Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bu Akü Motosiklet Aküsümü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Activa 125
    Günaydın herkese,malum kış gelmekte olduğu için ve dominarlarında akü sıkıntı çıkarabileceği için Bosch marka bi akü alayım dedim.
    Boschta Dominarlara uyumlu olan akü bu;

Trendyolda ise satıcının gönderdiği ürün farklı,ben üstteki resme sahip olan ürünü aldım ama bu geldi

Nedir ne değildir anlamadım bu akü motosiklette kullanılabilecek tarzda bi akü mü

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alttaki daha yüksek performanslı daha uzun ömürlü AGM akü , adamlara bunu gönderdikleri için teşekkür edebilirsin
    espresso, denizz1 ve maktama bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Sana kıyak geçmişler

AGM “Absorbed Glass Mat”, start-stop özelliğine sahip araçlarda kullanılan daha dayanıklı, uzun ömürlü ve performanslı aküdür.

Tek sıkıntı, üretim tarihi eski olduğu için sana bunu göndermiş olabilme ihtimalleri. Üretim tarihini kontrol et. Sorun yoksa, hiç düşünmeden kullan.
    Mr.wind ve denizz1 bunu beğendiler.

FA yani factory activated yani fabrikada sıvısı doldurulmuş bir akü göndermişler. Çok uzun süre beklediyse, ömrü azalmıştır zaten. Kullanmadan önce de şarj edilmesi gerekebilir. Motosiklete takmadan önce kaç volt olduğuna bir bakın. 12.4 volt altında ise yeniden şarj edilmeli.

AGM akülerin sıvısı koyulmayanların raf ömrü 3 ile 5 yıl arasında. Eğer size gönderdikleri akü üretileli 2-3 sene olduysa bence geri gönderin aküyü.

FA kodlu akü alırsanız, fabrikada sıvısı doldurulmuş ve şarj edilmiş akü gelir. Uzun süre beklemişi mantıklı değil.
    BS kodlu akü alırsanız sıvısını siz koyarsınız. Şarj edip kullanırsınız. Yani aküyü siz aktifleştirmiş olursunuz. Raf ömrü buna bağlı olarak kullanım ömrü daha uzundur.

Son olarak hangi araçlarda kullanılacağı akü üstünde simgeler ile gösterilmiş zaten.
    Mr.wind, denizz1 ve f0cus bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı sodurlu88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....
    BS kodlu akü alırsanız sıvısını siz koyarsınız. Şarj edip kullanırsınız....

İkisinde de BS yazıyor , BS akünün ömrü uzun olsun diye özel bir metod ile üretildiğini belirtir , FA yazıyorsa kullanıma hazırdır yazmıyorsa asit koyup şarj gerektirir..
    denizz1 bunu beğendi.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Activa 125
    Valla üretim tarihini bi yerde göremedim sadece garanti belgsmde bana teslim edilen tarih kaşe falan var.İadeyle uğraşmamak için kullancam ne cıkarsa artık şansa

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkisinde de BS yazıyor , BS akünün ömrü uzun olsun diye özel bir metod ile üretildiğini belirtir , FA yazıyorsa kullanıma hazırdır yazmıyorsa asit koyup şarj gerektirir..
    FA yerine BS (bottle supplied) yazıyorsa akü sıvısını kendin doldurursun. Bazı üreticiler BS yerine DRY da yazabilir. Hatta BS diye akü markası da var.

Terimleri karıştırmamak gerek.

Senin söylediğin BS (battery sealed) akünün sızdırmaz olduğunu, yana yatık yada düz şekilde kullanılabiliceğini gösterir. Hücrelerin ayrı ayrı kapakları olmaz. Özel bir metod falan yok ortada.

Motosikleti
    FA yerine BS (bottle supplied) yazıyorsa akü sıvısını kendin doldurursun. Bazı üreticiler BS yerine DRY da yazabilir. Hatta BS diye akü markası da var.

Terimleri karıştırmamak gerek.

Senin söylediğin BS (battery sealed) akünün sızdırmaz olduğunu, yana yatık yada düz şekilde kullanılabiliceğini gösterir. Hücrelerin ayrı ayrı kapakları olmaz. Özel bir metod falan yok ortada.
    Fotolarda iki aküdede BS yazıyor ? sızdırmaz kapaklarda bahsettiğim metod yada üretim şeklinin parçası , içine sıvı konulan akünün sülfür oluşturması engelleniyor..

Fotolarda iki aküdede BS yazıyor ? sızdırmaz kapaklarda bahsettiğim metod yada üretim şeklinin parçası , içine sıvı konulan akünün sülfür oluşturması engelleniyor..
    Benim söylediğim BS ile senin 2 aküde de gördüğün BS yazıları farklı şeyler, bunu anlamamak bu kadar zor olmamalı.

