Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

31 Temmuzda DHL ile gönderilen sipariş yeni gümrük kanununa nasıl denk gelebilir

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustafapusti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar. Amerikadan 31 temmuzda chinmount dan kask için verdiğim 2 ürünüm 1 ağustosta DHL ile yola çıkıyor, 5 ağustosta Almanya’ya ulaşan kargom Almanya’dan 14 ağustosta Türkiye’ye yönlendiriliyor ve nasıl oluyorsa bu kadar zamandan sonra yeni gümrük kanununun geçerli olduğu sabah 22 ağustos sabah 08:22 de gümrüğe giriyor. Sizce kargoları yeni gümrük yasası geçerli olana kadar beklettiler mi, yada DHL ile gelen kargom çin firmalarından bile daha yavaş şekilde gelerek yeni gümrük yasasına takılması tamamen tesadüf mü?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CL-X 700 Sport
    Merhaba 11 Ağustosta aliexpressden 5*** küsür bir sipariş geçtim 20 ağustos da hepsi elimde oldu vergi oranlarıda eski sistemde ki gibi gözüküyordu.
    mustafapusti bunu beğendi.

Hızlı olsun diye DHL seçiyoruz, sonuç. Çinin nakliye firmaları DHL e tur bindirmiş.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    DHL vergisiz gelecek bir paketi bile özellikle götürüp gümrüğe teslim eden bir firma.
    yeni vergiye geçsin diye mutlaka elinde bekletecektir.
    mustafapusti ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Amazon.com.tr siparişim son günde geçti. Aliexpress'ten verdiğim siparişlerim de bir iki gün kala geçti. Bunlar yeni mevzuat duyurulduktan bir kaç gün sonra verdiğim siparişler. Gümrükte bekletme gibi bir şey yok bence.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Hocam öyle şey olmaz. Sizin sipariş tarihiniz belli. Sipariş verdiğiniz tarihteki gümrük bedeli geçerli olmaz mı?

Siz yasa çıkmadan, yürürlülüğe girmeden önce sipariş vermişsiniz. Sipariş tarihinizin vergi oranı ile vergi almaları gerekiyor diye biliyorum.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Aliexpresten benzinli kamp ocağı aldım adres olarak ta Bulgaristan'daki arkadaşın evini gösterdim.

Bulgaristan'da sıfır vergi olduğu için kuruş vergi ödemedim.

Böylece reis pirinççe giderken benim açımdan evdeki bulgurdan oldu.

Gönül isterdi böyle olmasın, ben uğraşmayayım, devletimiz de vergi almış olsun, ben eski oranda vergi vermeye canı gönülden razıyım ama reis daha fazla, daha fazla deyince böyle oldu.
    mustafapusti, fazil, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Onuda araştırdım ama gümrüğe girdiği tarih önemli hocam. Son gün 21 ağustos. 22 ağustos ve sonra gümrüğe giren tüm ürünler yeni yasaya göre hesaplanacak. Sipariş tarihinin bir önemi olmadığı söylendi. Gümrük müşavirleriyle konuştum. Gümrükte ticari olarak ürünü çekmekte çok pahalıya patlıyor. Gümrük müşavirine vekalet ve gümrük işlem ücretleri inanılmaz pahalı. Ürünün vergisi hariç damga vergisi, ulaştırma bakanlığı harcı, ithalat vergisi vs derken gümrük işlemleri için 10 bin TL civarı masrafa çıkıyor.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    6 Agustos'ta (Gümrük kanunun çıktığı gün) Ingiltere'den ısmarladığım boya tabancası ($130 civarı) 8 günde Royal Mail ile geldi. Geçen ay da İspanya'dan lastik ısmarlamıştım. Fedex ile 3-4 gün sonra gümrüğe girip 8-9 günde gelmişti.

Bence DHL malları tutumuş olabilir, şimdi ne kadar ödenecek kim bilir...
    10 bin lira ile kurtarırsanız şanslısınız.
    Gelişmeleri yazarsanız bizim de işimize yarar...

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    DHL'n kendi anlaşmalı gümrük müşavirlik şirketi var. Gümrük müşavirlik şirketlerinin sahipleri/ortakları gümrük müşaviri olmak zorunda, bu gibi büyük nakliye firmaları kendi bünyelerinde gümrük müşavirlik firması kurup kağıt üzerinde büyük ortak olarak bir kaç gümrük müşaviri gösterip çalıştırıyorlar ve nakliyesini yaptıkları her şeyi her fırsatta onlara yönlendiriyorlar. Kişisel gönderilerde DHL kullanmamak için bir neden daha.
    mustafapusti ve maximusti, bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aliexpresten benzinli kamp ocağı aldım adres olarak ta Bulgaristan'daki arkadaşın evini gösterdim.

Bulgaristan'da sıfır vergi olduğu için kuruş vergi ödemedim.

Böylece reis pirinççe giderken benim açımdan evdeki bulgurdan oldu.

Gönül isterdi böyle olmasın, ben uğraşmayayım, devletimiz de vergi almış olsun, ben eski oranda vergi vermeye canı gönülden razıyım ama reis daha fazla, daha fazla deyince böyle oldu.
    Laffer eğrisi için çok güzel bir gerçek hayat örneği olmuş.
    mustafapusti, espresso ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Laffer eğrisi için çok güzel bir gerçek hayat örneği olmuş.
    Bulgaristan'daki arkadaşın adresine sipariş vermek de bir çözüm tabi ki. Ama Bulgaristan'a gidip gelince sınırdan geçerken 500 lira çıkış harcı verecek, devlet yine kazanacak. Tabi az kazanacak o ayrı.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulgaristan'daki arkadaşın adresine sipariş vermek de bir çözüm tabi ki. Ama Bulgaristan'a gidip gelince sınırdan geçerken 500 lira çıkış harcı verecek, devlet yine kazanacak. Tabi az kazanacak o ayrı.
    Biz ( arkadaşım da dahil ) çifte vatandaş olduğumuz için yurtdışı çıkış harcı ödemiyoruz.

Ben gitmesem bile tanıdıklar, arkadaşlar gelen giden çok oluyor getirtmek sorun olmaz.

Reis kusura bakmasın bu yurtdışı çıkış harcı konusunda da dört ayağımızın üzerine düştük.
    espresso bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafapusti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hızlı olsun diye DHL seçiyoruz, sonuç. Çinin nakliye firmaları DHL e tur bindirmiş.
    Verdiğim sipariş 14. günde elimde oluyor. Bursa dan sipariş geçiyorum 4.günde elimde oluyor.
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    bekletmemişlerdir hocam
    temudan bir dünya alışveriş yaptım hatta yasanın çıktığı sabahı bi sepet daha doldurup sipariş verdim gümrük işlemleri 20 ağustosta yapıldı dün de teslim oldu. Şansına öyle denk gelmiş gibi

Merhaba arkadaşlar. Amerika’dan Türkiye’ye olan kargo hareketlerini paylaşıyorum. Şuan istanbulda gümrüğe işleme alındı sanırım ama sonuç ne olacak haftaiçi belli olur.

İlk görüntü Amerika’dan yola çıkan DHL’in hareketleri. Sonra Almanya’dan transfer için ayrı takip kodu verdiler ama sonda olan PTT görselinde görülen ilk hareketler Almanya’dan verilen takiple aynı bilgiler.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Görünüşe göre 5-22 Agustos arası 17 gün kadar Almanya'da bekletmişler ya da buraya getirip kaydetmeden bekletmişlerdir.
    Mahsus yapılmış gibi duruyor.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bende merak ettim bakalım bu işler nasıl yürüyecek?

Ekstra şu kadar daha para ver deyip kapıda mı tahsil edecekler, yok parayı yatır gel al mı diyecekler veya ciddi ciddi evrak işiyle uğraştıracaklar mı?

Evrak, formalite işleri girerse gümrük resmen kitlenir altından kalkamazlar gibi me geliyor.

Bir iki güne kadar belli olur. Memurların da tam olarak ne yapacaklarını bildiklerini sanmıyorum.

Yanlış oldu deyip çok kişinin canını yakacaklarını düşünüyorum.

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görünüşe göre 5-22 Agustos arası 17 gün kadar Almanya'da bekletmişler ya da buraya getirip kaydetmeden bekletmişlerdir.
    Mahsus yapılmış gibi duruyor.
    Bunu demeye çalışıyorum. Görseli yeni yükleyebildiğim için kargo hareketlerim daha iyi belli oluyor şimdi. Almanyada bu kadar bekletileceğini düşünmüyorum. Frankfurt'ta gecikme oluyor ama bu kadar gecikmede normal değil. Benim tahminim kargo Türkiye'ye geldi ve işleme alınmadığı yönünde. Ne tesadüftür ki 22 Ağustos sabahı yeni yasayla birlikte mesai bile başlamadan Türkiye'ye giriş kaydı yapılıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:55 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende merak ettim bakalım bu işler nasıl yürüyecek?

Ekstra şu kadar daha para ver deyip kapıda mı tahsil edecekler, yok parayı yatır gel al mı diyecekler veya ciddi ciddi evrak işiyle uğraştıracaklar mı?

Evrak, formalite işleri girerse gümrük resmen kitlenir altından kalkamazlar gibi me geliyor.

Bir iki güne kadar belli olur. Memurların da tam olarak ne yapacaklarını bildiklerini sanmıyorum.

Yanlış oldu deyip çok kişinin canını yakacaklarını düşünüyorum.
    30 Euro üstü ürünlerde ithalat işlemlerine tabi olacağı yazıyor. Büyük ihtimal gümrük memuru, bu ürün ithalat işlemlerine tabi deyip bulunduğum ilde olan gümrüğe gönderip ithalat için gümrük müşaviri ile anlaşıp ithalatı başlatmam gerekecek. Ürün bedeli 57 Dolar, gümrük masrafları en az 10 bin TL + Vergi tutacak gibi görünüyor. DHL ile gelen kargom PTT ye aktarıldığı için ürün iadesinide nasıl yaparım emin değilim. Ürünü aldığım firma kargo iadesi olursa ücret iadesi yapacağını bildirdi.

aynı sorunu şuan ben de yaşıyorum. ürün gümrüğe 16 ağustosta varmış. amazon satıcılı aramex taşıyıcılı. aramexin bana attığı mail: ürününüz mayıs düzenlemesine göre 30 eur üstünde gümrüğe takıldı müşavir tutmanız lazım falan filan. yahu birincisi mayıs ne alaka? ikincisi bu kanunun uygulama zamani zaten 21 ağustos, sen bana bu maili 19'da atıyorsun. nasıl gümrüğe takılıyor bu ürün. bu ürünü müşavir tutmadan gümrükten nasıl alırız bilgisi olan var mı, veya bu ürün hangi gümrüktedir istanbulda sizce, ist havalimanında mı? ürün 144 eur bu arada. bir önceki sınırı da aşmıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler