Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorcuların suyu ısınıyor mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu lafa sık sık rast geliyorum, Zafer hoca da motosikletin geyiğe çarptığı videoya yorum yaparken söylemişti. Motosikletiyle geyiğe çarpan biri olarak ne kadar mantıksız ve saçma olduğunu orada da belirtmiştim.

Velhasıl kulağa hoş ve mantıklı geliyor, ama saçma ve içi boş bir laf. 30km hızla gidiyorken bile durma mesafesi 10 metrenin üzerindedir. Üstelik trafiğin 50 ile aktığı yolda ışık yeşilken beklenmedik bir şekilde hızınızı 30'a indirirseniz arkanızdan gelen size geçirebilir. Akıl mantık dahilinde, çevremizde ne olduğunun bilinciyle kullanmak önemli. "İlle de kitaba uyacam" diye kendini tehlikeye atmaya hiç gerek yok bence.
    Aslinda motor konusunda bilgisiz oldugunuz konusunda ciddi suphelerim vardi ama dillendirmiyordum. Bu cümle ile kendinizi ele verdiniz maalesef.

Azicik arastirin bakalim 30 kms ile giden motor kac metrede durabiliyor ?
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslinda motor konusunda bilgisiz oldugunuz konusunda ciddi suphelerim vardi ama dillendirmiyordum. Bu cümle ile kendinizi ele verdiniz maalesef.

Azicik arastirin bakalim 30 kms ile giden motor kac metrede durabiliyor ?
    Adam doğru söylemiş, kasten fren testi yapmak doğru sonuç vermez.

20mil = 32km/h ile kabul edilen fren mesafesi, frene basıncaya kadar ki geçen mesafe + frenleme mesafesidir. Oda 6 metre + 6 metre olarak 12metre yapar. Yani 10 metrenin üzerinde
    Beto87 bunu beğendi.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanun çıktıktan sonra kanunu okumayıp anlamayan, b ehliyeti olan herkes gidip 125cc motor aldı. Satan adam da kullanamazsın diye uyarmadı.
    Uyarsa satabilir miydi?
    KTM DUKE 250 ABS - 2016

SerdarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon50 Custom ve Ramzey Cup100
    Alıntı sodurlu88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

20mil = 32km/h ile kabul edilen fren mesafesi, frene basıncaya kadar ki geçen mesafe + frenleme mesafesidir. Oda 6 metre + 6 metre olarak 12metre yapar. Yani 10 metrenin üzerinde
    O beyfendi herşeyi bilir çünkü Almanya'da yaşıyor, onun için herkesi bilgisiz ilan edebilir, hatta insanların resimlerini izinsiz alıp bakın ne kadar da motor kullanmayı bilmeyen bir birey gel seni eğiteyim bile diyebilir.

Motosikleti
    Alıntı SerdarC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O beyfendi herşeyi bilir çünkü Almanya'da yaşıyor, onun için herkesi bilgisiz ilan edebilir, hatta insanların resimlerini izinsiz alıp bakın ne kadar da motor kullanmayı bilmeyen bir birey gel seni eğiteyim bile diyebilir.
    Almanyada yasadigim icin mi

Yani 40 senedir motosiklet kullaniyor olmamin , ileri sürüs egitmeni olmamin , motosiklet ileri sürüs dersleri veriyor olmamin bildiklerim ile hic alakasi yok , Almanyada yasadigim icin herseyi bildigimi iddia ettigim normal öylemi ???

Aferin size güzel cözmüssünüz mevzuyu.

Beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün insallah.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

SerdarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon50 Custom ve Ramzey Cup100
    Almanyada yasadigim icin mi

Yani 40 senedir motosiklet kullaniyor olmamin , ileri sürüs egitmeni olmamin , motosiklet ileri sürüs dersleri veriyor olmamin bildiklerim ile hic alakasi yok , Almanyada yasadigim icin herseyi bildigimi iddia ettigim normal öylemi ???

Aferin size güzel cözmüssünüz mevzuyu.

Beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün insallah.
    Bilginiz olmadığını iddia etmedim, motosiklet konusunda eğitimli olduğunuz belli ama diğer konularda eksik kalmışsınız her mesajınızda Almanya'da biz Almanya'da böyle yaparız dediğiniz için yazdım onu. Egonuz bilginizi çoktan aşmış, yazdığınız her cevaba yoruma insanlar bakarsa ne demek istediğimi anlayacaktır. Bir hata varsa bunun bile üslubu vardır herkesi azarlar gibi konuşmanın manası yok ve insanların açıklarını aramak hatta izin almadan ortaya atmanın da manası yok. Burdaki insanlar sizin kurstaki öğrencileriniz değil.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Dyna Wide Glide
    ne derseniz deyin bu kazada motorcunun çarptığı kadın motorcuya varsa maddi hasarı kadar+manevi tazminat ödemeli motorcu motor sürmesini bilecekse İNSAN da İNSAN OLMAYI bilecek.
    zihnigonen bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı sodurlu88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Oooo bak ben bunu bilmiyordum cok iyi oldu ögrendigim. Egitimlerde bizim ögrenciler beceremiyorlar demekki. Motorlari 3-4 mt civarinda durdurabiliyorlar

Bu pozisyonda frene basmaya karar vermek icin bol bol süre var , yayalar yola cikali birkac saniye olmus zaten sürücü fren YAPMAMAYA coktan kararini vermis. Halbuki fren yapmaya karar verip ADAM gibi bir fren yapabilseydi 30kms de giden motor 3-4 mt civarinda durabilirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:22 ----------

Alıntı SerdarC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilginiz olmadığını iddia etmedim, motosiklet konusunda eğitimli olduğunuz belli ama diğer konularda eksik kalmışsınız her mesajınızda Almanya'da biz Almanya'da böyle yaparız dediğiniz için yazdım onu. Egonuz bilginizi çoktan aşmış, yazdığınız her cevaba yoruma insanlar bakarsa ne demek istediğimi anlayacaktır. Bir hata varsa bunun bile üslubu vardır herkesi azarlar gibi konuşmanın manası yok ve insanların açıklarını aramak hatta izin almadan ortaya atmanın da manası yok.
    Hangi mesajimda biz Almanyada söyle yapariz yazmisim yahu iskembeden salliyorsunuz .

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:24 ----------

Alıntı doberman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne derseniz deyin bu kazada motorcunun çarptığı kadın motorcuya varsa maddi hasarı kadar+manevi tazminat ödemeli motorcu motor sürmesini bilecekse İNSAN da İNSAN OLMAYI bilecek.
    Maalesef kanunlarimizda yaya gecidinden degilde belli bir mesafeye kadar uzakta karsidan karsiya gecmek asli kusur sayiliyor. Buradaki ablamiz yaya gecidinde degil. Motorcu dava acarsa zararini karsilayabilir ama vicdanlarimizda sucludur.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Dyna Wide Glide
    Oooo bak ben bunu bilmiyordum cok iyi oldu ögrendigim. Egitimlerde bizim ögrenciler beceremiyorlar demekki. Motorlari 3-4 mt civarinda durdurabiliyorlar

Bu pozisyonda frene basmaya karar vermek icin bol bol süre var , yayalar yola cikali birkac saniye olmus zaten sürücü fren YAPMAMAYA coktan kararini vermis. Halbuki fren yapmaya karar verip ADAM gibi bir fren yapabilseydi 30kms de giden motor 3-4 mt civarinda durabilirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:22 ----------

Hangi mesajimda biz Almanyada söyle yapariz yazmisim yahu iskembeden salliyorsunuz .

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:24 ----------

Maalesef kanunlarimizda yaya gecidinden degilde belli bir mesafeye kadar uzakta karsidan karsiya gecmek asli kusur sayiliyor. Buradaki ablamiz yaya gecidinde degil. Motorcu dava acarsa zararini karsilayabilir ama vicdanlarimizda sucludur.
    bırak abi vicdan diye bişey yok vicdan denen şey olsa motorcu zaten yaya geçidinde hız kesip manevra yapıyor yaya geçidi bittikten sonra önüne yaya atlıyor motorcunun haklı sayılması gerekirdi ama linç ediliyor benim motorum durmuyor açıkçası motorcunun yerinde olsam istesemde duramazdım ya da kayar düşer 5-6 kişiyi biçerdim yatay şekilde. yeşil ve kırmızının anlamını yaya bilmiyorsa motorcu da bilmek zorunda değil. vicdan, etik vs. konulara gireceksek felsefe diplomamı masaya vurur konuşurum burda ama bir anlamı olmayacağı için çekiniyorum.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Okan hocam, bu devirde bilgisiz olmak diye birşey kalmadı, vurdumduymaz olmak kaldı.

O bir yana, bu konuda haklısınız da, ben de bu süreleri falan biliyor değilim, yazmadan önce Google'da aramıştım. 10 saniyenin altında cevap göremedim, o yüzden 10 saniye dedim.

Ancak 3-4 metre olayı tamamen gerçek dışı, arkadaşın dediği gibi tepki süresinden dolayı. Malumunuz, bir problem çıktığını görüp, idrak edip, fren kararını alıp, maneti sıkma sinyalini kolumuza iletmemiz ve balataların diski ısırmaya başlaması süresince geçen sürede en az 3 metre yol almış oluyor zaten 30km ile giden bir motosiklet.

Ben bu adam istemese bile vurmak zorunda kalırdı da demedim zaten. Herhangi bir problem çıktığında frenleyip duracak hızda kullanmanın pratik olarak mümkün olmadığını, bu tavsiyenin kulağa hoş gelen bir saçmalık olduğunu yazdım.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    bugun denizdeyim şimdi denize girilen yer beton 1.5 metre mesafeli neyse

bi tane nk250 geldi tam önümüzden geçiyor motorla

ne dangalak adam yer zaten deniz suyu ıslak kayıp düşücen suya
    espresso bunu beğendi.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG

selsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vstrom 800DE
    Ben tut diyelim böyle bir kaza yaptım, bu mallığımı asla paylaşmam. Küfür yemek için mi koymuş nete bu arkadaş da acaba, biraz da izlenme, tık alır

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kaç kişi var azıcık gaz kesse yaşanmayacak.
    Yaşlısı var , hastası olan hastaneye giden var. Sıcaklar bunaltmış yayalar koşturuyor şu sıralar her yerde.
    Haklı demiyorum.
    Vurduğu kadını yakınınız yerine koyun.
    Hatalı diye üstlerine hızlı sürüp vurmaya gerek mi var ?
    Hata yayada olsa da bunun yaptığı cinayete teşebbüs.
    Dikkat edin haberlere.
    Son günlerde hep motosiklet sürücülerine karşı kötü paylaşımlar var.
    Hepsi de haklı.
    İnsanlar zaten ön yargılı.
    hasmet ve espresso bunu beğendiler.

Öğrendin de anlamadın orası kesin Eğitimde kişi fren yapacağını biliyor o yüzden kısa mesafede durabilir. Konu burada eğitim değil ;)

Almanca da açıklayayım senin için, herhavuzundibiaynı değil...
    Beto87 bunu beğendi.

MrOzata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Bu videoyu ilk izlediğim an motorcuyu haklı bulmuştum sonuçta ışıktır odur budur bir sürü şey var sonra aradan 1-2 saniye geçti o kadının yerine annemi koydum ve aşırı kötü hissettim evet annem kırmızı yandığında yol bomboş olsa bile inatla bizi yeşile kadar bekleten bunu öğreten bunu uygulayan bi kadın çok şükür ama empati yapınca istemsiz bir sinir ve titreme geldi. Be arkadaşım bütün kanunlar senden yana olsun eyvallah ama sen yinede hız kesmeyip kazaya ilk elden davetiye çıkartıyosun hadi neyse sonra gidip kadına çarppıyosun kadın olmaması gereken bi yerde hatalı tamam onada eyvallah ama olum beni asıl sinirlendiren kadına bişey dememen bak gidip özür dileme bak ona bile eyvallah mk ama bi sor abla iyi misin falan filan diye amk yazık kadında sesini çıkaramadan kalkıp uzaklaşmaya çalışıyo hemen kim bilir nasıl korktu, canı acıdı veya utandı belkide üzüldü yazık günah... dediğim gibi yani ilk bir kaç saniyede motorcuyu haklı görsemde sonrasında empati yapıp o kadının yerine annemi koyunca içimde biriken siniri anlatamam yani sizlere

Hem ne olurki arkadaşım yani tamam kanunlar senden yana yayalar hatalı ama yangından mal mı kaçırıyorsun mk yavaşlasan ne KAYBEDEBİLİRSİN Kİ ? Neyse bu video ders olsun izleyen herkese YAYA KIRMIZIDA BEKLEYECEK, ARABA MOTOR KAMYON OTOBÜS NE OLDUĞU FARK ETMEZ, TAŞITLAR İSE IŞIKLI IŞIKSIZ AYIRT ETMEKSİZİN YAYA GEÇİTLERİNİN ORDA HIZLARINA DİKKAT EDECEK

Hadi Eyvallah.
    Bergson, espresso ve Birkannn bunu beğendiler.
    Kalbi Kırık Ölmek...

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1600 GTL
    Trafikte cezalandırıcı değil affedici ve hoşgörülü olmak gerekiyor. Ama toplumsal bir cinnet hali var herkes tahammülsüz ve saldırgan. Burada motosikletli aklınca cezalandırmaya ve korkutmaya çalışıyor haklı hiçbir tarafı yok....

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    kırmızı ışıkta geçen yaya elbet hatalıdır
    LAKİN
    motora binen suçu çok daha büyük bir .... çocuğunu izledik videoda. olabilir, oluyor böyleleri, hep vardı
    sorun şu ki bu adamı haklı görebilen bir sürü ... çocuğuyla aynı havayı paylaşıyormuşuz, dünden beri twitter vs sosyal medyada bu herife korkunç derecede destek mesajlarını görünce bir kez daha anladım ki bu insanlığın gidişatı iyi değil
    ... gibi bir bir insanlık yükseliyor
    çok ciddi bir sosyolojik analiz gerekiyor şu durumdan yola çıkılarak. bir çok iki ayaklı, insan olmaya dair vasıflarını yitirmiş belli ki
    -düzgün düşünen arkadaşlarımız- için sözüm meclisten dışarı ama kendimi tutamıyorum, bu olayı savunanlara bir iki laf edesim var bir şekilde
    yani bir yaya sırf kırmızıda geçmek gibi bir hata yaptı diye, durumu kurtarma şansınız varsa (ki burda bariz var) bunu değerlendirmeyip onu yaralayabilir veya öldürebilirsiniz öyle mi?
    site kuralları gereği ve daha çok bu platforma saygımdan dolayı açık söylemiyorum ama bilin ki yedi ceddinizi hayırla (!) yad ettim
    espresso ve zihnigonen bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Herif bile isteye yayaların üzerine sürüyor...

Hatta yayalara yaklaşırken "çekilin lan, çekilin" diye bağırıyor. Belli ki amacı orada insanları korkutmak ve hayvansal güdülerini tatmin etmek...

Kadın önüne çıkmasa, "nasıl da korkuttum, ...." diyerek uzaklaşacak, ama işte orada işler ters gidiyor. Bir de avazı çıktığı kadar bağırıp, üste çıkmaya çalışmış. Tam ıslak odunla dövmelik...

Bu ülkede yaşamak gerçekten çekilmez oldu...!
    zihnigonen, fazil ve Birkannn bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400/Suzuki GSX-8S
    Hayattaki en tehlikeli varlık bilmediğini bilmeyendir. Hele şimdi çoğumuz sosyal medyada gördüğümüz şeyleri sorgulamadan gerçek sanıyoruz. Olaya gelirsek haklı kimse yok. Alayı hatalı. Elle tutulur taraf yok. Kırmızıda geçen yaya, göz göre göre yayanın arasına dalan davar. Bu arada avukat olan varsa motorcuya birşey olsaydı, bayan kırmızıda geçtiği için taksirle yaralamadan ceza alabilirmiş diyorlar doğru mudur?
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)