Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet İçin Küçük Plaka. !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Hort :D

konuyu hortlatayım dedim, Benim motorunda plakası çok büyük, rüzgardan motorun arkası havalanıyo, uçak kanadı gibi :D Şaka bir tarafa, şimdi baktım 24 e 15 cm benim plaka. şunu 15 e 8 fln yapsak birde mühürletmenin yolu var mı? mavi TR de olmalı üzerinde. zincir yağı plakanın arkasına yapışıyor =) birde arada bagaja koyabilmek istiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı Kazım Akat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antalyalıyım arkadaşlar demrenin plakası baya biküçük demre plaka alın isterseniz.
    Demreden pcx aldım ama plakası okuz gibi :D
    [B]Yamama BWS 100 , Honda Beat 100 cc , Honda Spacy 110 ,Honda Pcx

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Arkadaşlar,

Bu plakaya ne diyorsunuz ?

" ORJİNAL ŞOFÖRLER CEMİYETİ MÜHÜRLÜDÜR " şeklinde bir ibare var bu şekilde yola çıksak problem olur mu ?

http://urun.n11.com/plaka-aksesuarla...kasi-P90206911

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Söylemiş olduğunuz plaka tipine piyasada "app plaka" olarak bilinir ve her plaka basım yapan yer istenilen ölçülerde ve tipde plaka basabilir.
    Basılan bu plakalar resmi plaka yerine geçmediği için trafik çevirme yaptığında başınız ağrıyabilir dolayısı ile mutlaka orjinal plakayıda yanınızda taşımanız lazımdır.Bu şekilde problem yaşamassınız,çevirme oluncada en basitinden "plakalarımızı çalıp kullanıyorlar" cinsinden bahane üretebilirsiniz (hırsızlar bunuda yapıyor) dolayısı ile app plakanız çalınsada sıkıntı olmaz.1.5 yıldır app plaka kullanıyorum ve orjinal plakamıda yanımda taşıyorum.1 kez ters yönden girdiğim için geçen yıl çevirmede ceza yemiştim ,plakamı sormadılar bunun haricinde de sıkıntı yaşamıyorum.Burda önemli olan kıstas orjinal plakayı yanınızda taşımanızdır,çoğu araç app plaka kullanıyor sorunda olmuyor.

Bir notta,şayet app plakayı resmi plaka yapmak isterseniz trafik tescile gidip bir yığın prosedür işlemi ve harç yatırmanız lazım.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,

Bu plakaya ne diyorsunuz ?

" ORJİNAL ŞOFÖRLER CEMİYETİ MÜHÜRLÜDÜR " şeklinde bir ibare var bu şekilde yola çıksak problem olur mu ?

http://urun.n11.com/plaka-aksesuarla...kasi-P90206911
    Sorun yok. Ben de benzerini kullanıyorum hatta üzerinde muayene pulu bile var. Yani muayeneden de geçiyor. Önemli olan TŞOF'a bağlı cemiyetin soğuk damgasının olması. Yalnız Fransız veya kesik karakter yine de yasak. Eskiden Trafik Tescil Bürosunun da mührü vardı. Artık tek mühür.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun yok. Ben de benzerini kullanıyorum hatta üzerinde muayene pulu bile var. Yani muayeneden de geçiyor. Önemli olan TŞOF'a bağlı cemiyetin soğuk damgasının olması. Yalnız Fransız veya kesik karakter yine de yasak. Eskiden Trafik Tescil Bürosunun da mührü vardı. Artık tek mühür.
    O zaman şöyle bir şey problem olmaz doğru mudur ?

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Bende de pleksi app plaka var.Hiç durdurmadıysa 70-80 kere polis durdurdu hiçbiri birşey demedi.Manisa gibi yerde birşey olmuyorsa diğer şehirlerde risk daha düşüktür emin olun.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Plakanın ölçüleri uzun ve kare plaka olmak üzere standarttır. Küçültmek veya büyütmek trafikten meni gerektirir. Ayrıca sahteciliği önlemek için zemin kaplaması yataya 45 derecelik açıyla bakıldığında görülebilecek şekilde filigranlı dır. 2014 eylül ayından itibaren alınan plakalarda sadece şoförler cemiyetinin mührü bulunur. O tarihten itibaren trafik tescil şubesi mührü kaldırıldı.

Standart plaka kullanılmadığı sürece her zaman trafik ekiplerine çarpılma ihtimaliniz vardır.

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125/HONDA SPACY ALPHA, SYM HD 200İ
    Ocak ayı sonunda yeni motoruma plaka aldım, bildiğiniz gibi plakaları Şöförler Derneği basıyor. 83 yılında ben de Şöförler Derneğinde çalışmıştım.
    plaka basımı için derneğe gittiğimde Genel Sekreter arkadaşımım yanına uğrayıp evrakları verdim. küçük plaka istiyorum diye belirttim.
    bana " artık plakalar standart oldu, bize tek tip büyük plaka sacı geliyor Ankaradaki Federasyondan, bu nedenle küçük plaka basamıyoruz" dedi ve ben de büyük plaka alıp taktım.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Bana da 15x24 plaka geldi, çay tepsisi gibi. Şöförler odasına gittim, dilekçe yazdı verdi imzaladım trafiğe götürdüm. "Yıpranmadan" diye yenileme şeklinde onay verildi.

