Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Lastik değiştirdim, alay konusu oldum

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tesla.tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Voge SR4 Max
    Scooterımı alalı 100 km oldu ve hem çok sert olmasından hem de ıslak zeminde kaygan olduğu söylendiğinden dolayı(ıslak yola çıkmadım henüz) scooterın üzerinde bulunan naylon lastikleri bugün Michelin City Grip ile değiştirdim. Motoru aldığım bayi elemanlarına, servis elemanlarına, ordaki 5-6 müşteriye alay konusu oldum resmen. Kimseye neden değiştirdiğimi anlatamadım. Hepsi hayatlarında ilk defa lastiğin keyfi olarak değiştirildiğini görmüşler. Hem de yeni lastiğin. Ben de para batıyordu, birazını sobada yaktım, kalanıyla lastik aldım dedim en son soran kişiye.

Müşterilerden biri "ben yıllardır fabrika lastiğini kullanıyom, bişi olduğu yok" dedi, motoruna baktık, lastiğin yanaklarındaki çatlaklara şaşırdım kaldım. Adama lastiğin 3 vakte kadar yarılır gör bak dedim. Hiç bakmamış bile lastiğine, görünce şaşırdı yarıkları.
    Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler! M.K.Atatürk

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Alıntı Tesla.tr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scooterımı alalı 100 km oldu ve hem çok sert olmasından hem de ıslak zeminde kaygan olduğu söylendiğinden dolayı(ıslak yola çıkmadım henüz) scooterın üzerinde bulunan naylon lastikleri bugün Michelin City Grip ile değiştirdim. Motoru aldığım bayi elemanlarına, servis elemanlarına, ordaki 5-6 müşteriye alay konusu oldum resmen. Kimseye neden değiştirdiğimi anlatamadım. Hepsi hayatlarında ilk defa lastiğin keyfi olarak değiştirildiğini görmüşler. Hem de yeni lastiğin. Ben de para batıyordu, birazını sobada yaktım, kalanıyla lastik aldım dedim en son soran kişiye.

Müşterilerden biri "ben yıllardır fabrika lastiğini kullanıyom, bişi olduğu yok" dedi, motoruna baktık, lastiğin yanaklarındaki çatlaklara şaşırdım kaldım. Adama lastiğin 3 vakte kadar yarılır gör bak dedim. Hiç bakmamış bile lastiğine, görünce şaşırdı yarıkları.
    Bayi elemanlarıda dalga geciyorsa canları işsiz kalmak istiyor demektir. Al paranı, tak lastiği, otur aşşa. Müşteriyle dalga gecilir mi? Ne dingiller var ya

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Sen doğru olandan şaşma..Karanlığa yakılan bir mum gibi düşün kendini ne diyeyim

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ..Karanlığa yakılan bir mum gibi düşün kendini ne diyeyim
    ÜfffFF....Hocam dürümleri hala hazmedememiştim iyi geldi

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Ata binmeyen eşşeği çelebi sayarmış, sen çok ii bi seçim yapmışsın yağışlı havalarda daha ii anlıcaksın kıymetini lastiğinin
    GKN MOTORS

ezme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XSR 900
    Sen iyi yapmışsın kardes lastiklerde genelde Dis derinligi yeterli görülse de hamur sertlesiyor. 2005 kymco Movie 125 in hem on hem arka lastiğini değiştirdim kullanan babam çok değiştiğini ve güzel olduğunu özellikle frennların daha iyi olduğunu söylüyor ki çok mantikli
    07 EEE 31

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Kymco genelde güzel motor yapıyor, ancak anlaşılan bütün modellerinde üzerinde gelen lastikler naylon

İki sene önce bir arkadaşım Kymco Agility almıştı. O da lastiklerin ne kadar berbat olduğunu hissetmiş olmalı ki 1-2 ay içerisinde Michelin'e geçmişti ve çok memnundu.

Kesinlikle doğru seçim yapmışsın
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

c3nk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda PS 150i
    ne garip insanlar var ülkemizde

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    bazıları ölmeden akıllanmaz.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    bende 2000 km de ki motorda lastik değiştirdim işi bilen lastikle yol alır işi bilmeyen nayloncuuuuu şeklinde naylonun üzerinde yol alır canı o lastiğe verdiği para kadar kıymetli demek ki
    2006BWS100-2007CBF150-2010CBF150-2007FZ6SFAZER-2006CBF600-2012CBF150-2012AGİLİTYCİTY125-2005CBF600-2006Z750S-2008GSXR600-2014CRF250L-2014JOYMAX 250-2013İNAZUMA250-2018S3 250-2014TGBX-MOTİON250

atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    sen en güzelini yapmissin bosver. Can bi lastikten daha önemli bence. Gün gelir hayatini kurtarir. Hic kavcuk lastikle naylon lastik bir olurmu.

Motosikleti
    Voge SR4 Max
    Herkes nayloncu buralarda. Michelin bayisi bile ilk defa scooter lastiği satmış. Şimdi asıl merak ettiğim, 120/70/12 ve 130/70/12 ölçülerindeki scooter lastiğinin ideal hava başıncı kaç olmalıdır? Servisin dediği, arka 30-33 / ön 28/30 arası olmalıymış. Ama pek emin değilmiş gibi geldi.
    Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler! M.K.Atatürk

Motosikleti
    KUBA - RAINBOW-100 CUB
    Ben de Dunlop takacağım en kısa zamanda.
    Motosiklet = Özgürlük

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Basınçları diğer bir başlıkta konuşmuştuk (Supersport kullanıcıları başlığıydı sanırsam). Üreticinin tavsiye ettiği lastik basınçları, lastiğin en uzun ömürlü olması için basabileceğin en yüksek basınç miktarıdır. Hem arkaya hem öne bu miktarlardan 3-4 psi daha az hava basmak yol tutuşunu arttıracak, lastik ömrünü de bir miktar kısaltacaktır. Ben düşük basmayı tercih ediyorum. Yol tutuş biz motorcular için kritik öneme sahip.

Bundan sakın ola ki servislere ustalara falan bahsetmeyin. Onlar anlayamazlar. Bunu forumda yazan arkadaş ABD'de giriş seviyesi profesyonel pist yarışlarına bir takım hazırlıyor şu anda. Aynı zamanda spor motosikletlere süspansyon ayarı yapıyor. Bu işi profesyonel olarak yapıyor.

Aklımdaki tek soru işareti spor motosiklette lastik basıncı bir miktar düşürülünce daha iyi yol tutuş elde ediliyor, peki bu scooterlar için de geçerli midir ? Düz mantıkla gidersek evet.

Şunu da yazayım. 1 sene önce gittiğim bir Honda bayisindeki usta (ki kendisi Türkiye'de birçok pist yarışına katıldı zamanında ve dereceleri var) servisten sonra düşük basmıştı havaları (İstanbul'daki Honda bayilerini bilenler kim olduğunu tahmin edecektir). Sebebini sorduğumda "tecrübelerimizle sabit" demişti. O zaman anlayamamıştım. Ama forumda da bir başka profesyonel yarışçının (bir önceki paragrafta bahsi geçen arkadaş) teyid etmesiyle yapılanın doğru olduğunu anladım.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    cbf150 alıp sıfır kmde aldığı gibi lastiğini değiştirenleri gördüm ben senin durum hiçte anormal değilmişsana onu diyenleri mişlen lastiklerle bi gezdir de gezmenin tadına varsınlar

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bu tür adamların motosiklet veya diğer araçlarında bir sürü gereksiz, abartılı aksesuar olur ama genelde Bilmiyorum o da öyle bir tipmiydi...

Motosikleti
    Piaggio X9 Evo 500
    Cahile laf anlatmak kadar zor bişey yok bu dünyada. Sana gülenler naylonun sadece leğen yapmakta kullanıldığını sanırlar, kauçuk ise onlar için bir bitkidir sadece.

Sen kesinlikle en doğrusunu yapmışsın, bu değişiklik seni farkında olmadan kazadan bile korumuş olabilir. Canımızı yere birkaç santimetrekare değen lastiklere emanet ediyoruz, en güzel ve kalitelisini almak benim gözümde kask takmak kadar önemli.

City Grip'i ilk kullananlardanım, kesinlikle seçimin 10 numara. Daha iyisini bulamazsın. Ben lastiği değiştirdiğimde üzerinde diş derinliği çok iyi durumda olan bir takım Michelin vardı, ama ömrü dolduğu için sertleşmişti. Arkadaşlarına raf ömrünü de anlatmaya çalışma sakın, o sadece konserveler için geçerli

Lastik havaları bayinin söylediği aralıkta olmalı. Ben kendim ve motor ağır olduğu için ön 32 arka 35 basıyorum.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı boyraz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cahile laf anlatmak kadar zor bişey yok bu dünyada
    olayın özeti bu
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Michelin bayisi bile ilk defa scooter lastiği satmış. .
    İlk defa sattığı lastik stokta uzun süredir bekleyen lastik değildir herhalde? Lastiğin tarihine bakmışsındır sanırım ama bi hatırlatayım dedim.

Motosikleti
    Voge SR4 Max
    Lastiği satın aldığım michelin bayisinde zaten scooter lastiği yoktu. Telefon edip getirtti ve ben siparişi vermeden özellikle "kesinlikjle 2010 üretimi olsun" dedim. önler mayıs 2010, arkalar haziran 2010 üretimi geldi.

@Levsy, adamın motoru honda beat'di ve gariban perişan olmuştu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)