Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CROSS(arazi motoru) olanlar yardımcı olabilirlermi lütfen

Motovento
    REKLAM ALANI
    35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    Merhaba arkadaşlar, dün polis çevirmesinde yaşadığım dialogları sizinle paylaşıp, butarz motor kullananlardan fikirlerini, tavsiyelerini almak; sizlerin nasıl kullandığını öğrenmek istiyorum.
    bilenler bilir İzmir çamdibi semtinde, metro istasyonunun az ilerisinde sırf motorsikletliler için neredeyse haftanın her günü çevirme olur, kaskı ehliyeti ruhsatı vs olmayanlara cezayı yapıştırırlar, ehliyetsiz kasksız apaçi tabir ettiğimiz tiplerin motorlarınıda kapatırlar. birçok kere burada çevirmeye girmişimdir evraklarım tam olduğu için sorun yaşamamışımdır hatta kaskım korumalarım tam olduğu için durdurulmayıp devam ettiğim daha bile çok olmuştur.
    motorum cross olduğundan plakanın takıldığı kuyruk kısmını kesip çamurluğun altına arkadan bakıldığında görülebilecek şekilde monte ettirdim(dikkatinizi çekerim plakayı saklamak için, görülmesin diye, kuyruğun tam altına değilde biraz da ilerisine arka amortisöre doğru monte edilmiş durumda). buradaki asıl amaç dağ bayır gezer iken düşüp kalkmalardan dolayı plakanın yamulması, kırılması, hatta arazide düşüp kaybolmasına engel olmak. önceki cross motorumda da(skygo200gy) bilmem kaç defa plaka çıkarmak zorunda kaldığımdan satmadan önce onunda plakalığı iptal ettirip aynı şekilde monte etmiştim. bu yüzden str250'yi aldığımda yaptığım ilk iş kuyruğu kesmek ve plakayı aşağıya darbe almayacak görünür bir yere monte etmek oldu. arkadan bakıldığında ayakta iken bile görülebiliyor, ekip arabasında oturur pozisyonda haydi haydi görünüyor yani radar fotoyu çektiğinde çok rahat görülebilir.
    geleyim aramızda geçen olaya artık
    çevirmede bir arabalı ekip(2kişi) ve birde motorize ekip(1kişi) var. yunuslar ve motorlu ekipler genelde motor kullanıcılarına karşı daha bir anlayışlı oluyorlar. hatta bir tanesi 2005 senesinde ilk motorumu aldığımda kısa bir dönem ehliyetsiz kullandığımda çevirdikten sonra, beni takibet deyip önümüze ilk çıkan sürücü kursunun önünde durup, içeri girip kayıdını yaptırıyorsun deyip gitmişti sağolsun. fakat bu seferki motorlu memurumuz dialoga kulak misafiri olmakla yetindi.
    evraklar kontrol edildi uygunsuz birşey yok tam binip gideceğim birtanesi demezmi,

-bu motorun plakasını neden sakladın.
    -amirim saklamadım, saklayacak olsam direk kuyruğun altına takarım hiç gözükmez.
    -saklamışsın işte hiç gözükmüyor zaten, hemen ceza evraklarını hazırlayalım, diyor diğer arkadaşına.
    arkadaşıda motorun arkasına geçip kontrol ediyor, bende bu sırada motoru ayaklıktan alıp dikeltiyorum.
    -şimdi ayaktasınız, aracın içersinde oturur vaziyette olduğunuzda daha rahat görünüyor, dediğimde motorun arkasından bakan diğer memur evet gözüküyor diyor.
    -bizimkisi nereye gözüküyor yahu deyip biraz eğiliyor ve şuna bak sakladığın yetmezmiş gibi birde okunmasın diye somunları yazılara denk getirmişsin, evt yazalım şu cezayı diyor burada gülmemek için kendimi zor tutuyorum.
    -memur bey yapmayın, motor plakaları ufaktır yazılar zaten dip dibe, çoğu motorda cıvata delikleri rakam yada harflere den gelir diyorum. buraya monte etmemdeki amaç, bu dağ motoru düşüp kalkmalardan dolayı kırılıyor, dağ motorlarının plakalık yeri yoktur ve geneli bu şekilde yapar montesini.
    -dağ motoruysa kara yollarında ne işin var, demezmi. illa yazacak cezayı.
    -amirim bu dağ motoru ama plaka ve ruhsatı var. bunlar var ise fizanada gidebilirim, dağ motoru diye dağdan inmeyeyim mi. dediğimde ya başka bir bahane bulamayacağından yada söylediklerime sinirlendiğinden
    -tamam tamam çok konuştun, yaz artık sende şu cezayı diyor arkadaşına
    baktım olacak gibi değil bende artık üstelemiyor birşey söylemiyorum
    -tamam memur bey boynumuz kıldan ince, cezam neyse yazın artık diyorum.
    allah razı olsun diğer memur insaflıymış
    -tamam buseferlik git, zaten evrakların herşeyin tam, ama bir şekilde plakayı arkaya taktır diyor
    -allah razı olsun, teşekkürler kolaygelsin deyip ayrılıyorum.

çok uzattım, şimdi siz cross motor tarzı motor kullanıcılarına soruyorum, sizlerinde başına böyle birşey geldimi
    nasıl bir monte sistemi yapabiliriz? benim ilk aklıma gelen normal plaka gene aynı yerde kalacak, sanayide daha küçük ebatta plaka bastırıp stobun altından 2delik delip kelebek somunlarla monte edicem, dağa çıktığımdada rahatlıkla söküp cebime koyacağım. başka pratik çözüm aklıma gelmiyor.

ayrıca special dediğimiz(plaka çıkmayan) cross motor kullanıcıları; mini van veya römork gibi imkanları olmayan sizler bu tarz gezilere gitmek için bir müddet şehirden bir müddette çevreyolundan gidiyorsunuz. bu tarz çevirmelere girdiğinizde sizler neler yaşıyorsunuz, anlayış gösteriliyormu yoksa cezayı yiyormusunuz??
    yakında bende special bir cross almayı düşünüyorum fakat römork vs gibi imkanlarım yok, yani sürerek gideceğim yere gitmek durumundayım. römork imkanım olmadığı gibi haftada bir ceza yiyecek imkanım da yok.

evet arkadaşlarım sizlerin önerilerini bekliyorum. acaba bu motor ile dağ bayır gezme illetini bırakıp daha faydalı ve zararsız olan kahvede okey,pişpirik vs olayınamı girsem

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    valla izmir polisi monte sistemini geliştirmiş...ben de şehir içinde kemerden ceza yemiştim..o zaman hüseyin çapkındı emniyet müdürü...millete anlattım geçmiş olsun bizim burda yazarlar dedi....

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    ben istanbulda plakanın titreşimden düşüp kaybolmasından bıktığım için sırt çantamda taşıyorum plakalıkta kırıktı öyle bıraktım soruncada bugün kırıldı amirim plakalık almaya gidiyordum diyorum genelde laf etmiyorlar şuana kadar ceza yemedim allahtan bende senin gibi yapmak istedim ama monte nasıl edicem karar veremedim kaldı öyle
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşe, çevirmenin olduğu yoldan gitmeyerek başlayabilirsin
    arkadaşlar kullanılan bahaneleri açık ortam konularında paylaşmayalımda, kulaktan kulağa yayılıp işe yaramaz hale gelmesinler
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla izmir polisi monte sistemini geliştirmiş...ben de şehir içinde kemerden ceza yemiştim..o zaman hüseyin çapkındı emniyet müdürü...millete anlattım geçmiş olsun bizim burda yazarlar dedi....
    şehir içinde kemer takmamaya da, plaka saklamayada ceza var, tmm eyvallah. ama anlatmaya çalıştığım ben sökmedim, kıvırmadım, yada saklamadım; plaka gene görünür yerde hocam.
    Ve plaka çıkmayan arazi motorlarıyla asfalta çıkmadan nasıl dağa ulaşacağız, ışınlanma daha icat edilmedi
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşe, çevirmenin olduğu yoldan gitmeyerek başlayabilirsin
    arkadaşlar kullanılan bahaneleri açık ortam konularında paylaşmayalımda, kulaktan kulağa yayılıp işe yaramaz hale gelmesinler
    öyle bir gps sistemi var ise alayım felon yada dediğim gibi motor kullanma olayını bırakayım, direk çözüm işte
    evet Berk, bahaneleri özelden paylaşalım ama tuttum mantıklı bir bahane

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    ben cross yapmıyorum ama hafif araziye giriyorum tabi ki,çamurluğuda iptal ettim fakat stopun altına ufak bir plastik parça ilave ederek plakayıda ufak app yaparak oraya monte ettim,çok çıkıntı durmuyor ve gayet sağlam üstelik app olmasını polisler sorun etmiyor geçen hafta radardan ceza keserlerken ne app plakayı sordular ne de tiger egsozun gürültüsünü319 u kesip yolladılarbence plakayı çamurluğun içerisine doğru sokmak polislerin de düşündüğü gibi plakayı saklamak gibi bişey onun yerine app takarak dikkati üzerinize toplamazsınız
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şehir içinde kemer takmamaya da, plaka saklamayada ceza var, tmm eyvallah. ama anlatmaya çalıştığım ben sökmedim, kıvırmadım, yada saklamadım; plaka gene görünür yerde hocam.
    Ve plaka çıkmayan arazi motorlarıyla asfalta çıkmadan nasıl dağa ulaşacağız, ışınlanma daha icat edilmedi

öyle bir gps sistemi var ise alayım felon yada dediğim gibi motor kullanma olayını bırakayım, direk çözüm işte
    evet Berk, bahaneleri özelden paylaşalım ama tuttum mantıklı bir bahane
    hep aynı yerde oluyolar diyosun onun için dedim ama polis telsizine sızmayıda deneyebilirsin oda bi ihtimal
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı onur35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben cross yapmıyorum ama hafif araziye giriyorum tabi ki,çamurluğuda iptal ettim fakat stopun altına ufak bir plastik parça ilave ederek plakayıda ufak app yaparak oraya monte ettim,çok çıkıntı durmuyor ve gayet sağlam üstelik app olmasını polisler sorun etmiyor geçen hafta radardan ceza keserlerken ne app plakayı sordular ne de tiger egsozun gürültüsünü319 u kesip yolladılarbence plakayı çamurluğun içerisine doğru sokmak polislerin de düşündüğü gibi plakayı saklamak gibi bişey onun yerine app takarak dikkati üzerinize toplamazsınız
    eh okadar cezayı yazmışlar, plakana sinyaline vs bakmazlar tabi
    evt bende bu tarz kolay takılıp arazide sökülebilen bir şey düşünüyorum. şok oldum yaaa, 2008den beri cross kullanıyorum ilk defa çevirmede böyle bir şey yaşadım. kasksız korumasız 2adım dahi gitmem, evraklarım her daim düzenlidir. neyse ceza yemeden ders oldu, artık neye bahane bulacaklarını şaşırdılar galiba. niye motorcular sevilmez niye, niye motor kullanmak teşvik edilmez, yurt dışında bütün otoyollar köprüler motrlara ücretsizdir, vergilere hiç girmiyorum.
    neye konuyu dağıtmayayım, kullanıcıların fikir ve görüşlerini bekliyorum, bilhassa plaka çıkmayan cross kullanıcıları ne yapyor, hepsinin römorkumu var yoksa

ilkeronat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS
    bizler de cross / enduro kullaniyoruz fakat hicbirimizin motorunda dediginiz sekilde montaj yok. hatta bir arkadasim yeni aldigi motosiklette senin yapmis oldugun montajin aynisi vardi (xt125r) plakalik ve yeni plaka ile yerine monte ettirdi. duserse, egilirse ya da baska bisey olursa yenisini cikartiriz olur biter. camurluk icindeki plakaya sicrayan camur plaka okunmasini imkansiz kiliyor. bence plaka bahsettiginiz yerde daha fazla dis etkene maruz kaliyor. isterseniz birkac foto koyabilirim motosikletlerimizden. (aslinda cok bilinmedik yerler degil bildiginiz plakalik montajli hepsi. )

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hep aynı yerde oluyolar diyosun onun için dedim ama polis telsizine sızmayıda deneyebilirsin oda bi ihtimal
    tamam geçmeyeyimde, peki ya gideceğim yere en yakın yol orasıysa yada birtek o yoldan gidilebiliyorsa ki öyle birçok yer var.
    sen böyle deyince aklıma zeki-metinin yasaklardaki bir skeci geldi, izledim gene güldüm allah'ta seni güldürsün
    http://www.youtube.com/watch?v=ZMcfB4MlgMc

Alıntı ilkeronat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizler de cross / enduro kullaniyoruz fakat hicbirimizin motorunda dediginiz sekilde montaj yok. hatta bir arkadasim yeni aldigi motosiklette senin yapmis oldugun montajin aynisi vardi (xt125r) plakalik ve yeni plaka ile yerine monte ettirdi. duserse, egilirse ya da baska bisey olursa yenisini cikartiriz olur biter. camurluk icindeki plakaya sicrayan camur plaka okunmasini imkansiz kiliyor. bence plaka bahsettiginiz yerde daha fazla dis etkene maruz kaliyor. isterseniz birkac foto koyabilirim motosikletlerimizden. (aslinda cok bilinmedik yerler degil bildiginiz plakalik montajli hepsi. )
    hocam amaç zaten habire plaka çıkartmak zorunda kalmamak(bundan önce zaten gına gelmişti), parasında değilim 15-20tl birşey ama onu trafige gidip çıkartmak için uğraşmak ölümden beter. neyse ya dediğim gibi dökülüp takılabilen bir aparat alacağım yada hazır satılan üniversal bir kısa kuyruk alacağım galiba
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...2364902/detay/

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bende bu tip birşey vardı ama sağol çin malı cross plaka takılmasını hiç sevmediği için fırlatıp atıyor resmen
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    en iyisi plakayı sırtına yapıştır
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    orjinal haliyle bırakınız
    hem sorana "orjinal hali bu, satılmasına izin verene sor hesabını" diyebilir
    hem bunu üretenler demek ki o kadar da hard enduro yapmanızı istemiyorlardır belki de

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en iyisi plakayı sırtına yapıştır
    öyle bir raceing fotosu var galiba sanal alemde

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:32 ----------

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orjinal haliyle bırakınız
    hem sorana "orjinal hali bu, satılmasına izin verene sor hesabını" diyebilir
    hem bunu üretenler demek ki o kadar da hard enduro yapmanızı istemiyorlardır belki de
    orjinallik gitti artık tigermbz, bişeyler düşüneceğim artık dur bakalım.
    insanın altında cross olacakta tın tın dağ yollarında gezecek vallaha benim eski skygo'yla bile hoplayıp zıplıyor, patikalara, yangın yollarına dalıyorduk; tabi limitlerinin yettiği kadar. tam profesyonal bir şekilde olmasada ister istemez hard enduro tadında kullanmadan çıkmıyor cross'un tadı. hadi kubaya birşeyler uydururum kolay ama esas derdim special bir makina aldığımda sıkıntımın başlayacak olması, 15-20km dağa çıkmak için asfaltta gidecek olmam çok kötü. böyle habire ceza yiyeceğim demektir. :(

vicuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey Gy150 Cross
    Şu katlanabilir plakalıklar iyi olabilir ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)