Sonra o kağıdı da tekrar şöförler odasına götürdüm. Damgalı, yeni ve küçük (eskisinin nerdeyse yarısı) plakamı aldım.

Masraf: 20 lira
    ridefree45 bunu beğendi.

Motosikleti
    O zaman şöyle bir şey problem olmaz doğru mudur ?

http://i.hizliresim.com/BP2Nr9.jpg
    Bende de mühürlü 12x18'lik olanı var. Üzerindeki mühür önemli. Aslında kanunen 25x15 olması gerekiyor ama polis de, TüvTürk de üzerindeki mührü gördüğü zaman bir şey demiyor. Ama yukarıdaki arkadaşın da dediği gib her zaman risk var. Güle güle kullanın. Ayrıca dip not olsun, kenarlıksız olanları kolay büküldüğünden tavsiye etmem. 2 cm yer kazanmak için bu çirkin görüntüye katlanmanıza gerek yok. Tabii tercih sizin.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende de mühürlü 12x18'lik olanı var. Üzerindeki mühür önemli. Aslında kanunen 25x15 olması gerekiyor ama polis de, TüvTürk de üzerindeki mührü gördüğü zaman bir şey demiyor. Ama yukarıdaki arkadaşın da dediği gib her zaman risk var. Güle güle kullanın. Ayrıca dip not olsun, kenarlıksız olanları kolay büküldüğünden tavsiye etmem. 2 cm yer kazanmak için bu çirkin görüntüye katlanmanıza gerek yok. Tabii tercih sizin.
    Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Bu ay’ın 26. günü muayeneye gideceğim.Muayene sırasında da problem oluşturmaz diyorsun değil mi ?

Motosikleti
    Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Bu ay’ın 26. günü muayeneye gideceğim.Muayene sırasında da problem oluşturmaz diyorsun değil mi ?
    Bende sıkıntı olmadı. Ancak ben bir sorun yaşamadım diye siz de yaşamayacaksınız diye bir kaide yok. İlle de bir öneri bekliyorsanız, muayeneye orijinal plakanızla gitmenizi öneririm.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    App plakayı takıp dolaşın ama her zaman normal plakanız da çantada olsun, çevirmede gösterirsiniz problem olmuyor...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    ARACINIZIN PLAKASININ YERİ, ŞEKLİ VE ÖLÇÜLERİ NASIL OLMALI ?

Kanunlar ne diyor ?

Her plakada il kod numarasından önce gelmek üzere 4×10 cm’lik bir dikdörtgen içerisinde ülkemizin uluslararası temsilini de ifade eden “TR” ibaresi bulunmak zorundadır.

“Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11×52, arka plaka 11×52 veya 21×32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15×30 santimetre” olarak kullanılabileceği yazıyor .

Bu ebatlar dışında kullanılan plakaların tümü “sahte plaka” muamelesi görmekte ve cezai işlem uygulanmaktadır. Belki kötü niyetinizden olmasa da bu ebatlar dışında kullandığınız plaka yüzünden ceza kesildiğinde kızsanız da objektif düşünecek olursanız sizin plakanızı bu şekilde kopyalayıp kullansalar, durdurulmadan yazılan trafik cezaları (EDS, OGS-KGS Kaçak Geçiş, Trafiği tehlikeye düşürecek ihbarlı cezalar vs.) tümünden siz sorumlu olursunuz. Bu da daha çok kızacağınız bir durum olacaktır. Ve itiraz etmek için bile tüm bu cezaları ödemenizi gerekecektir. Sistem böyle.

Plaka üzerinde mühür bulunması zorunludur. Plaka üzerindeki karakterler resmi gazetede yayımlanmış olan özellikleri kapsamalıdır. Zaten resmi plakaların hiç birisinde özel karakterler göremezsiniz. Resmi olarak üretilen plakalar özel karakterlerde baskı yapılır ve etrafta gördüğünüz word ya da paint gibi programlarda hazırlanmış gibi durmazlar.

Kesik uçlu, italik, dijital gibi olan karakterli plakaların da tümü sahte plaka kapsamına girmektedir ve cezai işlem uygulanır.

Plakalar nereye takılmalıdır ?
    • Motorlu bisiklet ve motosikletlere; yerden 20 ile 150 santimetre yükseklikte araç arka kısmında ve araç boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet,
    • Römork ve yarı römorklara arkada yerden 30 ile 120 santimetre yükseklikte römork boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet
    • Yük motosikletleri ile diğer motorlu araçlara ve otomobillere; biri ön, diğeri arkada yerden 30 ile 120 santimetre yükseklikte araç boyuna eksenine dik olacak şekilde iki adet
    Yani ön ya da arka cama koyduğunuz plakaların, tampon uçlarına iliştirilen plakaların, kalın ve özel yaptırılan okunmayı engelleyecek plakalıklar ile takılan plakaların tümü cezai işlem uygulanmasına sebebiyet vermektedir.

Plakalar, aracın boyuna ekseninde(karşıdan tam olarak okunabilecek açı ile) veya sol tarafında, alt kenarı aracın tampon alt seviyesinin üstünde kalacak, yanlarından taşmayacak, sallanmayacak, düşmeyecek ve kolayca okunabilecek şekilde takılır.
    Plaka için özel yeri bulunan araçlara küçük ebatta plaka takılması için izin verilmektedir fakat bu bağlı bulunduğunuz trafik şubesinin iznine tabidir.

Yani 11×52 cm’lik dikdörtgen plaka yerine “yaa burada kare plaka (ki kare değildir o 15×30 cm bir dikdörtgendir.) daha güzel durur” diyerek takılamaz. Sonra ceza kesebilirler.

Nitelik ve Ölçüleri
    Madde 53- (Değişik:RG-9/9/2011-28049)
    Tescil plakalarının niteliklerine ve ölçülerine ait esaslar aşağıda gösterilmiştir.
    a) Nitelikleri
    Tescil plakaları, 0.97 mm. kalınlığında DIN 1745 standardına uygun AL 99,5 F11 ½ sertlikte, gerilme kuvveti 100-150 N/mm, % 0.2 akıcılık sınırı, en az 90 N/mm, uzama direnci en az % 6 (a 10) standardında dikdörtgen biçiminde alüminyumdan yapılır.
    Harf ve rakamlar ile plaka kenarları preste en az 1, en çok 3 milimetre kabartılır ve köşeleri 1 santimetre yarıçapla yuvarlatılır. Plaka kenarları (bordürü) genişliği 5 milimetre olur.
    Geçici plakalardan gümrük plakaları ile altı güne kadar verilen plakalar, plastik veya karton kâğıttan yapılabilir. Bunların üzerinde ayrıca sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru 2 santimetre genişlikte beyaz renkli bir bant bulunur.
    b) Ölçüleri
    1) Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15x24 santimetre,
    2) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11x52, arka plaka 11x52 veya 21x32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30 santimetre, en ve boyda olur.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    İşin aslı normal plaka hafif kırık giderken tak tuk ediyor gözüme de büyük geliyor diye böyle bir şey yapacağım.

Orijinali de tabii ki yanımda olacak sürekli de TEM yolunu kullanıyorum umarım başımız ağrımaz.

Hadi hayırlısı.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı shadowmaster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    App plakayı takıp dolaşın ama her zaman normal plakanız da çantada olsun, çevirmede gösterirsiniz problem olmuyor...
    İyi de, trafik şube benim o büyük plakayı aldı?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana da 15x24 plaka geldi, çay tepsisi gibi. Şöförler odasına gittim, dilekçe yazdı verdi imzaladım trafiğe götürdüm. "Yıpranmadan" diye yenileme şeklinde onay verildi.

Sonra o kağıdı da tekrar şöförler odasına götürdüm. Damgalı, yeni ve küçük (eskisinin nerdeyse yarısı) plakamı aldım.

Masraf: 20 lira
    Bende ilk motorumu alıcam kısmetse siparişimi verdim motorum pulsar 200ns
    Bende senin gibi yapsam sıkıntı olur mu?

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı matrix506xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşadığın yere bağlı o. Genel olarak küçük plakalar kullanılıyorsa şehirde, şöförler odası küçük plaka basıyor. Yoksa yok.

Alıntı matrix506xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soforler odasından plaka bastiracagin zaman ellerinde küçük kalıp varsa sorarlar, küçük plaka mi olsun diye. Ama siz gene de küçük plaka basurtmak istediğinizi söyleyin.
    Bazı şehirlerde küçük kalıp yoktur. Eğer oradada yoksa siz ne varsa onu bastırın. Sonra küçük kalıp olan bir ilçe de trafik tescil gidip , durumu açıkça anlatın , yeni aldiginiz motorunuza bu plakanın fazla büyük geldiğini, çıkarttığımız yerde küçük kalıp olmadığını söyleyin. Trafik tescil sizden plakanizi alıp karşılığında plaka basım kağıdı gibi birşey verecek. Onu alıp soforler odasına gideceksiniz. Trafik tescilin verdiği kağıtla beraber 35 TL harç yatırıp küçük plakanizi bastiracaksiniz.
    Bu kadar zahmete girdiniz, montaj için plakanizi deldirmeyin, kompozit alın reklamcilardan, onu deldirin ve plakaliga takin., plakayı da kompozite (plaka ebatlarinda) yapistirin(çift taraflı bant + silikon)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)