Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask seçmek bu kadar zor mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,
    Forumun uzun zamandır takipçisi ama yeni üyesiyim.
    Honda PCX alarak iki teker dünyasına ben de katıldım.
    Forumdaki kask ile ilgili konuları okudukça kafam iyice karıştı. Belli standartları karşılayan ve kafanıza en iyi uyum sağlayan kask iyi kasktır, ifadesini çıkardığım yorumlardan sonra dün bir kaç dükkan dolaşıp denediğim bazı kasklar oldu.

HJC F71
    Hjc Rpha 71
    LS2 Challenger
    LS 2 Thunder

Bu kaskları denedim. Kafa ölçüm 61 cm Hjc'nin xl modelleri alnımı sıktı xxl ise büyük geldi.LS2 Challender xl ise oldu aslında ama sonrasında denediğim Thunder modeli daha rahat oturdu sanki kafama. bir de tüm bu denemelerimde kulağım katlandı hatta aradan geçen bir güne rağmen biri üzerine yatmış gibi hafif acıyor.

Normalde 10-15 bin aralığında düşünüyordum ama gerekirse 20 bin bandına da çıkabilirim.

Shoi Nxr ve AGV K6 kafaya daha uyumlu gibi yorumlar okudum ama bu iki kaskı deneme fırsatım olmadı.

Siz ne tavsiye edersiniz? İlk kask kullanımım olacağı için nasıl bir sıkılıkta olması gerektiğini de fark edemiyorum açıkçası ama Hjc xl kafamı rahatsız etti.

Onlarca kez sorulan sorular üzerine yeni konu açıp zamanınızı aldığım için kusura bakmayın ancak tavsiyeleriniz çok değerli.
    Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
    Sürç-i lisan ettiysek affola...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    kawasaki eliminator 500
    Öncelikle hayırlı olsun.
    Ben HJC F71 kaskı tercih ettim hem kendi içinde intercom yuvası bulunması hem de benim kafama doğrudan oturmasından ötürü.
    Çok fazla bilgi veremeyecek olsamda bildiğim bir kaç şeyi yazmak istedim.
    * Arkasında Dot yada Ece yazmasına dikkat et.
    * Kulak katlanmaları için buff kullanabilirsin.
    * Benim tercihimdir ama güneş vizörü varsa rahatlıktır.
    Genel olarak arkasında Dot yada Ece damgası olan kasklar en azından belli bir standartta kaslardır ve içine sinen bir kask almanı tavsiye ederim diğer şekilde pekte memnun kalamayabilirsin.
    moap bunu beğendi.

Alıntı sidarkat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı olsun.
    Ben HJC F1 kaskı tercih ettim hem kendi içinde intercom yuvası bulunması hem de benim kafama doğrudan oturmasından ötürü.
    Çok fazla bilgi veremeyecek olsamda bildiğim bir kaç şeyi yazmak istedim.
    * Arkasında Dot yada Ece yazmasına dikkat et.
    * Kulak katlanmaları için buff kullanabilirsin.
    * Benim tercihimdir ama güneş vizörü varsa rahatlıktır.
    Genel olarak arkasında Dot yada Ece damgası olan kasklar en azından belli bir standartta kaslardır ve içine sinen bir kask almanı tavsiye ederim diğer şekilde pekte memnun kalamayabilirsin.
    Dönüşünüz için teşekkür ederim.
    Baktığım tüm kasklarca ECE 22.05 ya da 22.06 bulunuyordu. Sertifika testinden geçmeyen bir ürünü kesinlikle tercih etmem.
    sidarkat bunu beğendi.

yarım akıllı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Voge 125R
    Hayırlı olsun, LS2 CHALLENGER F kullanıcısıyım, arkasında ECER22-05 yazıyo, fiber kompozitmiş falan, L kullanıyorum ben, balaklava ile takıyorum kaskı, ilk aldığım zamanki gibi sıkı değil şu an, bu belki normaldir bilmiyorum ama, kafayı kavrıyo tamam güzel ama sanki iç kısım biraz salıverdi kendini... Yine de güzel kask, bol havalandırmalı, güneş vizörlü falan zaten bakmışsınızdır. HJC ile arada kalmıştım ben de ama güzel indirim yapılınca LS2 aldım, şimdilik memnunum
    moap bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Kulak katlanması için kafaya buff geçirmek şart. Hem kafaya buff ile kaskı giymeye alışınca başka türlü kask kullanamıyorsunuz. Kaskı kafada buff olmadan giymeye çalışmak ayakta çorap olmadan ayakkabı giymeye benziyor, kafanıza da yazık kaska da yazık, buff candır.

Mağaza mağaza gezip kafanıza deneyip alın, ilk kask olacağı için her türlü rahatsız gelecektir. Öyle sınırsız bütçeleriniz yoksa yani mağazaları gezip fiyatına bakmadan alayım diyecek bütçeler yoksa ilk başta shoei, arai, schubert gibi pahalı kasklar almaya gerek yok, sertifikaları olduktan sonra ucuz kasklar da aynı şekilde korur, geriye konfor olayı kalır, lk kask ne laırsanız alın zaten konforsuz gelecek. Ben mağazalarda kask denediğimde Nolan N87 kafama tam oturmuştu, yine kafama tam oturan ve daha onforlu gelen shoei kaska göre fiyat farkı çok çok fazlaydı deyip nolan kaskı almıştım.

Kask konusunda çok abartıp geri kalan ekipmanları eksik bırakırsanız daha tehlikeli. Belki kaza yapınca kafanız kırılmaz ama yine tehlike bitmiyor, ekipman bütçenizi dengeli şekilde bütün ekipmanları tam olacka şekilde yayın, her şeyiniz olsun, varsın en üst seviye kask olmasın ama kaska 20bin verdim diye ayağınıza bot alamamış olmayın mesela.
    moap ve yec bunu beğendiler.

Alıntı yarım akıllı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, LS2 CHALLENGER F kullanıcısıyım, arkasında ECER22-05 yazıyo, fiber kompozitmiş falan, L kullanıyorum ben, balaklava ile takıyorum kaskı, ilk aldığım zamanki gibi sıkı değil şu an, bu belki normaldir bilmiyorum ama, kafayı kavrıyo tamam güzel ama sanki iç kısım biraz salıverdi kendini... Yine de güzel kask, bol havalandırmalı, güneş vizörlü falan zaten bakmışsınızdır. HJC ile arada kalmıştım ben de ama güzel indirim yapılınca LS2 aldım, şimdilik memnunum
    Teşekkür ederim.
    Fiyatından dolayı LS2 Challenger bana da iyi geliyor. Satıcı da yanaklarda açılma olacağını ama üst kısmın açılmayacağını dile getirmişti.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    ECE'si olmayan bir kaskın Türkiye'de satılması yasaktır.

Yaptığını yapmaya devam edeceksin, deneye deneye =)
    Kask kafaya kabaca prezervatif gibi geçmeli, oynamamalı taktıktan sonra.
    Yanaklarda rahatsız edecek baskı seviyesi kabul edilebilir, oradaki malzemeler zamanla oturacak biraz açılacaktır.
    Alın ve üst kafa çevresi ise daha ince malzemelerle tutulur, onlar incelmez/açılmaz, o yüzden üst kafada rahatsızlık ağrı vs olmamalı.

Her markanın her kaskının dahi kalıbı farklı şekilde olabiliyor o yüzden denemek lazım.
    espresso, moap ve hasmet bunu beğendiler.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak katlanması için kafaya buff geçirmek şart. Hem kafaya buff ile kaskı giymeye alışınca başka türlü kask kullanamıyorsunuz. Kaskı kafada buff olmadan giymeye çalışmak ayakta çorap olmadan ayakkabı giymeye benziyor, kafanıza da yazık kaska da yazık, buff candır.

Mağaza mağaza gezip kafanıza deneyip alın, ilk kask olacağı için her türlü rahatsız gelecektir. Öyle sınırsız bütçeleriniz yoksa yani mağazaları gezip fiyatına bakmadan alayım diyecek bütçeler yoksa ilk başta shoei, arai, schubert gibi pahalı kasklar almaya gerek yok, sertifikaları olduktan sonra ucuz kasklar da aynı şekilde korur, geriye konfor olayı kalır, lk kask ne laırsanız alın zaten konforsuz gelecek. Ben mağazalarda kask denediğimde Nolan N87 kafama tam oturmuştu, yine kafama tam oturan ve daha onforlu gelen shoei kaska göre fiyat farkı çok çok fazlaydı deyip nolan kaskı almıştım.

Kask konusunda çok abartıp geri kalan ekipmanları eksik bırakırsanız daha tehlikeli. Belki kaza yapınca kafanız kırılmaz ama yine tehlike bitmiyor, ekipman bütçenizi dengeli şekilde bütün ekipmanları tam olacka şekilde yayın, her şeyiniz olsun, varsın en üst seviye kask olmasın ama kaska 20bin verdim diye ayağınıza bot alamamış olmayın mesela.
    Teşekkür ederim.
    Doğa sporlarıyla ilgilendiğim için birkaç tane Buff'ım var, mutlaka kullanacağım.
    İlk kask olması nedeniyle dediğiniz gibi bir süreç yaşayacağımın farkındayım. En doğru ve elbette fiyat/performans ürününü almaya çalışıyorum. Bu noktada sizlerin deneyimleri çok kıymetli oluyor.
    Diğer ekipmanların tamamını da elbette tamamlayacağım. Mont, pantolon, bot ve korumalar olmadan motoru kullanmayacağım. Kaskı halledebilirsem sıra onlara gelecek. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.
    espresso bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Balaklava kullan, aksi takdirde kulak kepçesinin üst kısmı sıkça katlanır tahriş olur, ayrıca sıcak havalarda kaskın içi çok çabuk kirlenir kokar.

