Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

kazalara duuurr deme vakti geldi....

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    merhaba arkadaşlar başka bir sitede karşılaştığım bir çalışma önerisini sizinle paylaşayım dedim.gerçekten çok güzel düşünülmüş bişey.bütün sürücüleri bilinçlendirmeliyiz...

Merhaba arkadaslar,

Haftasonu Istanbul'daki motosiklet kazasinda hayatini kaybeden Dr. Omer Uzma icin hepimiz cok uzulduk. Bu memlekette az bulunan degerli insanlardandi. Malesef boyle bir haber ne ilk, ne de son. Ulkemizin yollari, trafigi, ve suruculerinin durumu malum...

Uzulmek ve uzuntumuzu birbirimizle paylasmaktan ote birseyler yapmamizin vakti geldi. Halkimizin bu konularda bilinclenmesini saglamak icin tembelligi birakip calismamiz gerekiyor. Benim ilk aklima gelen, hepimizin katkida bulunabilecegi bir calismayi sizlerle paylasmak istiyorum.

Otomobil, ticari arac, kamyonet, minibus vs. gibi yollari paylastigimiz diger araclarin on camlarina birakabilecegimiz bir sayfalik bir uyari notu hazirlayalim. "Sevgili otomobil surucusu," diye baslayan ve "Motosiklet kullanicilari..." imzasiyla biten bir not. Bizlerin de bir cani, hem de cok kirilgan bir cani oldugunu carpici bir sekilde hatirlatan, trafikte motosikletlere daha cok dikkat edilmesi ile ilgili notlar olan, motosikletler ve suruculeri ile ilgili bilgiler veren, ne bileyim, bir otomobil surucusunu mumkun oldugunca motosikletlerle ilgili olarak bilgilendiren ve uyaran bir not olsun. Fazla uzun olmayan, kolay okunabilir ve akilda kalici olsun. Bu notu hepimiz fotokopi ile veya cikti alarak cogaltalim ve her gordugumuz otomobilin sileceginin altina birakalim. Hatta bu islerle ugrasan arkadaslarimiz varsa cok daha profesyonelce hazirlanip matbaada basilabilir. Eminim herkes maddi olarak seve seve katkida bulunacaktir. Bin otomobile biraksak, bunlarin yuz tanesi okusa, bunlarin on tanesi aklinda tutsa ve bunlarin bir tanesi bir kavsakta bu notu hatirlayip dursa, motosiklet geliyor mu diye donup bir daha baksa ve bir arkadasimizin hayati kurtulsa, bu bizim icin paha bicilemez bir kazanc olmaz mi?

Ornegin soyle seyler yazabiliriz:

"Motosikletler kucuk olduklari icin olduklarindan daha uzakta gorunebilirler."
    "Motosikletler fren yapmadan da gaz keserek ve vites kuculterek aniden yavaslayabilirler."
    "Motosikletler kolayca baska bir aracin arkasinda kaybolabilir, veya kor noktanizda kalabilirler. Donmeden veya serit degistirmeden once bir kez de motosikletliler icin bakin."
    "Motosikleti bir arac olarak degil, bir insan olarak dusunun."
    "Bizim kaportamiz kendi bedenimiz."
    "Yagmurda motosikletlilerin gorusu, manevra ve fren yetenegi sizden cok daha fazla azalir, daha dikkatli olun."
    "Sizin kaportanizdaki bir cizik bizim icin olum demek olabilir."
    "Uzerimizdeki korumalar nedeniyle sicak havada beklemek bizim icin cok zordur. Lutfen yogun trafikte gecebilecegimiz bir yer acin."
    "Her zaman bir kez de motosiklet var mi diye bakin."
    "Motosiklet surucusu de acemi olabilir, lutfen SIKI$TIRMAYIN. Sonuclari bizim icin cok aci olabilir."
    "Motosikletlerin sinyali otomatik kapanmaz, surucu acik unutmus olabilir."

vs. vs. Benim aklima gelmeyen ve cok daha onemli bircok sey yazilabilir.

Belki de boyle bir calisma yapilmistir, ben bilmiyorum. Boyle bir yazi varsa iletebilir misiniz?

Ekte Amerika icin hazirlanmis bir uyari kitapcigi var. Buna benzer birsey yapabiliriz.

Simdi daha deneyimli, edebi yonu daha guclu arkadaslarin boyle bir notun mumkun olan en carpici, en akilda kalici ve en guclu mesajla hazirlanmasi icin destegi gerekiyor. Gorsel tasarim yapabilen arkadaslardan en iyi formati hazirlamak icin katilim bekliyorum. Hepimizin de bu notu mumkun oldugunca dagitmak icin yardimi gerekiyor.

Artik somut birseyler yapmamiz gerekiyor arkadaslar...

Herkese guvenli, keyifli ve omur boyu surecek surusler diliyorum...

Gokhan Demirhan

Not:Alıntıdır
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Paylaşım için sağol, dediğin gibi artık somut birşeyler yapmamız gerekiyor...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    YamahaRx115
    Alıntı Özer024 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşım için sağol, dediğin gibi artık somut birşeyler yapmamız gerekiyor...
    aynen oyle
    bbiraz gayret gösterirsek kazalar azalır

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L

Çok beğendim, yapsak aslında çok iyi olur...
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam süper olur.

Yarın yayalarda motorların üstüne ..lütfen bize ait olan kaldırımlardan gitmeyin , size kırmızı bize yeşil yanarken aradan sıyırttırmayın

araçlar ise lütfen şerit değiştirirken sinyal verin .. emniyet şeridini doğal motosiklet yolu gibi kullanmayın , kör virajlarda hatalı sollama yapıp bizleri zor durumda bırakmayın .. tek yön demek tek yön demektir ve bisiklet dahil her araç için geçerlidir. lütfen sizde bu tek yön yasağına uyun

evet neden hatanın bizdede olduğu gerçeğine bir devekuşunun kafasını kuma gömmesi gibi kapalıyız.. neden muhakeme yeteneğimizi kullanamıyoruz.. hatayı kendimizde aramadığımız süre içinde çözüme ulaşamayacağımız gerçeğini neden hala göremiyoruz.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Barış abi ne bu asabiyet.. Tanımasam motor düşmanı diyeceğim.. Diğerlerinin ceremesini biz çekmek zorunda mıyız ? Senin dediklerinin hiçbirini yapmıyorum ben.. Yarın öbürsü
    gün, kendini bilmez birisi yüzünden canımdan olursam ne olacak.. Hatırlarsan bundan bir kaç ay evvel " motorculardan korkuyorum kardeşim bu ne rezalet " başlığını açan
    arkadaşa baya zılgıt çekmiştin.. Onun dediklerinin aksine " Kırmızı da geçtiğini, arabalara makas attığını, kaldırımdan gittiğini vs vs " söylemiştin.. Şimdi soruyorum sana bu kadar
    yaptığın şey yanında diğerlerini suçlaman doğru mu ????
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam süper olur.

Yarın yayalarda motorların üstüne ..lütfen bize ait olan kaldırımlardan gitmeyin , size kırmızı bize yeşil yanarken aradan sıyırttırmayın

araçlar ise lütfen şerit değiştirirken sinyal verin .. emniyet şeridini doğal motosiklet yolu gibi kullanmayın , kör virajlarda hatalı sollama yapıp bizleri zor durumda bırakmayın .. tek yön demek tek yön demektir ve bisiklet dahil her araç için geçerlidir. lütfen sizde bu tek yön yasağına uyun

evet neden hatanın bizdede olduğu gerçeğine bir devekuşunun kafasını kuma gömmesi gibi kapalıyız.. neden muhakeme yeteneğimizi kullanamıyoruz.. hatayı kendimizde aramadığımız süre içinde çözüme ulaşamayacağımız gerçeğini neden hala göremiyoruz.
    iğneyi kendine,çuvaldızı başkasına batır olayı

bu konuda değerli moderetörlerimizden yardım ve destek bekliyorum ve bekliyoruz
    saygılarımla....
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

harved - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Abs
    Tam süper olur.

Yukarıdaki yazı ve tavsiyede çok güzel uygulanabilir ve yapılabilir,bunu yapmadan evvel öncelikle biz motosiklet sürücüleri nasıl bilinçleneceğiz bununda çaresini düşünmeliyiz,bize bu çerkezkoy kazasında gazetenin sayfasına ypılan okuyucu yorumlarında soyle ifadeler vardı ARTIK SU MOTOSİKLET TERÖRÜNE DUR DEME VAKTİ GELDİ araç surucülerini bilinçlendirmeye çalışmak yerine öncelikle biz motosiklet sürücüleri ne yapmalı sizce
    LÜTFEN SOKAKLARA TÜKÜRMEYİN , ETRAFIMIZDA SURATINA TÜKÜRÜLECEK OKADAR ÇOK YÜZSÜZ VARKİ

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Motosikletler kucuk olduklari icin olduklarindan daha uzakta gorunebilirler."
    "Motosikletler fren yapmadan da gaz keserek ve vites kuculterek aniden yavaslayabilirler."
    "Motosikletler kolayca baska bir aracin arkasinda kaybolabilir, veya kor noktanizda kalabilirler. Donmeden veya serit degistirmeden once bir kez de motosikletliler icin bakin."
    "Bizim kaportamiz kendi bedenimiz."
    "Yagmurda motosikletlilerin gorusu, manevra ve fren yetenegi sizden cok daha fazla azalir, daha dikkatli olun."
    "Sizin kaportanizdaki bir cizik bizim icin olum demek olabilir."
    "Uzerimizdeki korumalar nedeniyle sicak havada beklemek bizim icin cok zordur. Lutfen yogun trafikte gecebilecegimiz bir yer acin."
    "Her zaman bir kez de motosiklet var mi diye bakin."
    "Motosiklet surucusu de acemi olabilir, lutfen SIKI$TIRMAYIN. Sonuclari bizim icin cok aci olabilir."
    "Motosikletlerin sinyali otomatik kapanmaz, surucu acik unutmus olabilir."

iki farklı ve ikiside sonuna kadar haklı değerlendirmeler...

birincisi için tek yapabileceğim şey alkışlamaktır...çünkü kurallara uyan bir sürücü olarak bunu istemek en doğal hakkım...

ikincisine gelince bu konuya katılıp barış bey'e sonuna kadar hak vermeme rağmen kendisi bu gerçekleri yazdığı gibi bu sorunlara nasıl çözüm getireceğimizide yazmasını öneririm...

bu zamanda kask bile takmayıp niye takmıyosun kardeşim diye yapılan uyarılara takarım takmam benim biliceğim iş diyen zihniyete gelde bunları dinlet...kusura bakmayın ama çooook zor dostlar çok...kafalarına vurarak eğitemezsiniz bu insanları...mevye veren bir ağaçta her zaman sağlam ve çürük meyva olur...
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

Motosikleti
    hatayı kendimizde aramadığımız süre içinde çözüme ulaşamayacağımız gerçeğini neden hala göremiyoruz.
    Dün akşam yaya kaldırımından aşağı bebek arabasıyla inmiş 2 tane bayanın yanından, daha doğrusu bebek arabasının yanından kıl payı geçtim.Eğer çarpsaydım neler olacağını düşünmek dahi istemiyorum.Arkamdan gelen araçlarda vardı ve ben selektör yaptığım anda bebek arabasını fark ettim ve sağa kırdım...

1 gece önce yine aynı yolda 2 kişi ellerinde bisiklet karşıdan karşıya geçiyorlar, aramda 50 metre varken korna çalmaya ve selektör yapmaya başladım,inadına karşıya geçmeyi sürdürdüler, kornayı bıraktığımda yanlarından geçmiştim ve aramızda 1 kaç metre fark açılmıştı ki bunlar suratını çevirip bakma gereği duymadılar ve ben yine bisiklete kıl payı geçtim.Eğer çarpsaydım yine neler olacağını düşünmek dahi istemiyorum

İnsanlar bizim önümüze yürüyor,bizi görmezlikten geliyor.E5'te dahi bukadar vurdum duymaz oluyorlar.Cadde'lerden uzak duruyorum, E5'e çıkıyorum yine aynı senaryo.Artık nereden gidelim, E5'te 50-60 km hızla gidecek halimiz yokya...
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    sürücüsü adam olmadıktan sonra ister otomobil ister motosiklet ister bisiklet olsun kural ihlali de kazada olacaktır.
    genel kültür düzeyi yükselmedikten sonra yapılacak somut bi şey göremiyorum ben maalesef.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barış abi ne bu asabiyet.. Tanımasam motor düşmanı diyeceğim.. Diğerlerinin ceremesini biz çekmek zorunda mıyız ? Senin dediklerinin hiçbirini yapmıyorum ben.. Yarın öbürsü
    gün, kendini bilmez birisi yüzünden canımdan olursam ne olacak.. Hatırlarsan bundan bir kaç ay evvel " motorculardan korkuyorum kardeşim bu ne rezalet " başlığını açan
    arkadaşa baya zılgıt çekmiştin.. Onun dediklerinin aksine " Kırmızı da geçtiğini, arabalara makas attığını, kaldırımdan gittiğini vs vs " söylemiştin.. Şimdi soruyorum sana bu kadar
    yaptığın şey yanında diğerlerini suçlaman doğru mu ????
    Kendindeki hataları görmeden motor sürücülerine birer serseri gözü ile bakana zılgıt atmak az bile kalır.. burdada yaptığım aynen o ..motor sürücüleri olarak ne zaman bir kaza geçirsek hemen kim haklı bakmadan karşıya tu kaka yapıyoz aynı diğer araba kullanıcısının motorlulara yaptığı gibi.. benim anlatmak istediğim objektif olalım evet hata yapan 4 tekerlere yüklenelim ama kendi hatalarımızı görmezden gelmeyelim ..

ne yapabiliriz diye sormuş özer ilk olarak kendimizden başlayabiliriz bence .. ben hangi kurallara uyuyorum hangilerine uymuyorum diyerek başlarsak sorun çözülür .. birey olarak kendimize çeki düzen verirsek yani basit anlatımla kendi kapımızın önünü temizlersek . bireylerden oluşan toplumda deişmeler gösterecektir.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

mesela bi iki madde de ben ekleyeyim

belki hepsi toplanıp bi taslak halinde indirir print ederiz güzel olur.

bütün mesajların içeriği aynı olursa daha uygun olur bence ..

- . Şehir içi Hız limiti 50 Km dir

- . Otomobil sürücüleri yüzünden kaza yapan motorlu kişi eşiniz, kardeşiniz, dostunuzda olabilir ...

Motosikleti
    aprilia leo 150
    motosiklete binerken ve arabaya binerken, sürüşüm ve rahatlığım (psikolojim)aynı olmuyor...
    örnek vermek gerekirse; araba kullanırken belki yol hakkı benim olduğu yada yeşil ışığın yandığı kavşaklara daha rahat hatta çoğu zaman hızımı düşürmeden girebilirim...sonuçta biliyorumki sağlığıma yüzde yüz olmasada en azından yüzde doksan bir zarar gelmiyecektir..haklı olanında ben olduğumu bildiğim için maddi bir kaygımda fazla olmaz...biraz bencilce gelecek ama benim toplum için saygı duyduduğum ve uyduğum kurallara tali yoldan gelen veya kırmızı ışıkta beklemesi gereneklerinde uymasını bekerim...

ancak motosiklet sürerken aynı şekilde düşünmem...düşünmemeliyimde...bana yeşil ışık yansada yada yol hakkı sonuna kadar benim olsada tüm kavşaklara temkinli ve kontrollü girmek zorundayım..çünkü benim yada karşımdakinin bir hatası belki yüzde yüz olamasada büyük bir olasılıkla sağlığımı etkiliyecek yada ömrümün sonuna kadar bir mağduriyetime sebeb olacaktır..sağlığım bozulduktan, yaralanıp sakatlandıktan sonra (yada daha kötüsü) haklı olmanın hiç bir anlamı yoktur...

tabiki bu benim görüşüm ...

belki yabancı bir ülkede olsak "nasıl olsa bana yeşil yanıyor yada yol hakkı benim..bu yüzden önüme bir hanzo atlamaz" diyebilriz...ama sanırım Türkiye için bunları söyliyebilmek için henüz erken...

Motosikleti
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürücüsü adam olmadıktan sonra ister otomobil ister motosiklet ister bisiklet olsun kural ihlali de kazada olacaktır.
    genel kültür düzeyi yükselmedikten sonra yapılacak somut bi şey göremiyorum ben maalesef.
    Ben E5'in ortasında insanlar vurdum duymaz bir şekiklde önüme çıktılar diyorum, benim gibi böyle durumla karşılaşan bir çok insan var.Sen sürücünün adam olmasından bahsediyorsun.Kaç defa otoyollarda yaya'ya çarpan araçları duydum haberlerde.Senin150-160km gibi hızlarla gittiğin oto yollarda önüne insanlar çıkabiliyorsa bu memlekette, sürücü adam olsa ne olur...
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

ati_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Motosikleti bir arac olarak degil, bir insan olarak dusunun."..bunu bazı yerlere afiş olarak falan koysak..insanları biliçlendirsek..ya da tişörtlerin üstüne de bu yazı yazılabilir..

oFLuAlper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650R
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    genel kulturden ziyade bence oncelikle motor kulturunu anlayip orenmek gerekiyor. kendimizi iyice eyittikten sonra karsidakilere ders verebiliriz. ama biz bilmedigimiz surece kime ne anlatacaksın?
    GT650R

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı Özer024 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben E5'in ortasında insanlar vurdum duymaz bir şekiklde önüme çıktılar diyorum, benim gibi böyle durumla karşılaşan bir çok insan var.Sen sürücünün adam olmasından bahsediyorsun.Kaç defa otoyollarda yaya'ya çarpan araçları duydum haberlerde.Senin150-160km gibi hızlarla gittiğin oto yollarda önüne insanlar çıkabiliyorsa bu memlekette, sürücü adam olsa ne olur...
    sözüm sana değildi arkadaşım herhalde yanlış anladın ya da ben yanlış anlattım. benim demek istediğim hatayı yapanın insan olduğu sadece otomobil ya da motosiklet sürücüsü olmadığı, BBRR nin dediği gibi motosiklet sürücülerinin de otomobil sürücüleri kadar trafiği tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunduğudur.

sen de yayalara kızıyosun haklısın yayaların da çoğu aptal ne yapalım 3 ncü dünya ülkesiyiz işte. nerem doğru hesabı işte...
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    ozrace dostum tebrik ederim seni

ve bana yakınsın bir ara tanışmak isterim
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Cbr-600rr '07
    motor sürücüsüyüm ve hiç bir kurala uymuyorum yada uyamıyorum.. şarıl şarıl rüzgar yağarken arabasında sevgilisi ile öpüşen bi adamın arkasında trafiktebekleyemem yada güneşin ortalığı kavurduğu bi günde klimasını açmış bir aarabanın arkasında kavrulamam.. basarım aralardan emniyet şeridinden, kural flan dinlemem ama dikkatliyimdir.
    araba sürücülerini çok zor durumlarda bırakıyoruz bbrr ye katılıyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)