Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Cup motor nasıl açılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Öncelikle Merhaba

benim motorum kuba xy100e ve şuan 970 küsür kmde.Yağını yaklaşık 700 kmde değiştirdim ve motor şuan 80 km hızı geçmiyor biliyorum 100 lük bi motor.ama bari 90-95 yapsın
    NOT:motoru daha açmadım nasıl açabilirim bunuda bilmiyorum 1.viteste son gaz giderekmi arkadaşlarım böyle diyor ama size bi danışayım dedim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    selamlar. motoru açmak dediğimiz hadise motora öyle hız katan birşey değildir. alt ve üst ölü noktaları mikron seviyesinde ilerletip sekmanları biraz rahatlatır. motorunuz 90-95 yapmaz. 80km'ye ulaşmak için 6-7 beygir gerekiyorsa, 95km'ye ulaşmak için 11 beygir gerekir (rakamları sallıyorum ama aşağı yukarı bu kadardır) bu durumda motoru açarak iki misline yakın güç alamazsınız.

ybr, cbf150 gibi araçlarla 140 yaptığını iddia eden arkadaşlar, max 110 yaptığını söyleyen arkadaşlara (ki bu motorların son hızı budur) "sen motoru iyi açamamışsın ondan" derler hep. belki bu tip laflardan etkilenmişsinizdir ama malesef motoru açarak son hızını çok değiştiremezsiniz. zaten siz kullandıkça motor açılacaktır. Çok düşük devirli kullanıp motoru kurum bağlatmadığınız sürece motorun gerçek gücü neyse onu alırsınız.

Tabi zamanla motorun dinamiklerine alıştıkça (mesela verimli olduğu devirleri öğrenip, rüzgara karşı yatmayı öğrendikçe vs) motorla 3-5 daha yüksek son hıza ulaşacaksınız ve motorun 'iyi açıldığını' düşüneceksiniz.
    FatihC, Salih_T ve ercan41 bunu beğendiler.
    GOD SAVE THE TWO-STROKE! GOD SAVE THE GPR!

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Teşekkürler çok yardımcı oldun saol

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:28 ----------

Teşekkürler çok yardımcı oldun saol peki rüzgara karşı yatmak pek bi hız kazandırır mı

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    motosiklet son hiza ciktiginda, urettigi gucun tamamina yakini ruzgar direncine gider. ruzgara karsi daha az yer kaplarsan, ruzgar direncin duser. bu da son hizinda artisa sebep olur. cift veya dort motorlu mobiletlerle deli deli suratlere cikanlari gormussundur. son hizi arttirmak icin oyle superman tarzi giderler. Tabi ben sana o sekilde yat demiyorum =) yani biraz daha one dogru kapanmaktan bahsediyorum. Tabi tavsiyem motorun son hizini kabul edip ona gore kullanmaktir. Bi de dusuk hacimli motorlar kucuk capli modifikasyona da cok izin vermiyolar ne yazik ki.. pek verim alinmiyo..

Rüzgara karşı yatmak derken kastetmediğim şey aşağıdaki vaziyet. Sakın yatmayı yanlış anlayıp bu şekile girme dostum:

yoksa çok üzücü bir şekilde sonun bu olabilir:

dediğim gibi. motorun 80'i geçmiyorsa son hızı 80dir. "ben aynı motorla 110 yapıyorum" falan diyenler çıkacaktır. Sakın inanma. Dik bir yokuş aşağı 95 yapmışlardır, onu 100 gibi düşünüp "10 da ben ekleyeyim, 100 yapan 110 da yapar" diyerek sağa sola "motorum 110 yapıyo" diyolardır. Motorunu çok iyi açıp bakımlarını eksiksiz yaptığında, lastik basınçların uygun olduğunda, biraz da motora adapte olup sürüş pozisyonunu ayarladığında belki düz yolda 80 yerine 85 yapar ama o kadar. Bir de rüzgarı arkana alırsan belki 90 falan yaparsın ama bu motorun son hızı sayılmaz.

Cup motorlar da zaten bu hızlar için yapılmıştır. Az yakan, şehiriçi için ideal ve dünyanın en sağlam motorları.
    anaconda84, oyunageldim, Salih_T ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    GOD SAVE THE TWO-STROKE! GOD SAVE THE GPR!

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Çok saol üşenmeyip birde fotoğraf koymussun fotoğraftaki arkadaş için üzüldüm allah rahmet eylesin.Sanada kalpten teşekkür ediyorum yardımcı olduğun için

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sürücünün ağırlığınıda hesaba katmak lazım.

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Oda olabilir saol

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    evet böyle küçük cc motorlarda boy kilo rüzgar çok önemlidir nasıl mı ben 1.80 boyunda 80 kilo bi insanım başka birini düşün 1.65 boy 55 kilo aynı motorlara binelim boyu alçak kilosu düşük olan beni geçer olay bu rampa aşşağıda motor yüksek hız yapar hatta 120km/h yapar bende cub kullanıyorum bu motor çok rahat 90km/h yapıyor daha fazlası da olabilir fakat benim boy kilo karşıdan esen rüzgar gibi etkenler çok etkili oluyor birde benim motor un herşeyi orj yani dişli falan gibi hızı arttırdığı düşünülen şeylerle hiç oynamadım ama bu motorlarda güvenli hız limiti 75/h dır fazlası tehlikeli ve motora zararlı çünkü 100 km/ hız yaparken motor beni üzerinden atacak gibi titriyor felaket derece konforsuz oluyor yani
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bizde kanuni tigrina cup var ibreye bakarsan 115 yapıyo 10km de fazla gösteriyo
    yani 100 rahat yapar benim görüşüm
    biraz meyilli yolda vitesleri yedirerek yüklen bakalım. 3te 80 falan yap
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Kartalizma07 söylediğini deneyecegm diğer arkadaşlarada teşekkürler

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    xy100 ler 120 yi görüyomuş ciddi diyorum yani ibre 120 diyomuş kardeş sana motor açma tavsiyesi :
    1 motoru kullanırken dip gaz gitme
    2 motoru yüksek devirlerde kullanmaya ve vitesleri yüksek devirde atmaya çalış
    3 motoru rampa yerlere fazla zorlamadan kullan. (mesela 1 ile çıkacağın yokuşu 2 ile çıkma bırak birde bağıra bağıra çıksın )
    4 ve son olarak arkana kimseyi bindirme felan deniliyor. bana göre saçma istediğin kişiyi bindir motoruna. Sakın ama sakın dip gaz gitme

dur şimdi gördüm 700 deymiş motorun keşke daha erken konu açsaymışsın. ama olsun genede 1500 e kadar felan dip gaz gitmeni önermiyorum...
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Bzm burdakiler 1.viteste bağırt dyolar ama eminimki siz onlardan daha deneyimlisiniz soyledıklerınızı dıkkate alacagım

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    benim dediğimde 1. viteste bağıttırma olayına benziyor. şöyle vitesleri devirli kullan mesela kendi motorumdan örnek vericek olursam bi 4000 devirde vites atmak var birde 7000 devirde... açmak için ben her zman 6000-7000 aralıklarında gezdim. şu an 10000 deyim memmunum

ixeywent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache (Kırmızı.08) (SATTI)
    motoru 970 km ye kadar nasıl kullandın ? bende mondi vardı 3, vitesde 100 4 de 110 diodu düzde. biraz sıkıştır bu km den sonra faydası olurmu bilmem tabi ama sıkıştırarak kullan 2 3 de çok sıkıştır 1 de gerek yok.
    Ver Red'i Ortalık İnlesin, Herkes Bu Sesi Dinlesin

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Bugün söylediklerinizi deneyeceğim teşekkürler

Motosikleti
    Kuba CG150 Sport(balanslı)
    kuzenimde bu modelden almıştı..bayi ilk 500 km sıkıştırma demiş..ilk 500 km boyunca 60 km hızı geçmedi ve yağ değişiminden sonra sürekli bastı..fakat 80 km yi geçmiyor sizinde dediğiniz gibi..yalnız motor ömrü iyi olur o yönden iyidir

anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    banada ilk 500kmde yüklenme dediler bende yüklenmedim ama şu anda çok iyi gidiyor 100km görüyor tabiki bunun 10kmsini fazlalık olarak düşünürsek 90km gayet iyi yanifazla bir süret bekleme bu motorlardan kardeş. en sağlıklısıda bu.
    TAKARIM KASKIMI GİYERİM MONTUMU VERİRİM GAZIMI ALIRIM YOLUMU

Motosikleti
    Kuba Xy100-e
    Valla bi 90 yapaydı iyiydi ama neyse saolun

Motosikleti
    125CC
    cuplar çeşit çeşit. arora lar 80i geçmez mondialler 100 yapar. bu tamamen motorun yapılış cinsine yani dişlilere bakıyor. mesala cup ölülerini bilmiyorum ama kanuni bretonların arka dişlisi 41 ken windy s lerin 38dir. aynı hızları yapmaları beklenemez windy s son hızda geçer kanuni kalkışta.

ben 2 motor açtım 15000 km tecrübem var motor üstünde. ve sana tavsiyem eğer son hız merakın varsa yeni alınmış motor diye ilk bulduğuna sat. bindiğin motor hız değil yakıt için yapılmış. sen ona hız katmaya çalışırsan elinde patlar. 80 mi gidiyor. ara ara 85 gitmeyi dene. daha fazlasını değil ama.
    rodaj olayı ise diyelimki bindiğimiz motor 10000 çeviriyor. vitesler 5-7 bin devirler arası değişmeli. ama altın nokta 10 20 kmlik bir yola çıktın dur kalk yapmayacaksın. attın son vitese 6000 devirde gidiyorsun. arada bir 4000 e düşüp sonra 8-9 bine çıkıp tekrar 6000e dönmek. yani aynı devirde gitmemek. 2 yada tek kişi binmek 100 cc için büyük etkendir. çünkü 2 kişi binince bariz farkedilir performans çok düşüyor. 4le çıktığın yokuşta 2ye düştüğün oluyor. o yüden binme iki kişi motoru bağırtmak zorlamak değildir ama rodajda motorun zorlanmaması gerekir.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    diğer çamasır sularıyla yıkarsanız:D
    Mustafa Kemal Atatürk

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)