Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scorpion exo veya kask tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Psyduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Merhabalar, mevcut kaskım shark s600 swag. Biraz eski bir model ve artık pedleri ezildiği için kafam içerisinde çok fazla oynuyor. Bunun yanında intercom yuvası olmadığı için intercom hoparlörleri kafama batıyor. Ayrıca rüzgar konusunda da pek başarılı değil. Oldukça ses alan bir kask. Kulak tıkacı kullanmama rağmen rahatsız oluyorum sesten.

Baktığım modelin tam ismi;

Scorpion Exo-1400 Evo 2 Carbon.

Kullanan var mıdır?

Ses, kafa sallama, görüş açısı ve rahatlık nasıl? Kaskı denedim, kalıbı kafama tam oturdu. Daha önce scorpion kullanmadığım için bir bilgim yok. O yüzden bilgi almak isterim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Exo 1400 değil ama EXO R1 Evo Carbon Air kullanıyorum. Alırken 1400'ü de incelemiş ve denemiştim. R1 biraz daha SS odaklı demişlerdi ama ben arada dağlar kadar görüş alanı farkı sezmemiştim. 1400 de dahili güneş vizörü ve biraz tasarımsal farklılıklar var. 1400 biraz daha geriye uzanan bir kask örneğin. Denediyseniz zaten fark etmişsinizdir. Ben R1'i Hornet üzerinde kullanıyorum ve gayet memnunum.

R1 son derece rahat, estetik, güvenli ve sessiz bir kask. Gerçi burada sesli diyen motosiklet guruları da var ama ben hem kendi kullanımıma hem de youtube da yapılan ciddi testlere bakarım. Champion Helmets kanalında üst segment kasklar arasında en sessizi olarak test edilmiş. 1400 de hemen hemen aynı düzeydedir diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Ben de Xsr700 üzerinde kullanacağım. R1 ile aralarındaki fiyat farkı biraz fazla. Aşağı yukarı 4000 gibi bir fark var. Daha önce hiç scorpion kullanmadığım için bilgi almak istedim. 4000 daha verip r1 almaya değer bir fark var mıdır sizce? Ss kullanmıyorum sonuçta. Scrambler kullanıyorum. Oturuş pozisyonu oldukça dik.

Şu anda kullandığım kask hemen hemen kafamda kask yokmuş gibi rüzgar aldığı için, ondan biraz sessiz olsa bana yeter. Zaten çene padi de var. Bende o da yok. Bütün rüzgar kaskımın içinde dolaşıyor.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Evet, düz renkli 1400 Evo ile desenli arasında yaklaşık 2500 TL fark varmış. Dolayısı ile R1 ile fiyat farkı da açılıyor. Düz renkte bedeniniz varsa mantıklı.

Xsr700 için ikisi de olur. Şu anda ne kullandığınızı bilemiyorum ama level atlayacaksınız. Çene pedi, şişirilebilir hava yastığı ile yüzünüze tam uyum, titanyum double D bağlantı, Pinlock 120 buğu önleyici (en üst düzey), ekstra siyah vizör, Karbon fiber kabuk, ECE 22.06 vs. Ve tüm bunları 16790 TL'ye veriyor. Daha ne olsun ?

lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Exo 1400 Air siyah rengini kullanıyorum. Alırken XL aldım kafama zorla girmişti ama üstünden 7 ay geçti ve bu sıralar hava bassam bile tam oturmuyor gibi hissediyorum. Onun haricinde kabuk yapısı bence çok büyük. Bu iki sebep yüzden önümüzdeki ilkbaharda HJC RPHA12 geçmeyi düşünüyorum.

Rüzgar konusunda farklı bir kask denemediğim için bilgim yok. Aslında ben de fazlasıyla merak ediyorum bu rüzgar konusunu. İnterkomumla da alakalı olabilir ama ben 140-150 gibi hızlarda bile henüz interkomun sesini %75'i geçmedim. Gayet rahat duyuyorum ve duyuluyorum.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Kulak tıkacı takmama rağmen çok yüksek uğultu oluyor. İnterkomu duymakta bende de sorun yok. Ancak dediğim gibi o kadar yüksek bir uğultu var ki kaskın içinde, kulak tıkacı bile yetersiz kalıyor. İnterkom zaten kulağa yaslandığı için rüzgar sesi onun sesini kesmiyor. Ama dediğim gibi kaskımda çok rüzgar sesi duyuyorum. Hatta türbülans gibi von von von von şeklinde geliyor bu ses. Arkadaşımın k6s'ini kullandım onda böyle bir durum yoktu ancak agvnin kalıbı benim kafama uymuyor. L çok büyük geliyor, m kafama girmiyor.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    alacağın model değilde almayacağın modelden öneri vereyim, LS2
    ben en uygun iki modelini denedim, Rapid ve Strom 2 , ikisinde de çok fazla rüzgar sesi var.

Motosikleti
    KTM Duke 250
    https://www.reddit.com/r/motorcycles/comments/16kpwef/report_the_quietest_helmets_for_high_speed/

Şöyle bir yazı buldum. Bunu akşam evde ben de okuyacağım. Girişten anladığım kadarıyla yüksek hızlarda K1S ve K6S bayağı sessiz.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    exo hx1 var bende tavsiye ederim.
    scorpion 1400 ve r1 ust duzey kasklar.amerikan uretimi,yerel pistlerde yariscilar kullaniyor.guvenlik rahatlik ve sessizlik ust duzeyde.
    1400 ve r1 hangisini begeniyorsan alabilirsin.
    alternatif benim kullandigim hx1 ve bell eliminator

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Linki attığın çok iyi oldu.

ScorpionEXO ST1400 Carbon için, "surprising loud wind noise, not much different than XD4, since that is the main reason I am looking for a new helmet, this was an immediate disqualification" demiş. Gerçekten benim için de kaskı eleme sebebi. Aşırı sessiz olmasına gerek yok ama gürültülü kaskın ne kadar kötü olduğunu gördüğüm içn en azından gürültü bakımından orta sınıf olsun istiyorum.
    lehibeny bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bunu deneyip kendin yorumlamadıkça kullananlardan edindiğin bilgi ile gerçek bir fikir oluşturmak çok zor.
    Kaskın konforu veya sessizliği her detayı tamamen subjektif şeyler. Ben 2 senedir Exo R1 Carbon Air kullanıyorum, hemen hiç bir şeyinden memnun değilim. Ama sen deneyip çok memnun kalabilirsin.

Tabi bazı şeyler mağazada deneyerek de kestiremiyorsun, ama en azından kısa süreli konforunu bu şekilde anlayabilirsin.
    Bir de tabi önceden ne kullandığın ne hissettiğin de belirleyici.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Kaskın kalıbı kafama tam oturdu. Bir süre bekledim kafamda 15 dakika civarında ve herhangi bir batma ya da baskı yapmadı. O yönden sıkıntım yok. Tabii ki motor üzerinde deneyemedim o yüzden de rüzgar sesi konusunda yardıma ihtiyacım var. Bu kaskı alayım deniyim beğenmezsem daha iyisini alırım gibi bir durumum yok maalesef. O yüzden tek atımlık kurşunumun hedefi vurması için uğraşıyorum. Mesela siz neyinden memnun değilsiniz? Rüzgar sesi çok alıyor mu? Kulak tıkacı taksanız da rahatsız ediyor mu?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Evet rüzgar sesi konusu riziko oluyor maalesef. Ama 15dk civarında herhangi bir konforsuzluk yapmadıysa güzel, riskin önemli kısmı elemine edilmiş demektir. Evet kask alıp olmadı daha iyisini alayım demek baya para saçmak demek ama işte işin sonunda bunun gerçek olma ihtimali de var maalesef.

Çok fazla rüzgar sesi alıyor, kaskın içi konforlu güzel bir malzemeden değil, havalandırması çok yetersiz. Beni en çok bunlar rahatsız ediyor. Ses tıkaçla çekilmeyecek seviyede değil, onu sadece terekli kaskla yaşıyorum, R1 tıkaçla ok hale geliyor ama yine istediğim gibi değil. Vizör kilidi de biraz dandikçe, ortada olması da ayrıca saçma ama bunu yapan çokça marka var zaten, bir de kırılınca yedek parçası yok komple vizör satıyorlardı en son, değişti mi bu durum bilmiyorum. Ama bu da yine Arai, bazı Bell ve bazı Shoei kasklar dışında ortak bir durum, her mekanizmanın her cinciğin yedeği olmayabiliyor.

Ha gel gelelim ben bu konfor, havalandırma gibi konuları yetersiz buluyorum da, ben Arai'den geçtim bu kaska. Önceden ne deyeimlediğin önemli derken kast ettiğim de buydu, AGV K3'ten sonra geçseydim çok beğenebilirdim belki de. Kişisel deneyimin yanı sıra bunun da etkisi var, ama bundan bağımsız da yine kişisel olarak yaşanacak deneyim çok değişken oluyor kafalar çok özel olduğu için.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet rüzgar sesi konusu riziko oluyor maalesef. Ama 15dk civarında herhangi bir konforsuzluk yapmadıysa güzel, riskin önemli kısmı elemine edilmiş demektir. Evet kask alıp olmadı daha iyisini alayım demek baya para saçmak demek ama işte işin sonunda bunun gerçek olma ihtimali de var maalesef.

Çok fazla rüzgar sesi alıyor, kaskın içi konforlu güzel bir malzemeden değil, havalandırması çok yetersiz. Beni en çok bunlar rahatsız ediyor. Ses tıkaçla çekilmeyecek seviyede değil, onu sadece terekli kaskla yaşıyorum, R1 tıkaçla ok hale geliyor ama yine istediğim gibi değil. Vizör kilidi de biraz dandikçe, ortada olması da ayrıca saçma ama bunu yapan çokça marka var zaten, bir de kırılınca yedek parçası yok komple vizör satıyorlardı en son, değişti mi bu durum bilmiyorum. Ama bu da yine Arai, bazı Bell ve bazı Shoei kasklar dışında ortak bir durum, her mekanizmanın her cinciğin yedeği olmayabiliyor.

Ha gel gelelim ben bu konfor, havalandırma gibi konuları yetersiz buluyorum da, ben Arai'den geçtim bu kaska. Önceden ne deyeimlediğin önemli derken kast ettiğim de buydu, AGV K3'ten sonra geçseydim çok beğenebilirdim belki de. Kişisel deneyimin yanı sıra bunun da etkisi var, ama bundan bağımsız da yine kişisel olarak yaşanacak deneyim çok değişken oluyor kafalar çok özel olduğu için.
    Bu tip kullanışlılık ve konfor işlevlerinde (iç malzeme kalitesi, havalandırma, özellikler, yedek parça bulabilme...) Nolan'ın üzerine yok gerçekten. Tam f/p ürünü yapmışlar. Evet gürültülü (kulak tıkacı diye bir şey var...), evet (tırnak içinde) "top" kalite değil, kaskların neredeyse tamamı termoplastik (polikarbonat - bence sorun yok ama kimisi kompozit olmadı mı yüzüne bakmıyor kaskın...), DD ring kullanmıyorlar (ben kullandıkları microlock sisteminden memnunum, yani onun açılabileceği tarz bir kazada zaten boyun moyun kalmamış demektir...) ama fiyatına göre en iyi ürünlerden sayabiliriz. Şimdiki N87 kaskımı daha en az 2-3 yıl kullanırım. Sonrasında Nexx düşünüyorum, bakalım...

Orijinal konu sahibine: Nexx veya Nolan'ı es geçmeyin bence.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Şu anda kullandığım kask o kadar sesli ki, kulak tıkacı kullanmama rağmen uzun yolda kulaklarım ağrıyor. Kask sürekli von von von von gibi bir rüzgar sesi alıyor. Sanki kask türbülansta kalıyormuş gibi ama rüzgarı kaskıma patlatacak bir ön cam da yok motorda. Aslında temiz havada kalıyor kaskım. Ona rağmen gereksiz bir ses var kaskta. Bu yüzden bütçem dahilinde sessiz bir kask arıyorum. Biliyorum ki, en sessiz kask bile kulak tıkaçsız kullanılmayacak kadar gürültülü ancak benim mevcut kaskım kulak tıkacı ile de kullanılmıyor.

Kaskım, Shark s600

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    @Cyan o fiyat bandında belki olabilir ama Arai'nin yedek parça kataloğunu görünce secde edesi geliyor insanın =)) ben de çok istedim bir xlite x803rs almayı, çok denedim ama yok kafama olacak gibi değildi.
    Termoplastiğin beğenilmemesiyle ilgili de küfrümü videoda etmiştim, artık girmiyorum o toplara =)

@Psyduk, acaba tıkacı tam takamıyor olabilir misin? Daha dün akşam bir arkadaşımla konuştuk, önce yoo takabiliyorum dedi ama sonra giderken arada kulağından çıktığını söyledi, bunun için bayağı dışarıda kalmış olması lazım. Terekli olmayan düz bir fullface kaskın tıkaçlarla dahi "dayanılmayacak seviyede" olması garip bir şey. Ama evet, benim diyen kaskta dahi tıkaç gerekli.
    Genel olarak R1 kullanıcıları bayağı memnun, benim gibi tüallah kahretsin diyen 2-3 kişi tanıyorum, onun dışında bayağı bir kişi oldukça memnun. Ama maalesef bunun bir rulet olduğunu kabul etmek lazım :( Hemen her ekipmanda bu biraz böyle, bazı şeyler zamanla anlaşılabiliyor. Elbette almadan önce mümkün olduğunca araştırma yapmak gerekli, ama bir yerden sonra artık araştırmayı ve dertlenmeyi bırakıp şansa bırakmak gerekiyor.

Ek: Şimdi Shark S600'le ilgili 2-3 dk çok üstün körü bakındım, tam da bahsettiğim konu. R1'e de sessiz diyenler var ama ben değil diyorum. Sen S600 inanılmaz gürültülü diyorsun ama bir çok yerde bayağı sessiz demişler.

Motosikleti
    KTM Duke 250
    Duyduğum kadarıyla ses işini en iyi çözen firma schuberth galiba. Bir bakın derim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arai mutlaka harika bir marka da Nolan'da şimdiye kadar orijinal vizor, pinlock ve vizör mekanizmasını direkt Türkiye temsilcisinden temin ederek değiştirebildim. Ayrıca yedek iç astar takımı da alabildim. Yani ihtiyacım hep lokal olarak ve sorunsuz görüldüm. Arai'de tasarım gereği ana kabuktan çıkıntı yapan tüm parçalar ek güvenlik için kolay ayrılabir olduğu için ekstra parça olması çok doğal.
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arai mutlaka harika bir marka da Nolan'da şimdiye kadar orijinal vizor, pinlock ve vizör mekanizmasını direkt Türkiye temsilcisinden temin ederek değiştirebildim. Ayrıca yedek iç astar takımı da alabildim. Yani ihtiyacım hep lokal olarak ve sorunsuz görüldüm. Arai'de tasarım gereği ana kabuktan çıkıntı yapan tüm parçalar ek güvenlik için kolay ayrılabir olduğu için ekstra parça olması çok doğal.
    Dediğin doğru ama kast ettiğim o değil, misal Scorpion'un vizör kilidini kırdım ben, bulamadım o kilidi satmıyorlar ayrıca. Şimdi ben mi bulamadım diye global sitelerine bakıyorum, parts&accessories diye vizör, liner, cheekpad var. Arai'de de mist lock'u kırmıştım gittim aldım. Vizor yan kilit kapaklarını kırdım, onları da gittim aldım. Çene havalandırmasını da kırdım, onu bana satmadılar, yok neymiş güvenlik için essential parçaymış sadece yetkili servis noktaları takabilir dediler :D adamların motosiklet üreticileri gibi yedek parça katalogları var. Bunu demek istiyorum.
    Yoksa R1'in de üst havalandırması kaza anında kopup gidecek şekilde tasarlanmıştır. İnşallah yani :D

ya velhasıl tabi bütün bunların bir karşılığı var. Arai ve Shoei net şekilde diğer markalardan pahalılar.

Motosikleti
    KTM Duke 250
    Ben de aylardır scorpion breath guard bekliyorum. Artık sormuyorum bile.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)