Motosikleti
    Benim söylediğim BS ile senin 2 aküde de gördüğün BS yazıları farklı şeyler, bunu anlamamak bu kadar zor olmamalı.
    Hala anlamadım seni

Hala anlamadım seni
    İngilizce biliyorsan şu linki okuyabilirsin.

https://www.yuasabatteries.com/resources/guides/how-to-activate-an-agm-battery/

Motosikleti
    İngilizce biliyorsan şu linki okuyabilirsin.

https://www.yuasabatteries.com/resources/guides/how-to-activate-an-agm-battery/
    4 dil biliyorum ;) bu iki akü üzerinde yazan BS ile ısrarla bahsettiğin şişeli sunulan akünün alakası yok , özetle FA yazıyorsa hazır aküdür bir iki ay içinde kullanıma başlanmalıdır , FA yazmıyorsa 3-4 yıl şişeleri boşaltmadan bekleyebilir , u got it ;)

Motosikleti
    nc750x
    aküyü geri ver bence, yoksa bu tartışma uzayacak gibi görünüyor.
    espresso bunu beğendi.

4 dil biliyorum ;) bu iki akü üzerinde yazan BS ile ısrarla bahsettiğin şişeli sunulan akünün alakası yok , özetle FA yazıyorsa hazır aküdür bir iki ay içinde kullanıma başlanmalıdır , FA yazmıyorsa 3-4 yıl şişeleri boşaltmadan bekleyebilir , u got it ;)
    Ben iki aküyü karşılaştırmadım ki... niye baştan beri iki aküde de şöyle yazıyor diyorsun. BS (Bottle supplied) AGM ve FA (factory activated) AGM arasındaki farkı söyledim.

Ayrıca kaç dil biliyorsun diye de sormadım.

İngilizce biliyorsan gönderdiğim linkteki yazıyı oku ve anla. Gerisi ile ilgilenmiyorum.

Motosikleti
    Ben iki aküyü karşılaştırmadım ki... niye baştan beri iki aküde de şöyle yazıyor diyorsun. BS (Bottle supplied) AGM ve FA (factory activated) AGM arasındaki farkı söyledim.

Ayrıca kaç dil biliyorsun diye de sormadım.

İngilizce biliyorsan gönderdiğim linkteki yazıyı oku ve anla. Gerisi ile ilgilenmiyorum.
    Yahu espirisine yazdım ingilizce biliyorsan diye sorman garip geldi bu devirde az birazda Japonca biliyorum
    Alpbatur bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400/Suzuki GSX-8S
    Yahu espirisine yazdım ingilizce biliyorsan diye sorman garip geldi bu devirde az birazda Japonca biliyorum
    Ohayo gozaimas Nikkfurie san.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Flaş flaş! Çim biçme makinesinin krank mili fiyaskosundan kısa süre sonra gerçekleşen akü tipi skandalı, @Nikkfurrie'nin motor konusundaki engin bilgisi hakkında soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. @Nikkfurrie gerçekten de dört dil bilen bir gemi makina yüksek mühendisi mi? Akıllarda ki bu soru gizemini korumaya devam ediyor.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Flaş flaş! Çim biçme makinesinin krank mili fiyaskosundan kısa süre sonra gerçekleşen akü tipi skandalı, @Nikkfurrie'nin motor konusundaki engin bilgisi hakkında soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. @Nikkfurrie gerçekten de dört dil bilen bir gemi makina yüksek mühendisi mi? Akıllarda ki bu soru gizemini korumaya devam ediyor.
    Yaşlandık yav 54 olacaz bir ay sonra , hata bizde de olur hepimiz insanız ama çim biçme deyip fotosunu sonradan gönderdiğin bildiğin atv gibi bir şeydi arkadaşın bahsettiği şey doğru ama bu akülerin kodunda yazan BS o değil , daha önce BS (bu bir marka) akü Türkiye distribütörü Limit Otomotivin sahibi ve 90 larda Renault Mais ralli ekibinde çalışırken tanıştığım Volkan Işık ile bunu konuşmuştum , Ytx-bs burdaki bs akünün sıvı içeriği olduğunu ve sülfat oluşumunu engelleme özelliği olduğunu bizzat kendisinden duydum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ohayo gozaimas Nikkfurie san.
    Koniciva gardaşım

Motosikleti
    Dominar D400
    Fotoğrafta sağda dikine birsürü koddan sonra (1022) yazıyor akünün üstünde, çok büyük ihtimal 2022 yılı 10. ayda üretilmiştir . Eğer öyle ise fabrikada aktive edildiği için nereden baksan 2 yıllık akü. Şarj edip kullanın. Beklediği için iyi de çıkabilir kötü de, şans işi.
    Tabi durum bu değil ise agm akü ilk görseldekinden daha iyidir.

Yaşlandık yav 54 olacaz bir ay sonra , hata bizde de olur hepimiz insanız ama çim biçme deyip fotosunu sonradan gönderdiğin bildiğin atv gibi bir şeydi arkadaşın bahsettiği şey doğru ama bu akülerin kodunda yazan BS o değil , daha önce BS (bu bir marka) akü Türkiye distribütörü Limit Otomotivin sahibi ve 90 larda Renault Mais ralli ekibinde çalışırken tanıştığım Volkan Işık ile bunu konuşmuştum , Ytx-bs burdaki bs akünün sıvı içeriği olduğunu ve sülfat oluşumunu engelleme özelliği olduğunu bizzat kendisinden duydum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

Koniciva gardaşım
    Volkan Işık'tan aldığınız bilgi ile şu linkteki yazıyı karşılaştırın birde.

https://www.batteryequivalents.com/what-does-a-bs-mean-on-a-motorcycle-battery.html

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)