Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Yanlış bildiklerimiz, Yanlış yaptıklarımız

Motovento
    REKLAM ALANI
    mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio x9 250 - Suzuki İntruder M800
    Bu konu geçen gün flip up, full face kask başlığında dikkatimi çekmişti. Kanaat önderleri yabancı topraklardan aldığımız bazı kavramları türkçeleştirip dilimize uygun hale getirebiliyor. Örneğin computer kelimesini bilgisayar olarak aldık. Laptop, dizüstü oldu. Tabii özellikle teknoloji konusundaki eksikliğimiz nedeniyle türetilen her yeni kelimeye üzerinde hemen herkesin mutabık kaldığı türkçe bir kelime oturtmak epey zor. Bir de resmin öteki yüzü var. Plazalardaki hayatta kullanılan dil. Hemen bir örnek: 2002 brand royaltimiz incredible olmadığı için invisibılız. Bu cümle ve daha nicelerini hemen her geçen gün duyuyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Bir yanlış da moto(R)siklet değil, motosiklet Lafı gelmişken diyeyim dedim
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    mabel 2002 brand royaltimiz incredible olmadığı için invisibılız

son noktayı koymuşsun sen de ya, bunun üzerine neyi tartışacağız şimdi

Forumdan Uzaklaştırıldı R3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı emredvm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mabel 2002 brand royaltimiz incredible olmadığı için invisibılız

son noktayı koymuşsun sen de ya, bunun üzerine neyi tartışacağız şimdi
    "perfekt" bir tartışma diyerek alevlendireyim mi

mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio x9 250 - Suzuki İntruder M800
    emredvm
    daha ne commentler var. totally fucked up bir durumda değilsek bile suciveysinimiz cok kötü. consumer insaytları türkçenin eridiğine riför ediyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    senin meslekten belli zaten ben de nerden geliyor bu pazar bilgisi böle diyorum mabel mabel.hay penis equidea'ler kovalasın seni cerebral vajinasyon yaşayasacaya...

Forumdan Uzaklaştırıldı R3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mabel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emredvm
    daha ne commentler var. totally fucked up bir durumda değilsek bile suciveysinimiz cok kötü. consumer insaytları türkçenin eridiğine riför ediyor.
    senin meslekten belli zaten ben de nerden geliyor bu pazar bilgisi böle diyorum mabel mabel.hay penis equidea'ler kovalasın seni cerebral vajinasyon yaşayasacaya...
    naptınız yau

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    ............çaktırma

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türkiye'de chopper yok ne demek?Virago, dragstar, intruder, VN, Shadow, Magna....nedir o zaman?dediğin mondialler, jinlunlar, regaller bilmemneler de onları görüntüde kopyaladıkları için ister istemez chopper oluyorlar.Ben de diyorum ki cruiser yok asıl.Yada cruiser ve chopper aynı anlamda kullanılıyorsa ikisinden birini kullanmaya gerek yok.Bence cruiser kelimesi kullanılmasın.

Karışık işler be dostum nasıl kurtulacağız bu kalıplardan bilmiyorum ki asıl sorun bu bence

arabalarda da aynı dert.coupe, compact, sedan, hatchback, cabrio... ne demek bunlar ya?biri o dilde, biri bu dilde, hangisinin ne olduğu belli değil.haksız mıyım?

Hoca simdi Bunlarda cruiser oluyorlar, seri üretim modeller bunlar, kişiye özel değil, o nedenle bunlar da cruiser dır.

Chopper bu bak

Hocam sende görüşünde haklısın belki ancak bu tarz makinalar adamların geçmişinden çıkmış gelmiş bu zamana. Yani bi yaşamışlık süresi var, bi gelişim süresi, o nedenle bence Cruiser yada chopper orjinal kalmalı derim ben. Bir chopper yada cruiser dediğimizde yada gördüğümüzde kafamızda canlanan genel bir imaj var istisnalar dışında, işte o imajda zamanında bu makinalara bu isimleri vermiş insanlarla ve sonrakilerle yerleşmiş bir imaj. Sert cocuk imajı, koca koca göbekli, bira delisi adamlar. Yada yumuşatılmış haliyle full aksesuar deri giymiş kaslı abiler diyelim. cuk oturuyor makinanın görünüşüne bu imaj, felsefe yapası geliyor insanın. Giyeyim derileri, botlarıda çekeyim, kızımla asfaltta kaybolayım, kromların ışıltısı arasında. Bu dizeleri yazdırtan o asi, özgür, maceracı adamın imajıda onlara aittir.
    Comfirmation Bias

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    cruiser ı neden kullanmamalıyız anlayamadım
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    [QUOTE=rEnE;708718]Hoca simdi Bunlarda cruiser oluyorlar, seri üretim modeller bunlar, kişiye özel değil, o nedenle bunlar da cruiser dır.

Chopper bu bak

bu motosiklet kategori olarak chopper.ama custom made chopper.resmin altında customs yazıyor zaten.chopper citu customs incorparated da adamların firma ismi.Aynı şeyi söylüyoruz zaten de ben diyorum ki chopper kelimesinin kullanılmama alternatifi yok zaten..belki sırf o yüzden, belirttiğin nedenlerden firmalar serseri imajı vermemek için, orta yaş üstü parası bol, beyefendi imajındaki insanlara satmak için cruiser kelimesini kullanıyolardır bilmiyorum.ben diyorum ki chopper bir motosiklet ampul gibi chopperdır..cruiser da onun yumuşatılmış, değiştirilmiş ismidir.zaten ikisi de aynı şey.o zaman cruiser kelimesini kullanmak saçma kaçıyor biraz.ama motosiklet kullanıcı profilleri değiştikçe firmalar da böyle şeyler yapıyorlar işte.
    chopper artık bu motosikletlerle özdeşleşmiş bir isim o yüzden kullanılmak zorunda.ama cruiser sonradan türemiş gazrip bir kelime.o yüzden şahsen ben kullanma taraftarı değilim cruiser ismini.

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    emredvm arkadaşım, tamam bazı yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanma konusunda aynı fikirdeyim. Ancak bu motosiklet türleri konusunda pek aynı fikirde değilim. Supersport yerine süper spor, Touring yerine yol motoru, Naked yerine çıplak motor mu diyeceğiz? Kulağa daha mı hoş geliyor? Motosiklet Türkiye'ye diğer teknolojik araçlar gibi çok geç gelmiştir ve hala çoğu insanımız tarafından hoş karşılanmamakta olan bir araçtır. Üstelik Türkiye motosiklet bile üretememekte iken tutup motosikleti icad eden insanların koyduğu isimleri değiştirmek bence pek haddimiz değil. Zaten bu kelimeler herkes tarafından anlaşılmaktadır.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Olabilir, mantıklı aslında..ama makul ve anlamlı isimler olmalı..
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emredvm arkadaşım, tamam bazı yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanma konusunda aynı fikirdeyim. Ancak bu motosiklet türleri konusunda pek aynı fikirde değilim. Supersport yerine süper spor, Touring yerine yol motoru, Naked yerine çıplak motor mu diyeceğiz? Kulağa daha mı hoş geliyor? Motosiklet Türkiye'ye diğer teknolojik araçlar gibi çok geç gelmiştir ve hala çoğu insanımız tarafından hoş karşılanmamakta olan bir araçtır. Üstelik Türkiye motosiklet bile üretememekte iken tutup motosikleti icad eden insanların koyduğu isimleri değiştirmek bence pek haddimiz değil. Zaten bu kelimeler herkes tarafından anlaşılmaktadır.
    Katılıyorum Memo cuğum

Ama benim daha güzel bir fikrim var, SS i tamamen lügatımızdan kaldırsak

Nasıl olur

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum Memo cuğum

Ama benim daha güzel bir fikrim var, SS i tamamen lügatımızdan kaldırsak

Nasıl olur
    benim de demek istediğim bu.Doğru kullanalım o zaman orijinallerini de.SS ne?Nazi özel timi mi?Touring kelimesinin yanlış olduğunu düşünüyorum ayrıca.Ayrıca süper de türkçe bir kelime değil ki süper spor olsun.süper latince daha üst, üstte olan demek.İngilizce upper aslında.ama onlar da almışlar super kelimesini upper olduğu halde.

Motosikleti
    GT250R
    benim de demek istediğim bu.Doğru kullanalım o zaman orijinallerini de.SS ne?Nazi özel timi mi?Touring kelimesinin yanlış olduğunu düşünüyorum ayrıca.Ayrıca süper de türkçe bir kelime değil ki süper spor olsun.süper latince daha üst, üstte olan demek.İngilizce upper aslında.ama onlar da almışlar super kelimesini upper olduğu halde.
    Sen yanlış anlamışsın hocam onu.. onun derdi super sport larla

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Kankaaaaaaaaaaaaa, aşkolsun benim kimseyle derdim yokkk

taner_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    satıldı :)
    Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur!

Yanlış! Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü inik lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir.
    İyi bir sürücünün denge,doğru karar mekanizması ve iyi zamanlaması
    vardır.Aynı şekilde iyi bir sevgilinin de..
    ne mutlu türküm diyene ! ! ! 35 U 7273 TECRÜBE, LİMİTLERİNİZİ BİLMEKTİR!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    taner_k iyi güzel demişsin kardeş de niye buraya dedin bunu, onu anlamadım ben?

Yok aslında sen de haklısın ya.Güzel yazmışsın.Evet teknik-meknik, edebi-medebi, fonetik-monetik her yanlış bilineni yazalım buraya.
    Bi yanlış da benden o zaman Tayyip aslında bi onun bi de bunun çocuğudur

Motosikleti
    GT250R
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kankaaaaaaaaaaaaa, aşkolsun benim kimseyle derdim yokkk
    Şaka yaptım şaka,ayrıca aşk olmuş zaten (bkz. avatar)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)