Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cup Tarzı Motosiklet İle İlgili Soru >>>

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Geçen gün tamirciye gittim.Motorun bir problemi vardı.Herneyse verdim ustaya motoru.Usta da 50 yaşında biriymiş.Çocukluğundan beri bu işi yapıyormuş.Bindi motora sürdü geldi hatayı tespit etti tamirini güzelce yaptı.

Sonra bana dedi ki ' Gel bir ara dişliyi 1 kademe büyülteyim de motorundaki titreşimi keseyim. ' ben sevinçle eve döndüm tabi.Ama ben hiç böyle birşey duymamıştım.

Cup motorsever arkadaşlar kullanan arkadaşlar sizce ustanın dediğini yapmalımıyım.Doğru bir teşhis mi koydu.Yoksa para kazanmak için yapılan bir oyun mu?Daha önce hiç böyle birşeyle karşılaşmadığım için soruyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla M.Burak ASLAN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    ilk defa duyuyorum pek anlamadım ama anlayan arkadaşlar cevap verecektir

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Alıntı mertka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk defa duyuyorum pek anlamadım ama anlayan arkadaşlar cevap verecektir
    Beklemekteyim.Bilen biri cevap yazsa gidip taktıracağım da.Cevap yazan yok tedirginim.

forevermore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 (2013 Kırmızı)
    Bende mondial 110 ft vardı. tüm grenajları ve motoru indirtip tüm somunlara civataralara lastik conta koydurmuştum 35 tl masrafı olmuştu titreşim tamamen kesilmişti.
    Aptallık En Büyük Günahtır !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Alıntı forevermore adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende mondial 110 ft vardı. tüm grenajları ve motoru indirtip tüm somunlara civataralara lastik conta koydurmuştum 35 tl masrafı olmuştu titreşim tamamen kesilmişti.
    Titreşim motosikletle alakalı birşey değil mi ?
    Yani motosikletin motoruyla alakalı birşey değil mi demek istedim.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Titreşimi azaltma adına yapılan işlemlerden biri bu. Çekişinde azalma olur, motorun son hızını biraz artırır ama düzden ziyade rampa inişlerde.
    Pişman olur orjinal dişliye dönersin. Yapmana değmez ama dene gör, aklına girmiş bir kere.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Titreşimi azaltma adına yapılan işlemlerden biri bu. Çekişinde azalma olur, motorun son hızını biraz artırır ama düzden ziyade rampa inişlerde.
    Pişman olur orjinal dişliye dönersin. Yapmana değmez ama dene gör, aklına girmiş bir kere.
    Aha benim adamım işte.Cup motor sorunlarımda hep bana yardımcı oldun.Teşekkür ederim.Sence ne yapmalıyım adam gibi anlatırmısın bana.Motorda titreme çok fazla.Düzde de hızlı gitmiyor.90 anca yapıyor ne yapmalıyım ben arkadaşlarımda Mondial var adamlar 120 falan görüyor ben ise 90 anca.

Alıntı bRkq35 adlı üyeden alıntı
    Sonra bana dedi ki ' Gel bir ara dişliyi 1 kademe büyülteyim de motorundaki titreşimi keseyim. ' ben sevinçle eve döndüm tabi.Ama ben hiç böyle birşey duymamıştım.
    Ustan hangi dişliyi büyüteceğini söylememiş.

Arka dişli büyüyünce, tork artar, son hız düşer.
    Arka dişli küçülünce, tork düşer, son hız artar.

Ön dişli büyüyünce tork düşer, son hız artar.
    Ön dişli küçülünce, tork artar, son hız düşer.

Aşağıdaki siteden orijinal dişlilerin numarasını girip ve yeni takılacak dişlileri girerek farkı görebilirsin.
    http://www.sprocketcalculator.com/

Son hızın yükseldiği durumlarda;
    Aynı hızda motor daha az devir çevireceği için kısmen (düşük devirden dolayı) titreşim azalabilir. Ama çok etkileyeceğini zannetmiyorum.

Genelde dişli değişikliklerinin faydası olduğu gibi zararıda olur, bu yüzden optimum dişli oranları fabrikasyon olan ayarlardır.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Şimdiki dişlini 1 kademe arttırırım titreşim kesilir dedi adam.Bilemiyorum ya.Ön mü arka mı.Titreşimi keserim dedi ama cidden bilmiyorum.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aslında herkezin gerçek hızı 90 km ama onların km saati fazla gösterdiği için hızlı gittiğini sanıyorlar (100 cc cub için)kim ne kadar idda ederse etsin sen sakın inanma bazı yerler değiştirilerek hız artıranlar hariç tabi dişliyi büyütmek 2 vitesle gitmen gerekirken üçle gitmeye çalışmak gibi birşey çok çeki kaybına uğrarsın motorun 4 viteste yürümez

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Ya arkadaşta Mondial var 100'lük ben Renault Megane ile gidiyorum arkadaş motoruyla gidiyor.( Ben kullanmıyorum arabayı bir abimizin arabası denize giderken düz yol )

Megane KM 120
    Mondial KM 120

forevermore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 (2013 Kırmızı)
    Özel mesajda da yazdım. cup tarzı motorlarda,bu motor bloğunu indirerek motor şasi grenaj bağlantılarının tamamına ince lastik conta takmak titreşimi tamamen kesiyor.Birinci viteste çok yüksek devirlerde bile titreşim olmuyordu var git gerisini sen düşün...
    Aptallık En Büyük Günahtır !

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hmm bende uygulayım şu contaları yoksa hergüz titreşimli masaj aleti üstünde gibi gidiyoz.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)