi hakkaten napim camdan aşağı bakıp basgit olum burdan mı diyim Valla bu paraya ben mutluyum sanırım nazer deymezse

Yarın yazarım kedi çıktı şasi eğildi diye o zaman alır mıyım ağzımın payını acaba )

Tekerinize taş değmesin üstadlar, ne öğreniyorsam yine sizlerden öğreniyorum. Baştacısınız.

Saygılarımla
    pea ve oialdemir bunu beğendiler.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Son günlerde yaşanan talihsiz durumlarda başta Pea olmak üzere bütün arkadaşarım adına üzülüyorum.

Ama kendi kendime de şunu sormuyor değilim. Yahu tek şanslısı ben miyim bu memleketin. Yaldır yaldır gidiyorum. Gerçekten zorluyorum. Ama alete niye bir şey olmuyor. Özellikle yeni lastiklerden sonra daha çok sevmeye başladım motoru. Cidden keyif olarak eğlenerek biniyorum. Eve giderken yol uzatıyorum. Bahane yaratıyorum binmek için. Üç adım yere başka ilçe den gidiyorum.

Ya da sanıyorum iyi baktığım için. Tamam canına okuyorum motorun belki. Yağmur çamur her dakika sürüyorum. 17.000 e geldi alet.

- Her 3000 km de bir Yağ Değişimi ( Yağ filtresi ile beraber - Putoline veya Eni )
    - Her 6500 km de bir Buji Değişimi
    - Her 5000 km de bir Hava filtresini temizletiyorum. ( K&N gibi bir firme güzel bir filtere yapsa almıştım çoktan )
    - Biten arka balatayı ( EBC Double HH ile değiştirdim. )

Yakında hidrolikleri değiştireceğim. Bunlar para yağdığı için yapmıyorum tabi. Çok zengin olsam zaten TNT 25 almazdım. Yeri geliyor. Ayın son haftası aç kalıyoruz. Cebimizde kuruş olmuyor. Ama olsun diyorum. Ayın ilk haftasında yağı değiştik. Bunu hatırlıyorum. Mutlu oluyorum.

Bende durum böyle çünkü önceliğim motorum. Başına sorunlar gelen arkadaşlarıma yeniden geçmiş olsun diyorum. Umarım motosikletten soğumaz ve sorunlarını çözerler. Diğerleri ya da yeni alanlar içinde şunu söylemek istiyorum.

Bu motosiklet Avrupa malı değil ( köklü bir İtalyan markası ama bu model Çin de üretiliyor ) , Japon malı değil. Motosikletin sınırlarını bilirseniz, Ondan bekleyeceğiniz şeyleri aldığınız fiyat performans çerçevesinde değerlendirirseniz, ve Çin üretimi olduğu için sık sık zamanında bakımlarını yaparsanız mutlu olursunuz severek binersiniz.

Onu sevin o da sizi sevsin
    ...garip... bunu beğendi.

Motosikleti
    Sorunsuz motorlar çatır çatır çalışıyor ve güzeller. Orada bir sıkıntı yok, lafım da yok.

Ama az da olsa sorunlu, ayıplı motorlar var ve bunların sorunu giderilmiyor. Sıkıntı burada.

Benim motorun da yağı 2000 km'de bir değişti. 2 haftada bir servise gitti. Kesiciye ne zaman girdim hatırlamıyorum, 6000 devir civarında sürüyorum genelde. Servise gittiğimde de, "kitapçıkta ne yazıyorsa onu yapalım, değişmesi gereken değişsin" diyorum.
    Kötü kullanmak, kötü bakmak değil yani olay. Alet sorunlu, servis altından kalkamıyor, distribütör çözüm üretmiyor.
    ...garip... bunu beğendi.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Sorunsuz motorlar çatır çatır çalışıyor ve güzeller. Orada bir sıkıntı yok, lafım da yok.

Ama az da olsa sorunlu, ayıplı motorlar var ve bunların sorunu giderilmiyor. Sıkıntı burada.

Benim motorun da yağı 2000 km'de bir değişti. 2 haftada bir servise gitti. Kesiciye ne zaman girdim hatırlamıyorum, 6000 devir civarında sürüyorum genelde. Servise gittiğimde de, "kitapçıkta ne yazıyorsa onu yapalım, değişmesi gereken değişsin" diyorum.
    Kötü kullanmak, kötü bakmak değil yani olay. Alet sorunlu, servis altından kalkamıyor, distribütör çözüm üretmiyor.
    Bakmıyorsun demedim canım kendi yaptığımı söyledim.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı ...garip... adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Günaydın üstadlar, sevgili Pea üstadım çok çok geçmiş olsun ne diyeceğimi bilemiyorum vallahi. Keşke distribitör bir görse bir duysa buraları, buna iki ekmek parası ödenmiyor hatta hepimiz emeğimizden ekmeğimizden ayırıp alabiliyoruz. Çok parası olan zaten bizim makinalara bakıyor mu tartışılıabilir. Aynı şey bakşıma gelse şöyle yaparım böyle yaparım diyemem dert dediğini çeken bilir biz ancak bilir gibi yaparız o da seni daha da çok üzer.

Burda hepimiz kendi motorlarımıza göre yorum yapıyoruz. Herkes kendi derdini ya da kendi mutluluğunu anlatıyor dertleşiyor paylaşıyoruz. Ama bana mı özel bilemedim içimdeki his :
    Kim ne anlatırsa anlatsın kendi motorum hep gözümün önüne geliyor. Çok seven ve binebilen işte diyor ki 140ı gördüm 120 ile stabil gittim kendimi hayal ediyorum ve elim ayağım boşalıyor bi üşüme geliyor Ben 75i geçemediğim için yani bir yılı geçti ama acemiliğimi atmış gibi hissedemiyorum evet iki kere 94 ü gördüm. ama uzun gidemiyorum bir güvensizlik hissi içimi kaplıyor ama 4. viteste 75 ile istanbuldan ağrıya gidebilirmişim gibi geliyor hoş ben arabada da 105-110u geçmem. Bu hyundai sürdüğümde de böyle oldu bmw sürdüğümde de böyle oldu. Hız benim genetiğimde yok sanırım

Efendim ne diyordum güzel sözleriniz paylaşımlarınız hep ben yaşıyormuşum gibi okurken sanki kendi anılarım anlarım gibi tatlı bir his. Ama negatif durumlardan da ister istemez insan kendine mi yoruyor ben mi öyle hissediyorum. İş yerimde odamın camının altında duruyor motorum. Böyle bazen motorla ilgili distribitörle ilgili sıkıntılar okuduğumda camdan bakıp tok tosunum yok sana demediler diyesim geliyor bazen. Öyle mi yapıyosun lan millete diye diyesim de geliyor bazen. Dedim ya insan ne bilirse kendinden biliyor ya da kendi imkanları ile özdeşleştirebiliyor.

Tamam benim de sargım değişti garantiden. Daha önceki rutin bakımında da stop ediyor diyince bujisini mi bişeyini değiştirmişti Mehmet usta. Sonrea sargı yandığında Servise çekici götürdü normalde kaç para tutardı bilmiyorum tabi Allahtan kasko vardı da yılda bir kere mi dört kere mi ne ücretsiz götürüyorlarmış benden para pul çıkmadı.

Keşke derdi olan arkadaşlarımıza hakikaten üreticisi değilse dağıtıcısı sahip çıksa. Ama atıyorum toplamda 150 adet satılmış olsun bu model memleketimizde. Hadi benimkini de sorunlu sayalım 10 adedinde bir problem yaşansa. 4-5 adedinde ise gerçekten ciddi boyutta problem yaşansa. Arkadaşlar bunu bilerek aldık motorlarımızı. Yüzde 6,66 bandında bir problem oranı ile motor ilk yılını tamamlamış olsun. Bunlar tamamen kabataslak tamamen sallıyorum. Ki benim motorum da bu yüzde 6küsüre girse. Ben problem yaşayıp mutlu olmayan yüzdeye de girmiyorum sebebini anlatacağım

Ben şahsım olarak evet İtalyan mazisine güvendim ve çinde üretildiğini bile göre %50 ihtimale göre motorumu aldım. Yolda patlayadabilirdi beni uçuradabilirdi ilk motorum olduğu için bende tutkuya da dönüşebilirdi. İlk gelen seriden aldım. Neye güvenerek?
    Elim anahtar tutmaz, dediğim gibi ilk motorum 33 yaşımda aldım tecrübe sıfır. Ama bilinmeyen duyulmayan ilk gelen markayı alırken :
    MT-25 bekliyordum, param çıkışmadı ve bizim motor bana 3 bin lira gibi ucuza geldi bunu hissederken iyiydi
    pulsar 200 den kuvvetliydi ve yakın fiyatlara daha heybetli idi bunu bilirken iyiydi
    Allahtan Vale motora gidebilen İstanbulda yaşamak nasip olmuş. Mehmet ustanın çayını içerken iyiydi
    Hala arkadaşlarım motoruma benden çok sahip çıkıyor yıka olum şunu diyor, tanımadığım insanlar bazen kaç para abi bu hatta polis bile bu neymiş böyle diye sorduğunda mutlu olduğumda iyiydi

bütün bunlar ben kumar oynadım marka iyi çıkabilir kötü çıkabilir ihtimalleri düşününce ne bekliyordum ki şu anda neyim var diyorum. evet sargım yandı iş yerime 20 dakika elimde ittim motoru. ama bu da tecrübeydi işte parayla satınalınmıyor baştan geçince satınalınıyor

MT 25 kaç para oldu YZF R 25 kaç para oldu İnazuma kaç para oldu. Tabi bunların 1 yaşındakilerinden bahsediyorum. Bizim motor kaç para şu anda. Aradaki fiyat farkı bu problemleri en az %20-30 umuzun yaşaması halinde lan nalet gelsin alınmaz modona geçebilirim. Çünkü biz o paraları vermeyip o kaliteyi beklemek ile ne kadar mutluluğa erebiliriz.

Pea üstadım ne diyim allah sabır versin. Aynı şey benim de başıma gelebilirdi demiyorum birazı geldi heee yarın hepsi ve fazlası da gelebilir, elektronik mekanik alet bunlar. O zaman da ne yapayım ben hislerime güvenerek girdim ya da param buna yetti gibi bir durum olur heralde. Neden diyeceğim ki aşısırı kaderci bir insan değilim, ama bunları öngörerek bu motoru aldım. Evet itiraf da ediyorum gayet net param da bu kadarına yetti

Evet şimdi bakıyorum ki bende büyük bir motor tutkusu yok sanırım halen 75 ile giderken çok mutlu bir insanım. Bazen korkuyorum motoru sağır mı bırakıyorum diye 4-5bin devirden fazla bastığım bir elin parmaklarını belki geçer o da 7-8 bin devirdir hee korkuyorum zaten redline kim ben kim.

Ama işime gidiyorum evime geliyorum arada kaynanaya gidiyorum. Ne bunun dışında geziye çıkabiliyorum ne başka bir atraksiyon olsun apaçilik olsunç Biraz vakit bulamamaktan biraz da ne bileyim tembellikten. Hee birgün NC 750 alabilsem çooook ilerde birgün gezer miyim çeker mi beni bilemiyorum. Şunu söylüyorum ki köprü geçmesem şu anda eve yakın işe atabilsem kendimi zaaten ya yürüme gidip gelicem ya da minnacık bir scooter alırım gibi duruyor. İlerde çok para biriktirebilirsem işte şehirler arası için bir motor belki bir hayal

Ben motorumdan memnunum. Olduğu kadar olmadığı kader diyorum çünkü. Ama üst üste bir iki gündür foruma girdikçe içim daralıyor. Kendi motoruma dönüyorum yapmazsın di mi tosunum öyle şeyler diyorum. O da diyor abi ayıpsın ben seni getiriyorum götürüyorum var mı bir sıkıntın abi diyor. Yok paşam diyorum sağolasın iyi ki varsın sen varken 70 dakkalık yolum 18 dakika artık diyorum. Mutlu muyum evet mutluyum sanırım. Nazr değmesin inşallah diyeyim ama deyedebilir yurdum memleketim bazen bir değişik olabiliyor

Yeni almak isteyenler bakıyor, kendi motorunu satmak isteyenler bakıyor, herkes arada bir foruma giriyor çıkıyor. Arkadaşlar negatif yorumlar tabi ki olacak ama mutlu olanlar gezenler foruma girmiyor ya da yazmıyr ya da herne ise, ama gelgelelim tek bir forumumuz var ortak paylaştığımız bir burası var ben buradan distribitörün de satıcı dükkanların da alıcıların da herkesin takip ettiğine inanmak isteyen birisiyim. Birincisi negatifliğimiz artarsa yeni satışları ne güzel de kendi elimizle öpüyoruz. Yeni satışlar olmadıkça distribitörler zengin adamlar üstadlar üç beş sene içinde lan benim param mı yok madem bu motoru getirmiyim başka motor mu yok çinde diyebilir neticede amcalara giren çıkan birşey yok. İkinci el piyasası buralar ve sahibinden sitesi arasında takip ediliyor, kimseye ayıplı mal satmayalım evet, hayvan gibi fiyatlar istemeyelim evet, ama alın teri ile alınmış malı da herkersi soğutup 3 liralara düşürmeyelim malesef buna da evet. tabi bunların hepsi bence zannımca ve kanaatimce şeyler. belki ben hastalıklıyım ne işin var arkadaş sen neden kendine yoruyorsun neden kendi motoruna çıkarım yapıyorsun ya da tuzun kuru olum motoru almışsın ikinci elin düşmesin derdindemisin ya da yürügit olum bidaha dolaşma bizim mahallede felan da diyebilirsiniz

Yok vallahi ben eskiden foruma girince biraz mutlu oluyordum güzel bir geyiğimiz vardı alet gergin, şuraları gezdim ahanda fotoğrafları, lastik rosso mu olsun picasso mu olsun buraya haftalık gazene gibi girer bir bakardım. Şimdi bir okurken kendimi neşesiz buldum. Arakadaşlar evdiğim bu mecrayı kaybetmek istemem o yüzden bu çırpınışım.

Öncelikle Pea olmak üzere benim de dahil olduğum gibi problemler yaşayan bütün üstadlara çok çok geçmiş olsun. Ama güzel motor be Değil mi hakkaten napim camdan aşağı bakıp basgit olum burdan mı diyim Valla bu paraya ben mutluyum sanırım nazer deymezse

Yarın yazarım kedi çıktı şasi eğildi diye o zaman alır mıyım ağzımın payını acaba )

Tekerinize taş değmesin üstadlar, ne öğreniyorsam yine sizlerden öğreniyorum. Baştacısınız.

Saygılarımla
    Selam dostum. Bu gün TNT 25'i eşimin kullanması için aldık. Eve getirirken hızlanmasını viteslerini devir / hız ilişkilerini tarttım.
    4. viteste 75'le ağrıya gitmek yerine, 6. viteste 75 - 80'le ağrıya gidebilirsin sanırım. Daha az yakarsın aklında olsun. Motor hızını koruyabiliyorsa, ne kadar yüksek vites ve düşük devirde sürersen o kadar az yakarsın. Aklında olsun. Malum 10 lira yakmak varken neden 20 lira yakasın değil mi madem sakin sürüyosun.

Mesela Dikkat et, az yakan ekonomik araçların torku düşük devirlerde daha fazladır. böylece yüksek viteslerde de düşük devirle sürülebilir. böylece az yakarlar.

Dostum, aynı sorunları ben ve bir çok kişi tee hyosung TR ye ilk geldiğinde yaşamıştı. Aynı şekilde bazı motorlar ( şanslıyım ki benimki de ) sıfır sorunluyken bazı motorları yakıp küllerini de gömmeye kalkan vardı... Nihayetinde gördüğüm şuydu, Hyosung'un bazı temel sorunları %90 montaj dolayısı ile işçilik hatası. tasarım değil. Bazıları tasarım hatası. onun da çözümleri belli.

Tnt türkiyede yeni, ben kime sorsam ık cık yapıyor. Alınmaz diyor. Ben dinlemedim. özellikle gaz tepkisi filan bence yeni başlayana uygun. Eşime aldık. Üzülür müyüz bilemiyorum. Ama Ben eşyaların ruhu enerjisi olduğuna inanırım. Soğumuş olabilirsin. Sen yine de sorun onda değil, distribütörde olduğunu düşün. Motorunu sev. Ben ne zaman bilgisayarıma kızsam abuk subuk sorunlar çıkartır durur. Ne zaman sevsem şıkır şıkır çalışır. Distribütöre kız, Motorunu sev. sürekli bi sorun daha çıkaracak tedirginliğiyle yaşama derim

Bu sorunların motorla alakası yok. Dünya genelinde bu motor satıyor ve kullanılıyor. Benelli gibi bir firma motoru piyasaya satıp da sonra başıboş bırakmaz. Her araçta bu tarz sorunlar olabilir. Mühendisler doğa üstü insanlar değil. Günümüzde çoğu tasarım ve analiz bilgisayarda bitiyor. Piyasanın ( bizlerin ) hızlı beklentileri yüzünden, 1000 lira daha ucuza alma isteklerimiz yüzünden gerçek testler neredeyse yapılmıyor. Yazılımın gerçekle farkı bazı sorunlar yaratıyor. Önemli olan bunun takibi yapılıp müşteri memnun ediliyor mu...

Sargı yanması benim eski motorlarımdan olan gt650'de de vardı. İşçilik ( yada kalite kontrol ) sorunu olup kontrolü daha iyi yapılmış yenisiyle değişince çözülen şey. Bu tarz parçalar fason üreticiler tarafından üretiliyor. ( her cıvatasını bi firma üretecek değil sonuçta ) Fason üreticinin kontrolü zamanında ve yeterli yapılamayınca böyle şeyler oluyor.

Burada basit birşeye dikkat çekmek istiyorum. Bu tarz sorunları ben mesela bmw de de gördüm. 5 - 6 yıl önce 60 - 70 - 80 bin liralara satılan bi motor daha 1000 km olmamış sargı yakmış. Neden? muhtemelen işçilik hatası. Benzer şekilde başka süper marka motor yanda çekmiş koltuğu çıkık, statorunun yarısı yanık şarj ediyo mu etmiyo mu belli değil dediğim hyosungla yanında duruyorum. hayırdır diyorum. dünyanın parasını verdim. daha 5000 km de değil motor. geçen beyni değişti. şimdi de regülatör yanmıştır dedi servis diyor. çekici bekliyor.

Tabi fiyat / performans / beklenti bakımından düşündüğümüzde, ekonomik bir alanda belli nitelikte ürün verirken ister istemez gözden kaçan üretim şeyleri oluyor. Örneğin, benim atölyem var ve yer yer kaynak işiyle de uğraşıyorum. Şimdi daha bu gün aldığım benellinin kaynaklarına bakıyorum. Ben kaynak uzmanı değilim. Ama daha güzel kaynak yapacağımdan eminim ...... Ama bu onu kötü yapmaz. Ne kötü yapar, daha iyi denetleyememesi kötü yapar. Denetleyemediysen, satış sonrası müşteri memnuniyetini sağlayamayan distribütöre çökmemesi, napıyon abicim dememesi yatar.

Ama muhtemelen benelli italya, türkiyedeki distribütörün bu bahsettiğiniz sorunlarından pek haberi yoktur. Çünkü italyanlar işlerini iyi yapmayı sever. Distribütörden satış ve servis raporlarını alıyordur. Sonuçlara bakıyordur, sonuçlar güzelse aferin diyordur

Bunlar bu tarz fiyat / performans sınırındaki ürünlerde her zaman yaşanacak şeyler.

