Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tüm motosiklet ehliyeti soru ve sorunları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KEEWAY ARN 125 <Mat Siyah>
    sağlık ocaklarında beleşe sağlık raporu veriyorlar.
    maalesef bu doğru değil,çünkü ehliyet için istenen sağlık raporunda bir göz hastalıkları uzmanı bir de başka dalın(hatırlayamadım dalı) uzmanının imzası lazım.sağlık ocaklarında ise genelde pratisyen hekimler var.

Ülkemizde hergün yüzlerce motorsiklet satılıyor ama ehliyet almak istediğinde 3 aya varan süreler kadar bekliyorsun.Bu çok saçma ve insanı ehliyet almaya özendirecek hiç bişey yok.Bir de acaip masraflı:kurs ücreti,sınav ücretleri,sağlık raporu al,savcılığa git,muhtara git ve en sonda karakolda para dağıt(hem de az buz değil).Yuh diyorum artık,alt tarafı motorlu bi bisiklet ehliyeti;amaç eğitmekden çoktan çıkmış ve insanın vakit ve naktini çalan bir işkence olmuş;şu anki ehliyet politikasını nefretle kınıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Eski başlıkları canlandırmaya devam...

federal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S
    viper_1, sen mi hortlatıyon siteyi yaw...
    Tribünlerde, Hep Dillerde Bu Sevda Bitmez Gönüllerde
    Dar Ağacında Olsak Bile Son Sözümüz FENERBAHÇE !!!

Konunun GUNCEL kalması son derece önemli.
    Yeni katılan "ehliyetsiz" arkadaşlar olabilir veya inat eden arkadaşlar olabilir.Cevap ve yorumlara devam...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    daha motor almadım ben de. ama motor almaya karar verdiğim an ilk önce ehliyet kursuna yazıldım. ehliyetten önce motoru alabilirim, ama asla trafiğe çıkmam. 10 aralık'ta yazılı var inşallah. b olduğu için sadece motordan gireceğiz
    bu arada gözden başka ikinci uzman kbb doktorudur.

Forumdan Uzaklaştırıldı mertmertmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    bende 10 aralıkta giriyorum sınava , 8 ocaktada direksiyon sınavı......
    az kaldı inşallah alıoz eeğğliyetiiğğğğ

soora ver elini tekirdağ , ver elini silivri , ver elini bursa ....
    var mı gelen ????

ARMAGEDON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZAT 150
    Alıntı mertmertmert adlı üyeden alıntı
    bende 10 aralıkta giriyorum sınava , 8 ocaktada direksiyon sınavı......
    az kaldı inşallah alıoz eeğğliyetiiğğğğ

soora ver elini tekirdağ , ver elini silivri , ver elini bursa ....
    var mı gelen ????
    bende bugün kursla görüşecem yazın git gelirim (tekirdağ ,silivri) nede olsa memleketim sayılır

Dvorak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RS 125

125 cc ye kadar B Sınıfı Ehliyet

Merhaba arkadaşlar,
    şu sıralar kulaktan kulaga yayılan (yada benim yeni duydugum) bir soylentiyi sizinle paylaşmak ve danışmak istedim
    2006 Ocak ayından itibaren B sınıfı ehliyeti olanlar 125 cc ve altındaki motorları kullanabileceklermiş daha üst motorlar için A2 şartmış şu anda bakanlar kurulunda tartışılıyormuş yasa kabul edilirse ocak ayında uygulama başlayacakmış
    varmıdır aslı sizce ?
    veya sizde duydunuz mu ?
    Dvorak << O Bir Idol !

Forumdan Uzaklaştırıldı mertmertmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    hikaye sayın hocam bu , hi-ka-ye

saygılarımla

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Re: 125 cc ye kadar B Sınıfı Ehliyet

Alıntı Dvorak adlı üyeden alıntı
    şu anda bakanlar kurulunda tartışılıyormuş yasa kabul edilirse ocak ayında uygulama başlayacakmış
    Bakanlar kurulunda 1 senedir tartışılıyor ne konuymuş abi ya Yok ustam onlar motor satmak isteyip motor alımını daha cazip kılmak için satıcıların uydurduğu bi hikaye...Maalesef ki yok öyle bişey. A2 şart

Dvorak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RS 125
    mertmertmert,
    büyük ihtimalle hikaye sana katılıyorum ama şu soruda aklımda türkiyede (buna kesinlikle inanıyorum) bide bunun ehliyeti var deyip motor almıyor bu durumda motor firmalarının gündeminde eğer böyle bir durum gerçekleşirse ufak tip motorlarda patlama yaşanır ve buda motor firmalarına yansır firmalar bu konuda devlete öneri vermiş olamazlarmı diye duşünmüyo değilim.
    Dvorak << O Bir Idol !

redpepper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RS 125
    arkadaşlar bu mondialler uğurun yani islami sermaye bana kalırsa söylentiler gerçek olabilir bende belli bir cc nin altındaki motosikletlere plakanın kalkacağını duymuştum bisiklet gibi kullanılacak yani mondialin satışları artsın diye böyle bir çalışma olduğunu duydum

H_İ_K_A_Y_E
    :mumum: :banghead:

Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM RC 390
    ben liseseykende bu söölenti vardı uni bitio hala aynı şey
    0 Rh +

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bu daha öncede çok tartışıldı, 2005 yılı boyunca tartıştık bu hikayeyi. Sanırım 2006 yılı boyunca da tartışacağız
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

lubimaya54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eyong, +1 cok haklısın.bende 125 liklere b gecer diye ilk olarak asyanın 125 ligini aldım..nedesense cin malları geldi böyle bir söylenti cıktı.sonucta motor işinde sınır yok..büyütmeye karar verdim keewaysl150 aldım.tabi bu arada a2 yide..motorsikleti hayatının içine aldıysan..a2 de sart
    Motosiklet bir tutkudur..vazgecilmez

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Türkiyede 50-125 cc arası motosiklet kullanımı üst cc motosikletlere oranla %85 daha fazla ve bu motosikletlerin ehliyetsiz kullanılması demek devletin ehliyet almak için verdiğimiz harçları alamaması demektir. Sizce paraya ve vergiye doymayan devlet sizlerin cebini mi düşünür yoksa kendi cebini mi? Kafalar değilmeden gidişatda değişmez . HİKAYE ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

purifier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Almanya da motor ehliyeti 50 cc den başlayarak sırayla veriliyor. yani direk yüksek cc li motor ehliyeti verilmiyor. adamlar bu sistemi uygularken ve bizde AB ye girmeye çalişirken ehliyetsiz motor kullanılmasının serbest olması ne kadar mümkün. firmaların satış amaçlı spekülasyonundan ibaret bir haber. hükümet bazı firmalara yaranmak için bile çıkaramaz böyle bir kanunu bence. ancak ehliyet alımını kolaylaştırabilir.mesela 5 senelik ilkokul mezunlarına imkan tanınabilir. belki harçlarda hafif indirim yapabilir. prosedürleri basitleştirebilir. yapabilecekleri buna benzer şeyler ancak

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    purifier,

Almanya ve birçok Avrupa ülkesi için söylediklerin doğru, ancak bi eksik var birçok Avrupa ülkesinde 125 cc ye kadar olan motorlar, B sınıfı ehliyet ile kullanılabilyor.

Zaten oradaki motosiklet sitelerinde garip garip büyük motorların 125 cc modellerini görebilirsiniz ( Örn: Varadero 125cc vs. )

Öyla zannediyorum ki AB sürecinde bu durum aynen bizde de uygulanacaktır.

Ancak, ben herkese ehliyet almasını tavsiye ederim. Çünkü o sistemde 1000 cc motor kullanabilmek için 5-6 senelik süreçler gerekiyor. Oysa şimdi ehliyet alanlara kazanılmış hak söz konusu.

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Bu söylenti. Piyasaya yeni giren küçük hacimli motor satışlarını hızlandırmak için körüklenmiş şişirme bir haber. Avrupa'da vardır ama bizde olacağına dair birşey yok olmaz gibi de geliyor şu anlık. Yatıp kalkıp dua edelim ülkemizde bu kadar kolay rahat motosiklet ehliyeti alıyoruz. Yurtdışında motosiklet kullanan arkadaşlarınız varsa ne kadar zor olduğunu büyük motor için senelerce beklenildiğini. Size anlatacaktır.

Gelecekte B sınıfı ehliyet ile belli bir hacimdeki motosiklet kullanımı serbest olacak diye. 350 - 400 YTL den kaçıp. Ehliyetsiz motosiklet kullanarak suç işlemeyi. Ehliyetsiz yakalanıp 2 katı parayı vermeyi. (Hatta ehliyetli bir arkadaşınız yetişmezse motorun bağlanıp otopark bedeli falan da buna yüklenir.) Savcı karşısına çıkmayı göze almamak gerek.

Bir kaza anında vay hem motorcu hem ehliyetsiz diye linç teşebbüsüne maruz kalabilirsiniz.

Geçenlerde bir topicte bir köpeğe çarpan ehliyetsiz şoför hakkında vay şerefsiz asalım keselim diyen bizdik.

Motorsikletle ehliyetsiz olarak kaza yaptığınızı ve aynı tepkiyi motosiklet kullanıcılarına öcü gözüyle bakmaktan kurtulamamış bir toplum tarafından fiilen gördüğünüzü düşünün. Sanırım hiçbirimiz bu duruma düşmek istemeyiz.

Ehliyet olayını askıya almayalım. Artan motosiklet satışları kontrollerin birden sıklaşmasını doğuracaktır emin olun.
    Sadobey

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler