Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bir Yardım Eli

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    öncelikle geçmiş olsun. trafik denetimlerinin sıkı oldugu bayram arefesinde ehliyeti olmayan birine motosikletini vermekle hata etmişsin.

ruhsat sahibine 270 tl para cezası kesilir. bu ceza sana posta yoluyla gelir. ayrıca motosikleti çıkarmak için çekici ve park parası vereceksin. ne tutar tam bilmiyorum şehirden şehre degişebilir.

kuzenini savcı çağırır ifadesini alır ilk kez yakalandıysa mahkemeye çıkmadan para cezası keser bu miktar 600-700 civarıdır. esasen ehliytsiz kullanmanın cezası hapistir fakat bu para cezasına çevrilir.

toplamda 1000 tl den aşağı çıkmaz. yazık olmuş. ehliyetsiz kullananlarada ders olsun. ne diyelim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sorunun cevabı hakimin takdirine bağlı.Genellikle 1 ay hapis cezası verilip 20 TL.den 600 TL para cezasına cevriliyor.Bu takdir edilecek en az ceza.Kanuna göre hapis cezası 1-2 ay ve paraya çevirme 20-100 TL arasında.Siz bilerek vermedim diyip yeğeninizde ondan habersiz kaçırdım diye ifade verirse ne olur bir bilene danışın.
    Herkes bir şey yazmış ama en doğrusu bu. Ben biraz daha genişleteyim. Ehliyetsiz ya da yetersiz ehliyetle araç kullanmanın cezası 1-2 ay hapis cezasıdır. Ehliyetsiz kişiye araç kullandırmanın (yani motoru vermen) cezası da 1-2 ay hapis cezasıdır. Ama bu cezalar 1 ay olarak uygulanır ve para cezasına çevrilir. Para cezasına çevirme işlemi de günlüğü 20-100 TL arasında gelir durumunuz gözetilerek hesaplanır. Yani 20 TL den hesaplarsa 600 TL yapar ama bana 25 TL den hesaplamışlardı mesela. Evet cezayı savcı veriyor ama adliyeye gittiğinizde savcı falan görmeyeceksiniz. Sizi götüren memur hepsini halledecek ve giden kişi sadece imza atacak. Ayrıca toplam maliyet 270 idari para cezası (trafik polisinin yazdığı) + Min. 600 TL ehliyetsiz kullanma cezası + Min. 600 TL ehliyetsiz kullandırma cezası şeklinde olacak. Cezayı ne zaman neereye ödeyeceğinizi bildiren tebligat adresinize gelecek ama gelmeyebilir. Ben 1,5 sene önce motoru aldığım ilk haftalarda ceza almıştım ama halen bişey gelmiş değil. Kimisine hemen geliyor kimisine yıllarca gelmiyor. Şimdilik ödeyeceğiniz ceza sadece 270 TL trafik cezası. Diğerleri adresinize gelen belgeyle kesin olarak belli olacak. Geçmiş olsun.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    geçmiş olsun umarım en az zararla kurtulursunuz

Motosikleti
    CBR600RR
    Alıntı Thisfalse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim.Anlaşıldı babamız bile olsa ehliyeti yoksa vermicez
    Pazartesi gidicez kuzenle isim yazdırıcaz sabahtan 14.30 gibi mahkememiz var.Ama dediğim gibi hiçbir makbuz verilmemiş cezanın kesildiğine dair
    Gecmıs olsun arkadasım bu 800 tl sana ders olsun acı bır ders ama ehlıyetsız bırıne arac verıyorsun gecmıs olsun...

NOT: Ehlıyet lı dahı olsa motosıklet ını kımseye verme bunun ıcın kırılan kırılsın motosıklet emanet kesınlıkle olmaz...
    Kaybedicek birşeyin yoksa asla (arkana) bakma...:cat:

Thisfalse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şuan Yok
    Teşekkürler Bi cahillik Ettik İşte.
    Evet Polis memuru 270 tl lik makbuz kesmiş görmüş.Kimliğini almışlar bugün gitmiş kimliğini trafik şubeden almışlar.Motorumu bağlatmadı.A2 Çağırmış ona teslim ettirmiş motoru.Sadece 270 tl kesmişler.Pazartesi gidicem sabah isim yazdırıcam 14.30 gibi mahkemeye çıkıcam.İlk kez başıma geliyor bu olay acaba çok yazarlarmı ödiyecek durumumda yok malum allah sonumuzu hayır etsin bakalım.inşallah taksit yaparlar ve az bi miktar çıkar
    Her Zaman Kötüyü Söyle. O Zaman Kahin Olma Şansın Artar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Taksiti sadece istemenle yapıyorlar. Hatta soracaklar peşin mi taksitli mi olsun diye. Peşin ödersen %25 indirim yapılıyor. Taksitli ödersen indirimsiz 4 taksit halinde ödüyorsun.

Thisfalse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şuan Yok
    Galiba hakimin veya savcının insafına kalmış gerisi herhalde
    Her Zaman Kötüyü Söyle. O Zaman Kahin Olma Şansın Artar.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)