Çözüm balaklava.
    moap bunu beğendi.

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yanaklarda rahatsız edecek baskı seviyesi kabul edilebilir, oradaki malzemeler zamanla oturacak biraz açılacaktır.
    Alın ve üst kafa çevresi ise daha ince malzemelerle tutulur, onlar incelmez/açılmaz, o yüzden üst kafada rahatsızlık ağrı vs olmamalı.

Her markanın her kaskının dahi kalıbı farklı şekilde olabiliyor o yüzden denemek lazım.
    Teşekkür ederim.
    Sanırım deneye deneye doğruyu/uygunu bulacağım.
    Sırada Shoi ve AGV var. onları da denedikten sonra tercihimi yapacağım.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı moap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.
    Sanırım deneye deneye doğruyu/uygunu bulacağım.
    Sırada Shoi ve AGV var. onları da denedikten sonra tercihimi yapacağım.
    Eğer istanbuldaysanız Kadıköy Hasanpaşa Eğitim Mahallesi diye geçen mahalleye bir gün gidin, bir sürü mağaza 2-3 sokak şeklinde AVM gezer gibi hepsini gezer her marka model kaskı deneme şansı bulursunuz. Kadıköy'de metrobüs durağına yürüyerek 5 dakika, evlendirme dairesinin karşısındaki sokaklarda.
    moap bunu beğendi.

Motosikleti
    Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale
    En güzeli denenyerek almak. Seçim kriterleri:
    1- Ergonomi: Yanakları hafifce sıkması gerekir.
    2- Güvenlik: ECE, Snell, Sharp testlerini geçen kasklardan bütçeye göre seçmek lazım.
    3- Konfor: Güneş vizörü, anti fog, interkom uyumu, ses geçirgenliği, sıcak-soğuk havalandırma vs.
    4- Fiyat/performans

Bu dördünü çarpan olarak düşünüp 1-10 arası puan verin. Çarpım sonucu en yüksek olanı alın.

Rahmetli LS2' ye elle s2 derdi. Şimdi testleri geçiyor. Çin malı alma diyenler olur. Ben HJC C10 kullanıyorum mesela.
    moap bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    rpha 71 daha üst seviye bir kask bu listeden açık ara o güzel.ama k6 yada rpha 12 dersen onlar daha sport kısmında kalıyor.bu daha universal daha kullanışlı.fiyat olarak zaten ortada kalıyor üzerisi uçuyor gidiyor zaten.ben rpha11 eskittim 12 alıcam 22 bin tl falan fiyatları var.alıcam ama cidden çok para taksit olsada pek acele etmiyorum.eğer honda pcx için alıyorsan bu kasklar fantezi derecesinde fazla fazla yeter.bu duruma göre en uygununu al derim fazla para verme
    moap bunu beğendi.

Sertifika hepsinde var. Ece 22.05 2000'li yılların başından kalma. 22.05 olan bir kaskı almayın. 22.06 standardı 2022 yılında yürürlüğe girmiştir ve güvenlik bakımından en güncelidir. DOT'a da pek güvenmeyin. ECE 22.06 olsun.
    moap bunu beğendi.

Evet, İstanbul’dayım. Bu hafta sonu dediğiniz gibi yapacağım.
    Desteğiniz için teşekkürler.

Espresso

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:41 ----------

Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rpha 71 daha üst seviye bir kask bu listeden açık ara o güzel.ama k6 yada rpha 12 dersen onlar daha sport kısmında kalıyor.bu daha universal daha kullanışlı.fiyat olarak zaten ortada kalıyor üzerisi uçuyor gidiyor zaten.ben rpha11 eskittim 12 alıcam 22 bin tl falan fiyatları var.alıcam ama cidden çok para taksit olsada pek acele etmiyorum.eğer honda pcx için alıyorsan bu kasklar fantezi derecesinde fazla fazla yeter.bu duruma göre en uygununu al derim fazla para verme
    Yorumlarınız ve yönlendirmeniz için sağ olun.
    Hjc kafama yapıma maalesef uygun olmadı. Xl almımı sıktı 2xl ise büyük geldi.
    Fiyat/performans ürünü almak istiyorum ama güvenliği de hiçe saymak istemiyorum.
    Uzun yıllar tur bisikleti yaptım. O dönem kullandığımız bir söz vardı:”20km üzerindeki bir hız seni öldürebilir, kaskını tak.” Neyseki şimdiye kadar ne bisiklette ne tırmanışta kasklarımı hiç deneme fırsatı olmadı. Umarım Scooter deneyiminde de olmaz.
    espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster

En güzel cevap bu.

Kendi tecrübem:

Schubert, Shoei hiç olmadı.
    Nolan rahatsız.
    AGV eh.
    HJC genelde iyi.
    Arai cuk oturuyor.

Başka biri için tam tersi olabilir. Deneye deneye olan bir kask buluyorsunuz. Her mağazada her marka bulunmuyor. Mağaza mağaza gezin.
    moap bunu beğendi.

22.05’in daha güncel olduğunu düşünüyordum. Kıymetli bir bilgi oldu.
    Teşekkür ederim.
    Sertifika hepsinde var. Ece 22.05 2000'li yılların başından kalma. 22.05 olan bir kaskı almayın. 22.06 standardı 2022 yılında yürürlüğe girmiştir ve güvenlik bakımından en güncelidir. DOT'a da pek güvenmeyin. ECE 22.06 olsun.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    DOT en zayifi, hem standart, ama ozellikle de yaptirim olarak.

Firma "bu urunum DOT standardindadir" deyip DOT etiketini basabiliyor. Sonra bir gun DOT (US Department Of Transportation) kaski alip test edip sakincali bulursa firmaya saglam bir ceza kesip kasklari toplatiyor. Amerika disinda satilan bir kaskin DOT etiketi olmasi cok bir sey idafe etmiyor cunku yaptirimi yok.
    moap bunu beğendi.

Alıntı moap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Forumun uzun zamandır takipçisi ama yeni üyesiyim.
    Honda PCX alarak iki teker dünyasına ben de katıldım.
    Forumdaki kask ile ilgili konuları okudukça kafam iyice karıştı. Belli standartları karşılayan ve kafanıza en iyi uyum sağlayan kask iyi kasktır, ifadesini çıkardığım yorumlardan sonra dün bir kaç dükkan dolaşıp denediğim bazı kasklar oldu.

HJC F71
    Hjc Rpha 71
    LS2 Challenger
    LS 2 Thunder

Bu kaskları denedim. Kafa ölçüm 61 cm Hjc'nin xl modelleri alnımı sıktı xxl ise büyük geldi.LS2 Challender xl ise oldu aslında ama sonrasında denediğim Thunder modeli daha rahat oturdu sanki kafama. bir de tüm bu denemelerimde kulağım katlandı hatta aradan geçen bir güne rağmen biri üzerine yatmış gibi hafif acıyor.

Normalde 10-15 bin aralığında düşünüyordum ama gerekirse 20 bin bandına da çıkabilirim.

Shoi Nxr ve AGV K6 kafaya daha uyumlu gibi yorumlar okudum ama bu iki kaskı deneme fırsatım olmadı.

Siz ne tavsiye edersiniz? İlk kask kullanımım olacağı için nasıl bir sıkılıkta olması gerektiğini de fark edemiyorum açıkçası ama Hjc xl kafamı rahatsız etti.

Onlarca kez sorulan sorular üzerine yeni konu açıp zamanınızı aldığım için kusura bakmayın ancak tavsiyeleriniz çok değerli.
    Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
    Sürç-i lisan ettiysek affola...
    Kulak katlanması bende de oluyor yanlış takıyor olabilirsin ve tam kulagının en üst kafanın arkası olan yer agrıyor ve bir zaman sonra çok fena başını agrıtır. Shoei'nin bedenleri daha büyük Shoei xsprpro kullanıyorum XL 60-61'miş kafamı ölçtüğümde 59cm çıkıyor ama 60-61 kask tam oturuyor . Shoei NXR deneyebilirsin ve kesinlikle buffla dene, buffla denediğimde birebir kafama oturuyor buffsız taktıgımda çok hafif boşluk kalıyor. Her kaskın bedeni değişir , LS2'nin 3XL Rapid modeli kafama girmedi bile :D çene kısımları açılır ama kulagına veya başının üstüne baskı yapıyorsa alma , her gün 2-3 mağaza gezerek kampanya ve tam kafana uygun kaskı bulabilirsin .
    moap bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı cenk78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ECE 22.05'i olan birçok kask neredeyse hiç bir değişikliğe uğramadan ECE 22.06 da aldı. =)
    22.05'i olan kask alınmaz demek çok isabetli olmuyor

DOT'a pek değil hiç güvenmemek lazım. @hasmet de yazmış, şenlikli iş DOT.
    moap bunu beğendi.
    youtube.com/@bisuruyorum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler