Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk sürüş,trafik,tavsiyeleriniz

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese selam,motosikleti alıp ilk kez bugün çıkarttım(250cc) ufak heyecanla birlikte belli kurallara uyup çok zorlamadan devire dikkat ederek 1 saat dolandım.daha önce tecrübe toplasanız yarım yamalak 15kmdir.
    Hiç stop ettirmesemde ufak debriyaj kaçırmaları, 1 ve 2. vitesin tam olarak nerelerde kullanılacağında ufak motorda titremeler yaptırdım. 1 yerine 2 2 yerine 1 vites gibi hatalar.yavaşlarken ki dönüşler,arabaların sağından geçerken boşver diyip arkasında beklemeler vs 😄
    Sonuç olarak bu soru işaretleri titretmeler ufak debriyaj ayarı kaçırmalar vs normal midir zamanla hepsi geçecektir tahminimce sizinde fikirlerinizi ilk anılarınızı duymak istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400/Suzuki GSX-8S
    Abicim senden motorcu olmaz biz anamızın karnından yarım debriyajla çıktık. Şaka bir yana kapalı alanda, boş yokuşlarda ufak ufak çalışırsın. 1-2 güne debriyaj kaçmaz merak etme. Ha ben dümdüz yardırıcam dersen bi halt öğrenemezsin. Yavaş yavaş, acelesiz sindirerek nerede ne istiyor anlayacaksın.
    yarım akıllı, DağSevenAdam ve espresso bunu beğendiler.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    trafiği boş ver şimdi.

boş bir alanda ya da tenha bir yolda, motorun gaz ve fren tepkilerine alışmaya çalış. küçük çap dönüşler çalış. bunları ne zaman dikkat etmeden bile yaparsın, o zaman trafiğe çıkarsın.
    DağSevenAdam ve espresso bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı hardcoreride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonuç olarak bu soru işaretleri titretmeler ufak debriyaj ayarı kaçırmalar vs normal midir
    Hiç normal değil...

Ben ilk sürüşte virajlarda diz değdiriyordum Motosiklet size göre değil...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=hardcoreride;4782355],arabaların sağından geçerken boşver diyip arkasında beklemeler vs �� /QUOTE]

İlk başladıgında herşey normal ancak ben bu yazıya takıldım.

Motorcular aradan geçer gibi bir durum var; belli durumlarda evet yapılması gerekebiliyor fakat aralara girmeyip araba gibi şeridinizde kullanadabilirsiniz. Arabaların arkasında beklemek sadece tecrübe ile değil genel olarak bir seçimdir. ben mesela aralara girme/makas olaylarına girmiyorum mümkün seviye.
    espresso ve DağSevenAdam bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    arabaların sağından geçerken boşver diyip arkasında beklemeler vs ��
    2 yıldır iki teker üstündeyim. Hâlâ kimsenin sağından geçmiyorum. Arkadaşımın başına bir kaza geldi bunu yaparken ve eli 1 sene iyileşmedi. Önermem. Motosiklet sabır işidir. Sabırlı sürmezseniz motosiklet süremezsiniz.
    espresso, arndiol ve DağSevenAdam bunu beğendiler.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Herkese selam,motosikleti alıp ilk kez bugün çıkarttım(250cc) ufak heyecanla birlikte belli kurallara uyup çok zorlamadan devire dikkat ederek 1 saat dolandım.daha önce tecrübe toplasanız yarım yamalak 15kmdir.
    Bkz.entry-ve-nick-uyumu
    trequartista ve DağSevenAdam bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400/Suzuki GSX-8S
    [QUOTE=arndiol;4782360]
    ,arabaların sağından geçerken boşver diyip arkasında beklemeler vs �� /QUOTE]

İlk başladıgında herşey normal ancak ben bu yazıya takıldım.

Motorcular aradan geçer gibi bir durum var; belli durumlarda evet yapılması gerekebiliyor fakat aralara girmeyip araba gibi şeridinizde kullanadabilirsiniz. Arabaların arkasında beklemek sadece tecrübe ile değil genel olarak bir seçimdir. ben mesela aralara girme/makas olaylarına girmiyorum mümkün seviye.
    Abi o İstanbul'da yaşayanlar içi zorunluluk gibi. Yoksa araba ile gidip gelirdik. Ben bazen 2 saat süren mesafeyi 15 dak. gidiyorum.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=sallami;4782364]
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Abi o İstanbul'da yaşayanlar içi zorunluluk gibi. Yoksa araba ile gidip gelirdik. Ben bazen 2 saat süren mesafeyi 15 dak. gidiyorum.

anlıyorum bro ; ondan belli durumlar dedim ama bunu yapmamak genelde motosiklet sürmeyi bilmiyormuşsun gibi algılanıyor.

izmir'de akan trafikte emniyet şeridi ve makas olaylarını zevkine yapıyorlar mesela; garip bir kültür. tabi trafik duruyorsa geçebileceksen sap gibi beklemek motorun dogasına aykırı ; öyle oldu mu bende yapıştırıp geçiyorum
    DağSevenAdam ve sallami bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Otomobil vs kullandın mı bilmiyorum ama sana birkaç uyarım var. Işıklarda zınk diye durma daha öncesinden duracağını belli et frene basarak sen durursun arkandaki duramaz patlatır.Işıklarda beklerken aynalarını kontrol et freni tutmayan olur farkına varırısın. Çocuk ile hayvan derdim eskiden şimdi bütün yayalara dikkat et aniden önüme atlamazlar deme atlarlar. Birde aklına gelen ne olmaz dersen o olur trafikte dikkat et. Kazasız belasız sürüşler.
    espresso ve lehibeny bunu beğendiler.

lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı abyasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 yıldır iki teker üstündeyim. Hâlâ kimsenin sağından geçmiyorum. Arkadaşımın başına bir kaza geldi bunu yaparken ve eli 1 sene iyileşmedi. Önermem. Motosiklet sabır işidir. Sabırlı sürmezseniz motosiklet süremezsiniz.
    Ben de aynı sizin gibiydim sağdan ve aralardan araçları geçmezdim hep aralarda beklerdim. Ama geçenlerde araba kullanırken durduğum yerde arkadan frene bile basmadan vurdular. Daha arabadan inmeden motorda olduğumu düşündüm. O günden beri ışıklarda ve duran trafikte iki araç arasında asla beklemem ve motor freninden çok normal fren yapmaya yani stop lambalarımı yakmaya özen gösteririm. Seyir halindeyken de sakince filtreleme yaparım. Trafikten 10-15km fazla hızda olacak şekilde güvenli ve sakince. O kazadaki korku bana insanların nasıl büyük hatalar yaptığını tecrübe ettirdi. Allah kimseye yaşatmasın böyle bir kaza. İnanır mısın arabanın tamponu bile çizilmedi ama ben motorla orada olsaydım özellikle bacaklarım çok rahat kırılırdı. Tavsiye verebilecek kadar deneyimli değilim ama tecrübelerim bu şekilde.
    abyasar bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Yeterince tavsiye vermişler.

Kapalı alanda hakimiyet eğitimi alın. Grup halinde olanları çok da büyük bütçelerle değil. Orada öğretecekleri trafikte çok işinize yarayacak. Eğitim şart.

Tabi ekipmanlarınızın tam olduğunu varsayıyorum, hava sıcak falan demeden, yaa 10 metre öteye alıcam motoru demeden motorun üzerine binmeden bütün ekipmanlarınız giilmiş olsun, hatta motorua oturayım önce kaskı motorun üzerindeyken takarım bile demeyin. Sıcakta zor gelir ama durduğunuz yerde bile motor yana yatsa motorun altında kalan ayağınızı korumalı motosiklet botu kurtarır.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    iki konu var, birbiriyle bağlantılı gibi dursa da bağımsızlar.

birincisi motosiklet ve fiziği ile aşina olmak.
    ikincisi trafiğe aşina olmak ve okumayı bilmek.

sen şu an daha motosikleti kullanmayı bilmiyorken bir de arabaların arasından geçirmekle uğraşmamalısın zaten. öyle düşük sürat nolacak falan demeye gelmez, yere yapışıp o düşük üratiyle kafanın üstünden geçebilecek arabaların arasında olduğunu unutma.

Hırtlık da yapacak olsan efendi de sürecek olsan motosikletin nasıl manevra yaptığını öğrenmen lazım. Git Honda'dan iki gün başlangıç eğitimi al, 4700TL, para değil öğreneceklerin için.

ha ileride iyi sürmek istiyorsan orada öğretilen bazı şeyleri de unutman gerekecek ama o noktaya gelmek için önce orada öğretilenlerle sürmeyi öğrenmen lazım. ondan sonra da öğrendiklerini otoparklar falan gibi yerlerde pratik yapmalısın. o para çok geldiyse gidip kukalar alıp videolar izleyip bunları da çalışabilirsin, ama kendimizi kandırmayalım yapmayacaksın bunu, o yüzden git honda'ya.
    espresso bunu beğendi.

motorine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cfmoto 250SR 2024
    Ben ilk motorumu aldığımda hiç tecrübem yoktu. ilçeden almıştım, şehir merkezine (110km) gidene kadar hiç zorluk yaşamadım. Hatta beklemediğim bir şekilde olması gerekenden iyi sürdüğümü düşünüyordum, taa ki evin sokağına girene kadar. 110km sorun yaşamadım son 100 metre kala gittim önümdeki arabaya dümdüz çarptım. o günden beri bakkala giderken bile olabildiğince dikkatli sürüyorum aralara derelere fazla girmemeye çalışıyorum şeytan çok dürtüyor ama (genellikle) ona uymuyorum. Demek istediğim motosiklet sürmek tecrübe ve süre istiyor. Yaklaşık 3 yıldır motor üstündeyim. Hala bazen debriyaj kaçırıyorum. yüksek devir vites düşürüyorum. Anlayacağın bir süre sonra her şeyi düşünmeden yapmaya başlayacaksın. Benim tavsiyem trafikte stres yapma, boş yollarda alıştırma yap özellikle yokuşlara önem ver çünkü benim kabusum yokuşlardı. Hep stop ediyor kaldıramıyordum.
    Gemileri yak kaptan. Sana da motor alalım.

Herkese çok teşekkürler fazla düşününce insan stres yapıyor pratiğe dökmek çok daha faydalı dediğiniz gibi,her gün düzenli boş trafik,sokakta dolanıyorum (geç saatler) gün geçtikte daha iyiye gider tabii,bir de motor sıfır olduğu için vites geçişleri insanı yoruyor ve en büyük problem düşürürken vitesi 1-2 ayarını yaparken motorun her an stop edebilirim havası vermesi ufaktan titremesi + yarım debriyaj ve onu ayarlı bir şekilde bıraktıktan sonra hem daha iyi hissettiriyor hem de titreme azalıyor.

Yokuş olarakta daha önce stop ettirdim ama sebepsiz stres yapmadan arka fren sıkıp 1 e alıp kaldırabiliyorum , soru işareti biraz dediğim gibi sokak araları,dar dönüşler 1 mi 2 mi problemi.
    Herkese teşekkürler yorumu için,istediğiniz gibi ekleme yapabilirsiniz.

Kardeşim sen bu motoru her gün sür söylenilenlere dikkat et bu problemlerin hepsi aşılır” mesajı beni rahatlatıcak 😄

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Hiç stop ettirmesemde ufak debriyaj kaçırmaları, 1 ve 2. vitesin tam olarak nerelerde kullanılacağında ufak motorda titremeler yaptırdım. 1 yerine 2 2 yerine 1 vites gibi hatalar.yavaşlarken ki dönüşler,arabaların sağından geçerken boşver diyip arkasında beklemeler vs ��
    Sonuç olarak bu soru işaretleri titretmeler ufak debriyaj ayarı kaçırmalar vs normal midir zamanla hepsi geçecektir tahminimce sizinde fikirlerinizi ilk anılarınızı duymak istedim.
    Trafiğe de çıkıyorsun anladığım kadarıyla.
    Kapalı alan iyidir.
    espresso bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Seni rahatlatacak şeyler de söylenir ama, valla sokakta motor kullanan 10 kişiden 11'i hasbelkader motorun üzerinde bir yerden bir yere giden insanlar. Onlardan biri olmak istiyorsan "sür sen geçer bunlar" demek bedava =))
    espresso bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Sevgili dostum,

Eğer İstanbul'da isen, kesinlikle Honda Gelişim Merkezinde "Motosiklet Başlangıç" eğitimi al...

https://safetyturkiye.com/program/tip/baslangic

Yok eğer İstanbul'da değilsen yine bir yolunu bul ve mutlaka Honda Gelişim Merkezinde "Motosiklet Başlangıç" eğitimi al...

Motosiklet sürmenin ne menem bir şey olduğunu ancak böyle öğrenebilirsin...
    abyasar ve espresso bunu beğendiler.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de aynı sizin gibiydim sağdan ve aralardan araçları geçmezdim hep aralarda beklerdim. Ama geçenlerde araba kullanırken durduğum yerde arkadan frene bile basmadan vurdular. Daha arabadan inmeden motorda olduğumu düşündüm. O günden beri ışıklarda ve duran trafikte iki araç arasında asla beklemem ve motor freninden çok normal fren yapmaya yani stop lambalarımı yakmaya özen gösteririm. Seyir halindeyken de sakince filtreleme yaparım. Trafikten 10-15km fazla hızda olacak şekilde güvenli ve sakince. O kazadaki korku bana insanların nasıl büyük hatalar yaptığını tecrübe ettirdi. Allah kimseye yaşatmasın böyle bir kaza. İnanır mısın arabanın tamponu bile çizilmedi ama ben motorla orada olsaydım özellikle bacaklarım çok rahat kırılırdı. Tavsiye verebilecek kadar deneyimli değilim ama tecrübelerim bu şekilde.
    Bu güzel bir nokta hocam. Trafikte dururken trafiğin önüne geçmek bence de mantıklı. Biz arabalardan daha hızlı kalkabiliyoruz zaten. Adam "Aaa yeşil" diyene kadar biz vrum vruma başlamış oluyoruz. Giden trafikte sağdan geçmek ise aşırı tehlikeli. Trafikte yapılana filtreleme, yolda yapılana makas diyorlar ya, yavaş bir hızda filtreleme yapmak bence de şart bizim güvenliğimiz için. En azından kaçabileceğimiz bir yere doğru burnumuzu uzatmak...
    lehibeny ve DağSevenAdam bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler