Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Michelin Road 5 hayal kırıklığı...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    TRACER 900
    Selam arkadaşlar. Motoru (tracer900) aldığımda üstünde gelen anlas viento tourismoların tel çıkarması nedeniyle yeni lastik arayışına girmiştim. Araştırmalar sonucu Michelin road 5 lerde karar kıldım. Taktıktan sonra 300-400 km geçti.Rodajı bitti varsayıyorum. İzmirde yaşıyorum. Fakat çıkardığım anlaslar bile daha güzel yol tutuyordu :D Bu lastik parlak yüzey de sıfır . İnce bir parlak yüzey bile yeterli. Durmadan sarıyor. Tcs kapalı kullanan biriyim . 3-4-5 motor sara sara gidiyor. Slalom tutuşu gayet güzel. Acaba lastik havasından mı dedim, lastikleri 30-32 yaptım. Yok yine sarıyor. Bunu dahha önce yaşayan var mıdır ? Agresif kullanan biriyim. Acaba SS tip lastik mi almak lazımdı bilemedim. Road 5 lerden tek memnun kalmayan benim gibi duruyor bu internet aleminde neredeyse :D Lastikler 23 yılı son haftası eski vs değil. Son çare beklentilerimi çok yüksek tuttuk diye düşünüyor insan..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Tracer 9 lastik basınçları 30-32 olmaması lazım sanki.
    Kardeşimin tracer9'a bendeki şarjlı pompa ile hava basarken önceden xmax'ın lastik basıncı olan 30'a ayarlıydı, o ayarı yükseltmiştik ama kaçtı aklımda kalmamış. Motorun kitapçığında yazan basıncı öğrenin. Eksik basınç ile de sizin dediğiniz belirtiler gösteriyor motor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Tracer900 gibi bir motorun arka lastik basıncı 32 den daha fazladır , ön 32 olabilir..
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tracer900 gibi bir motorun arka lastik basıncı 32 den daha fazladır , ön 32 olabilir..
    işte benim de aklımda öyle kalmış. bendeki pompayı xmaxe göre ayarlayınca kardeşim değiştirmişti ben de oha bu kadar yüksek mi oluyordu demiştim.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Altınızdaki motosikletin teknik verilerini öğrenmeden kullanırsanız, işte böyle yanılırsınız...

30-32 PSİ lastik havası mı basılır koca motosiklete? Tracer 900 önerilen lastik hava basınçları, soğuk durumda ön 36 psi, arka 42 psi'dir.

https://tr-yamaha-motor.com/user_manual/2019/TRACER-900-KULLANICI-EL-KITABI-(2019).pdf

Kullanmadığım motorun bile teknik verilerine 2 dakikada ulaşabiliyorken, kullananın umursamıyor olması da enteresan...
    espresso ve Alman_ bunu beğendiler.

Adam 30-32 bile bastım diyor hani çok bastık da tutmadı mı acaba diye ama ona rağmen tutmadı diyor :D yok inanırım insanlar capra r'dan çok memnun benim motosikletin gruplarında ama ben bidaha töbe almam mesela
    Gogetit35 bunu beğendi.

Motosikleti
    23" Triumph Trident 660
    Tcs kapalı tutarsanız sarması normal değil mi ?
    trident660 kullanıyorum, üzerinde fabrika çıkış road5 var, rodaj süresinde olmama rağmen beni üzmedi.
    Gogetit35 bunu beğendi.

Khaira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Alıntı Barisozde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam 30-32 bile bastım diyor hani çok bastık da tutmadı mı acaba diye ama ona rağmen tutmadı diyor :D yok inanırım insanlar capra r'dan çok memnun benim motosikletin gruplarında ama ben bidaha töbe almam mesela
    Çok bastık dememiş ki Lastik havasından mı dedim, 30-32 bastım diyor. Düşük lastik basıncı tutuş azalacağı için sarmaya sebep olabilir.

Tracer 900 lastik basınçları ön 36 arka 42. Zaten agresif ve güçlü olan bir motosikleti TCS kapalı kullanıyorsunuz, bence de çok normal sarması. Road 5'ler hakkında gruplarda güzel yorumlar duydum, lastiklerde problem olduğunu zannetmiyorum. Denemediyseniz 36-42 yapıp tekrar dener misiniz?
    Gogetit35 bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bahsi geçen basınç düşüklüğü bir lastiğin böyle davranmasının "kaçınılmaz olduğu"bir seviye değil. 36-42 denenip çok sardığı için düşürülmüş de olabilir, çok da doğal bir harekettir.

Road5'in basınç düşüklüğüne karşı ne kadar toleransı vardır, nereye kadar contact patch'in büyümesine nereden sonra işlerin sarpa sarmasına gidiyor bilmiyorum. Bilmesem de yapılması gereken test belli.

1. Motosikletin kitapçığındaki soğuk basınçla denemek.
    2. Varsa lastik üreticisinin kitaçığındaki soğuk basınçla denemek.
    3. Muhtemelen kitapçıktaki basınç çok kaymaya sebep olacak. 33-36 / 36-36 gibi basınçlarla deneme yaparak nasıl hissedildiğine bakıp karar vermek.

Bilmediğim Road5'in toleransı düşük basınçta çok çabuk saçmalamasna neden olabilir. SS lastiklerinde 1.8bar'la sokakta gezebilmişliğim var (Mitas, RossoCorsa 2/4)

Bütün bu hikayede lastiğin türü ön göremediğim bir farklılığa sebep oluyor olabiir. Ancak yürüyeceğin senaryo belli. SOğuk basınç da bu arada çıkıp gazlayıp 2 saat bekledikten sonraki basınç değil. Güneşin altında kalmamış bir lastiğin sabah ilk sürüşten önceki basıncı soğuk basınç.

özellikle düşük hızlarda parlak asfaltta bir "çekiş" beklememelisin. Tracer 900 kullanıyorsun o motorun parlak asfaltta sarmaması mümkün değil ki? (abartılı bir seviyede olduğunu düşünüyorsan yine senaryoyu deneyerek bunun bir etkisi olup olmadığına bakabilirsin.)
    Gogetit35 bunu beğendi.

Motosikleti
    TRACER 900
    güzel arkadaşım kitapçıkta yazan veriler full load da geçerlidir. 36-42 olduğunu bizde biliyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:55 ----------

Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altınızdaki motosikletin teknik verilerini öğrenmeden kullanırsanız, işte böyle yanılırsınız...

30-32 PSİ lastik havası mı basılır koca motosiklete? Tracer 900 önerilen lastik hava basınçları, soğuk durumda ön 36 psi, arka 42 psi'dir.

https://tr-yamaha-motor.com/user_manual/2019/TRACER-900-KULLANICI-EL-KITABI-(2019).pdf

Kullanmadığım motorun bile teknik verilerine 2 dakikada ulaşabiliyorken, kullananın umursamıyor olması da enteresan...

güzel arkadaşım kitapçıkta yazan veriler full load da geçerlidir. 36-42 olduğunu bizde biliyoruz. Sen eğer bu motora full load capacity de de binmiyorsan o 36-42 havalar seni kaydırır.Herşey kitapçıkla bitmiyor. Real life scenario please.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:58 ----------

Alıntı Barisozde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok abi ya ben çok yüksek beklentiye girdim ya da bu izmir de tutmuyor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:59 ----------

Alıntı Khaira adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok bastık dememiş ki Lastik havasından mı dedim, 30-32 bastım diyor. Düşük lastik basıncı tutuş azalacağı için sarmaya sebep olabilir.

Tracer 900 lastik basınçları ön 36 arka 42. Zaten agresif ve güçlü olan bir motosikleti TCS kapalı kullanıyorsunuz, bence de çok normal sarması. Road 5'ler hakkında gruplarda güzel yorumlar duydum, lastiklerde problem olduğunu zannetmiyorum. Denemediyseniz 36-42 yapıp tekrar dener misiniz?
    İlk o şekilde denedim, yok daha berbat 30-32 ye göre

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:00 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsi geçen basınç düşüklüğü bir lastiğin böyle davranmasının "kaçınılmaz olduğu"bir seviye değil. 36-42 denenip çok sardığı için düşürülmüş de olabilir, çok da doğal bir harekettir.

Road5'in basınç düşüklüğüne karşı ne kadar toleransı vardır, nereye kadar contact patch'in büyümesine nereden sonra işlerin sarpa sarmasına gidiyor bilmiyorum. Bilmesem de yapılması gereken test belli.

3. Muhtemelen kitapçıktaki basınç çok kaymaya sebep olacak. 33-36 / 36-36 gibi basınçlarla deneme yaparak nasıl hissedildiğine bakıp karar vermek.

Bilmediğim Road5'in toleransı düşük basınçta çok çabuk saçmalamasna neden olabilir. SS lastiklerinde 1.8bar'la sokakta gezebilmişliğim var (Mitas, RossoCorsa 2/4)

Bütün bu hikayede lastiğin türü ön göremediğim bir farklılığa sebep oluyor olabiir. Ancak yürüyeceğin senaryo belli. SOğuk basınç da bu arada çıkıp gazlayıp 2 saat bekledikten sonraki basınç değil. Güneşin altında kalmamış bir lastiğin sabah ilk sürüşten önceki basıncı soğuk basınç.

özellikle düşük hızlarda parlak asfaltta bir "çekiş" beklememelisin. Tracer 900 kullanıyorsun o motorun parlak asfaltta sarmaması mümkün değil ki? (abartılı bir seviyede olduğunu düşünüyorsan yine senaryoyu deneyerek bunun bir etkisi olup olmadığına bakabilirsin.)
    süper yorum. Belki de daha sakin kullanmak lazım ama 4 ve 5 te bile sarıyor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:02 ----------

süper yorum. Belki de daha sakin kullanmak lazım ama 4 ve 5 te bile sarıyor :D

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    istersen motogp de kullanılan en iyi lastiklerden tak o motorda agresif kullanımda tcs kapalı iken lastik sarar.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Gogetit35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel arkadaşım kitapçıkta yazan veriler full load da geçerlidir. 36-42 olduğunu bizde biliyoruz. Sen eğer bu motora full load capacity de de binmiyorsan o 36-42 havalar seni kaydırır.Herşey kitapçıkla bitmiyor. Real life scenario please.
    Kılavuz öyle demiyor güzel arkadaşım

Ayrıca bana ne yahu. İstediğin havayı bas. Bu forumda da bir alafranga çılgınlığıdır gidiyor. Maaşallah o kadar hakimiz ki İngilizceye, araya sıkıştırmadan kendimizi ifade edemiyoruz
    espresso, Alpbatur ve computeus bunu beğendiler.

Motosikleti
    TRACER 900
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kılavuz öyle demiyor güzel arkadaşım

https://i.hizliresim.com/iao2ck9.JPG

Ayrıca bana ne yahu. İstediğin havayı bas. Bu forumda da bir alafranga çılgınlığıdır gidiyor. Maaşallah o kadar hakimiz ki İngilizceye, araya sıkıştırmadan kendimizi ifade edemiyoruz
    Evet hakimiz :d

Motosikleti
    Evet hakimiz :d
    Congratulations

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    4'te 5'te sarıyorsa ya bir başka sıkıntı var ya da asfalt gerçekten çok kötüdür. Bizzat yaşadım 180kmh ile giderken 600'lük motor sarar mı arkadaş, sardı =)

3-4 gününü ayırıp doğru basıncı bulacaksın işte valla kestirme yolu yok bunun maalesef. =) Burada kitapçığı kerteriz al ama orada doğrusu yazıyor diye bir şey yok. Kurcalayacaksın =)

Motosikleti
    TRACER 900
    4'te 5'te sarıyorsa ya bir başka sıkıntı var ya da asfalt gerçekten çok kötüdür. Bizzat yaşadım 180kmh ile giderken 600'lük motor sarar mı arkadaş, sardı =)

3-4 gününü ayırıp doğru basıncı bulacaksın işte valla kestirme yolu yok bunun maalesef. =) Burada kitapçığı kerteriz al ama orada doğrusu yazıyor diye bir şey yok. Kurcalayacaksın =)
    final olarak bugün birdaha denedim. 30/32 de karar kıldım. Dediğin gibi izmirin bazı yerleri bildiğin cilalı taş devri :D birde ben 'michelin alıyoruz heryerde tutacak' triplerine girmişim onu anladım:D ama öyle olmuyor. bugün güzel bir asfaltta ufak bri gazlama yaptım. Güzeldi...

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    final olarak bugün birdaha denedim. 30/32 de karar kıldım. Dediğin gibi izmirin bazı yerleri bildiğin cilalı taş devri :D birde ben 'michelin alıyoruz heryerde tutacak' triplerine girmişim onu anladım:D ama öyle olmuyor. bugün güzel bir asfaltta ufak bri gazlama yaptım. Güzeldi...
    30/32'yi tuttuysan bence sat Tracer'i bi spor motosiklet al. =)
    Ömrünü de ciddi kısaltacaksın bu arada biliyorsun. O zaman misal Road 5 yerine (ıslak da göz önünde diye düşünerek) M9RR almak lazım diyorsun.
    Neden tur lastiği almadığımın özeti oldu ik satırda :D
    youtube.com/@bisuruyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler