Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 567

Tepkisiz mi kalacaksınız?!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Remzi ,

Seni alkışlıyorum şu sitede bu kuralı bilmeyen o kadar çok insan varki , bilenini bulunca insanın boynuna sarılası geliyor.
    Yazdıkların harfiyen doğru olabilirdi , ancak yerdeki şerit çizgisi sürekli olmasaydı. Maalesef o kamyon oradan hiçbir şekilde o benzinliğe giremez , kesiksiz çizginin anlamı o çizginin size ait olmayan tarafına hiçbir şekilde geçemezsiniz demektir. Yani o kamyon bırak orada durmayı dönüp sola bile bakmadan yoluna devam edip girişi müsait bir benzinci bulmalı yada ileride uygun bir kavşaktan U dönüşü yapıp geri gelmeliydi.

Benzer bir kaza geçenlerde Adanada oldu ve oradaki sürücü maalesef öldü. Yine bu forumda 7 sayfa boyunca trafik cahillerine onlarca mesajla cevap vermek zorunda kaldım en sonunda konu kilitlendi ölende öldüğü ile kaldı.

Motorcunun motorcuya yaptığı ortada iken basına , kanallara yazıp çizdikleri cahilce haberler yüzünden kızamıyorum bile. Umarım günün birinde o motorcunun düştüğü duruma düşmezler.

Saygılar
    Sevgili oocan,

Ben bu yorumu bu video icin yapmadim..
    Dedigin gibi ortada hani bir cizgi var...
    O cizginin yada cizgilerin(bazen iki tane oluyorlar) cok kisi bilmiyor anlamini sanirim..
    Eger dedigin ortadaki o cizgi cekikse.. Yahu nasil deniyor Türkcesi..
    Durchgezogen... Sürekli yani...
    Ozaman oradan dönmeye tabiki hakkiniz yok..
    Ne dönmeye ne sollamaya...
    Önünüzde bir Traktör bile gitse seridinizi terketmeniz yasak sollamak icin..
    Tipis tipis arkasinda gideceksin..
    O ortadaki cogumuza birsey anlatmayan serit sana izin verene kadar..

Benim anlatmak istedigim o saga cekip sola dönme olayi..
    Eger ortada o cizgi bana izin veriyorsa saga cekip beklememe gerek yok..
    Benim anlatmak istedigim buydu...

Neyse simdi saat cok gec oldu ve öteki yorumlarada bakarim sonra yada yarin gece...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 06:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 06:11 ----------

Alıntı bobber adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik kuralları evrensel olmalı mıdır, yoksa ülkelere göre değişkenlik gösterebilir mi?

Nüfus sayısı ve yapısı, trafikteki araç sayısı, coğrafi yapısı, karayolları yapısı çok farklı iki ülkenin trafik kuralları aynı olmalı mı. Ülkemizdeki kurallar mükemmel demiyorum, mükemmel olsa da uygulayanlar mükemmel olmayacaktır onu da iyi biliyorum.

Şehir içi ana yolları ayrı tutarak, özellikle şehirlerarası çevre yollarında (zorunlu hallerde) sola dönmek için, arkadaki trafiği bekletmek yerine yolun dışında bekleyerek trafiğin akmasını beklemek, ve uygun zamanda geçmek çok daha mantıklı geliyor bana.

Sanırım farklı kültürlerde yaşadığımız için doğrularımız farklı.
    Sevgili bobber,

Sana basindan sunu söyliyeyimki..
    Yurdumda Trafik yok..
    Bundan emin olabilirsin...
    Sen simdi bana Istanbul u göstereceksin..
    Ve burada haklisin..
    Yurdumda tek trafik olan yer büyük sehirler..
    Ist yada ne bileyim Izmir yada Ankara..
    Bunlarin disina ciktigin zaman Trafik yoktur..
    Arac sayisi cok cok azdir...

iki gün önce radyoyu dinliyorum burada..
    Nerede kuyruk var sayiyor radyoda spiker...
    Ve sadece uzun kuyruklari sayiyor..
    5 yada 10 km den fazla kuyruklari..
    Ufaklara hic deyinmiyor yani...
    Ve sonunda dedigi neydi biliyormusun...
    Toplam 250 km den fazla kuyruk..
    Ve bu sadece NRW(kuzeyren westfalen)

Sehir disinda bana sola dönme izni varsa yolda hic tereddüt etmem..
    Arkamdaki trafik beklemeye mecbur..
    Bunu önümdeki adamda yaparsa eger hic kizmam..
    Pasa pasa beklerim sola dönmesini..

Avrupada cok yol yaptim...
    Kurallar ayniydi genelde...
    Ama yurdumda biraz baska oluyor yeri gelince...
    Ama ben senelerdir yurdumdada arac kullandigim icin ayak uyduruyorum onlara kolaylikla...
    Bazen ne yaptiklarini anlamasamda alistim yani...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 06:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 06:37 ----------

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala mi kavga?!!!

Biz gerçekçi olup, kavgayi birakarak kazayi tartisalim ki, hiç olmazsa, bu forumu okuma zahmetine katlanan arkadaslarimizin hayatini kurtaralim.
    Ilkay cim ne kavgasi???
    Yok kavga mavga...
    Beni kavga ederken görmedin hic tabiki...
    Kavga oldumu kacan ilk ben olurum..

Kazanin neyini tartisalim..
    Dayim dalmis iste kamyona...
    Ne fren yapmis yada ne kamyonun sagindan kacayim demis..

Burada ben nasil davranirdim o an bilemiyorum..
    Basima böyle birsey gelmedi motorla..

Ama sunu diyeyim sana...
    ilk yapacagim sey...
    Orada bir benzinlik var...
    Dikkat et
    Gözünü 4 ac
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. motosikletin marka modeline göre hız belirlenemez
    2. kaldıki motosikletlerin hız sınırıda belli, bu sınıra uyan bir kişi varsa dişimi kırarım o da ayrı konu
    3. motorcu eğitimli olsa, full koruma taksa, 50km hızla gitse ve aynı durumda manevra yapıp kurtulsa bile suçlu yine bellidir.
    4. illada kamyoncu haklı diyorsan
    Artık birileri yazdıklarımla bir yerlere gelebileceğimiz cümleler kurmaya başladı.

1. Motosikletlerin marka modeline göre hız sınırı belirlenmez doğru ama bunu yasalar değil biz aklı başında kullanıcılar belirleriz. Sen bir burgman 400 ile yapabileceklerini Zat' ınla denermisin?

2. Başkalarının kurallara uymuyor olması bizim kuralları çiğnememize örnek gösterilebilecek bir mazaret değildir.

3. Kesinlikle, motorcu bizim talep ettiğim gibi olsaydı işte o zaman tüm bunlar konuşulmuyor olacaktı.

4. Henüz kamyoncu haklı demedim. Sadece bir motosiklet kullanıcı kendi hayatını hiçe sayarak bir kazaya karışıyorsa ve o kazanın içerisinde % 1 bile kusuru varsa geri kalan % 99 kimdeymiş diye aramam. Çünkü o % 1 lik kısım nedeniyle hayatını riske atan adam benim için yeterince hatalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sanırım bu konu da bu şekilde kapandı.

önümüzdeki kazalara bakalım.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bobber adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şehir içi ana yolları ayrı tutarak, özellikle şehirlerarası çevre yollarında (zorunlu hallerde) sola dönmek için, arkadaki trafiği bekletmek yerine yolun dışında bekleyerek trafiğin akmasını beklemek, ve uygun zamanda geçmek çok daha mantıklı geliyor bana.

Sanırım farklı kültürlerde yaşadığımız için doğrularımız farklı.
    Izmir Pınarbaşı pistinden dönerken sola dönmek için sağa çekmiş bekleyen kamyonun bizi görmemesi veya görmesi fakat mesafeyi hesaplayamayıp sola dönüşe başlaması , üstelik karşı şeride geçmeden yolun ortasında durması üzerine kamyona vurmamak için refüje uçtuk. Kamyonun dönmeden önce göremediği station wagon otomobil arkasına bağlı bir römork üzerinde 2 yarış motosikletiydi... Tek bir motosikleti düşünün bir de...

Bu konuyu da tartışmak gerekiyor...

b) Sola dönüşlerde sürücüler; 1. Sola dönüş işareti vermeye, 2. Yolun gidişine ayrılmış olan kısmının soluna yaklaşmaya, 3. Hızını azaltmaya, 4. Dönüşe başlamadan, sağdan gelen taşıtlara ilk geçiş hakkını vermeye, 5. Dönüş sırasında, karşıdan gelen ve emniyetle durdurulamayacak kadar kavşağa yaklaşmış olan taşıtların geçmesini beklemeye, 6. Gireceği yolun gidişe ayrılan kısmına girmek üzere, dönüşünü yaparken, arkadan gelen ve sola dönecek diğer taşıtları engellememek için, geniş kavisle dönüş yapmaya, 7. Gireceği yolun gidiş yönünde çok şeritli olması halinde, en sağ şerit dışında, uygun bir şeride girmeye, 8. Gireceği yola girdikten sonra en kısa sürede trafiği tehlikeye düşürmeden sağa yaklaşmaya, zorunludurlar.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    gv-650
    100 cesur motorcu olalım... bir eylem yapalım dedik herkz neredeyse ,trafikte adam yerine koyulmamayı,horlanmayı,ölümüne gazlamayı çok benimsemiş.kimsenin kılını kıpırdatası yok..kaderimize boyun eğmişiz...ama bi yandanda motordan vaz geçemiyoruz...yav biraz enerjik,cesur olalım arkadaşlar.
    bide bu motor sektöründen para kazanmayı umud edenleri anlayamıyorum..
    yav o kadar yatırım yapıyosunuz. sonra bu yaptığınız yatıırım için birisi bi haber yapıyor, küllüyen ürününüzü baltalıyor. hız denemesi ölüm getirdi,motosikletli gencin kafası koptu...dehşeti abartan haberlere ses çıkartmıyolar.
    hadi onlar paralarını düşünmüyolar biz neden canımızı düşünmüyoruz.neden tarafikte canilerin arasında dolaşalımki..
    sesimizi çıkartalım.bizi koruyacak yasaları geçirtmeye çalışalım... ...hadi bir eylem yapalım...
    yuzde100cesurmotorcu@hotmail.com-
    yüz cesurmotorcu/facebook

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Izmir Pınarbaşı pistinden dönerken sola dönmek için sağa çekmiş bekleyen kamyonun bizi görmemesi veya görmesi fakat mesafeyi hesaplayamayıp sola dönüşe başlaması , üstelik karşı şeride geçmeden yolun ortasında durması üzerine kamyona vurmamak için refüje uçtuk. Kamyonun dönmeden önce göremediği station wagon otomobil arkasına bağlı bir römork üzerinde 2 yarış motosikletiydi... Tek bir motosikleti düşünün bir de...

Aslına bakarsanız, kurallar uygulanmadıktan sonra, her iki durumda da, yani, sağda bekleyen de, solda bekleyen de öncelikle motosikletler olmak üzere tüm araçlar için çok tehlikeli. Sağda bekleyen, sizin yaşadığınız durumu yaşatabileceği için tehlikeli. Solda bekleyen, sağda bekleyen (aslında bekleyemeyen) sabırsız sürücünün arkadan gelme ihtimali olduğu için, yani yavaşlamayacağı ve direk gelip arkadan çarpacağı için çok tehlikeli. Hele ki konu motosiklet olduğunda tehlikeyi düşünebiliyor musunuz.

Yani bence asıl olan, diğer üyelerin de söylediği üzere kendimizi tehlikeli durumlara düşürmemek, kazadan kaçmak için elimizden geleni yapmak.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aslinda tartisilacak bir sey yok.
    Sola dönmeyi gerektiren haller vardir.
    Belki benzinlige girmek yanlis olabilir ama örnegin bir köy yoluna girmek için sola döneceginiz haller var.

Nasil olmasi gerektiginden ziyade,burada nasil oluyor ondan bahsetmek isterim.
    Sola dönus gerektiren yerlerde,eger yol genisligi musaitse,ortaya ayri bir serit baslatilir ve donecek araçlar, donus yerine kadar bu seritten giderler.Böylece arkadan gelen trafik aksamaz.

Yol genisligi musait degilse,yolun sagina ayri bir kavisli yol yapilarak oradan donus yaptirilir.Yani yonca gibi birsey yapilir.
    O da mumkun degilse,Remzi'nin dedigi gibi, sol sinyali verir,orta seride yaklasirsiniz.
    Arkanizdaki araçlar,sizi beklemek zorundadir.
    Sagdan gelen trafigi kontrol eder, dönüsünüzü yaparsiniz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Kamyon sağa çekip beklemeli diyen arkadaşlar. Dikkat edin sizide trafik cahili ilan ederler.

Ayrıca bu dönüşlerde yolda hareket halinde araç kalmayıncaya kadar beklenerek yapılmalıdır.
    Kim bekleyecek o kadar deyince işte sonuçlar bu şekilde oluyor.

Ayrıca istediğiniz kadar araştırın şu dönüşle ilgili hiçbir belgeye ulaşmak mümkün değil.Tüm madelenmiş talimatlar hep önünüzde bir kavşak yada dönüş için ayrılmış bir bölüm olduğu üzerine kurulmuş.
    Şehirler arası bu tip yollarda benzin istesyonu da olsa dönüş için herhangi, özel bir ksıım yok. Hatta yol çizgisi bile kesik kesik değil.
    Bu nedenle bu tip dönüşler de (ki illaki dönmek gerekiyor bezen) kontrolsüz yolda u dönüşü yapma kurallarına uygun şekilde yolun sağında beklenerek yolda hareket eden hiçbir araç kalmayıncaya ( araç kalmayıncaya değil hareket eden araç kalmayıncaya kadar ,yani size yol verebilirler yada vermezlerse boş anı yakalayıcaya kadar) kadar beklenir ve dikkatli bir şekilde dönüş yapılır. Yine tekrarlıyorum bize kursta öğretilen buydu (13 yıl önce). Kardeşim geçen sene sınava girdi ve onada aynı şekilde öğretilmiş.
    Hatta üzerine basarak söylerdi ama sağa sinyal vererek geçip durup yolu kontrol etmeyi unutmayın puan kırarlar diye.....

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık birileri yazdıklarımla bir yerlere gelebileceğimiz cümleler kurmaya başladı.

1. Motosikletlerin marka modeline göre hız sınırı belirlenmez doğru ama bunu yasalar değil biz aklı başında kullanıcılar belirleriz. Sen bir burgman 400 ile yapabileceklerini Zat' ınla denermisin?

2. Başkalarının kurallara uymuyor olması bizim kuralları çiğnememize örnek gösterilebilecek bir mazaret değildir.

3. Kesinlikle, motorcu bizim talep ettiğim gibi olsaydı işte o zaman tüm bunlar konuşulmuyor olacaktı.

4. Henüz kamyoncu haklı demedim. Sadece bir motosiklet kullanıcı kendi hayatını hiçe sayarak bir kazaya karışıyorsa ve o kazanın içerisinde % 1 bile kusuru varsa geri kalan % 99 kimdeymiş diye aramam. Çünkü o % 1 lik kısım nedeniyle hayatını riske atan adam benim için yeterince hatalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    eğer yazılı olan kurallara bakıyorsak, ki bende ondan bahsediyorum, kamyoncu hatalı. bunu tartışmam bile ama diğer türlü yazılı olmayan kurallara (akıl-mantık) bakıyorsak motorcuda suçlu tabiki. ama fark şu, bu durumda motorcunun yaptığı hata kendisini bağlar, kendisine zarar verir, tekniği yoktur kazadan kaçamaz, kask takmamıştır ölür gibi. zaten görüldüğü gibi motorcu en ufak bi kazada bile kendisini korumaktan aciz şekilde yola çıkıyor.
    Ama kamyoncunun yaptığı hata yine karşı tarafı bağlar.
    kısacası yazılı kurallara göre kamyoncu suçlu, yazılı olmayan kurallara göre ikiside suçlu.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Tek sorun adam yerine konmamak,bunun suçlusu çoğunlukla hümanist olmamız.Biraz maço olsak başımıza gelen kazaların çoğu gelmez.Tavsiyem kaza geçirdikten sonra sağlıklı kalabildiysek kazaya sebep olanı dövelim.Şaka gibi ama böyle yaparsak dayak yiyen adam emin olun motorcu görürse yönünü değistirir,sağa sola 10 kere bakar geçiş yaparken.
    Her ay haftasonları her şehirde eşzamanlı eylem baya etkili olur ama kaza olup birilerinin ölmesini beklemeden kesintisiz her ay.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Dayak yiyerek bûyüyünce, sorunlari çözmenin tek yolunun da yine dayak atmak oldugunu düsûnmemiz normal.
    Ama bu adam yerine konacagimiz anlamina gelmiyor.

Oldu olacak savas açalim 4 tekerlilere.
    Biz susalim, silahlar konussun.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu işin çözülmesi ilham perisine tecavüz etmektan daha da zor!!!

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Dayak atmak çözüm değil ama ''bir musibet bin nasihatten iyidir'' der atalarımız.Ayrıca dayak yiyerek büyümek çoğu çocuğun kaderi,nasibimi bende aldım yeterince,baya caydırıcı bir yol.İlaveten her ay Türkiye çapında her ilde eylem.Yalnız birileri öldüğü zaman değil her zaman.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    yine eski bi konuya dönücez ama adalet yok ise döveceksin arkadaş. bana çarpıp kaçan adam şimdi normal hayatına devam ediyor, belki yine birilerinin hayatını tehlikeye atıyor belkide benden sonrada birilerine çarpıp kaçtı nasıl olsa birşey olmuyor diye. ama ben o adamı dövseydim masrafımıda alırdım, motorculardan korkmasınıda sağlardım. ama insanları düzgün yetiştiren bir ahlak anlayışımız olsa bunlara hiç gerek kalmaz tabiki.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

özcan1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Kınama mesajı attım.Sizde atın. Birbirimize salça olmayalım.
    Doğduğunda Sen Ağlarken Herkes Gülüyordu.
    Öyle Bir Hayat Yaşa ki; Öldüğünde Herkes
    Ağlarken Sen Gülüyor Ol !

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kısacası yazılı kurallara göre kamyoncu suçlu, yazılı olmayan kurallara göre ikiside suçlu.
    Bizi hayatta tutan kurallar yazılı olmayan kurallar. Çünkü yazılı olanlar bizden daha çabuk nasıl kurtulacaklarına dair yazılmış kurallar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tür benzinlik gibi yerlerin önünde düz çizgi yani dönüs ve serit degistirmenin yasak olmasi lazim.
    Kaza mahallindeki çizgiler de düz gibi görünüyor ama tam net degil.
    Çizgi olsa kaç yazar ki ?
    Türkiye burası ... Sen herhalde Fransa 'dasın.. orada scooter ın tek farı yanmıyor diye 4 polisin adamı durdurup azarladığını ve ceza yazdığını biliyorum. Kurallar orada uygulanıyor olabilir.

Bu tür benzinci ve benzeri yerlerde insaların kurallara uymasını sağlamak için benzinliği sağına soluna 50 şer metre taşacak şekilde REFÜJ yapmak lazım ki dönemesinler.

Ama bu seferde başladığı yerden ters şeride girenlermi dersin yoksa refüjün sonundan u yapanmı dersin alayını görmekte mümkün olur herhalde
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    düzeltme ihtiyacı duymamışlar
    motosikletliyi trafiğin sorunu salağı kuralsızı yapmayı çok seviyorlar
    videoyu eşeğe izletsen kamyonet hatalı der
    haberci ne bekliyordu durup kamyonete yol vermesini mi ?

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 567

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)