Pea arkadaşım, senin sorunlarını affına sığınarak geriye gidip pek okumadım, zaman geçip yaş ilerledikçe insan bazı şeyleri eliyor ( yazmayı hiç eleyemedim :D ) Ama tavsiyem, madem servis bu kadar sıkıntı yaratıyor, motor da seninse, sende kalacaksa, garanti dertlerini çözemiyor, iade de edemiyorsan, mahkemeyle ayıplı malın para iadesiyle de uğraşamıyorsan al motorunu doğru düzgün bi ustaya götür.
    Bence senin şanssızlığından olsa gerek. servisin bilgisizliği, eğitimsizliği, muhtemelen montaj ve ufak tefek üretim hataları aslında bikaç pire olan sorunu deveye dönüştürmüş gibi.

Dediğim gibi, geriye dönüp bakamadım ama, belki vaktim olursa motorunun sıkıntlılarını bi okuyup önerebileceğim bi tavsiye olursa vermeye çalışırım.

Biz de hatunla zarımızı attık. Bu gün çinde üretilmeyen birşey yok. Ben bazen prototip ürünler yapıyorum. Bütün parçaları çinden alıyorum. Neden almayım, ucuz, kaliteli* , hızlı. hizmette de sınır tanımıyorlar. Müşteri temsilcisi, potansiyel müşteriyim diye tek bir üründen bir tane alacağım halde 5 saat yazışabiliyor benle. Ama çinde herşey oluğu gibi üretimin de birinci sınıfları ve 5. 10. sınıfları var.
    En son bi prototip için bi lcd ekran aldım. normalde perakende de 200 dolara dandik ekranlar satılırken, doğrudan birinci sınıf ekran üreten fabrikasından aynı nitelikteki ekranı 80 dolara aldım. Ekranda bir üretim hatası vardı. fotoğrafını çektim gönderdim. fabrika özür diledi, bozuğu geri göndermemi beklemeden yenisini uçak kargoyla 3 günde ulaştırdılar.

Geleceğim yer şu. Çinde üretiliyor diye burun kıvırmaya gerek yok. çin bu gün dünyanın en güçlü endüstrisi ve ekonomisi olma yolunda ilerliyor. beğenmediğimiz çin, türkiyeyi 200 defa filan rahat cebinden çıkarır. Türk malı kaliteli üretim yapan fabrikalarda da çalışmış kalite arge ve otomasyon işleri yapmış biri olarak, ortalama bir çin üretiminin, kaliteli bir türk üretiminden neredeyse iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Benelli TNT nasıldır bilemedim. Ama klasik garanti yoldan gidip hatuna cbr250r alıp geçmek benim doğama aykırı olduğundan, bu aralar italyanca kursuna gittiğimizden ve benellinin de italyan olmasından mütevellit temiz bi tane bulduk ve aldık

Çok yazdım okuyanı allah kurtarsın.
    pea, dc50xmax, ...garip... ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    !?

Motosikleti
    Benelli TNT 250
    Sitemler gittikçe artıyor ama ortada motorum arızalı diyen 3 kişi var Çamur at izi kalsın mantığı ülkemizde çok yaygın ama bi uyanın arkadaşlar Distribütör dediğiniz firma 14 yıldır motor üretiyor 4 markayı yönetiyor bakkal mantığı olsaydı ümit motor gibi tıkanırdı yapmayın.

Motosikleti
    Ülkede kraldan çok kralcılık da yaygın.

Alıntı beyaban adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sitemler gittikçe artıyor ama ortada motorum arızalı diyen 3 kişi var Çamur at izi kalsın mantığı ülkemizde çok yaygın ama bi uyanın arkadaşlar Distribütör dediğiniz firma 14 yıldır motor üretiyor 4 markayı yönetiyor bakkal mantığı olsaydı ümit motor gibi tıkanırdı yapmayın.
    KUBA rezil bir distributör ve servisleri daha da rezil. Ayrıca motor üretiyor iddası da insanı ancak güldürür.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:20 ----------

Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .......
    TNT25'i nasıl buldun?
    Dizayn,kalite,performans?
    pea bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)