Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Tepkisiz mi kalacaksınız?!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu şartlarda bir CG ile 140 - 150 km hıza ulaşmak inanılmaz bir hız değildir öylemi? Çünkü sizin için inanılmaz olan hızı bütün motosikletler yapamıyor.

Benim inanılmaz hız tanımım, üretilen motorlu taşıtın kaldırabileceğinden fazla hız yapmak diye geçiyor aklımdan. Bu şu demek; motosiklet yada otomobil fark etmez, aerodinamik yapısı, motor gücü, manevra ve fren kabiliyetlerine göre olması gerekinin üzerinde yapılan her hareket (hız veya akrobasi) inanılmazdır ve olmamalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Benim de demek istediğim bu tür bir motosiklette (CG gibi) 140 görmek zaten zor. Üstüne üstlük gayet rahat bir pozisyonda ve yatmadan düz yolda görmek imkansız. Benim yorumum , bu video'da gördüğüm sürat 90'ın üzeri olmadığı ve hepimizin bu hızda sürekli yol aldığımızdan dolayı sizin inanılmaz hız tanımınızı garipsememdi. Size de kazasız sürüşler dilerim.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CBF150-2011-Silver
    nasıl küfür edersin şimdi yada ne yaparsın????????? tamam küfür etmeyelim ama ne diyelim buna allah aşkına?? mail atıyorum bende. başkada yorum yapmıyorum...
    olumune bu sevda..

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aye nin ölümünden sonra (ki kendisini şahsen tanımam) söylemiştim gece toplanıp bariyerleri sökelim diye, kimse çıkmadı. ..tü yiyen, çok duyarlı olan gelseydi.
    Hak bu şekilde aranmaz. Ya size uyan olup o gece bariyerleri sökseydi ve aynı gece dökülen su yüzünden bir minibüs bariyer yerine şarampole uçup ağaca girseydi can kayıpları intikamınız mı olacaktı?...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:45 ----------

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakin kazadan çok, haberin verilis tarzina uzuldunuz tepki gosterdiniz.
    Asil bakacaginiz yer orasi degil.
    Sayın horoz , yazına katılmakla beraber yukarıdaki bölüme katılmıyorum.

The Dude da yazmış.
    merak ederim amacınız nedir ?
    gazetelere mail atarak neyi ispatlayacaksınız ?
    birden kazalar kesilecek mi ?
    yollarda kolu, bacağı, kafası koparak ölenler huzura mı erecek ?
    diye...

Burada konu kazanın kesilmesi değil. O çok farklı bir konu. Kim suçlu kim suçsuz ne yapılması gerekirdi bu kazadaki hata nedir bu sonra tartışılabilir.

Burdaki sorun medyanın insanlar üzerinde bıraktığı izlenim.
    Cahil insanlar televizyonun ne dediğine körü körüne inanıyor.
    Sizce motorcuları televizyonda intihar komandosu , terörist gibi gösteren bir ülkede motosiklet kültürü ilerleyebilir mi?

Bir başka boyut da var ki o da empati.
    Bu tür haberleri protesto etmemde kişisel bir nedenim de var.
    Eğer bir gün motosiklet üzerinde başkasının suçu yüzünden veda edersem arkamdan gazetelerin intihar etti veya hız denemesi yapan motorcu kamyona çarptı gibi başlıklar ile haber geçilmesini kişisel olarak istemem...
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Görkem benim ilgimi şahsen senin (veya bir başkası) için yapılacak haberin nasıl olacağından çok, hayatta olup olmaman çeker

Tepkilerin bir türlü somutlaşmamasına gelirsek. Türkiye'de bir korku imparatorluğu var. Dolayısıyla insanlar -her ne kadar çok isteseler de- Fransa vari bir tepki göstermeye korkuyorlar. Bu korkularında da haklılar. Çünkü maaşları kendi vergileriyle ödenen güvenlik birimlerinin yüksek yerlerin emriyle üzerlerine ateş açmakta en ufak bir beis görmeyeceğini biliyorlar.

Bizim kültürümüzde itaat var. Protesto yaparken polisten valilikten ıvır zıvır portakala dair zerzevattan izin almaya kalkarız sorun bakalım Fransa'daki eylemciler kimden izin almış.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

O işin özü tabiki. Sürüş güvenliği zaten en başta geliyor bunu söylemeye bile gerek yok.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Habertürk'te vermiş haberi ve altında yorumlar.
    http://www.haberturk.com.tr/yasam/ha...-mi-intihar-mi

bir tanesi şöyle:
    "adı üzerinde otoyol bu yollar, motor yolu değil,sen hala ısrar edip motor kullanacam diyorsan diyetini ödeyeceksin, dikkatli olacaksın yoksa bedeli ağır olur şekildeki gibi.otoyollarda otomobillere geçiş üstünlüğü vardır ama gel gör türkiye de ters işliyor.bir tırdan,bir kamyondan,hatta bir otobüsten yol alabilen otomobile aşk olsun...bu sistem geçiş üstünlüklerini yeniden tarif etmeli,yollara göre üstünlükleri yeniden tanımlamalı."

Trafikte bu düşüncedeki "insanlar" oldukça...
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Habertürk'e de gereken maili gönderdim. Başka yerlerde varsa onlara da gönderilm...
    www.motorumla.net

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın horoz , yazına katılmakla beraber yukarıdaki bölüme katılmıyorum.
    Umarim yazdiklarim, susun oturun poponuzun üstüne seklinde algilanmamistir.
    Dude de karamizah yapayim dedi ama yanlis anlasildi.

Haberlerin verilis biçimi ile ilgili biseyler karalamak isterim.
    Medya aptronlarinin dogrudan ya da dolayli yoldan otomobil firmalariyla maddi iliskisi var.

Hiç bir sey yoksa, ciddi bir reklam pastasi var.
    Bu noktada sistematik bir sekilde motosikletten sogutma çabasi oldugu gerçegini kabul etmek lazim.

Bunu çok önce farkedip, medya uzerinde baski olusturacak biseyler yapmanin gerekliliginden bahsetmistim.
    Ama maalesef, motosiklet kullanicisinin, motosikletle ilgili yayinlara bir ilgisi yok....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    OOOOOOOHHHHH BEEEE!!!!!!!! Böyle kötü bir haberde bu kadar eski, katılımcı, fikir üreten değerli ve seviyeli tartışmalar yapan arkadaşlarımı görmekten çooook mutlu ve umutlu oldum bu bayram günü.
    Biz insanların yaşam kalitesi için yapılan her türlü eylemi gönülden destekliyorum.

Bu haberi internet medyasına düştüğü andan beri takip ediyorum. Gerekli yerlerin dikkatine e postalar attım ve sonunda döndüm eski forumuma bu konu işlenmiş mi diye, bu konuyla karşılaştım.

Evet işlenmiş ancak konu hakkında farklı düşünen bir arkadaşımızı anlamakta zorluk çektiğim bir ısrarla kamyon sürücüsünü bu kazanın mağduru konumunda değerlendirmektedir.

Yine de önyargıdan uzak bir değerlendirmeyle arkadaşımızın, kaza yapan taraflardan biri olan motor sürücüsü vatandaşımızın, eksik yanlarına dikkat çekmek istediğini varsayıyorum.

ANCAAAAK. Modern bir hukuk devletinde tek bir bireyin burnundan gelecek tek bir damla kandan dahi DEVLET sorumludur.
    Nereye kadar?

Bir başbakan kadar huzurlu güvenli kaliteli nitelikli bir hayata kadar.

İyi bayramlar dilerim.

Motosikleti
    honda sh 150
    arkadaşlar kesinlikle cok tepki çeken bir durum her gün istanbulda motor uzerındeyım artık o kadar korkar oldum ki gaz açmayı bırak ellerim devamlı tetıkte daha dun korkunc bır kazaya daha akabınde rastladım ıkı yaşlı adamcagızın ayakları kopan bir kaza daha iki ay evvel rahmetli oldu bir çocukcagız gözümüzün önünde unutmayalımki motorsiklet kültürü oturmADIGI ONU GECTIM INSANLAR BIRBIRINE SAYGISIZ VE YAŞAM SAYGISI BILEMEDIGI İÇİN TRAFIKTE BUNLARI CEHALETLE BIRLESTIRINCE DURUM BU UMARIM DAHA GUZEL GUNLER GORURUZ BÜTÜN MOTORCU KARDESLERIME KAZASIZ BELASIZ GUNLER DILERIIM SAYGILARIMLA....

Motosikleti
    gv-650
    arkadaşlar,!!!!
    tartışma bir çığ gibi büyümeli.tepkiyi de tepkisizliğide savunan arkadaşlar,biz daha önce denedik arkamızda kimseyi görmedik banane diyenler,deneyin ,toplanın klavyee şövalyeliği yapın işe yaramaz diyen arkadaşlar olabilir.herkezin fikrine ihtiyacımız var.
    evet çabuk unutan bir milletiz.ancak ortak sorunumuz biz motorseverlerin hergün trafikte onlarca defa benzer badireler atlatması.dolayısıyla bunu unutmamız nerdeyse imkansız.
    sadece iyi bir organizasyon yapmalıyız.eksiklik bu bence.zafer bayramında festivallerde organizasyonlar güzel olunca iş maksadına ulaşıyor biliyoruz.bu tip eylemlerdede işin sonuçsuz kalmaması için iyi organizasyon.!!!!
    fikirleri tartışalım neler yapabilirizi.sonra zamanı tartışalım,sonra yeri ve yapacağımız eylemin şiddetini sonucu beraber bulalım ve hep baraber bi sonuç alalım.bu işin osu bu su beni seni yok.sorun hepimizin sorunu ve bizlerinde sevenleri aileleri var...şimdi hemen fikirleri okuyalım ..1.soru..nasıl bir eylem yapaılm.
    2-nerede yapalım.
    3-ne zaman en mantıklı zamanlama olur. evet..motor felsefesni yaşayan insanlar fikirleri okumak istiyormuyuz.....

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarim yazdiklarim, susun oturun poponuzun üstüne seklinde algilanmamistir.
    Dude de karamizah yapayim dedi ama yanlis anlasildi.

Haberlerin verilis biçimi ile ilgili biseyler karalamak isterim.
    Medya aptronlarinin dogrudan ya da dolayli yoldan otomobil firmalariyla maddi iliskisi var.

Hiç bir sey yoksa, ciddi bir reklam pastasi var.
    Bu noktada sistematik bir sekilde motosikletten sogutma çabasi oldugu gerçegini kabul etmek lazim.

Bunu çok önce farkedip, medya uzerinde baski olusturacak biseyler yapmanin gerekliliginden bahsetmistim.
    Ama maalesef, motosiklet kullanicisinin, motosikletle ilgili yayinlara bir ilgisi yok....
    söyledikleriniz doğru, hepsine katılıyorum ancak sizinde bildiğiniz gibi kamuoyu olarak medya üzerinde baskı oluşturmamız imkansız. yine de başka yollarla topluma mesajımızı iletmemiz mümkün.

medya dünyasında motosiklet sevdalısı bir çok kişi var. gazeteciler, oyuncular, radyo dj'leri showmenler. fakat bunlar haber olduğunda -özellikle okan bayulgen hakkında yapılan yorumları asla unutamam- bir şekilde öyle bir yerden eleştirmeye başlıyoruzki her işte yaptığımız gibi ipin ucu kaçıyor.

Başıma gelen en güzel şey adı altında çekilen videodaki eleştrilere bakın. kaskın kayışı kapatılmamış, yanlış bilgilendirme diye ileri geri eleştiri yapan bir çok insan var. çok merak ediyorum eleştirmeden önce hiç düşündüler mi daha önce medya tarafından böyle bilinçlendirici bir çaba sarfedilmiş mi diye..? yani olaya olumlu yönden bakilacağına körü körüne direk eleştiri..

motosiklet kullanıcısı olmayan kaç insan biliyorki kaskın kayışının bağlı olması gerektiğini..?

bir şekilde medyadaki motosiklet sevdalısı ünlüler ile iletişime geçilerek bir organizasyon yapılabilir, aynı AYE için yapılan protestoda medyanın bizimle gelmesi gibi.

tabi böyle bir şey yapılacak olursa daha çok ses getirmesi için motosiklete gönül veren diğer forumlardaki kişilerlede iletişime geçilmeli.

eğer bu şekilde bir organizasyon yapmak için katılım sağlanırsa bir çok motosiklet kullanıcısı duyarlı davranacaktır diye düşünüyorum, aynı şekilde medyadaki ünlüler arasından da bize kulak verenler mutlaka olacaktır.

hoş ben burda bunları söyleyip yazıyorum ama düşünceme göre toplumu bilinçlendirmek adına bunları organize etmesi gereken asıl kurum motosiklet federasyonu ama nerdeee
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Motosikleti
    gv-650
    Sesimiz güçlendikçe kimse duyarsız kalamaz.
    Evet okan bayülgen,bizim adamımız o..bizi kesinlke geri çevirmicektir.
    Arkadaşlar çok kişiyle büyük olmlaıyız. Hatta öle büyük olmalı ki medya şöle demeli dikkat dikkat..... Kasım pazar günü yola çıkmayım motosikletliler özgürlük barış ve dikkat için yollarda. Toplu eyleme dünyanın dört bir yanından motorlular katılıyor sıkıntı yaşanacak güzergahlar şöle.....
    Evet işte bu böle bi eylem yapmalıyız bunu....

Sonra 500 motosikletli dikkat ,sevgi ve trafik barışı için ankaraya gidiyor ve ... Siyasi parti başkanıyla görüşecekler..(hazır..seçimlerde yaklaşıyor)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:41 ----------

TÜRKİYEDE 2MİLYON 300 BİN ADET MOTOSİKLET VARMIŞ SİZCE BU SESİ DUYMAK İSTEMEYEN BİRİLERİ OLABİLİRMİ...

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=80

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı Dün 23:56 ----------

http://www.moted.net/motosiklet_hakkinda.html ARKADAŞLAR, BİZLER MOTORA BİNİYORUZ MOTED SATIYOR HADİ BRİLİK OLALIM..BİZLER RAHATÇA BİNELİM MOTORLARA ...YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ EYLEM MUHAKKAK DESTEK BULACAKTIR...

BAKIN AVRUPADAN ÖRNEKLER...www.esum.eu
    **MAIDS: Motosiklet Kazaları Araştırması, 1999- 2003 yılları arasında Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya ve Italya’ da 5 farklı bölgede gerçekleşmiş 900’den fazla motosiklet ve scooter kazası incelenerek kazalara neden olan faktörler saptanmıştır.

www.maids-study.eu

Motosikleti
    Yamaha R1
    gazetecilerin ve toplumun bilinçaltında motor sakat birşeydir, öyleyse motora binen de boş adamdır, hatta motora bindiği için suçludur gibi bir algı var. trafikte canınıza kasteden bir sürü dört tekerli var. bunların bir kısmı kasıtlı yapıyor, bir kısmı da nasılsa bir yerden geçer gider gibi gerizekalıca bir zanla hareket ediyor. bu yüzden arkada motosiklet varsa sinyal vermeye bile tenezzül etmiyorlar. birçok arkadaşımı motosiklet kazasında kaybettim. Allah hepsine rahmet eylesin, suç hep dört tekerlilerdeydi.

Motosikleti
    gv-650
    İŞTE BİZLERE BİÇİLEN YAŞAM TARZI VE TÜRKİYEDE MOTOCULARIN HALİ

http://www.moted.net/pdf/Sektor_raporu.pdf

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 106’ıncı
    maddesinde “Geçiş Kolaylığı Sağlama” başlığı
    altında ele alınan ifadelerde motosikletten
    söz edilmemektedir. AB standartlarına
    uyumlu geçiş öncelikleri mevzuatımıza kazandırılmalıdır.
    Motosikletin iki tekerlekli bir
    araç olması ve ancak sürüş sırasında dengede
    durabilmesi nedeniyle sürüş güvenliği
    açısından geçiş üstünlüğü olmalıdır. Çoğu
    AB ülkesinde Acil görevli kamu araçlarından
    ve yaya ile bisikletten sonra üçüncü sırada
    geçiş üstünlüğüne sahiptir. Ayrıca bazı Avrupa
    ülkelerinde şehir trafiği düzenlemelerinde
    motosikletlere ayrıcalıklar sağlanmıştır.
    Örneğin İngiltere’de motosikletlerin otobüs
    yollarını kullanmalarına izin verilmiştir.
    Fransa’da sol şerit ile orta şerit arasındaki
    boşluğun motosikletler tarafından kullanılmasına
    izin verilmiştir. Almanya’da ise otoyollardaki
    emniyet şeridini en yakın çıkış
    noktasına kadar belirlenmiş bir hızda kullanmalarına
    izin verilmesi için görüşmeler yapılmaktadır

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    arkadaşlar öncelikle şunu çok iyi idrak etmek gerekiyor. motosikletlinin hızı isterse 300 olsun bu kazada suçlu olmasına delalet degildir. nitekim burada hatalı dönüş yapan bir kamyon var haliyle onun da bir sürücüsü. yola fırlayan bir düşünce gücünden yoksun bir hayvan degil. bölünmemiş yollarda gidiş istikametine göre karşı şeridi kullanarak bir dönüş yapılacaksa öncelikle araç sağa sinyal verir emniyet şeridine girer ve o şekilde sola sinyal verir yolun boş oldugundan emin olduktan sonra dönüşünü gerçekleştirir.

ama kamyon sürücüsü ne yapmış kendi şeridinin soluna geçmiş sinyalini vermiş karşıdan gelen motorcuyu görmemişte olabilir yada görüpte araçtan saymamışta olabilir nitekim bu kaza gerçekleşmiş. burada sorgulanması gereken motosikletlinin hızı degil kamyonun yaptıgı dönüş hatasıdır. motosiklet % 90 kusurlu diyen arkadaş hangi bilgi ve tecrübesine göre oransal olarak hesaplamış şaşkınlık içerisindeyim.

Motosikleti
    gv-650
    Arkadaşlar mustafa güney arkadaşımız hepimizin izlediği videodaki, kaza sonucu yaşam mücadelesi veriyor.. Artık bişi yapma zamanı gelmedimi....

http://www.motosiklet.net/forum/moto...-bi-eylem.html

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:30 ----------

Bişi yapmalı heeeeeyy.... - Bugün, 01:37

--------------------------------------------------------------------------------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...-bi-eylem.html

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:32 ----------

çok değerli okan bayülgen bize önderlik et.....

Kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/tazi...#ixzz15flE1jmB

Motosikleti
    Olsa da yazsam.
    böyle bir videonun altında neden hiç bir yorum yok diye verdim veriştirdim.. akabinde tüm kinimi boşalttım videonun altında.. Gönder tuşuna basmamla sunucu hatası almam bir oldu.. daha da sinirlendim.... Allahın kamyoncusu lafım sana..

Yeri değil ama dayanamıyorum söleyeceğim..
    Motor ehliyetini de araba ehliyetini de manavdan alıyoruz yemin ederim.. Vermesinler abi bana da ehliyet falan .... bi ton sınavdan eğitimden geçirsinler.. Hatta tipine baksınlar beyni çekilmiş pokemon tipli adamlara akbil bile vermesinler...

Londrada bisikletinin lambası yanmıo diye bindirmeyip elinde taşıtıyorlar ... para cezası da var bide... Bizde motorun götünden dumanlar cıka cıka caddede parkta gez ehliyetsiz kasksız fink at,serbest... Orada Hadi bi kırmızı ışıkta geç bakalım , alıyorlar elinden ehliyetini senin piskolojin bozuk, sağlıklı insan böyle bişi yapmaz git baştan gir eğitimlere tekrar al ehliyet diye... Biz de allahın kamyoncusu trafik kurallarını hiçe sayarak senin hayatınla oynasın ,, "yaa adam haklı beyler" diyen bile çıksın ... ... ... ve üç nokta daha.. hislerime tercüman olsun diye...

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hak bu şekilde aranmaz. Ya size uyan olup o gece bariyerleri sökseydi ve aynı gece dökülen su yüzünden bir minibüs bariyer yerine şarampole uçup ağaca girseydi can kayıpları intikamınız mı olacaktı?...
    birazcık kafam çalışıyorsa (ki sanırım çalışıyor) uçuruma giden yoldaki bariyeri sökmem. en azından bende oradan aşağı uçabilirim, bunu düşünürüm. ama diğer türlü umurumda değil. eğer birisi o noktada ölecekse ben değilde bir başkası olmasını tercih ederim.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar maalesef trafik kurallarından bihaber. Bu kazadaki gibi durumlarda araçlar karşı şeritteki bir bölüme geçmek için önce sağa sinyal ile kendi şeritlerinin mümkün olan en sağına geçmeli, müteakiben sola sinyal verip arkalarındaki ve diğer şeritteki trafiği kontrol edip aksi şeritteki yere geçmeli.
    Simdi sen öteki arkadaslar bihaber demissin ama..
    Bu sola dönecekken saga cekip beklemekte okadar yanlistir..
    Bunu sadece Türkiye de görebilirsin..

Eger sola döneceksem neden saga gecip bekliyeyim bana bir anlatirmisin?
    Sola döneceksem eger seridin soluna (karsi seride girmemek sartiyla) gelirim ve beklerim...

Dogru olan budur..
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)