Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Viraja Girerken!..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    düşük süratte 180 derece dönüş yaparken (gidon tam kırık , 1.vites ) yarım debriyaj yaparak mı dönülür yoksa sadece gazla mı dönülür ? bunu 1543684153494 kişiye sordum ama herkes farklı bişe söyledi .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    bir çok arkadaşta demiş.
    ama ben yine tekrar ediyim.

debriyaj sıktığında motor boşa alır ve tekerlerdeki jiroskopik kuvvet azalır. yani motor düşme isteği artar bu durumda yatırman ölüm olur. hadi aldın virajı sen kalkmak istediğinde debriyajı bırakacaksın bu

harekette motor ağırlığının arkaya kaymasına sebep olucak ve arka sürüklenicek.

yani virajda ön tekeri yavaşlatan yada etkiyen hareketler(ön fren vb..)
    sizin motorun doğrulmasına açıyı kaybetmenize neden olur

arka tekere etkiyenler. arka fren gibi

motorun halk tabirinde kıç atması, yanlamasına sebep olucak motor bi kayacak. biraz daha yatacak. ve kontrol edilmezse düşüş gerçekleşir.

ben bildiğimi anlattım. ben bu işin hocası deyilim. ama gerek fizik bilgilerim gerek motor deneyimimle yazdım. kusrumuz varsa affola.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşük süratte 180 derece dönüş yaparken (gidon tam kırık , 1.vites ) yarım debriyaj yaparak mı dönülür yoksa sadece gazla mı dönülür ? bunu 1543684153494 kişiye sordum ama herkes farklı bişe söyledi .
    düşük hızda tam tur dönüş yapabilmen için debriyajla oynaman gerekir ancak rölantideki hıza hakim olabilirsen debriyaj ile oynamana gerek kalmaz

yorumlarının farkından ziyade kullanım şekli belirler debriyajı kullanıp kullanmayacağını
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

alperiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 zn, cbr 600f
    virajdan önce hızını viraja göre ayarlarsın ve virajda sabit hızda olmalısın derler.. ama geçenlerde bi yerde okuduğuma göre virajda hafifçe gaz açılmalıymış. bunun da sebebi ağırlık merkezinin arkaya alınarak kalın tekerleğin yeri daha iyi tutulmasının sağlanmasıymış.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Motosiklette debriyaj sadece kalkış duruş ve vites değiştirmek için kullanılır.Hangi kurs hocası virajda debriyaj sıkın dediyse başına motosiklet kadar taş düşsün inşallah.
    Viraja girerken öncelikle doğru viraj çizgisi yakalanmalı daha sonra viraja gelene kadar emniyetli dönüş hızına kadar vites küçültülmeli ve yeterli hızda sabit hız verilerek girilmeli ve viraj içerisinde hafifçe gaz açılarak virajdan çıkılmalıdır.Gözünüz devamlı viraj çıkışında olmalıdır.Nereye bakarsanız motosiklet oraya gider.
    Şimdi genç sürücü arkadaşlar için yukarıda bahsettiğim "doğru viraj çizgisi" lafını açayım; bir viraja yaklaşırken kabaca,sola viraj varsa önünüzde seyahat eden araçların sağ tekerlek tarafına geçin ve viraja yolun dış tarafından girin.Sağa virajlarda ise araçaların sol teker izine girin ve mümkün olduğu kadar virajın iç tarafından girin.Kavram kargaşası olmaması için şunuda açıklayayım;yolun dış tarafı emniyet şeridi tarafıdır,yolun iç tarafıda yolun orta çizgilerinin tarafıdır.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

ceyhun__22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    mantık arabada karda buzda ayağını debriyaja basıp frenle durmaya-dönmeye çalışınca gümlemek ile aynı.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    hız sabitlenip dönülür, eğer hız aşırıysa gaz kesilir ve motor viraj çizgisine döner...
    debriyaj mı? hımmm
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    Hyosung GT250R(Gri/siyah)
    olaki viraja debriyajı sıkarak girdin olucaklara bir bakalım istersen..

viraj içinde bir cisimle karşılaşsan aniden motoru biraz daha yatırıp. bu esnada motoru yatırıyım derken o debriyajda olan elin yanlışlıkla debriyajı bırakırsa sipin atarsın ve %100 düşme yaşarsın..

bu viraj içinde debriyajı aniden bıraktığındada geçerli..

kesinlikle ve kesinlikle debriyaj sıkılarak dönülmez viraj içinde gerekilen durumlarda motosiklet gaz ile kenidini toparlar ..

virajda debriyajı çekmeyiniz. sabit gazda dönünüz eğer tecribeli değilseniz viraj içinde sert gaz açıp drift yapmayada çalışmayınız..
    [B][COLOR="Gray"]Hyosung [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]GT[/COLOR]250[COLOR="Red"]R[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Red"]Drift religion[/COLOR][/B]:cat:

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı bygrm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olaki viraja debriyajı sıkarak girdin olucaklara bir bakalım istersen..

viraj içinde bir cisimle karşılaşsan aniden motoru biraz daha yatırıp. bu esnada motoru yatırıyım derken o debriyajda olan elin yanlışlıkla debriyajı bırakırsa sipin atarsın ve %100 düşme yaşarsın..

bu viraj içinde debriyajı aniden bıraktığındada geçerli..

kesinlikle ve kesinlikle debriyaj sıkılarak dönülmez viraj içinde gerekilen durumlarda motosiklet gaz ile kenidini toparlar ..

virajda debriyajı çekmeyiniz. sabit gazda dönünüz eğer tecribeli değilseniz viraj içinde sert gaz açıp drift yapmayada çalışmayınız..
    görkemin şahsen tecrübesi var bu konuda
    dediklerini dikkate al ondan
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

CengizhanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 '09 ve Orijinal Honda Kinetic '00
    viraj dediğimiz mahalle arasının köşesini dönmekse debriyaj sıkılır.asla virajda sıkılmaz.çünkü debriyajı sıkma amacı stop ettirmeden , devrin düşüp lastiği kilitlemesini önlemektir.ve motor freni köşe dönerken motoru bayağı yavaşlatır , debriyajda boşa aldığı için motor süzülerek köşeyi güvenli olarak döneriz.

ilk başlarda benimde viraj korkum vardı.daha sonra alıştım tabi ki.
    ama abi benim yaşım 16...

sana neden bu olay denk geldi :S Allah büyük kazadan hepimizi korusun vallahi.

gerizekalı öğretmenlerde çok yönlü düşünse olay bu kadar uzamayacaktı :S
    Ayvalık Motosiklet Tutkunları (A.M.T)

viyana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    transalp 650 & ybr125
    inişli virajda eli hem gazdan hem de debriyajdan çekmek gerekir. artı fren kontrollü olarak hafif ara ara yapılabilir. motor fren etkisi yeterli ise debriyajı ve de gazı kullanmak gerekmez. yokuş yukarı virajlarda kontrol daha kolaydır, debriyaja zaten hiç gerek kalmaz 1/4 gaz verilerek rahatlıkla dönülebilir. düz virajlarda ise gaz kesilerek debriyajsız alınır viraj. tabii yol şartları viraj açıları motosklet faktörleri de duruma etki eder. lakin düşe kalka en iyi tecrübe kazanılı
    motorsiklet değil MOTOSİKLET.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı KyCd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gazı kesersin, virajı kompresör ile dönersin çıkışına gelince gaza basarsın motor kendini toparlar yere basar..
    çok doğru aynen katılıyorum motor250 kiloluk ss değilse 100cc 150cc arası hafif bir motorsa lastiklerin kalitelide olsa viraja yavaş giricen

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı muzaffer1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En doğrusu bu, tabiki şehir içindeki virajdan bahsetmiyorsak

hocam adanalısın sanırım sizin oralarda viraj vamı

Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Viraja girerken öncelikle doğru viraj çizgisi yakalanmalı daha sonra viraja gelene kadar emniyetli dönüş hızına kadar vites küçültülmeli ve yeterli hızda sabit hız verilerek girilmeli ve viraj içerisinde hafifçe gaz açılarak virajdan çıkılmalıdır.Gözünüz devamlı viraj çıkışında olmalıdır.Nereye bakarsanız motosiklet oraya gider.
    bir viraja yaklaşırken kabaca,sola viraj varsa önünüzde seyahat eden araçların sağ tekerlek tarafına geçin ve viraja yolun dış tarafından girin.
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

hasanpinar0537 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aSuBaYaH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilginç cevaplar
    abi ben dün 180 ile girdiğim virajı 200 le bitirdim bu caiz midir....
    HONDA;hayat onda...İ.V.İ.B.İ
    DRİFT RELİGİON

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    bence bu iş klavyede anlatılacak bişey değil zaman ile oturur diye düşünüyorum... engin tecrübelerrime dayanarak
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

Alıntı hasanpinar0537 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi hocaya sordun hasancım..

Motosikleti
    -
    frenajın bittiği yerde gaz açılarak viraj alınır..

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    http://www.uzmantv.com/motosiklet-il...kkat-etmeliyiz

"Please refresh page for player"

vukuat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 TrAnSaLp SİYAH İNCİ
    tam yerinde bi cevap olmuş
    booş kooooooooooyyyy gitsin

muzaffer1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 CBF1000F
    bendede hep aynısı oluyor motorumda bi arızamı var acaba

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:18 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:16 AM ----------

Alıntı demirgursel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam adanalısın sanırım sizin oralarda viraj vamı

evet hocam adanalıyık, ancak çukurovada pek viraj bulunmaz hocam siz nerelisiniz
    Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. ErkekIer bildiğini okuyor, kadınlar da canına okuyor

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler