Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka Fren'in Şişmesi (ya da hep tutması)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Merhabalar herkese,

Yaklaşık bir ay önce, arka frene bastığımda tuttuğunu ama freni bıraktığımda diski bırakmadığını fark ettim.
    Motoru ne park edebiliyorum, ne yokuş çıkabiliyorum, ne gazlayabiliyorum.
    Gittim ustaya.
    Fren pompasındaki oringler değişti.

Değişim sonrası ilk kullanımlarımda sorun yoktu ama aynı problem, biraz daha farklı şekilde tekrar ortaya çıktı.
    Şimdilerde frene basıyorum, bıraktığımda hemen olmuyor ama birkaç yüz metre gidince diski sıkmaya başlıyor, sonrasında da disk çok ısındığı için fren tutmamaya başlıyor.
    Diski sıkma problemi maalesef bitmedi yani.

Aynı sorun devam ederse arka fren pompasını değiştiririz demişti usta.
    Dolayısıyla sırada pompa değişimi var.

Sizce problem tam olarak ne olabilir?
    Pompa değişince de sorun çözülmezse, neresine baktırmak gerekir?

Bu arada, arka fren diski, balatası vs. değişmedi.
    O parçaları yenilediysen sorun onlardan kaynaklabilir diyebilirsiniz ama disk, balata vs. eskiden beri duran parçalar.
    Frenin diski bırakmaması sorunu durduk yere ortaya çıktı.

Bu konuyla ilgili birkaç arama yaptım ama net cevap bulamadım, o yüzden yeni konu açtım, gerekirse bir süre sonra konu silinebilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Arka fren pompa ayarı var orası fazla ayağa göre ayarlanmış olabilir.Disk eskiyse çok çizikli balata ayrılmıyor olabilir.Havası tam alınmamış olabilir.Abs var ise abs kutusundanda alınmalı havası.

Fren kaliper merkez pistonları bırakmıyor olabilir ama anlattığınız kadarıyla merkez pistonları geri çekmiyor.Fren yapınca diski sıkıştırır bırakınca bir veya yarım milimetre kadar geri çekmesi gerekiyor pistonları yani balataları.

Hava olunca borularda ve kaliperin içerisinde sıcaktan hidrolik şişiyor balataları sıkıyor.Hidrolikte baştan yenilenmeli biraz sabır işi.Diskte eğrilik varsada sıkıştıtır balataları.
    zihnigonen bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ns 200 15" Spontini 110 23"
    Yüzer tip kaliperse kaliper pimleri sarmış olabilir, pimlerin sökülüp yataklarının temizlenmesi ardındanda fren gresi yağlanması çözebilir. Kaliper pistonlarınıda temizleyip Wd40 sıkıp yerlerine itip hareket ettirerek rahat çalışmasınıda sağlayabilirsiniz.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fren dediniz canım yine sıkıldı.Motor değil ama arabayla bende fren sorunu yaşıyorum.Balata ve fren hidroliği değişimi yaptırdım ve başıma belayı aldım.

Benim sorunum sistem sürekli hava yapıyor.Elle alıyoruz makine bağlatıp alıyoruz.Bir haftaya yine hava alıyor pedal dipte tutmaya başlıyor yumuşuyor.Fren merkezini değişip takip edelim diyorlar.Tamam dedik fren merkezi alalım.Kaç gündür hem onlar hem ben araştırıyorum fren ana merkezi yok.Normalde 5 6 bin tl Koreden sipaiş geçicez iki ila dört hafta dediler fiyatta 15bin diyorlar.Oda olacakmı olmayacakmı belli değil.Olmazsa ABS beyni değişecek diyorlar.çıkması 15 20 bin yenisine 40 50 bin diyorlar.
    Sistemde ne yağ eksiltmesi var nede yağ kaçağı var.Bu hava nereden girer sisteme anlamadım.Yağın kaçamayacağı ama havanın girebileceği gib kılcal bir çatlak falan olabilirmi

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren dediniz canım yine sıkıldı.Motor değil ama arabayla bende fren sorunu yaşıyorum.Balata ve fren hidroliği değişimi yaptırdım ve başıma belayı aldım.

Benim sorunum sistem sürekli hava yapıyor.Elle alıyoruz makine bağlatıp alıyoruz.Bir haftaya yine hava alıyor pedal dipte tutmaya başlıyor yumuşuyor.Fren merkezini değişip takip edelim diyorlar.Tamam dedik fren merkezi alalım.Kaç gündür hem onlar hem ben araştırıyorum fren ana merkezi yok.Normalde 5 6 bin tl Koreden sipaiş geçicez iki ila dört hafta dediler fiyatta 15bin diyorlar.Oda olacakmı olmayacakmı belli değil.Olmazsa ABS beyni değişecek diyorlar.çıkması 15 20 bin yenisine 40 50 bin diyorlar.
    Sistemde ne yağ eksiltmesi var nede yağ kaçağı var.Bu hava nereden girer sisteme anlamadım.Yağın kaçamayacağı ama havanın girebileceği gib kılcal bir çatlak falan olabilirmi
    Çok bildiğimden değil de aklıma ilk gelen şeyi yazdım: ABS valflerinde sorun olabilir? Yani hava yapmıyordur da ABS devreye girmiş gibi arkaya kaçırıyordur belki?
    okanbagiscan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Pompalayınca hemen eski haline geliyorsa poryalarda boşluk olabilir, boşluk olan porya sağa sola hareket ederek kaliper pistonlarını iter ve hava yapmış gibi pedalı boşa düşürür. Değişim yaptıktan sonra olduysa işlem gören yerlere bakılmasında fayda var, kaliperlerin görünen kısmında toz körüğü onun içindede sızdırmazlık sağlayan o-ring var. Kaliper pistonları içeri doğru itilirken sızdırmazlık sağlayan contaya zarar verilmiş olabilir. Herşeyden önce kaliperler ve kaliper rekorları kontrol edilmeli.
    okanbagiscan bunu beğendi.

Havasını alınca sertleşiyor.Hatta makine ile alınca taş gibi oluyor pedal.Kullansanda kullanmasanda bir haftaya pedal yumuşuyor.Bir yerden bir kaçak var gibi geliyor banada ama yağ kaçağı yok sistemde.Yani merak ettiğim sistemin neresinden yağ kaçmadan hava alabilir.Yada bizim göremediğimiz bir yerdenmi kaçıyor.Yağ seviyeside azalmıyor en azında gözlemleyebileceğim şekilde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

Cyan abs kaynaklı olsa bu sorun sürekli olmazmı.Havasını alıyorum.Pedala basılıyken rekoru gevşetince havanın çıktığını görüyorum.Padal sertleşiyor.Bir süre böyle kullanıyorum.Dediğin gibi abs den geri kaçırma yapsa hiç düzelmiyor olması lazım değilmi.Emin değilim ama.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Arkadaşın konuyu hiç ettim kusura bakmasın.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Ben de tam onu diyecektim, benim konu arada kaynadı

Senin durum biraz fren merkezi gibi duruyor.Pistonlar sıkışıyor da olabilir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    @ilker a. İstanbul'da olduğunuzu görüyorum. Buna göre nokta atışı tavsiye vereceğim; Kadıköy Hasanpaşa'da Denimoto'ya gidiyorsunuz ve sorununuz çözülüyor. Geçmiş olsun.

Adres de şöyle: https://maps.app.goo.gl/j5Dd4c75jU7t37vd8
    ilker a. ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ilker a. İstanbul'da olduğunuzu görüyorum. Buna göre nokta atışı tavsiye vereceğim; Kadıköy Hasanpaşa'da Denimoto'ya gidiyorsunuz ve sorununuz çözülüyor. Geçmiş olsun.

Adres de şöyle: https://maps.app.goo.gl/j5Dd4c75jU7t37vd8
    Önceden telefonla arayıp randevu almayı da unutmasın.
    Cyan ve ilker a. bunu beğendiler.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar herkese,

Yaklaşık bir ay önce, arka frene bastığımda tuttuğunu ama freni bıraktığımda diski bırakmadığını fark ettim.
    Motoru ne park edebiliyorum, ne yokuş çıkabiliyorum, ne gazlayabiliyorum.
    Gittim ustaya.
    Fren pompasındaki oringler değişti.

Değişim sonrası ilk kullanımlarımda sorun yoktu ama aynı problem, biraz daha farklı şekilde tekrar ortaya çıktı.
    Şimdilerde frene basıyorum, bıraktığımda hemen olmuyor ama birkaç yüz metre gidince diski sıkmaya başlıyor, sonrasında da disk çok ısındığı için fren tutmamaya başlıyor.
    Diski sıkma problemi maalesef bitmedi yani.

Aynı sorun devam ederse arka fren pompasını değiştiririz demişti usta.
    Dolayısıyla sırada pompa değişimi var.

Sizce problem tam olarak ne olabilir?
    Pompa değişince de sorun çözülmezse, neresine baktırmak gerekir?

Bu arada, arka fren diski, balatası vs. değişmedi.
    O parçaları yenilediysen sorun onlardan kaynaklabilir diyebilirsiniz ama disk, balata vs. eskiden beri duran parçalar.
    Frenin diski bırakmaması sorunu durduk yere ortaya çıktı.

Bu konuyla ilgili birkaç arama yaptım ama net cevap bulamadım, o yüzden yeni konu açtım, gerekirse bir süre sonra konu silinebilir.
    Arkadaslar fren konusu ustalarimizin eline birakilacak bir konu degil. Ayri bir uzmanlik alani gerektiriyor. Ustalarimizin frenler konusundaki yeterliligi iyi niyet disinda cok da fazla degil . Balata , disk gibi sarf parcalarinin degisimlerinde ustalarimiz yeterliler.

Ancak ;

Konu, neredeyse 20 yasindaki bir fren kaliperinin bakimi ise konunun uzman bir frencinin önüne gitmesi sart.

Bu tür bakimlarda ben kaliperimi ustama söktürüp uzman bir frenciye götürüyor ve en iyi sonucu aliyordum. Maalesef frenciler , lastikciler gibi özellikle motosiklet üzerinden parca söküp bakim yapmiyorlar illaki siz söküp ya da söktürüp götürmelisiniz.

Benim bilmedigim ama motosiklet frenlerini hem söküp hem de bakim yapan bir frenci tanidiginiz varsa lütfen burada paylasiniz. Hepinize faydasi olacaktir.

Sevgilerimle

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar fren konusu ustalarimizin eline birakilacak bir konu degil. Ayri bir uzmanlik alani gerektiriyor. Ustalarimizin frenler konusundaki yeterliligi iyi niyet disinda cok da fazla degil . Balata , disk gibi sarf parcalarinin degisimlerinde ustalarimiz yeterliler.

Ancak ;

Konu, neredeyse 20 yasindaki bir fren kaliperinin bakimi ise konunun uzman bir frencinin önüne gitmesi sart.

Bu tür bakimlarda ben kaliperimi ustama söktürüp uzman bir frenciye götürüyor ve en iyi sonucu aliyordum. Maalesef frenciler , lastikciler gibi özellikle motosiklet üzerinden parca söküp bakim yapmiyorlar illaki siz söküp ya da söktürüp götürmelisiniz.

Benim bilmedigim ama motosiklet frenlerini söküp bakim yapan bir frenci tanidiginiz varsa lütfen burada paylasiniz. Hepinize faydasi olacaktir.

Sevgilerimle
    Yukarıda Cyan'ın yazdığı ve google maps linkini verdiği Kadıköy'deki Denimoto adında dükkan fren konusunda uzmandır.
    Cyan, Okan Sinan Ocan, ilker a. ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıda Cyan'ın yazdığı ve google maps linkini verdiği Kadıköy'deki Denimoto adında dükkan fren konusunda uzmandır.
    Ezberden konuşuyor işte, boşver. Bak başka bir konuda da yansıtma yaptı biraz önce.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Bu Denimoto, sürekli olarak geçtiğim yol üzerindeymiş, yerine bakınca çok şaşırdım.
    İlk fırsatta randevu alıp gideceğim.
    Herkese yardımları için çok teşekkürler.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bu Denimoto, sürekli olarak geçtiğim yol üzerindeymiş, yerine bakınca çok şaşırdım.
    İlk fırsatta randevu alıp gideceğim.
    Herkese yardımları için çok teşekkürler.
    Ortağı da akü konusunda uzman. iki kez oradan akü almışlığım var.
    Benim vstrom'un bakım zamanı geldiğinde de fren hidroliği değişimi için oraya gitme niyetim var yine.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Selamlar,

Bugün Denimoto'ya uğradım.
    Sağ olsunlar çok yardımcı oldular ama maalesef problemi düzeltemedik çünkü yedek parça bulamadık.

Benim motorun arka freni, Yamaha XT60 Tenere (Süper Tenere) ve Bajaj Pulsar 200NS ile aynıymış.
    Ama maalesef, hem Bajaj'a hem de Yamaha'ya sordum ama bu parçaları bulamadım.

Bana lazım olan parçalar şu iki körük (plastik parçalar):

Sadece bir websitesinde https://www.bajajyedekparcalari.com/...stonlu-ic.html bulabildim, ona da pazartesi günü bakabileceğim.

Bir de Denimoto, Bayrampaşa'da Yamaha Premium'a sor, varsa orada vardır dedi, pazartesi orayı da yoklayacağım.

Hiçbir yerde bulamazsam AliExpres'ten sipariş etmek durumunda kalacağım.

Bu iki parça elinde olan varsa ya da bulabileceğim bir yer tavsiye ederseniz çok sevinirim.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Selamlar,

Bugün Denimoto'ya uğradım.
    Sağ olsunlar çok yardımcı oldular ama maalesef problemi düzeltemedik çünkü yedek parça bulamadık.

Benim motorun arka freni, Yamaha XT60 Tenere (Süper Tenere) ve Bajaj Pulsar 200NS ile aynıymış.
    Ama maalesef, hem Bajaj'a hem de Yamaha'ya sordum ama bu parçaları bulamadım.

Bana lazım olan parçalar şu iki körük (plastik parçalar):
    https://blogger.googleusercontent.co...RMwOWB_uEf2lp5

Sadece bir websitesinde https://www.bajajyedekparcalari.com/...stonlu-ic.html bulabildim, ona da pazartesi günü bakabileceğim.

Bir de Denimoto, Bayrampaşa'da Yamaha Premium'a sor, varsa orada vardır dedi, pazartesi orayı da yoklayacağım.

Hiçbir yerde bulamazsam AliExpres'ten sipariş etmek durumunda kalacağım.

Bu iki parça elinde olan varsa ya da bulabileceğim bir yer tavsiye ederseniz çok sevinirim.
    Ns200'Lerin arka kaliper tamir takımı bulunmaktadır, benim arka kaliperimde kitleme yok ama bu plastik parçalar aşındığı için fren dengesiz tutmakta ve güç kaybı yaşanmakta. Bunun için parçacıdan universal olandan aldım ama verim alamadım. Mümkün mertebe bunlar için üretileni almanızı tavsiye ederim.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Aynısı benim başıma geldi. Olay gerçekleşmeden önce arka fren pedalının pozisyonunu değiştirebilecek herhangi bir şey yaşadınız mı? Pedal ayarlamaya çalışma, düşme, sürtme, plastik aksam çatlaması, kaybolması, vs?

Sebep şu: fren pedalını bıraktığınızda, sistemdeki hidrolik ile rezervuar arasında kapı açılıyor, ki ısınıp genleşen hidrolik rezervuara akabilsin, ya da soğuyup küçülen hidroliğin yerini rezervuardaki sıvı alsın. Fren pedalı sonuna kadar gelmeyip te bu kapı açılmadığında, fren normal çalışıyor, ancak bir süre sonra sistem ısındığında genleşen hidrolik eli mahkum balataları diske itiyor.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Selamlar tekrardan,

Arka frenin pedalı, pozisyonu, malzemesi, diski, balatası aklınıza gelebilecek ne varsa, hiçbir şey değişmedi, daha öncesinde bir sorun olmadı. Bu problem bir anda ortaya çıktı. Aslında bir anda çıkmamış tabii ki, plastik parçalar eskidikçe, görevini yerine getiremez hale gelince ortaya çıkmış.

Cuma gününe kadar gönderdiğim linkteki ürünler elime ulaşacakmış.
    Cumartesi günü de Denimoto'ya uğrar, değişimi yaptırırım.

İnşallah problem bu parçalardadır da, kolayca halledilir.
    Cyan bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)