Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sanal bir kazanın anatomisi, kontrol kaybına bir kala

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Geçmiş olsun. Geçen hafta ben de Libadiye'de, ve galiba aynı mevkide, kaza atlattım. Roller değişikti yalnız: Arabayla sol şeritten giderken sapağa gelmeden sağ şeride geçmeye niyetlendim. Senin yaşadığına benzer durumlara yol açmamak için önceden şerit değiştiririm çünkü. Baktım, sağ şerit müsait. Sinyal verip burnumu hafifçe çıkardım, makasçı tehlikesine karşı göz ucuyla aynaya bakmaya da devam ettim. Aniden bir çift far ışığı çarptı gözlerime. Ben alelacele burnumu tekrar sol şeride sokanken yanımdan kasksız bir skutırcı rüzgar gibi geçti ve makas ata ata gene bir anda gözden kayboldu.

Allahtan motorcuyuz da motorcudan ne beklenmesi gerektiğini biliyoruz
    [B]J şimdi asker[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    şuan motor yok..peugeot 407 cup. land rover
    üstadım çizim harika öküz ayrı bir hava katmış geçmiş olsun. ama gerçekten güldüm:D

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun
    karşı tarafta hatasını kabul eder bir tavır mevcutsa tekrarını engellemek kaydıyla usulünce uyarmanın yanında delikanlılık bizde kalmalı
    sen de öyle yapmışsın.

kıvırma olayı bir risk alma mevzusudur.
    frene basıp yavaşça çarpmak mı, hiç çarpmadan kurtulmak veya sert bir kaza yapma riskini almak mı?
    biraz bizim karar mekanızmamızla biraz da kaderle bağlantılı.
    Teşekkürler..
    Kıvırmaca, görüşün açık olduğu durumlarda işe yarar zaten..
    Aksi halde zaten yağmurdan kaçarken doluya tutulma durumu olur dediğin gibi..

Alıntı canicellat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecmis olsun Engin abi..
    Saol Erkan'cım..

Alıntı Jagadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Geçen hafta ben de Libadiye'de, ve galiba aynı mevkide, kaza atlattım. Roller değişikti yalnız: Arabayla sol şeritten giderken sapağa gelmeden sağ şeride geçmeye niyetlendim. Senin yaşadığına benzer durumlara yol açmamak için önceden şerit değiştiririm çünkü. Baktım, sağ şerit müsait. Sinyal verip burnumu hafifçe çıkardım, makasçı tehlikesine karşı göz ucuyla aynaya bakmaya da devam ettim. Aniden bir çift far ışığı çarptı gözlerime. Ben alelacele burnumu tekrar sol şeride sokanken yanımdan kasksız bir skutırcı rüzgar gibi geçti ve makas ata ata gene bir anda gözden kayboldu.

Allahtan motorcuyuz da motorcudan ne beklenmesi gerektiğini biliyoruz
    Teşekkürler..Orada benimde bu anlattığına benzer arabayla atlattığım o kadar çok kaza var ki..
    Bu şekilde devam ederse kara nokta haline dönecek burası..

Aklıma geldi, merak edenler için mekanın google maps teki yeri:
    Tıklayın..

A harfiyle görünen yerde oluyor hadise..Yol güney istikamette akıyor orada..

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Angus ders aldıysa ne mutlu size.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

Yasoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Geçmiş olsun.
    Yararlı paylaşımın için teşekkür ederim.
    Bilgi paylaşıldıkça çoğalır derler.

Bir kaynakta bu gibi bir durum için (kaynak arabada ileri sürücülük teknikleri içindi ama motorda da geçerli olabilir) eğer yapabiliyorsanız siz de arabanın (bu örnekte öküzün) döndüğü yola dönün diyordu. Senin uygulaman da bu yönde olmuş.

Hatırladığım kadarıyla Tekirdağ tarafında düşmüştün bir kere ve onu da bu şekilde paylaşmıştın.

Paylaşım konusundaki hassasiyetin için tekrar teşekkür ederim.

Motosikleti
    Var
    Alıntı Tolga Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Angus ders aldıysa ne mutlu size.
    Teşekkürler

Alıntı Yasoe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Yararlı paylaşımın için teşekkür ederim.
    Bilgi paylaşıldıkça çoğalır derler.

Bir kaynakta bu gibi bir durum için (kaynak arabada ileri sürücülük teknikleri içindi ama motorda da geçerli olabilir) eğer yapabiliyorsanız siz de arabanın (bu örnekte öküzün) döndüğü yola dönün diyordu. Senin uygulaman da bu yönde olmuş.

Hatırladığım kadarıyla Tekirdağ tarafında düşmüştün bir kere ve onu da bu şekilde paylaşmıştın.

Paylaşım konusundaki hassasiyetin için tekrar teşekkür ederim.
    Teşekkürler iyi dileklerin için..
    Evet, Tekirdağ'da değil de Kemerburgaz'da buzda kayıp düşmüştüm..

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatırlatmalarınız için teşekkürler.aslında bence "yerinde" bir özeleştri. ancak bazı araçlar/insanlar var ki, motosikletin kendisini hiç bir anlamda kabul etmez. ve etmediği gibi de onu kullananın da bir canı olduğunu aklına bile getirmez. işte tam bu noktada bulunan varlıkları "ÖKÜZ"olarak değerlendiriyoruz ya
    Katılıyorum.. Lakin canımız olduğunu kabul etseler bile; onlar için canımızın bir ehemmiyeti yoktur!! Çoğu zaman kendi üzerlerine kıran arabadan kaportalarını korumak için olayla hiç alakası olmayan motosiklet sürücüsünün üzerine kırarlar, isterler ki uçsun, yuvarlansın, yerin dibine geçsin bir şekilde yok olsun da.. kendilerine yer açılsın

Motosikleti
    Suzuki GS 500 E artçısı veeeeee Honda Activa 100
    çok geçmiş olsun...
    HAYATLA DALAŞMA :)

özcan1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Öncelikle geçmiş olsun.
    İyi ki bu yazıyı yazmışsın, İyi ki ben de okumuşum.Dün hemen hemen aynı durumu yaşadım.Frene bassaydım kayarak arkadan gelen aracın altına girecektim, kontra yapıp gaza asılarak,hafiften spin atarak kazasız belasız kurtuldum.Allah senden razı olsun.

Bursa-İzmir yolu üzerinde Görükle istikametine sağ şeritten usul usul giderken Küçük sanayi kavşağına girmek isteyen sinyal kullanmayı öğrenememiş bir öküzün yardımlarıyla yazıyorum bu yazıyı.

Bu arada Bursa'daki arkadaşlarım bilirler,yaklaşık 1 aydır virajları spinle dönmeye çalışıyorum (tabii ki trafik olmayan yerlerde) Demek ki buna hazırlanıyormuşum,malum olmuş.
    Doğduğunda Sen Ağlarken Herkes Gülüyordu.
    Öyle Bir Hayat Yaşa ki; Öldüğünde Herkes
    Ağlarken Sen Gülüyor Ol !

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Engin çok geçmiş olsun!

Sopalanacak adam olursa sen bana söyle... Adamlar hayatımıza kast ediyor. Direkt dalarım.
    Ağır metal insanı...

speedygogo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 & CBF 600
    3 ay önce sapağa bakmadan dönen bir minibüsün çarpmış olduğu biri olarak artık sapaklara gelirken mümkün olduğu kadar sola kaçmaya çalışıyorum. bahsedilen yerden de arada bir geçiyorum ve burada en solda olmak çok daha güvenli.

bu arada geçmiş olsun. kıvırtmaca çok faydalı bir teknik. eğitimde en beğendiğim hareketlerden biriydi. inşallah gerçek hayatta kullanmak gerekmez

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Yazik yaa gercekten yazik

Adam benzinciyi goruryor aaa burdan benzin alacaktim diye birden saga kiriyor saginda zavali kurye kendini asfalta yapismis buluyor. Buyuk sehirde arac kullanmak ciddi bir tehlike artik
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    geçmiş olsun abi inşallah bir daha benzeri durumlarla karşılaşmassın.
    adamda harbiden öküzmüş en sol şeritten sağa öyle atılırmı öküz. gerçi öküz desen öküzün zoruna gider.

Motosikleti
    Honda Msx125 olacak gibi
    Anlatımın çok güzel öncelikle.Şekilli olarak anlatman ile kontra tekniği hakkında azda olsa fikir sahibi oldum.Büyük geçmiş olsun.Ucuz atlatmışsın.Neyseki tecrübelisin ve hayattasın.

Motosikleti
    Var
    Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlarım..

Maksadım ilk mesajımda da yazdığım gibi frenklerin bulduğu bir teknik olan counter steering yani kontra tekniğinin kullanışlılığına vurgu yapmak ve bu tekniği bilenlere bir hatırlatma yapmaktı..

Alıntı özcan1980 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.
    İyi ki bu yazıyı yazmışsın, İyi ki ben de okumuşum.Dün hemen hemen aynı durumu yaşadım.Frene bassaydım kayarak arkadan gelen aracın altına girecektim, kontra yapıp gaza asılarak,hafiften spin atarak kazasız belasız kurtuldum.Allah senden razı olsun.

Bursa-İzmir yolu üzerinde Görükle istikametine sağ şeritten usul usul giderken Küçük sanayi kavşağına girmek isteyen sinyal kullanmayı öğrenememiş bir öküzün yardımlarıyla yazıyorum bu yazıyı.

Bu arada Bursa'daki arkadaşlarım bilirler,yaklaşık 1 aydır virajları spinle dönmeye çalışıyorum (tabii ki trafik olmayan yerlerde) Demek ki buna hazırlanıyormuşum,malum olmuş.
    Teşekkürler geçmiş olsun dileğin için ve bir geçmiş olsun da benden sana özcan arkadaşım
    Mühim olan temastan kaçmak..Sende başarmışsın bunu..
    Bir kez daha "kontra candır" mantığının seninle sağlamasını yapmış olduk..

Alıntı emrello adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Engin çok geçmiş olsun!

Sopalanacak adam olursa sen bana söyle... Adamlar hayatımıza kast ediyor. Direkt dalarım.
    Saol Emre'cim..
    Her an aradığımda bir dosta ulaşabileceğimi bilmem ve her an aradığında bir dostun yardımına koşacağımı bilmen yeter benim için..
    Eyvallah..

Geçmiş olsun, umarım bir daha aynı şeyle karşılaşmazsınız.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)